folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Aşı Olanlar Yanetki Varmı ?

Aşı Olanlar Yanetki Varmı ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BURAK_X
    BURAK_X's avatar
    Erkek

yanetki gibi yanetki öyle iki günde değil, yıllar sonra çıkar. şimdi covid aşısına mesafeli duranlara bilgiçlik taslayan arkadaşlara hatırlatmak lazım; tıp tarihi bunun gibi nice deneysel aşamadaki ilacın ve aşının trajedisiyle dolu. domuz gribi döneminde aynı şekilde 'acil kullanım onayı' ile piyasaya sürülen aşılardan sonra insanlarda narkolepsi hastalığının peyda olması(ki tedavisi yok) ya da thalidomide faciası bunlardan sadece bazıları. okur yazar müridler için şuraya bir sayfa bırakıyorum (maksat ibret almak)

https://listelist.com/tip-tarihinin-kara-lekesi-thalidomide-faciasi/

bu faz çalışmaları henüz tamamlanmamış 'deneysel' aşıyı olurken ne olur iki kere düşünün. bundan on yıl sonra geri dönüşü olmayan nice hasarlarla karşılaşabilir, kendinizi yağmurdan kaçayım derken doluya tutulmuş halde bulabilirsiniz.

<love> <canimcicimaylari> <uzatmalar> <kavgagurultu> </love>
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    risk53
    risk53's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    DeepInside bunu yazdı

ya cidden beynimi yoramayacağım sadece ufak bi link atayım sana oku araştır.

https://twitter.com/abdullahciftcib/status/1426921929257201674

Bak simdi zeki kardesim. 

cjidwww.jpeg (785&times;875)

Adamın koyduğu tablo bu. Biraz ingilizcen varsa bak bakayım yukarıda ne var. 50 yaş üstü kişilerin kişilerin kaçı deltaya yakalanmış?

Ben sana söyleyeyim: 

Çift aşılı 21472
    Aşısız 3440

Peki bunların kaçı vefat etmiş?

Çift aşılı 13

Aşısız 48

Şimdi temel düzeyde oran orantı kuralım. Çift aşılı 50 yaş üstündeki ölüm oranı %0,06

Aşısız ölüm oranı %1,9

Aradaki fark kaç kat? Neredeyse 40 kat

Peki hastalığı kapan aşılı oranı niye bu kadar yüksek? Çünkü ülkenin %70ini aşıladılar amk yaşlıların büyük kısmı aşılı gençler daha olmadı.

Elma ile armutu karıştırarak istatistik okuyor zeki gazeteci

Son olarak delta varyantı gibi varyantlar aşısız insanlar üzerinde mutasyon sonucu oluşuyorlar yani siz aşı olmadıkça bizi de riske atıyorsunuz.

Olaylara karışmak istemem ama rakamları karıştırmışsın hocam

Çift aşılı 21472
    Aşısız 3440

Çift aşılı 389

Aşısız 205

#....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    risk53 bunu yazdı

Çift aşılı 21472
    Aşısız 3440

Çift aşılı 389

Aşısız 205

Haklısın hocam ölümlerde gençleri almışım. Hemen yeni oranları yazalım. 

Çift aşılıda ölüm oranı: %1.81

Aşısızlarda ölüm oranı: %5.95

3 kattan biraz fazla.

Ayrıca yukarıda yüzeysel olarak belirtmiştim de ülkedeki aşılı oranı aşısız oranına göre çok daha fazla olduğu için hastalığa aşılı insanların daha fazla yakalanması çok normal birşey. Mesela bir ülkede herkesi aşılasanız hastalığa yakalananların %100'ü aşılı olacaktır.

https://twitter.com/virusfantom/status/1426948814061981700

Su feed'i okuyabilirsiniz. Sonunda istatistik ile alakalı kısım da var.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    NmC bunu yazdı
    DeepInside bunu yazdı

ya cidden beynimi yoramayacağım sadece ufak bi link atayım sana oku araştır.

https://twitter.com/abdullahciftcib/status/1426921929257201674

Bak simdi zeki kardesim. 

cjidwww.jpeg (785&times;875)

Adamın koyduğu tablo bu. Biraz ingilizcen varsa bak bakayım yukarıda ne var. 50 yaş üstü kişilerin kişilerin kaçı deltaya yakalanmış?

Ben sana söyleyeyim: 

Çift aşılı 21472
    Aşısız 3440

Çift aşılı 13

Aşısız 48

Şimdi temel düzeyde oran orantı kuralım. Çift aşılı 50 yaş üstündeki ölüm oranı %0,06

Aşısız ölüm oranı %1,9

Aradaki fark kaç kat? Neredeyse 40 kat

Peki hastalığı kapan aşılı oranı niye bu kadar yüksek? Çünkü ülkenin %70ini aşıladılar amk yaşlıların büyük kısmı aşılı gençler daha olmadı.

Elma ile armutu karıştırarak istatistik okuyor zeki gazeteci

Son olarak delta varyantı gibi varyantlar aşısız insanlar üzerinde mutasyon sonucu oluşuyorlar yani siz aşı olmadıkça bizi de riske atıyorsunuz.

Son cümlende emin misin?

Aşı olmayanlar doğal bağışıklı kazanıp antikor üretiyor olabilir mi?

ya da aşı olanların vücüudundaki covid karşılaştıkları dirençten dolayı değişiyor ve varyantlara sebep oluyor olabilir mi?

Senin tezinden şu sonuca ulaşıyorum Tüm dünya aşı olsa sadece 1 kişi aşı olmasa tüm dünyayı o kişi yok edebilir. Sence tüm dünyanın aşı olması teknik olarak yahut pratikte mümkün mü?

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek
    rappermcs bunu yazdı

Son cümlende emin misin?

Aşı olmayanlar doğal bağışıklı kazanıp antikor üretiyor olabilir mi?

ya da aşı olanların vücüudundaki covid karşılaştıkları dirençten dolayı değişiyor ve varyantlara sebep oluyor olabilir mi?

Senin tezinden şu sonuca ulaşıyorum Tüm dünya aşı olsa sadece 1 kişi aşı olmasa tüm dünyayı o kişi yok edebilir. Sence tüm dünyanın aşı olması teknik olarak yahut pratikte mümkün mü?

Yok hocam. Asi olanlar arttıkça mutasyon ihtimali düşüyor. Şöyle düşün biz 10 kişiyiz ve hepimize covid bulaşmış. Elimizde de 1er tane zar var. 6 atarsak başarılı bir mutasyon ortaya çıkacak diğer durumlarda başarısız bir mutasyon ortaya çıkıp bizim vücudumuzda ölecek. Her birimizin 6 atma ihtimali 1/6 ama toplamda en az bir tane 6 gelme olasılığı 10/6 (yani 1'in üzerinde). Bu demek oluyor ki aramızdan birisi mutlaka 6 atacak ve mutasyon ortaya çıkacak. Fakat 10 kişilik topluluktan 9u aşılı ve 1i aşısız olsaydı bu oran 1/6 olacaktı. Yani diğer konustuğumuz senaryodan 10 kat daha düşük bir ihtimal. (Bu arada normalde istatistik bu kadar az kişide doğru işlemez ama örnek kolay anlaşılsın diye böyle verdim.)

Tabi ki normalde başarılı bir mutasyon oluşma ihtimali 1/6 değil muhtemelen milyonlar seviyesinde 1 gibi birşey fakat aşısız milyonlarca insan var. O yüzden ortaya yeni varyantlar çıkmadan aşıların yapılması gerekiyor.

Bu arada not olarak belirteyim. Şu an delta varyantı aşılılara daha az oranda olsa bile bulaşıyor. Yani aslında aşılılar da bu delta varyantından yeni mutasyonlar çıkmasına sebep olabilecek durumdalar, o yüzden şimdi delta varyantı için de aşı çalışmaları var.

Ne kadar az konak o kadar az risk, işin temeli kısaca bu...

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erenn
    erenn's avatar
    Erkek

geçen hafta ikinci doz moderna aşısını yaptırdım, biontech gibi mRna amerikan aşısı. Tesadüfmüdür bilemiyorum ama hayatımda daha önce hiç ağrımayan yerlerim ağrıyor :(

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ReyiZ
    ReyiZ's avatar
    Erkek

2. yide oldum 3 gün önce  kolum bile ağrımadı. su mu vardı içinde amk :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Bildigim kadariyla iki asi arasi ne kadar yakin olursa ikinci asi o kadar agir geciyor. Daha vucut 1. asinin etkileri ile savasirkan 2. bi ordu yollanmis gibi oluyor. Ben 28 gun sonra olmustum beni epey yordu, araya 5-6 hafta koyan arkadaslar daha rahat atlatmisti. Tabi bunyenin falan da cok etkisi var bu iste.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sephirious
    Sephirious's avatar
    Erkek

Çok yakın bir arkadaşım 2.dozdan birkaç gün sonra gece fenalaştı. TOBB hastanesinin acilinde 5 tüp kan aldıktan sonra kalp krizi riskiniz var başka bir hastaneye gitmelisiniz demişler. Burda da bir dipnot eklemek isterim, bu arkadaşım daha 20 yaşında. Arabası olmaması sonucu ee nasıl gideceğim sorusuna acildeki yetkili "Buraya nasıl geldiyseniz öyle gidin" cevabını vermiş. Gerçekten acilde çalışan kişi nasıl böyle bir vurdum duymazlık yapmış akıl karı değil.

Bunun üzerine Şehir Hastanesine giden arkadaşıma tahliller sonucu kalp kapakçığı iltihaplanması teşhisi kondu. 2 gün yoğun bakımda kaldı. Yanlış hatırlamıyorsam her 1000 kişiden 5'inde çıkabiliyormuş.

Ancak şahsen ben herhangi bir yan etki ile karşılaşmadım Allah'tan.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    NmC bunu yazdı
    risk53 bunu yazdı

Çift aşılı 21472
    Aşısız 3440

Çift aşılı 389

Aşısız 205

Haklısın hocam ölümlerde gençleri almışım. Hemen yeni oranları yazalım. 

Çift aşılıda ölüm oranı: %1.81

Aşısızlarda ölüm oranı: %5.95

3 kattan biraz fazla.

Ayrıca yukarıda yüzeysel olarak belirtmiştim de ülkedeki aşılı oranı aşısız oranına göre çok daha fazla olduğu için hastalığa aşılı insanların daha fazla yakalanması çok normal birşey. Mesela bir ülkede herkesi aşılasanız hastalığa yakalananların %100'ü aşılı olacaktır.

https://twitter.com/virusfantom/status/1426948814061981700

Su feed'i okuyabilirsiniz. Sonunda istatistik ile alakalı kısım da var.

eğer istatistik konuşacaksak örneklemler arasında da 5 kat fark var. iki taraftan da eşit ve çok sayıda örneklem seçilmeli. yoksa aşısızlardan bi tane seç, öldüyse aşısızlar %100 ölüyor da ölmediyse %0 ölüm oranı de geç.

genel yorumum;

aşı konusunda aşıyı üreten firma sorumluluk almıyor, getiren devlet sorumluluk almıyor, ama aşı olmazsan gerici gerizekalı aşı karşıtı oluyorsun. güzel kafa. aşı olurken o kağıtları okuyup mu imzaladınız? madem o kadar taşak var madem artık onmilyonlarca insan üstünde denendi o imzalar kaldırıldı mı? bugün biontech olmaya gitsem imzalatılır mı? ciddi bi yan etki olursa devlet ve biontech tazminat öder mi?

adamlar kendi aşısına güvenmiyor imzalı kağıt alıyor siz hâlâ eleştirilmesine bile müsaade etmiyorsunuz. hangi doz ne zaman vurulacak onu bile bilemiyorlar daha. deniyorlar. önce 1 hafta arayla yaptılar sonra 1 aya çıktı sonra 2 ay olsun dediler vazgeçtiler sonra 3. aşıyı da yapalım dediler dediler dediler. kimse de demiyor aga sen daha iki doz arasını çözememişsin. bana ne anlatıyon? birkaç yıl sonra zombiye dönüşeceğimize inanmıyorum tamam ama kimse de çok güvenli falan demesin. güvenliyse bile bunu henüz bilmiyoruz. üreten şirket bile bilmiyor.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 14920 Toplam Mesaj: 178
aşı aşı etkileri aşı yan etkileri