Elime Abdest Suyu Siçradi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyinsiz
    beyinsiz's avatar
    Erkek
    Ayşe Arman/Hürriyet
    Artık kadınlar tuvaletinde ayağını lavaboya uzatıp abdest alan kızlara mı rastlayacağız?

Hürriyet yazarı Ayşe Arman, bir okurundan gelen şikayet mailine köşesinde yer verdi. Arman'a mail yazan okuru, Sakıp Sabancı Müzesi'nde karşılaştığı bir tablodan duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

İşte Koç Üniversitesi mezunu olan ve 5 yıldır yabancı bir şirkette çalışan Nazlı Z. adlı 27 yaşındaki kadın okurun maili.  

ÜLKEMDE KENDİMİ AZINLIK HİSSETMEK
    Pazar günü, Sakıp Sabancı Müzesi’nde Abidin Dino Sergisi’ne gittim. Sergi oldukça güzeldi. Sonra köşkün zamanında Sabancılar tarafından kullanılan tarafını
    gezmek istedim. O bölümdeki "kadınlar tuvaleti"ne girdim. İçeride üç türbanlı genç kız vardı. Yanlarından geçip, kabine girdim. Çıktığımda birini ayağını lavaboya uzatmış, abdest alırken gördüm. Yerler sırılsıklamdı, lavabo kenarı da aynen öyle. Şok içinde yanındaki lavaboya elimi yıkamak üzere uzandığımda, ayağından sıçrayan suların elime geldiğine de şahit oldum. O anda tepem attı. "Burası bu iş için uygun bir yer değil" diyebildim. Kız ise "Başka yer yok, n’apim!" demekle yetindi. Başka bir şey söyleyemeden, apar topar tuvaletten çıktım. Çıktığım gibi de ilk gördüğüm güvenlik görevlisine durumu anlattım ve şikáyet ettim.

Yanlış anlamayın, konu "türban" değil. Konu, insan hak ve özgürlükleri ve hijyen. Genç kızın türban takması onun hakkı ise, ben bunu eleştiremem. Ama Sakıp Sabancı Müzesi gibi bir yerde, tuvalette ayaklarını yıkamak, abdest almak onun hakkı değil. Ya da ellerimi hijyenik olmayan bir ortamda yıkamak zorunda kalmam bana haksızlık!

Ama olayın tek boyutu hijyen de değil, bu aslında "meydan okuma." Çünkü Sakıp Sabancı Müzesi’nde abdest sonrası namaz kılınacak bir yer yok. O zaman niye abdest alınıyor? Ayrıca dinimizde şartlar el vermiyorsa abdest almadan namaz kılmak da mümkün. Böyle bir durumda, gerçekten orada abdest almak şart mı? Yoksa göstermelik mi? Bir tür meydan okuma mı? "İstediğimi istediğim yerde yaparım" mı? Kızın cevabı, "Başka yer yok, n’apim" idi. Yani her yerde, bir mescit olması mı gerekiyor? Bana kalırsa, her şeyin bir yeri ve zamanı var. Bunun zamanı o an ve orası olmamalıydı. İşte o manzara, bana bu ülkede "azınlık" olduğum hissini verdi. Artık ben, kendi haklarımı ve özgürlüğümü zorla savunmak zorunda kalıyorum. (Nazlı Z.)

Ayşe Arman bu mail üzerine okurlarına soruyor: Aslında bu konuda ben tarafım ama sizin fikrinizi de önemsiyorum o yüzden ne düşündüğünüzü öğrenmek istedim:

a-) Ne var bunda, gayet normal

b-) Olur mu öyle şey hem hijyenik değil hem de başkalarına haksızlık

c-) Tamam doğru değil ama abartılacak bir şey de değil

d-) Abdest alana itiraz etmek resmen dinsizliktir, snopluktur

e-) Normal tuvalette abdest almak, faşist bir davranıştır

Yazın da görelim durumumuz nedir?

ekşısozlukten  bir yazarin misillemesi

francois trafo 32 yaşında. harvard üniversitesi mezunu. 5 yıldır yabancı bir şirkette müstahdem olarak çalışıyor. aşağıda okuyacağınız maili yollamış, bana çok enteresan geldi, yeni dönemin önümüze getireceği yeni trendlerden birinin habercisi. aslında bu konuda ben tarafım ama sizin fikrinizi de önemsiyorum o yüzden ne düşündüğünüzü öğrenmek istedim:

pazar günü, louvre müzesi'ne gittim. sergi oldukça güzeldi. sonra müzenin batı tarafında saklanan eserler için kullanılan tarafını gezmek istedim. o bölümdeki "erkekler tuvaleti"ne girdim. içeride üç deri montlu delikanlı vardı. yanlarından geçip, kabine girdim. çıktığımda biri malafatını lavaboya uzatmış, otuzbir çekerken gördüm. yerler cıvık cıvıktı, lavabo kenarı da aynen öyle. şok içinde yanındaki lavaboya elimi yıkamak üzere uzandığımda, çükünden sıçrayan döllerin elime geldiğine de şahit oldum. o anda tepem attı. "burası bu iş için uygun bir yer değil" diyebildim. delikanlı ise "çıplak karıların olduğu tablolar gördüm n’apim!" demekle yetindi. başka bir şey söyleyemeden, apar topar tuvaletten çıktım. çıktığım gibi de ilk gördüğüm güvenlik görevlisine durumu anlattım ve şikáyet ettim. güvenlik görevlisi de şevke geldi, pantolonunu indirip otuzbir çekmeye başladı çok korktum!

yanlış anlamayın, konu "otuzbir" değil. konu, insan hak ve özgürlükleri ve hijyen. delikanlının otuzbir çekmesi onun hakkı ise, ben bunu eleştiremem. ama louvre müzesi gibi bir yerde, tuvalette otuzbir çekmek, orgazm olmak onun hakkı değil. ya da ellerimi hijyenik olmayan bir ortamda yıkamak zorunda kalmam bana haksızlık!

ama olayın tek boyutu hijyen de değil, bu aslında "meydan okuma." çünkü louvre müzesi’nde otuzbir sonrası gusül abdesti alınacak bir yer yok. o zaman niye otuzbir çekiliyor? ayrıca şartlar el vermiyorsa otuzbir çekmeden haz almak da mümkün. sanal seks denen şey var. böyle bir durumda, gerçekten orada otuzbir çekmek şart mı? yoksa göstermelik mi? bir tür meydan okuma mı? "çükümü istediğim yerde açarım" mı? yani her yerde, bir kerane olması mı gerekiyor? bana kalırsa, her şeyin bir yeri ve zamanı var. bunun zamanı o an ve orası olmamalıydı. işte o manzara, bana bu ülkede "abazan" olduğum hissini verdi. artık ben, kendi haklarımı ve özgürlüğümü zorla savunmak zorunda kalıyorum. francois trafo."

şimdi ben de sevgili okurlarıma soruyorum siz ne düşünüyorsunuz:

a-) ne var bunda, gayet normal. kaç santimmiş?

b-) olur mu öyle şey hem hijyenik değil hem de başkalarına haksızlık. canım çekti lan?

c-) tamam doğru değil ama abartılacak bir şey de değil. fındık kadar çükten zarar gelmez.

d-) otuzbir çekene itiraz etmek resmen seksistliktir, badaklıktır. doyumsuz ipneler!

e-) normal tuvalette otuzbir çekmek, abaza bir davranıştır. dışarıya çık da bir tane partner bul, seks yap a benim dingo evladım...

kıssadan hisse: kişisel mastürbasyonlar, çevreyi rahatsız etmemeli!

sen hep daha önce öpülmüş bir kadının dudaklarında sana dair cümleler bekledin
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    birincisini okudum 2. yazılanlar aklıma aynen geldi ama aşağıda yazmış ztn adam helal olsun çok pis kondurmuş ama

İmzalar Kaldırılsın!!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gfb_soldier
    gfb_soldier's avatar
    Erkek

ne güzel ekşisözlük c/p olmus :D daha demin benımde dıkkatımı çekmişti o başlık :)

abartılmaması gereken bişey. bu karıda yazıcak bişey bulamamıs yıne belliki:D 

http://twitter.com/#!/yasiinergul
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    bu salak karıya yazar denmez ztn..ne yapıcak yazı yazmayı gitsin buzda dans izlesn a.q salağı S:

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

--------------------------

e-) normal tuvalette otuzbir çekmek, abaza bir davranıştır. dışarıya çık da bir tane partner bul, seks yap a benim dingo evladım...

bu arada şunu demek istiyorum baş örtü en nerfet ettiğim şeylerden biridir ama konu bu deil ama şu var hangi din olursa olsun hiç bir din 

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

Aslında en güçlü bilim destekçisi müslümanlıktı ama insanlar bunlara bakacağına sonradan dini değiştirenlere inandılar. 

size ne öğretiiliyorsa ona inanırsanız sizin tek gerçeğiniz o dur baş örtü takanlarda hiçbir şeye araştırma yapmadan direk inanlar dır her zaman sölerim

BAN bile yesem umrumda deil bu bir gerçektir Müslümanlıkta Başörtü yoktur sonradan uydurulmuş birşeydir kolaya kaçanlarda inanır 

eger bana hakaret edecekler olursada bunların nasıl kişiler oldukolarını söyledim- dini bozmayın tek diyeceğim de budur..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:
    -----------------------------

bu arada şunu demek istiyorum baş örtü en nerfet ettiğim şeylerden biridir ama konu bu deil ama şu var hangi din olursa olsun hiç bir din 

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

Aslında en güçlü bilim destekçisi müslümanlıktı ama insanlar bunlara bakacağına sonradan dini değiştirenlere inandılar. 

size ne öğretiiliyorsa ona inanırsanız sizin tek gerçeğiniz o dur baş örtü takanlarda hiçbir şeye araştırma yapmadan direk inanlar dır her zaman sölerim

BAN bile yesem umrumda deil bu bir gerçektir Müslümanlıkta Başörtü yoktur sonradan uydurulmuş birşeydir kolaya kaçanlarda inanır 

eger bana hakaret edecekler olursada bunların nasıl kişiler oldukolarını söyledim- dini bozmayın tek diyeceğim de budur..

sadece merakımdan soruyorum acaba neden başörtüsüne bu kadar uyuz oluyosun?  halbuki bi zararı olmadığı halde inşallah sorunların yoktur umarım 

İmzalar Kaldırılsın!!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inSanDeiL
    inSanDeiL's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

Sana buradaki kimse hakaret etmez.Edenlerde kazmadır zaten.Sen bu postu atarak kendine en büyük hakareti ettin zaten.Yazık!..

Hiçbir şey bilmeyip bi sürü şey biliyormuş gibi konuşan.Dini kendi kafasına göre yorumlayan zihniyetine hakarete ne hacet ?

Baksana yaptığına kendi kendine "o dinde yoktur.Şundan biraz daha koyun tadını seviyorum.Şundan da istiyorum!" diyorsun. Senin dini yorumlaman için ilahiyat bitirmen lazım.Tarihte din asimile oldu bozuldu değiştirildi diyorsun.Sorsam müslümanım dersin. Çelişkiye bak. Madem yalan oldu müslümanlık neden müslümansın ? Sorsam islamın şartını bilmez dini yorumluyor.Kuranı yorumluyor.Hay maşallah. Anlından öpesim geldi!

İneğe tapana laf yok ! Niye ? Kişisel tercih! Ama kuranda baş örtüsü yok,Türkiyede özgürlük demokrasi adalet yok!

Derken qüne$ doqdu ufku çizen kahve renqi daqLarın ardından,ve Senin ßa$ın omZumda!..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BiGGest
    BiGGest's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:

bu arada şunu demek istiyorum baş örtü en nerfet ettiğim şeylerden biridir ama konu bu deil ama şu var hangi din olursa olsun hiç bir din

sağlık-bilim-teklonoji

ile birlikte ilerlemez

Aslında en güçlü bilim destekçisi müslümanlıktı ama insanlar bunlara bakacağına sonradan dini değiştirenlere inandılar.

size ne öğretiiliyorsa ona inanırsanız sizin tek gerçeğiniz o dur baş örtü takanlarda hiçbir şeye araştırma yapmadan direk inanlar dır her zaman sölerim

BAN bile yesem umrumda deil bu bir gerçektir Müslümanlıkta Başörtü yoktur sonradan uydurulmuş birşeydir kolaya kaçanlarda inanır

eger bana hakaret edecekler olursada bunların nasıl kişiler oldukolarını söyledim- dini bozmayın tek diyeceğim de budur..

b.s.g ya olm harbi lan sen nası kullanıon bilgisayarı ? maybaş ! bak ya monütöre naası bakıo saf saf.. imzanda hoş hanii..neden kapatıyomusuz..ulan gerizekalı o zaman soyun cık dısarı..ne beyinsiz seysin sen öyle ya.. türban takan salakmıs..salaklın senin tohumunu atan babanda a.q ! adam ıcileden cıkarırsınız xD 

BiGGest was here! [ C.r {YesileV GrandMaster} ]
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BosphorusPasha
    BosphorusPasha's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı:

sağlık-bilim-teklonoji 

ile birlikte ilerlemez 

harbi ciddi ciddi sen ne salak bişeysin lan öyle allah o saçları yaratmış çünkü kadın adamını tatmin edebilsin ve güzelliğini göstersin diye açık olunca ne oluyo  

sokaktaki her erkek senin gibi tatmin oluyo 

aptal sperm

ha bu arada bu vatan savaşla alınmadı iman gücüyle alındı ipne herif adam ol dğr düzgün konuş adamlıını bil  

bu arada rene bu yazdıklarımı okuduktan sonra bi ban falan verme kulun kölen oliyim:Dadam eşarba takannlara salak diyo kim oluyosa 

İmzalar Kaldırılsın!!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

baş örtüye nedenmi takıyorum ?

çünki öyle birşey yok da ondan sonradan çıkan birşey ve sagdece yeteri kadar kültüre sahip olmayan kişiler takıyor.

bu arada nederseniz diyin insan iyi olsun ama ne olursa olsun benim tek diyeceğim şey bu istediklerinizi kandırın öbür tarafta bir bez parçasıyla 

kimi kandırabileceğinizii düşünüyorsunuz ?. 

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BozcaN
    BozcaN's avatar
    Erkek

beyler adam dşüncesini sölemş her ne kdr yannışda olsa hakaret bize yakışmaz. bn adam akllı bi pm attım PanxeR e..

nese şmdk gelelm o mktubu atan mal karıya..

islamiyette gereknce abdest alınmazmış bak bak bak sen nasılda gzelce çözmş islamı dmi ??

bilmem kac metre sagında solunda önünde ve arkanda su yoksa o zman toprakla teyemmüm ypılır ama abdest almak her şartta mcburdr! yptıgın teyemmüm abdestindir ve namz kılmak farz oldugu için evet ak dmun karsıı her yrde mescid olmalıdır..

√ βǾź¢ẵŋ ® //\\ ~ Türkiye"de yaşayan Türk"e biat edecek !!
Toplam Hit: 18024 Toplam Mesaj: 77