folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Hiç Bir Zaman, Zaman Makinası Olmayacak!

Hiç Bir Zaman, Zaman Makinası Olmayacak!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xxx_xy
    xxx_xy's avatar
    Erkek

AydanBatanGunes bunu yazdı:
    -----------------------------

Sizce zaman makinası olabilir mi? Mantık çerçevesi içerisinde tartışalım.

Bence olmayacak;

Eğer zaman makinası icat edilmiş olsaydı, gelecekten buraya gelmiş yada geçmişten şimdiye gelmiş olurlardı.

Klasik newton fizigine benzemez kuantum fizigi. paralel evrenleri arastır

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kasVa
    kasVa's avatar
    Erkek
    hocam yanlış anlama laf atıp tartışma çıkarmak istemiyorum ama böyle boş ve saçma konu olmaz.aynştayn amcam teorik olarak zamanda ilerlemeden 1 dakika öncesine kadar bunu bilmeyen bir başka bilim adamı mümkün değil derdi.yani şunu demek istiyorum ; Böyle ağır bi konuda heran birisi çıkıp çığır açabilir ve biz tanımını dair yapamadığımız bir şey üzerinde tartışamayız. Bilgisizce yapılan tartışmanın sokak kadınlarının tartışmasından ne farkı var ? öptüm kib by.

rapid premium alacak para çalana hırsız deniyor ama rapid premüumun kendisini çalana hırsız denmiyor.neden ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    crimeangel
    crimeangel's avatar
    Erkek

einstein ın teoremlerinden birine göre, zamanda yolculuk yapmak olası ama bizim bildiğimiz gibi değil. sadece tek yönlü. o da geleceğe. geçmişe dönülemez. uzay zaman eğrsini belli bir açıda yakalayınca, orada geçen zaman yavaşlıyor. yani siz orada 1 yıl geçirince dünyada 20 yıl geçmiş oluyor gibi. geri dönünce geleceğe gitmiş oluyorsunuz :)

back to the future :)

ESKİ NİCKİM "HAYALETKURT"TUR....................... WE TANRI TÜRK"Ü YARATTI. ZAFERLER KAZANIP YEDİ CİHANA NAM SALSIN DİYE...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigana
    zigana's avatar
    Erkek
    Allah Katındaki bir Günü Dünyadaki Kaç Güne Eşit

Herhalde ayetler okunurken sadece rakamlara odaklanıldığından ve rakamlar arasında bir fark bulunduğundan bir çelişki varmış gibi gözüküyor. Oysa ayetler dikkatli okunursa ortada bir çelişki yoktur. Çünkü ayetlerde anlatılan zamanların dışında olaylar da farklıdır. Olaylar farklı olduğu için, zamanların farklı olması son derece doğaldır. Şimdi bu ayetleri bir daha dikkatli bir şekilde okuyalım:

Gerçekten, senin Rabbinin katında bir gün, sizin saymakta olduklarınızdan bin yıl gibidir. (22 Hac Suresi - 47)

Burada Allah katında bir günün insanların saymakta olduğu bin yıl gibi olduğu bildiriliyor. İkinci ayet şöyle:

Gökten yere her işi O evirip düzene koyar. Sonra (işler,) sizin saymakta olduğunuz bin yıl süreli bir günde yine O’na yükselir. (32 Secde Suresi - 5)

Burada bildirilen ise işlerin bizim saymakta olduğumuz bin yıl süreli bir günde Allah’a yükseleceğidir. Burada dikkat edilecek nokta olaya konu olan şeyin “iş”ler olduğudur. Yani yükseldiği söylenen “iş”lerdir.Üçüncü ayet ise şöyle:

Melekler ve Ruh (Cebrail), ona, süresi elli bin yıl olan bir günde çıkabilmektedir. (70 Mearic Suresi - 4)

Burada ise “meleklerin ve ruhun” ona elli bin yıl süreli bir günde çıkabildiği bildirilmektedir. Şimdi önceki ayette dikkat ederseniz yükselen “iş”lerdir. Bunlar bin yıl olan bir günde çıkarlar. Son ayette bahse konu olan ise yükselme işini yapanlar ise “melekler ve ruhtur”. Yani iki farklı sürenin söz konusu olması iki farklı nesneden kaynaklanır. Birincisinde yükselen “iş”lerdir. İkincisinde ise “melekler” ve “ruh”tur.

Burada şunu sorabilirsiniz, bizim için bir gün nasıl işler için bin yıl ve melekler için 50 bin yıl sürer? Burada da zamanın izafi olmasıyla ilgili bir gerçek saklıdır.

İzafiyet teorisi bize zamanın da izafi olduğunu söyler. Bir cismin hızı arttıkça onun için zaman yavaşlar. Bu teorik ve deneysel olarak da ispatlanmış bir gerçektir. Yapılan bir deney var: İki tane çok hassas atom saati alınıyor. Birisi yüksek hızda bir uçağa konuyor; diğer ise yerde duruyor. Uçak bir süre uçup döndüğünde uçaktaki saatin, yerdekine göre biraz daha yavaş ilerlemiş olduğu görülüyor.
    Hızlar arttıkça zaman daha da yavaşlar. Örneğin v=299999.999998874085 km/s hızla giden bir uzay gemisinde bir gün yolculuk yaptığınızda, dünyada geçen süre bin yıl olacaktır. Aynı şekilde v=299999.999999999549 km/s hızla giden bir uzay gemisinde bir gün yolculuk yaptığınızda dünyada 50 bin yıl geçecektir.

(Einstein’dan yüzyıllar önce Kuran’da zamanın izafi olduğu bildirilmektedir. )

Soruya tekrar dönecek olursak. Allah katında bir gün bizim saydığımız bin yıl gibidir. Fakat meleklerle ilgili ayette ise farklı bir şey anlatılıyor. Onlar ise 50 bin yıl olan bir günde yükselirler derken, burada başka bir hareket var. Yüksek hızla hareket edildiği düşünülürse zamanın dünyaya göre daha hızlanacağı açıktır. Yani iki ayette farklı şeyler anlatılmaktadır.

Burada vurgulamak istediğimiz nokta zamanın izafi olduğunu göstermek ve hareket edene göre zamanın yeryüzündeki zamana göre farklı işleyeceğidir. Yoksa meleklerin belli bir yönde ve 3 boyutlu evrende hareket etmesi gibi bir iddia yoktur. Farklı bir boyutta ve yönde de hareket ediyor olabilirler.

Bir de burada meleklerin sürekli Allah katına çıkıp çıkmadıkları sorulabilir. Buna da Kadir suresindeki ayetler cevap vermektedir.

Kadir gecesi, bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh, onda Rablerinin izniyle her bir iş için inerler. (Kadir Suresi - 3-4)

Bu ayetten anlaşılacağı gibi melekler ve ruh tüm işler için Kadir Gecesi olarak adlandırılan bir gecede inmişlerdir. Sürekli bir gidiş geliş söz konusu değildir.  (  alıntıdır )

Konuyu baya tuttum çok güzel açıklamalara yer vermişsiniz. Konuya birde bu açıdan bakalım .

Temel adalettir .
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

A_REX bunu yazdı:

Belki yapılmıştır gelecekte su an belki yanımızda bile geziyor olabilirler ama geçmişte yapılan bir degişklik zamanda alternatif bir zman dilimin oluşmasına neden olur ve geçmişte yapılacak bir yanlış gelcekte zaman makinasının icad edilmemesine sebep olur bu yüzden yapılsa bile sadce üst düzey yöneti kontrolü altınolur

BAkınız kelebek etkisi geçmişte benim bababın öldürümesi şu anda benim bu yazıyı yazmayacagım anlamına geliyor. Belki benim torunlarım zaman makinasını iced edecek ama ben olmadıgım gibi torunlarımda olmayacak yani babam yaşadıgı zmandan geri dönüp benim babamı öldürüsen o zamana geri dönemezsin benim torunlarım olmayacagı için zman makinasını iced edemez kullanımı çok tehlikeli olur bence gelecekte yaplmıştır ama sadece gözlem amacıyla kullanılıyordur.

kelebek etkisi değil bence kısır döngü o, eğer baban öldürülürse zaman makinası icat edilemeyecek, edilemeyince öldürülememiş olucak, icat edilecek, öldürülecek, icat edilmemiş olacak, yaşayacak, icat edilecek....

...said addicted.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

samurai bunu yazdı:

olaya dini çerçeveden bakarsak evet olacak, çünkü dine göre peygamberler insanların en üstün yeteneklileriydi ve zamanda yolculuk edebilen peygamberler var ve insanoğlu nezaman peygamberler kadar mükemmel olduğunda işte ozamn kıyamet kopacak yani hz İsa geçmişten günümüze yolculuk ettiğinde kıyamet kopacak de diebiliriz

konuya dini bakmanın hiçbir anlamı yok. konu bilimsel bir içeriğe sahip. bahsettiği zamanda yolculuk eden peygamberler falan ise kanıtlanamamış hikayelerden ibaret. bugüne kadar din temel alınarak insanlığa fayda sağlayan bir icat-keşif yapıldığını görmedim.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    canerator
    canerator's avatar
    Erkek

http://vodpod.com/watch/1488794-10-boyutu-anlamak-1-blm

http://video.google.com/videoplay?docid=863946762218767759

seyredin lütfen, zaman da bir boyuttur bunu da unutmayın.

neydi bu ya beyin yakar walla fazla kasarsan :D

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek

Prometheus bunu yazdı:

samurai bunu yazdı:

olaya dini çerçeveden bakarsak evet olacak, çünkü dine göre peygamberler insanların en üstün yeteneklileriydi ve zamanda yolculuk edebilen peygamberler var ve insanoğlu nezaman peygamberler kadar mükemmel olduğunda işte ozamn kıyamet kopacak yani hz İsa geçmişten günümüze yolculuk ettiğinde kıyamet kopacak de diebiliriz

konuya dini bakmanın hiçbir anlamı yok. konu bilimsel bir içeriğe sahip. bahsettiği zamanda yolculuk eden peygamberler falan ise kanıtlanamamış hikayelerden ibaret. bugüne kadar din temel alınarak insanlığa fayda sağlayan bir icat-keşif yapıldığını görmedim.

Yanlış düşünüyorsun defalarca dine inanılmadan, sonraları yapılan keşiflerin çoook daha önceden dinde belirtilmiş işaret edilmiş gerçeklikleri ortaya çıkmıştı. Din üzerinde belirtilen bi şey üzerine düşülüp o keşfi gerçekleştirmemek dinin sorunu değildir.

Konuya dönecek olursam, sanırım zaman diye bi şey yok sadece hız var?  Yeterince hızlı gidersek zaman durur. Daha hızlı gidersek geçmişe gideriz... Yavaşladıkça zaman hızlanır. Durduğumuzda en hızlı halini alır.. Hmm, buna göre geleceğe gidemeyiz?

Bi de konuyla tam alakalı değil ancak ışınlanmanın kesin var olduğu, ilim olduğu ve öğrenilebileceğinden bahsedilir bazı Dini kaynaklarda. İsmini hatırlayamadığım bir peygamber-di sanırım- çok hızlı bir şekilde bir cismi çok uzaklardan taşıyabilmiştir. "göz kapanıp açılana kadar geçen süreden defalarca kat kısa bir zaman diliminde"

...said addicted.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

zaman göstericek...

ilerleryen zamanlarda boyle birşey gerçekleşebilir.Yarın ne olacagını hiçbirimiz bilemeyiz.Zaten bu olay bütün insanlıga duyurulursa 1 günde dünyanın çehresi değişir.

belkide filmlerde gördüğümüz geçmişteki değişikliklerin geleceği etkilemesi olayı varsa icat edilene kadar boyle birşeyin olup olmadıgını bilemeyeceğiz.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

Noneyim bunu yazdı:

Yanlış düşünüyorsun defalarca dine inanılmadan, sonraları yapılan keşiflerin çoook daha önceden dinde belirtilmiş işaret edilmiş gerçeklikleri ortaya çıkmıştı. Din üzerinde belirtilen bi şey üzerine düşülüp o keşfi gerçekleştirmemek dinin sorunu değildir.

konuyu dini tartışmaya çekmek istemediğim için ayrıntılı cevp vermiyorum.

tekrarlıyorum, zamanda yolculuk eden peygamber iddialarının, göz açığ kapayana kadar taht taşıyan cinlerin hiçbir kanıtı yok. dolayısıyla kaynak olarak alınamazlar. aynı şekilde "dinin söylediğini bilim bilmem kaç yüzyıl sonra keşfetti" diye bir cümle de asılsızdır. bir tek örnek dahi yok bu şekilde.

isteyen istediğine inanır ancak bunu içinde yaşamalıdır. kalkıp bilimsel bir konuda dinden bahsetmek çok absürd. ben burda fanı olduğum doctor who dizisinde geçen senaryoyu anlatsam buna göre zamanda yolculuk üzerine çıkarımlar yapsam bunu da bilimsel kabul etsem herkes güler. nedense konu din oluncan durum aynı olmasına rağmen gülünmüyor.

*doctor who; zamanda ve uzayda yolculuk yapan karakterleri içeren bir bilimkurgu dizisidir.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 10184 Toplam Mesaj: 67