folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Dolar Ne Olur ?

Dolar Ne Olur ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Japonya bir jandarma devletidir. 1946'dan beri devletin ekonomiye, piyasaya, üretime müdahale etmesi kanunlarla yasaktır.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    MATH bunu yazdı

Japonya bir jandarma devletidir. 1946'dan beri devletin ekonomiye, piyasaya, üretime müdahale etmesi kanunlarla yasaktır.

Tamamen içi boş bir iddia. Japon devleti özellikle temel sanayi kollarını kurup işletmiş ve geliştirdikten sonra özelleştirmiştir. Japonya'da yasak olan şey devletin ekonomiye müdahalesi değil, üretim alanlarını tekelleştirmesidir. O da 1946 değil, 1947 den itibaren gerçekleşen Amerikan işgali ile başlar. Yasanın asıl amacı ise militar yapıdaki Japonyanın bu yöndeki gelişimini engellemektir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Valla hocam gerçekler böyle, Japonya resmi olarak jandarma devletidir. Jandarma devletlerinde devletin güvenlik, adalet, eğitim ve diploması dışında bir vizyonu yoktur. Piyasanın bütün alanlarına müdahale resmen yasaktır.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    MATH bunu yazdı

Valla hocam gerçekler böyle, Japonya resmi olarak jandarma devletidir. Jandarma devletlerinde devletin güvenlik, adalet, eğitim ve diploması dışında bir vizyonu yoktur. Piyasanın bütün alanlarına müdahale resmen yasaktır.

Sadece JTI (Japan Tobacco International)'ı araştırman senin bu cevabın için yeterli olacaktır. Bu şirketi TEKEL'in özelleştirmesinden hatırlıyorum. Japonya'nın TEKEL'i olur kendileri ve halen hissesinin %65'i Japon Devleti'ne aittir.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Hocam tütün, pirinç, haşhaş gibi ürünlerin üretimi özel nedenlerden ötürü devletler tarafından kontrol altına alınır. Firmalar özelleşse dahi üretimin denetimi devlet kontrolündedir.

Japonya resmi olarak yani yasalarla bir Jandarma Devleti. Jandarma devleti nedir?

http://www.nedirnedemek.com/jandarma-devleti-nedir-jandarma-devleti-ne-demek

Bunu kabul etmemekte niçin diretiyorsun anlamıyorum ki. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    LhaNeT
    LhaNeT's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    1950 den beri bu döngü içerisindeyiz.

hocam sanki 1950 den önce ne vardı ?
    türkiyede kıtlık zamanı ve millet açken yunanlara gemilerle erzak gönderen inönü dönemi mi iyidi ?
    bence hiç bir zaman iyiyi göremedik

1950'den önce artan parayla fabrikalar açılıyordu.

Şimdi hem para artmıyor hem fabrikalar satılıyor.

Deniz suyunu çekince böylesini görmedik diyeceksiniz.

dananın kuyruğu burada kopuyor
    ekonomi deniz olsa ne ala ama hiç olmadı
    hep küçük bir göl olarak kaldı

1950 öncesinde ekonomi deniz değildi ama büyüyen bir göldü. Bu göle akan kaynaklar 1950 sonrasında bıçak gibi kesildi. O günden beri de belimizi doğrultamadım adam gibi. Ne zaman tamam belimizi düzeltiyoruz dediğimizde bu halk kendi kendine koydu tekmeyi. En basitinden 1950 ye kadar yapılan işleri göstereyim. Chp yazdığına bakma, o Chp ile bu Chp bir değil.

http://blog.milliyet.com.tr/cumhuriyet-donemi-ve-chp-yonetiminde--1923-1950-arasi--yapilanlar/Blog/?BlogNo=376601

hocam bu yapılanlardan hangisine ne denir ki ?
    akıllarınca bişeyler yapmışlar ama hepsi tenekeden komedi
    sadece abdülhamit döneminde yapılan demir yolu km bazında cumhuriyet tarihi boyunca yapılandan çok çok daha fazla
    ankara etimesgutta uçak motor fabrikası diyor, rahmetli dedem zamanında burada işçiymiş, burada uçak falan gören yok, bu fabrika kurulduğundan beridir hala traktör üretiliyor,  ilk cumhuriyet altını basıldı diyor, osmanlının kullandığı paranın kendisi altındı, neydik ne olduk ? kimse bunu sormuyor, böyle dediğim zaman bana kızanlar oluyor
    iyi o zaman bişey demeyim, bana kızanlarda açılan kereste fabrikaları ile övünsün :)

Geldi Osmanlıcı kardeşimiz de :D

Deden mi yalan söylüyor yoksa Abdullah Gül mi bilemedim.

http://www.radikal.com.tr/politika/arabadan_once_ucak_yaptik-1086754

Osmanlının yıkılmadan önceki parasının değerinden ve borcundan da bahsetmen gerekmez miydi?

Bahsettiğin demiryollarının kaç km si Anadolu toprakları üzerindeydi? Cumhuriyet kurulduktan sonra kaç sene içerisinde bu uzunluk arttı?

kimin yalan söylediğini konuşmaya gerek yok hocam, gidin görün benim bahsettiğim fabrika halen traktör üretiyor :D
    günümüzde bile bi helikopteri tek başımıza yapabilmiş değiliz.
    yani sonuçta zamanında yapılan işler belli ve bu işlerin günümüzdeki sonuçları belli
    kişi sadece anadolu topraklarına sahip çıkıyor ve zamanında kaybettiğimiz diğer yerleri umursamıyorsa, o kişi küçük düşünüyor demektir, bu da beni alakadar etmez.
    osmanlının her yönden yılıkmasına neden olanlar ittihatçılardır, ekonomiyide onlar çökertti, dış borçda onların işidir, yani onlar kötü adamlardır, bana göre 1950 öncesi chpnin, ittihatçıların güçlenmiş verisyonundan farkı yoktur.
    ama benim asıl anlamadığım neden osmanlının sadece yıkılış döneminden bahsediliyor, bunun öncesi yokmuydu ?
    ben cumhuriyeti her dönemi ile değerlendiriyorum ve şimdiye kadar türlü fakirlik ve güçsüzlüklerden başka bişey göremedim

Büyüklük odur ki hiç kimseye iltifat etmeyeceksin, hiç kimseyi aldatmayacaksın, memleket için gerçek ülkü neyse onu görecek, o hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır. Herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır. İşte sen bunda karşı koyuşları yok eden olacaksın. Önüne sayılamayacak güçlükler yığacaklardır. Kendini büyük değil küçük, zayıf, araçsız, hiç sayarak, kimseden yardım gelmeyeceğine inanarak bu güçlükleri aşacaksın. Ondan sonra sana "büyüksün" derlerse, bunu diyenlere de güleceksin. Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, s. 112 - Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. - Mustafa Kemal Atatürk 1881 - ∞
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    MATH bunu yazdı

Hocam tütün, pirinç, haşhaş gibi ürünlerin üretimi özel nedenlerden ötürü devletler tarafından kontrol altına alınır. Firmalar özelleşse dahi üretimin denetimi devlet kontrolündedir.

Japonya resmi olarak yani yasalarla bir Jandarma Devleti. Jandarma devleti nedir?

Çünkü Japonya 1947 den beri hukuk devletidir.

http://nezihdagdeviren.com.tr/attachments/article/71/1947%20japon%20anayasas%C4%B1.pdf

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shed510
    Shed510's avatar
    Erkek
    qoqo bunu yazdı
    MATH bunu yazdı

http://nezihdagdeviren.com.tr/attachments/article/71/1947%20japon%20anayasas%C4%B1.pdf

gogo hocam bence arkadaşı yanlış anlamışsınız. Jandarma devleti olmak iyi bir şey, Hukuk devletinin de alternatifi değildir. Farklı şeyler yani...

İnsanın İçindedir hakikat, dışarısı sadece manzara !!!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    LhaNeT bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    glaurung bunu yazdı
    LhaNeT bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    1950 den beri bu döngü içerisindeyiz.

hocam sanki 1950 den önce ne vardı ?
    türkiyede kıtlık zamanı ve millet açken yunanlara gemilerle erzak gönderen inönü dönemi mi iyidi ?
    bence hiç bir zaman iyiyi göremedik

1950'den önce artan parayla fabrikalar açılıyordu.

Şimdi hem para artmıyor hem fabrikalar satılıyor.

Deniz suyunu çekince böylesini görmedik diyeceksiniz.

dananın kuyruğu burada kopuyor
    ekonomi deniz olsa ne ala ama hiç olmadı
    hep küçük bir göl olarak kaldı

1950 öncesinde ekonomi deniz değildi ama büyüyen bir göldü. Bu göle akan kaynaklar 1950 sonrasında bıçak gibi kesildi. O günden beri de belimizi doğrultamadım adam gibi. Ne zaman tamam belimizi düzeltiyoruz dediğimizde bu halk kendi kendine koydu tekmeyi. En basitinden 1950 ye kadar yapılan işleri göstereyim. Chp yazdığına bakma, o Chp ile bu Chp bir değil.

http://blog.milliyet.com.tr/cumhuriyet-donemi-ve-chp-yonetiminde--1923-1950-arasi--yapilanlar/Blog/?BlogNo=376601

hocam bu yapılanlardan hangisine ne denir ki ?
    akıllarınca bişeyler yapmışlar ama hepsi tenekeden komedi
    sadece abdülhamit döneminde yapılan demir yolu km bazında cumhuriyet tarihi boyunca yapılandan çok çok daha fazla
    ankara etimesgutta uçak motor fabrikası diyor, rahmetli dedem zamanında burada işçiymiş, burada uçak falan gören yok, bu fabrika kurulduğundan beridir hala traktör üretiliyor,  ilk cumhuriyet altını basıldı diyor, osmanlının kullandığı paranın kendisi altındı, neydik ne olduk ? kimse bunu sormuyor, böyle dediğim zaman bana kızanlar oluyor
    iyi o zaman bişey demeyim, bana kızanlarda açılan kereste fabrikaları ile övünsün :)

Geldi Osmanlıcı kardeşimiz de :D

Deden mi yalan söylüyor yoksa Abdullah Gül mi bilemedim.

http://www.radikal.com.tr/politika/arabadan_once_ucak_yaptik-1086754

Osmanlının yıkılmadan önceki parasının değerinden ve borcundan da bahsetmen gerekmez miydi?

Bahsettiğin demiryollarının kaç km si Anadolu toprakları üzerindeydi? Cumhuriyet kurulduktan sonra kaç sene içerisinde bu uzunluk arttı?

kimin yalan söylediğini konuşmaya gerek yok hocam, gidin görün benim bahsettiğim fabrika halen traktör üretiyor :D
    günümüzde bile bi helikopteri tek başımıza yapabilmiş değiliz.
    yani sonuçta zamanında yapılan işler belli ve bu işlerin günümüzdeki sonuçları belli
    kişi sadece anadolu topraklarına sahip çıkıyor ve zamanında kaybettiğimiz diğer yerleri umursamıyorsa, o kişi küçük düşünüyor demektir, bu da beni alakadar etmez.
    osmanlının her yönden yılıkmasına neden olanlar ittihatçılardır, ekonomiyide onlar çökertti, dış borçda onların işidir, yani onlar kötü adamlardır, bana göre 1950 öncesi chpnin, ittihatçıların güçlenmiş verisyonundan farkı yoktur.
    ama benim asıl anlamadığım neden osmanlının sadece yıkılış döneminden bahsediliyor, bunun öncesi yokmuydu ?
    ben cumhuriyeti her dönemi ile değerlendiriyorum ve şimdiye kadar türlü fakirlik ve güçsüzlüklerden başka bişey göremedim

Şu yazdıklarına sen inanıyormusun? :D

O fabrika tabiki traktör üretecek çünkü fabrikanın uçak üreten kısımları çok sevdiğiniz Menderes döneminde kapatıldı.

Önce Anadolu topraklarında birliği ve düzeni sağlayalım da sonra diğer bölgedeki insanları ülkemize katılmaları için ikna edebilelim. Sanırsın bütün Balkanlar ve Ortadoğu Türkiye bünyesine katılalım diye can atıyor.

Osmanlının çökmesindeki temel sebep devşirmeciliktir ve hilafet sevdasıdır. Diğer tüm ülkelere ve gayrimüslimlere deli gibi kapütilasyon ve haklar verilirken, Osmanlı'yı kuran Türk insanı köylü statüsünden kurtulamamıştır. Hilafet de 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı'nın elinde patlamış, yanlış savaş taktikleri uygulayarak perişan olmuştur. (Bknz. Müslümanların savaşta Osmanlı'dan yana saf tutacağını sanarak yapılan savaş planlaması.)

Osmanlı'nın yıkılış dönemine bakıyoruz çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin devraldığı tek şey yıkılmış Osmanlı'nın borçlarıdır. Zaten 300 yıldır da duraklama, gerileme ve yıkılma döneminde olan devletin yükseliş dönemini incelemek akla ve mantığa uymaz. Evet Osmanlı bir dönem dünyaya hükmetti ama bu hüküm 100 yıl sürdü ve bitti. İslamcılık adı altında eğitimden, bilimden, sanattan, sanayileşmekten uzak kaldı ve kendi çöküşünü hazırladı. Ama size sorsak suç hala İttihatçılarda.

Osmanlı'yı kurtarma ihtimali olan 2 padişah vardı. Genç Osman ve Abdülmecid. Genç Osman icraatlerini gerçekleştiremeden kendi askerleri tarafından öldürülürken, Abdülmecid paranoyak kişiliği yüzünden bu devrimciliğini devam ettiremedi.

Hadi Osmanlı'yı geçtim Türkiye'ye bakalım. Türkiye 1950'den itibaren sanayileşmeyi birilerinin isteğiyle durdurdu. Bunu da 80 darbesi sonrası yaşanan devir devam ettirdi. Kısacası bu ülkenin tekrar çöküşe girmesinde iki kişinin parmağı büyüktür.

1. Adnan Menderes

2. Turgut Özal

Bunlara eklenecek kişi de bellidir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Shed510 bunu yazdı
    qoqo bunu yazdı
    MATH bunu yazdı

gogo hocam bence arkadaşı yanlış anlamışsınız. Jandarma devleti olmak iyi bir şey, Hukuk devletinin de alternatifi değildir. Farklı şeyler yani...

Arkadaşın dediğini anladım ama Japonya Jandarma devleti değildir. Japon hükümetinin görevleri de orada yazan maddelerle kısıtlı değildir. En basitinden JTI'ı örnek verdim. Şu an %65 lik hissesi devlete, %35 lik hissesi ise özel şirketlere aittir. Jandarma Devleti olan bir devlet olsaydı bunu nasıl sağlayacaktı? Kaldı ki Japon Anayasasını incelediğimizde içerisinde maliyede dahil birçok bölüm yer almaktadır. İçeriği de hukuk devleti temelleri üzerine kuruludur. Daha doğrusunu söylemek gerekirse Japonya bir sosyal devlettir.

qoqo tarafından 13/Şub/15 01:02 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 9651 Toplam Mesaj: 94