folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Dunya Sistemini Bir Eylem Ile Cokertmek

Dunya Sistemini Bir Eylem Ile Cokertmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkFall
    DarkFall's avatar
    Erkek

asiminnesli bunu yazdı:
    -----------------------------
    ne olacak si*tir git yarın gel dicekler yarın gideceksin verecekelr sana paranı o kadar adam giderse yarın değilde 3 ay sonra gel derler ancak basılır o kadar para

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

SpArK bunu yazdı:

Kaligula bunu yazdı:
    kasma yapamazsın

Yapamazsin diyenler, benim en cok sevdigim insanlardir, en buyuk hirsi, azmi veren insanlar...

Acikcasi bu eylemi ve isi ben yapamam :) fakat diyorum ki, bir anda olustu, yarin herkes butun herseyini bankadan cekmeye gidiyorum, tamam ? Ne olurdu, neler olurdu, boyle dusunerek, bu durumun olacagini varsayip fikirlerini beyan edip, dusuncekelerini paylasirsan cok sevinirim.

çok saçma ve salakça şeyler yaşanmaya başlar bence :D tam bi paradoks sormuşsun hacım sanki.

Bu arada işaretlediğim lafını çok beğendim :)

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

Benim fikrim şu....

Eğer ciddi miktarda insan parasını çekerse ilk sistemi çöken banka tetiği çekmiş olur.... 

Neden?

Bir banka nakit ödeyemez hale gelip para veremezse iflas eder.

Banka çökerse halk galeyana gelir çünkü sürü psikolojisi işin içine girer ve

"Bankada para kalmazsa ve herkes kendi parasını çekmeye başlarsa, bankanın parası biterse BEN PARAMI ALAMAM HEMEN GİDİP PARAMI ÇEKMELİ ALTIN FALAN YAPMALIYIM" diye düşünür.

Yığınla insan panik yaşar nakitini çeker altın yada bişey yapar yastık altına atmaya kaarar verir.

AMA BANKA DEVLET GARANTİLİ İSE PARAYI DEVLET BULACAK PARAYI DEVLET YERİNE KOYACAK :S

AMA PARA YİNE BİTECEK ÇÜNKÜ 

Bir kaö bankanın iflas etmesi haberlerin gazetelerin internetinde etkisiyle herkes akın akın para çekmeye başlayacak.... Emekli maaşı kuyrukları gibi paralarını YASTIK ALTINDA DAHA GÜVENLİ diyecek ve çekmeye çalışacak...

DAHA SONRA DAHA KÖTÜSÜ OLACAK HERKES NAKİTİNİ HARCAYACAK EŞYA ALTINA YATIRINCA PİYASADAKİ DOLANAN PARA ARTINCA PARANIN DEĞERİ DÜŞECEK...

DAHA YAZABİLİRİM :S

BU KONUYU EKONOMİ LİSANSI ALMIŞ BİİRYLE TARTIŞMAK İSTERDİM ASLINDA İLGİMİ ÇEKTİ.. OTURUP DÜŞÜNEYİM BAKIYIM :S

"bea"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Melik
    Melik's avatar
    Erkek

5 Dakikadır Bakıyorum Ekrana Ne Diyeceğimi unuttum İyimi Amk.

Profil fotoğrafndaki begenme sayısını popülerlikle eşdeger kılan bir ülkede yaşıyoruz
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

PathfindeR00 bunu yazdı:

SpArK bunu yazdı:

ExpirE bunu yazdı:

Dünyadaki dönen paraların yalnızca % 10 u banknotlardan oluşur.... Geri kalan kısım elektroniktir. Piyasa bu % 10 luk kısım ile çevirilir.....

Yani yarin sen bankaya gidince parani alamayacaksin ? Banknot kalmayacak, belki altin verirler ne dersin ? Ya da mal veya hizmet olarak, sac sakal tras kuponu, kasaptan et kuponu filan mi verirler ne dersin ?

Para basmakta bizim elimizdeyse neden olmasın.

Parayi basmak senin elinde olsa bile basabilecek misin ? Oyle para basmakla olsa, her ulke devamli para basar, insanlara dagitir, dusunsene durmaksizin banknot bas, herkese 100.000TL maas ver aylik, ee ? Bu paranin gercekte degeri olan altin nerde ? Yada bu parayi yaratan, uretim, emek ? 

Dedigin gibi yarin hepimiz cekiyoruz deriz, adamlar matbaa da calisir basar paralari bize teslim eder yarin, ee bundan sonra, o paralar ne olucak ? Degeri olucak mi sence ?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diener
    diener's avatar
    Erkek

öncelikle kimseyi buna ikna edemezsin 3ay 1 yıl gibi vadeli mevduatı olanlar vadelerini kırdırmak istemeyeceklerdir.Farzedelim yaptın insanları ikna ettin ve herkes parasını çekmeye gidiyor .Bu sefer de sağlam bir kriz çıkarırsın :) çünkü senin bankadaki mevduatının yasal karşılık miktarına oranla yaklaşık 5 katı kaydi para(banka parası ya da sanal para ) olarak tadavüle çıkıyor ve diğer insanlara kredi vs diye kullandırılıyor.Herşes bir anda parasını istersen tarihteki banknot basanların durumu olur adamın milyonlarca miktar parası varken kasasında 10 gr altın çıkar :D yani ekonomik sistem diye birşey kalmaz 

OYUN BİTİNCE ŞAH DA PİYON DA AYNI KUTUYA KOYULUR... ÜŞENİYORUM ÖYLEYSE YARIN...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

asiminnesli bunu yazdı:
    ne olacak si*tir git yarın gel dicekler yarın gideceksin verecekelr sana paranı o kadar adam giderse yarın değilde 3 ay sonra gel derler ancak basılır o kadar para

Basilmis olsun, diger arkadaslarada yazdiklarima bakarsan, hani basilsa bile, bunun degeri nedir ya da olucak mi ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    diener
    diener's avatar
    Erkek

ExpirE bunu yazdı:

Benim fikrim şu....

Eğer ciddi miktarda insan parasını çekerse ilk sistemi çöken banka tetiği çekmiş olur.... 

Neden?

Bir banka nakit ödeyemez hale gelip para veremezse iflas eder.

Banka çökerse halk galeyana gelir çünkü sürü psikolojisi işin içine girer ve

"Bankada para kalmazsa ve herkes kendi parasını çekmeye başlarsa, bankanın parası biterse BEN PARAMI ALAMAM HEMEN GİDİP PARAMI ÇEKMELİ ALTIN FALAN YAPMALIYIM" diye düşünür.

Yığınla insan panik yaşar nakitini çeker altın yada bişey yapar yastık altına atmaya kaarar verir.

AMA BANKA DEVLET GARANTİLİ İSE PARAYI DEVLET BULACAK PARAYI DEVLET YERİNE KOYACAK :S

AMA PARA YİNE BİTECEK ÇÜNKÜ 

Bir kaö bankanın iflas etmesi haberlerin gazetelerin internetinde etkisiyle herkes akın akın para çekmeye başlayacak.... Emekli maaşı kuyrukları gibi paralarını YASTIK ALTINDA DAHA GÜVENLİ diyecek ve çekmeye çalışacak...

DAHA SONRA DAHA KÖTÜSÜ OLACAK HERKES NAKİTİNİ HARCAYACAK EŞYA ALTINA YATIRINCA PİYASADAKİ DOLANAN PARA ARTINCA PARANIN DEĞERİ DÜŞECEK...

DAHA YAZABİLİRİM :S

BU KONUYU EKONOMİ LİSANSI ALMIŞ BİİRYLE TARTIŞMAK İSTERDİM ASLINDA İLGİMİ ÇEKTİ.. OTURUP DÜŞÜNEYİM BAKIYIM :S

hoca ben iktisat okuyorum dokuz eylülde sormak söylemek istediğin birşey varsa yardımcı/katılımcı olabilirim 

OYUN BİTİNCE ŞAH DA PİYON DA AYNI KUTUYA KOYULUR... ÜŞENİYORUM ÖYLEYSE YARIN...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SpArK
    SpArK's avatar
    Erkek

wking bunu yazdı:
    Çekemezsin ki. Özellikle faizle dönen bankalardan aynı anda müşterilerin %70i parasının tamamını çekerse bankada para kalmaz daha doğrusu %70i bile tamamını alamaz parasının. Yapılsa çok güzel olur ama çok çok zor.

Evet sorguladigim guzel noktalardan biri, bu degeri olmayan paralar niye ? Bu degeri olmayan paralarla nasil kole hale geldik, getirldik ve yonetiliyoruz ? Bu paralarin biryerde altin degeri yoksa, bir emegi yoksa, nasil oluyor, kimin sirtindayiz, kim calisiyor, kim kazaniyor, kim ac, kim tok.

Kusura bakmayin muridler :) Biraz gecen donem aldigin muhendislik ekonomisi dersinin etkisi, biraz bugun izledigim video ve kitaplarin etkisiyle, felsefe yapmaya gucum yetmese bile guzel bir tartisma ve fikir ortami yaratip, goruslerinizi almak istedim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    puskullu
    puskullu's avatar
    Dişi

bu  o kadar  kolay değil:=)bankalarda sadece  bilndik kişilerin rolu yok

Suskunluğum asaletimdir her lafa verecek bir cevabım var.Ama bir lafa bakarım,lafmı diye.Birde söyleyene adammı diye....
Toplam Hit: 8713 Toplam Mesaj: 69