folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dolar Ne Olur ?Dolar Ne Olur ?

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  MATH
  MATH's avatar
  Kayıt Tarihi: 29/Aralık/2014
  Erkek

  Osmanlı'nın son dönemlerinde, Osmanlı devleti tarafından çok sayıda fabrika açıldı. Bu bir gerçek. Osmanlı özel mülkiyete yer vermiyordu. Osmanlı'da fabrikaların, toprakların neredeyse tamamı devletindi. Bu topraklar asker yetiştirme karşılığında geçici olarak şahıslara verilirdi. En iyi ihtimalle kiralanırdı ama sürekli devletin malı olarak kalırdı. Bu yanlış bir ekonomik politikaydı. Böyle bir ortamda rekabet olmaz, üretim aksar. Aslında birazcık akademik düzeyde iktisat bilmek bütün hataları aydınlatır. Örneğin ABD tarihini açıp okuduğumuzda, ABD devleti fabrikalar açıp, hepsini millileştirdiği için büyük bir devlet olmadı. Keza İngiltere devleti böyle vizyonlar yüklenmedi. Aslında bu gelişim süreçlerini bilmek için biraz iktisat okumamız lazım. Adam Smith'in Ulusların Zenginliği diye bir eseri vardır. 2 ciltten oluşuyor. Okuduktan sonra ekonomiyi daha farklı yorumlayacağınızı düşünüyorum.

 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Tabela Fatihi
  kaygusuz
  kaygusuz's avatar
  Kayıt Tarihi: 06/Nisan/2007
  Erkek

  he canım he. hangi kitabı okuyorsun bilmiyorum ama eşşeklerin kitabını okumayı bırak kendi vicdanının kitabını okumaya başla. gittiğin yol yol. değil. 

  abd ingiltere gibi ülkeleri yazıp osmanlının son zamanını yazıp sallayıp atma ortaya bişeyler. 

  iki dakika köşede otur dürüst olmayı dene. 

  osmanlının son zamanlarında fabrika değil saraylar yaptırıldı padişahların kıçı mutlu olsun diye. heryere luzumsuz saraylar luzumsuz masraflar. bunu yazıyor mu senin okuduğun kitabın.

  a.koyim osmanlının son zamanında yiyecek ekmeği yoktu halk savaştan bi halde ölüm kalım savaşı veriyor ortalıkta asker yok 15 yaşında gençler  askere gidiyor bu arkadaş hala fabrika diyor. beyinindeki soğancıklarına iki gram su dök bi zahmet.

  biz dolardan bahsediyoruz ekonomi zor zamanları diyoruz oohhhhoooooo klavyede bastığım her tuşa günah lan. kaç yıldır sitedeyiz nelerle uğraşacak hale düştük.  trollermisiniz nerden geldiniz kimsiniz a. koyim örümcek gibi ne yapacağınızı bilmiyorsunuz gidin evinize ekmek götürün bırakın birilerinin bokunu yemeyi. adam gibi dürüstçe işinize gidin işinizden gelin. 

  kaygusuz tarafından 14/Şub/15 00:34 tarihinde düzenlenmiştir

  Bu topraklar BAAS benzeri tek adamlı rejimlere geçit vermedi bugüne kadar
 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  LhaNeT
  LhaNeT's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Ağustos/2008
  Erkek

  bazı arkadaşlar tarihi nereden okumuş ve nasıl anlamış, anlamıyorum.
  neyse gelelim dolara 2 ay içinde düşecek gibi görünüyor


  Tecrübelerim bana gösterdi ki, hukuka bağlı olmayan bir hükümet uzun müddet ayakta kalamaz. Böyle hükümetler çıplak olup, kendini gören herkese karşı gözlerini yere diken ve kimsenin yanında hürmet ve itibarı olmayan birine benzerler. Hatta böyle bir hükümet, tavanı, kapısı, avlu duvarları olmayan ve her önüne gelenin içeriye daldığı bir eve de benzetilebilir. -Sahibkıran Emir Timur
Toplam Hit: 7135 Toplam Mesaj: 94