folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Alevi - Sünni Ayrımı

Alevi - Sünni Ayrımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dead_march
    dead_march's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    artık o okulda değilim ama benim okulum süperdi alevisi sünnisi mezhepsizi mezhep karşıtı(ben) katokliği ortadoksu hepsinden vardı hiçbiri birgünolsun hiçkimseden hiçbir ayrım görmedi benim ailem ful alevi  mesela erdemli 700.yıl high school

bundan sonra oy kullanmayacağım eğer bir kişi bile gelip oy kullanmak vatandaşlık görevidir felan derse çıkarır kimliğimi götüne sokarım
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tarzan
    tarzan's avatar
    Erkek
    valla bende aleviyim bende 1. mesajdaki gibi durumlarla karşılaştım birebir yaşadığımda oldu yani kendi başıma da geldi ama benim için bir problem yok bazı kesimler sadece bazı şeyleri aşamamış :| onlar geri kaldı diye onlarla aynı geriliği paylaşarak bende geri kalamam bizim ailede alevi değil diye gelin almamazlık olmadı hiç.. ama biz aleviyiz diye çok kız verilmemezlik oldu :| nedeni çokta umrumda değil çünkü bu güne kadar çözülememiş bundan gayrı da çokta tın..

Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını itiyat haline getiren milletler; önce haysiyetlerini, sonra istikballerini daha sonra da hürriyetlerini kaybetmeye mahkumdurlar. M. Kemal Atatürk
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    _E_O_R_
    _E_O_R_'s avatar
    Erkek

alevilik aslında tam olarak türklerin orta asyadan göçtükten sonra bi şekilde (kılıç zoru vs.) islam ile tanışmasından ortaya çıkmış, siilik mezhebi ile orta asyadan gelen şamanizm felsefesinin karışmasıyla ortaya çıkmıştır. ve türklerin islamiyet "yorumu"dur. alevi büyükleri ise (hacı bektaşi veli, balım sultan, piri baba vs.) anadolunun islamlaşmasında ve türk kimliğini korumasında büyük rol oynamıştır. eğer aleviler olmasaydı türklerin bir çoğu araplaşırdı diye tahmin ediyorum. çünkü sünni lik ise daha arapların islam "yorumu"dur. ve arap adet ve geleneklerine daha cok bağlı bir yanı vardır. temeline gelirsek her ikiside aynı allah'a, aynı peygambere, aynı kitaba inanır. her ikiside müslümandır. tek farkları tırnak içinde de yazdığım gibi yorum farkı olmasıdır. ayıranı allah ıslah etsin.

üstte verdiğim biliglerde eksik-yanlış olan bi taraf varsa düzeltin lütfen.

hangi kadir? deli kadir uleeeyyyynnnn!!!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Biyotbt
    Biyotbt's avatar
    Erkek
    ayırın aq boyle. ayırında ayırın. mezhep dil din ırk derken balkanlardaki s.k kadar ulkelere döneceğiz. ulan hepimiz kardeşiz be. alevi dediğin Hz. Ali nin yolunda giden ki o zat Hz. Muhammet SAV in yolunda ölmüş biri. her yol aynı kalkış aynı varış aynı yol helal olduktan sonra ne farkeder ki

kendim hakkında daha fazla bilgi de
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hepaq
    Hepaq's avatar
    Erkek
    dayım , yengem , annem suanda izmir torbalı alevi derneginin yöneticisidir gelin güzel kardeşlerim alevilik nedir yerinde ögrenelim byhepaq@gmail.com ekleyin gelmek istiyen olursa hepinizi misafir ederiz saygılarımla

hepaq işte bildigin hepaq hep-aq degil :D
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flybatwin
    flybatwin's avatar
    Erkek

tayyip denen soysuz yüzünden hepsi :)=

www.tekno50.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpoofU
    SpoofU's avatar
    Erkek
    flybatwin bunu yazdı:
    -----------------------------

Ne alaka?? Sanki daha önce hiç alevi-sunni ayrımı yokmuş.

Sevmem yazmayı, okumayı sevdiğim kadar.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elevator
    elevator's avatar
    Erkek

SpoofU bunu yazdı:
    flybatwin bunu yazdı:

Ne alaka?? Sanki daha önce hiç alevi-sunni ayrımı yokmuş.

Yüzyıllardır var bu ayrım ..

nekadar anlatırsan anlat,anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır... VAR OLDUĞUM İÇİN DÜŞÜNÜYORUM ...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

Bahsettiğin durum dışlama,ayrıştırmak için değil. İnsanın doğasında olan bir şey kendine yakın kültürden birisyle evlenmek ister. Aileler de bunu ister. Bu hep böyle olacak diye bir şey yok tabiki, ama niye böyle oluyor demenin de mansı yoktur. Bu dediğin kişiler arkadaş olabilir, iş kurabilir vs ama iş evliliğe gelince kültürlerin çatışöası doğabiliyor.

Ben de bir kız sevmiştim iyi arkadaştık güzel vakit geçiriyordum ve zamanla hoşlanmaya başladım. O da boş değildi tavırlarıddan anlaşılıyordu. Ben duygularından bahsettim. Kız panik oldu sanki. Birtakım şaçma sapan bahneler saydı. Arkadaştık falan hiç öyle düşünmedim dedi. Daha sonra arkadaşlığımız devam etti ve asıl sebebin annemin başının kapalı olduğunu bilmesi ve muhtemelen sünni bir aile olduğumuzu düşünmesi. Evet tahmini doğruydu ama ben 20 yaşındaydım ve çok saçma gelmişti bu sebep. Daha sonra kendimi alıştırmaya çalıştım. Sonra kız bana yanaşmaya çalıştı hala geçerli mi teklif gibisinden konuşunca olmaz dedim ben bu sefer. Ben yeni halimize alışmıştım dedim. Aynı zamanda bu olay bana güzel bir örnek oldu. Şimdilerde anlıyorum. Zaman içinde sorunlar olabileceği ve evlilğe kadar giderse birçok sorun yaşayabileceğimizi.

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    Sözde islâmiyet hoşgörüsü işte.
Toplam Hit: 20199 Toplam Mesaj: 115