folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder GSS Borçlarının Silinmesi İle İlgili

GSS Borçlarının Silinmesi İle İlgili

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

@mfatihbodur, hocam 25 yaş olayı var o yüzden olmuyor.. 

Genel Sağlık Sigortası sistemine geçişle beraber lise öğrencisiyse 20, üniversite öğrencisiyse 25 yaşını doldurmuş erkek öğrencilerin gelir testine başvurması, ailelerinden güvencesi olan 25 yaşın altındaki öğrencilerin ise öğrenci belgelerini SGK’ya teslim etmesi için son gün 31 Ocak. Üniversiteliler artık mediko-sosyallerden sağlık hizmeti alamayacak, burs paraları bile gelir olarak değerlendirilecek. Liseyi bitirip sınavlara hazırlanan erkek öğrenciler de bir üniversiteye kayıt yaptırana kadar GSS primi ödeyecek

unbalanced tarafından 05/Ara/13 17:17 tarihinde düzenlenmiştir

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cuneyd
    cuneyd's avatar
    Erkek
    mfatihbodur bunu yazdı
    tataryigit bunu yazdı

Ben öğrenciyim ailemle de yaşamıyorum. Babamın aylık gönderdiği para ayın sonuna kadar yetmiyor. Yaşım 25 olduğu için gss ödemek zorunda bırakıldım üniversite okuduğum halde... Yani işsizim. Ne olcak halimiz belli değil. 

Yanlisin var hocam ogrenci oldugun icin Gss odemek zorunda değilsin ogrenci belgesiyle itiraz et

Onda da yaş sınırı var hocam. bende 26 dayım ve öğrenciyim.

sanmıyorum silsinler.

Siz cebit"e gidin Tayyip sizi yakalicak :B adama o kadar laf sölediniz,küfrettiniz :P sizi tahribat.com t-shirtleri ile yakalicak,böle kıcınıza kıcınıza sopaylan vuracak :B Tayyip sizi ağaca vurduracak :B sonra da cemil cicek"e vericek :B / yeah Cemil cicekkk :B
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    jawsap67
    jawsap67's avatar
    Erkek

Eee çalışan kesimde dünya kadar sgk ya para kesiyor gelir vergisi bilmene cart curt neymiş efendim gözle dişe bilmeneye doktora gittiğimde para verecekmişim.Böyle saçmalık olablirmi ya.

Düzen hayatından memnun, düzülen ne zaman değişecek
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek
    mfatihbodur bunu yazdı
    tataryigit bunu yazdı

Ben öğrenciyim ailemle de yaşamıyorum. Babamın aylık gönderdiği para ayın sonuna kadar yetmiyor. Yaşım 25 olduğu için gss ödemek zorunda bırakıldım üniversite okuduğum halde... Yani işsizim. Ne olcak halimiz belli değil. 

Yanlisin var hocam ogrenci oldugun icin Gss odemek zorunda değilsin ogrenci belgesiyle itiraz et

senin yanlışın var hocam öğrenci ol olma 25 den sonra ailenin üstünden düşüyorsun. (bende öğrenciyim şuan)

bugün doğum günüm :P 25 e girdim ve babamın üzerinden sigortam düştü. bugün öğlen kaymakamlığa gittim gelir testi için anasını amı kadar belge istiyorlar. evdeki herkesin kimlik fotokopisi vs amk salak salak şeyler istiyorlar.

devletimizden çok güzel bir doğum günü hediyesi aldık sağolsun devlet büyüklerimiz.

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

bu arada beyler 25 inize gelmeden gidip üstünüzde borç varsa sildirin mutlaka. ben geçen hafta gittim 3 bin liraya yakın borç vardı haziranda sigortam bitmişti hazirandan kasıma kadar 3 bin lira yazmışlar amk.

25 çok kritik bi yaş. 25 e girmeden üstünüzdeki borcu sigortaya öğrenci belgeniz ile gidip sildirin  (üni. okuyanlar için)

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

Ben bu isi doğru buluyorum ama uygulamada yanlis yapıyorlar.  GSS zorunlu olmasi dogru bence. bunu dogru buluyorm. Insanlar ayda 30 40 tl odeyerek saglik sgortasi yapabilmeli ve bu sayede saglik hizmetleri rahatca alabilmeli. Ama sistemi oturtacaksin kardesim. Okulun bitti gelirin yok ama ailenle yaşıyorsun.  Ailenin geliri beni ilgilendirmez ben o evde kaliyorum diye babamin maasina ortak sayiliyorsam sigortasina da ortak olmaliyim. Sigortasina ortak degilsem gelirine de ortak degilimdir. Gelir yerine gider hesabi yapmalilar. Bir kisinin aylik gideri nedir atiyorm ailesinin yaninda yasayan bir genc ayda 500 tl gderi olur. Mesela 50 tl ye gss yapilmali. Aile gelirini baz alacaklarina yalnizca kisinin giderini hesaplayip belirleseler daha mantikli. Atiyorm adam issiz üstüne bide kirada oturyor ayda 1000 tl gderi var bu ve bunun ustu en dusuk dereceden odesin  msela ayda 36 tl. Bide durmlarini bi ekip kontrol etsin objektif olarak arastirsin Yesil kart dagitsin.

Ama yukarda bi hocamin da dedigi gibi muhalefet adam gibi calismali ona buna celme takarak yapamazlar bu isi.

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ben de kendi kafamdakini söyleyeyim

1- sağlık sigortası zorunlu olmalıdır, her TC vatandaşının sigortası olmalıdır 

2- Ancak devlet buna karar vermemelidir. Yani kim nerde istiyorsa orada yaptırabilir (örnek: isviçre)

3- çalışmadığım halde yaptırdığım sigorta benim emekliliğimi de ödeyebilmeli (örnek: avusturya)

4- sigorta kapsamı mümkün mertebe geniş olmalı, yani biz dişe-göze şuraya buraya bakmıyoruz denmemeli

5- geliri düşük ya da hiç olmayanlarnı sigortasını devlet yapmalı

6- doktor sayısı arttırılmalı, adam gibi hizmet verilmeli ve doktorlar da personel de mağdur olmamalı

7- aile hekimliliği daha profesyonel olmalı maalesef bizdekilerin çok etkisi yok ama yurtdışındaki aile hekimleri bir çok test yapma hakkına ve imkanına sahip

8- ilaç kullanımı minimum seviyeye indirilmeli, avrupada en çok ilaç kullanan ülkeyiz ve bu ilerde çok daha fazla sorunlara yol açacaktır

9- bazı ilaçlar türkiyede bulunmadığından karabosaya düşüyor ya da binlerce tl ye getittiriliyor 3. şahıslar tarafından, devlet bu duruma çözüm üretmeli

10- hastahaneye taşıt ile gidemeyen insanlar için gezici ekipler oluşturulmalı ve tedavi-bakım evde yapılabilmeli (geçenlerde gördüm diyaliz hastası 2 saate yakın ambulansın gelmesini bekledi hastahaneden eve gitmek için, defalarca aradım ambulansa ulaşamadık, sorumsuzluğun bu kadarı..)

işte bunlar gerçekten sosyal devlet olduğumuzu gösteren şeyler. bahsettiğim şeyler uygulanıyor bazı ülkelerde, yani ütopik tarafı yok. devlet aldığı vergileri biraz da bu alana kaydırsa, vergi sistemini düzenlese vergi kaçıranların tüm mal varlıklarına el koysa ve teknoloji üretip ihraç etse bunları yapmamak için sadece yüreğe ihtiyaç kalmış oluyor.. zaten dediğim şeyleri düşünen adamda o yürek vardır..

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mfatihbodur
    mfatihbodur's avatar
    Erkek

Hocam bu dedgin gelsmis ulkelerde olur. Ekonomi ister. Ekonomi üretim ister. Ozel sektorun kuvvetli olmasini ister. O egitim sisteminin kaliteli olmasini gerektirir. Egitim sisteminin kaliteli olmasi Ekonomi ister. Yani baslangic icin ekonomi, sonuc icin yine ekonomi.

Babam 112 de calisjyor. Saglik bakanligi demis ki her hastaya gideceksiniz. 112 bir Acil servistir hasta nakil islemi yapmaz. Taksicilik hic yapmaz. Basi agriyan parmağı kesilen ariyor. Diyaliz hastasini acil olmadikca tasima zorunluluğu yoktur, kendi imkaniyla gitmeli. Gidemiyorsa diyalize girdigi sirket servisiyle alıyor, almasi gerekiyor bunu da sigorta karsiliyor. Rahmetli amcam gecen yila kadar boyle gitti hic 112ye basvurmadi. 

Ama isin gercegi, en basta Turk milletinin dusunce yapisini duzeltebilmeli.

Ayrica Kirikkalede 15 yildir ben 112 nin 20 dk dan daha gec gttigini gormedim. Bir kere komuta merkez ile istasyon arasinda iletişim kopuklugu olms ambulans kilitli kalmis 20 dk gec gittiler. 15 yilda 1 kez denk geldim buna.

mfatihbodur tarafından 05/Ara/13 18:02 tarihinde düzenlenmiştir

Yeryüzünün öğretmeni olmak için, gökyüzünün öğrencisi olmak gerekir. - Aliya İzzetbegoviç / mfatihbodur@tahribat.com
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

ekonomi önemli hocam elbette ama türkiye bunu sağlayabilecek güçte olduğuna inanıyorum. gerek turizmden, gerek vergilerden, gerek yeraltı ve yerüstü kaynaklarından çok kolay bütçe oluşturabilirler + üretim yapması gerek.. 

bahsettiğim hastanın yaşı 70 falandı, karı koca gelmiş, belediyenin hizmeti var hocam, ambulans değil tam olarak, nakil aracı sözde ama bir sürü hasta var ve bekliyorlardı, birilerinin ailesi vardı aldı götürdü hastalarını ama o çift bir sürü bekledi, üzüldüm aradım bir sürü yeri ama herkes birbirine atıyor sorumluluğu ve çözüm bulamadık en sonunda geldi araç ve götürdü onları.. benim bahsettiğim bu tip hastalar için çözüm üretilemli.. 

112 ye gelmek istemiyorum, bir sürü aksaklık da orda var.. Allah kimseye bu devletin eline düşürmesin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    break
    break's avatar
    Erkek

Sirkete ortak olmustum 9.000 TL Bagkur borcum var. Bunun icinde gecerli mi?

Agronomist + Yaprak Tütün Uzmanı
Toplam Hit: 10099 Toplam Mesaj: 97