folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bu Zamanda Herkes Grafiker!

Bu Zamanda Herkes Grafiker!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

sosyopat katılıyorum sana,

bak kendimi örnek verdim, bilmediğim program yok, hepsiyle işimi yapıyorum.

Ama logo farklı bir olay, ayrıca kartvizit de tabi, mesela bir tasarımcı renklerin anlamını bilmeli,

Coca cola, burger king, mcdonalds neden kırmızı ağırlıklı? Pepsi neden mavi/kırmızı veya Hilton logosunu neden siyahtan maviye çevirdi?

ya facebook neden mavi?

Hı ben bunların hepsini biliyormuyum? biliyorum, yabancı kaynaklardan bile okudum öğrendim hepsini, ama kullanamıyorum, hayal gücü var yetenek yok.

Google'ın bile tüm logoları ilk önce elle çiziliyor(ekrana), google bile önce elde çiziyorsa, yani tasarımcıyım diye götünden atanlar anlayın siz :) lafım meclisten dışarı

Broşür işi farklıdır, turizm işi yaparken kaç tane diskoya bara , çalıştığım yerlere afiş, broşür yaptım corelde, ve ciddi yerlerdi ;)

Ama dediğim gibi, ben logo tasarımcısıyım demek, güven özveri tecrübe ister.

Kartvizit işi de apayrıdır, renklerden tut, çizgilerin yönüne kalınlıklarına..

Neyse boşverin bunları :) Konuyu açan muridimizde gelecek var gibi görüyorum, ama yaptığı yanlış, haksızlığını ifşa etmiş gibi olmuş. 

Edit: Ekleme

Ayrıca burdan 50-100 liraya iş yapan ....'lara sesleniyorum, ya alacaksanız adam gibi para alın, ya da hiç almayın piyasayı düşürmeyin.

Zamanında win98'e kimse format atmayı bilmezken bilgisayarcılar 10-15 liraya format atıyordu, sene 2000-2003(ben ortaokuldaydım), ben de mal gibi 5 liraya format atardım, birgün bilgisayarcının biri beni karşısına aldı, açıkladı, piyasayı düşürme dedi, bende içimden siktir git diyodum.

Aradan 3-4 yıl geçti ve ben bilgisayarcıda çalışmaya başladım, ve anladım durumu..

Şimdi de yeni mezun elektrik elektronikcilerle uğraşıyorum, bizim 1000€'ya yaptığımız işi ,elinde laptopla geliyor 300€'ya yapıp gidiyor, biz mi kazıklıyoruz, hayır, bin tane masrafımız var, o'nun..

Bunun gibi işte, piyasayı da düşürmeyin..

Kaan tarafından 16/Ağu/12 02:55 tarihinde düzenlenmiştir
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

Bende bir zamanlar böyle konular açardım.

https://t.me/pump_upp
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sRcN
    sRcN's avatar
    Erkek
    Esconda bunu yazdı

haha aynen bende hep bu ve bunun gibi durumlardan şikayet ederdim (ben eğitimini almışken birirnin gelip o mavi yerine kırmızı iyi olur demesi üzerine 1-2 hafta emek verdiğim tasarımları shift+del yapmışlığım çoktur). Ama artık alıştım hatta iş almamaya başladım. İşlerde seçiciyim az iş alıp kaliteli şeyler orataya koymak adına yırtınıyorum. Hea yararlanmıyormuyuz shutterstock v.b. emin ol ki alıyoruz kullanıyoruz kullanmazsan sadece 1 logo için 10 gün harcarsın iş çok yapacak adam yoksa biraz hızlanmak adına kaynak bulup kullanıosun amma olduğu gibi kullanmıosun, editlemiosunda nerdeyse aynı şeyi alıp farklı bi revizyonunu baştan yapıosun. 

Bu arada adama verdiğin tasarımlar ciddi anlamda cacıkmış en sonunda zeplin olayına girmişsiniz zaten. :} Bu arada patron_38' e bende pm attım, meşgulüm detayları mail ile birazdan göndereceğim dedi 2 gün oldu gelen giden haber veren falan yok :} Birde böyle bi durum var yani :}

Wordpress - SEO & Digital Marketing
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    patron_38
    patron_38's avatar
    Erkek
    sRcN bunu yazdı
    Esconda bunu yazdı

haha aynen bende hep bu ve bunun gibi durumlardan şikayet ederdim (ben eğitimini almışken birirnin gelip o mavi yerine kırmızı iyi olur demesi üzerine 1-2 hafta emek verdiğim tasarımları shift+del yapmışlığım çoktur). Ama artık alıştım hatta iş almamaya başladım. İşlerde seçiciyim az iş alıp kaliteli şeyler orataya koymak adına yırtınıyorum. Hea yararlanmıyormuyuz shutterstock v.b. emin ol ki alıyoruz kullanıyoruz kullanmazsan sadece 1 logo için 10 gün harcarsın iş çok yapacak adam yoksa biraz hızlanmak adına kaynak bulup kullanıosun amma olduğu gibi kullanmıosun, editlemiosunda nerdeyse aynı şeyi alıp farklı bi revizyonunu baştan yapıosun. 

Bu arada adama verdiğin tasarımlar ciddi anlamda cacıkmış en sonunda zeplin olayına girmişsiniz zaten. :} Bu arada patron_38' e bende pm attım, meşgulüm detayları mail ile birazdan göndereceğim dedi 2 gün oldu gelen giden haber veren falan yok :} Birde böyle bi durum var yani :}

hocam kusuruma bakma unutkanlik :) ama en son actigim konuya yazmistim hersey icin tesekurler destek bulundu gibisinden 

yan cizdim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zone
    zone's avatar
    Erkek

konuya bak amk..

wordpress kuran da webmasterım npp kurup tema editleyen de coderım diyor ona bakarsan..

ddos ile dandik site göcertene de hacker deniyor.. ohoo o

sen burda bize de çamur atmışsın arkadaş git sitemini sosyal ağda yap git kişisel yap.. çamur at izi kalsın milletin güvenini sarsıcaksan sışarım açıcan konuya..

güvenmediğin adama iş yaptırma olsun bitsin arkadaş

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    zone bunu yazdı

konuya bak amk..

wordpress kuran da webmasterım npp kurup tema editleyen de coderım diyor ona bakarsan..

ddos ile dandik site göcertene de hacker deniyor.. ohoo o

sen burda bize de çamur atmışsın arkadaş git sitemini sosyal ağda yap git kişisel yap.. çamur at izi kalsın milletin güvenini sarsıcaksan sışarım açıcan konuya..

güvenmediğin adama iş yaptırma olsun bitsin arkadaş

Hocam eski konuları açmaya gerek yok sakinleş :)

Zaten hatırladığım kadarıyla konuyu açan adam bugünlerde herkes grafiker demişti kendisi çok dandik grafikler yapmıştı. Biz de böyle profesyonel grafikler olacaksa button maker'dan logo yapanlar çok daha iyi demiştik. Konu eski zaten.

Demem o boşver.

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ArduouS
    ArduouS's avatar
    Erkek
    seviye yerlere inmiş adam olmayanla tartışmaya bile değmez ;)
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    interfector
    interfector's avatar
    Homo
    ArduouS bunu yazdı
    seviye yerlere inmiş adam olmayanla tartışmaya bile değmez ;)

tamam hacım tartışma zaten de ifşa edilen logolara bakıyorum comic sans kullanmışsın yuh diyorum sana ya :D hocalarının mail adreslerini yollarmısın teşekkür maili göndericem kendilerine. sırf okudum diyebilmek için mi okudun okulu hocam sen ? blog sitesine logo yapmaya benzemez kurumsal kimlik oluşturmak. bende kendi şirketim için kurumsal kimlik yaptırdım. tbt de çok iyi arayüz tasarımı yapan banner yapan arkadaş var ama gittim bayıldım parayı ve adam gibi kurumsal kimlik yaptı. 10 kere revizyon yaptırdım adama. illallah etmiştir kesin benden dedim. adam aldığı paranın karşılığını verdi. ve sadece 200 TL ye hallettirdim işimi. açık ve net söylüyorum referanslarını koyayım istiyorsan. senin yaptığın logolara bakıyorumda yorum yapamıyorum. sen hala tasarımların ifşa olmuşken gelip konuşuyosun. paintte yapanlar var amua goyim diyosun :D tasarım görmek istiyorsan 1renk.com turgay çakırın tasarımların bak en azından renkler nasıl kullanılır öğrenirsin. aldığın eğitim bi işe yaramamış çünkü.

Aldanma insanların samimiyetine, menfaatleri için gelirler vecde, vaad etmeseydi allah cenneti, ona bile etmezlerdi secde..
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Daniel-Koo
    Daniel-Koo's avatar
    Erkek

Grafik Tasarımı'nda bakın Grafik Tasarımı diyorum. Genelliyorum.. 

Burada Renklerin anlamları önemli unsur, hayal gücü önemli unsur. 

Tasarım nedir? 

Tasarım, zihinde canlandırılan biçimdir.

Yani şöyle diyeyim: Photoshop'ta veya Illustrator'de bir çizgi çizip üzerine fontla firma ismini yazman bile tasarımdır. 

Renk nedir bilmeyen, ışık ve dolgular nedir bilmeyen birinin çalışmasına bakıldığında anlayabilirsiniz. Renkler uyumsuzdur göze hoş gelmez, font seçimi yanlıştır falan. 

Coca-Cola ve McDonald's ın kırmızı kullanmasının nedeni çekici ve enerjik bi renk. Mavi ise genellikle kurumsal ağırlıklı tasarımlarda kurumun "Güvenirliği"ni temsil eder. 

Müşteri senin nasıl ne yaptığını bilmez, onun için "paintle yapsam daha güzel olur" diyebilir. Çok garip ama diyebiliyor.

R10.net'de 10TL'ye logo çizen eleman gördüm bunlara ben tasarımcı diyemem. 

Eğitim almayan, üniversite okumayan tasarımcılar gördüm ben ne kadar başarılı. 

Her şey yetenek, hayal gücü ve biraz da göz. 

Konu çok esnedi ama bende düşüncelerimi yazdım. ArduouS hocam birkaç logonu beğendim dert etmene gerek yok, her tasarımını müşteri beğenmeyebilir. Beğenene kadar revizyonlar yaparsın :) 

Bi grafik eğitmeni bir firmanın logosu için 4-5 hafta araştırma yaptığımı biliyorum diyor. Logo gerçekten çok zorlu bir süreç. 

Daniel-Koo tarafından 01/Eyl/12 22:31 tarihinde düzenlenmiştir

ne diyon?
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sezeruludag
    sezeruludag's avatar
    Erkek
    Daniel-Koo bunu yazdı

Bi grafik eğitmeni bir firmanın logosu için 4-5 hafta araştırma yaptığımı biliyorum diyor. Logo gerçekten çok zorlu bir süreç. 

bu cümlende haklısın ajanstayım ve bir sürü böyle iş geçiyor elimden sizin şuan gördüğünüz bir çok firmanın kurumsal kimliğini biliyorum hepsinin hikayesi durumu anlatımı çok önemli daha öncede başka konuda belirmiştim amazon logosu çok güzel bir örnek mevzu logo yapımında font kullanımı değil kullanmış nekadar kötü filan diyen arkadaşlarda var ankarada olan müridler bilir cernmodern'i oraya bakın onunda logosu font'la meşur divan pastaneleri onunda logosu Fontla ve sadece altında çizgisi var mevzu font meselesi değil uyum, tabi zevk ve renkler tartışılmaz bunlara en son örnek microsoft'un logosu segoe UI font ve basit bir kare birçok kişi beğenmedi ama bazen bir kare bile milyar dolarlık firmaları ifade edebiliyor işte, bence başarılı bulduğum bir logo 

Edit : Daniel-Koo hocam geleceğin için yaptığın çalışmalarını ve hedeflerini başarılı buluyorum az biraz destekle çok güzel şeyler yapabilirsin :)

sezeruludag tarafından 01/Eyl/12 23:04 tarihinde düzenlenmiştir

Hatasız Kod Olmaz... :)
Toplam Hit: 8011 Toplam Mesaj: 56