folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Muhteşem Yüzyıl‘A Saldırı.

Muhteşem Yüzyıl‘A Saldırı.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

Anakroniq bunu yazdı:
    -----------------------------

mustaphachan bunu yazdı:

ulan amk haremindekiler sanki ananız bacınız. adam alıyor macaristanı getiriyor cariyesini sabaha kadar pompa.. alıyor bulgaristanını getiriyor cariyesini sabaha kadar pompa.. sanki padişah olunca bunlar hiç sex yapmıyor amk. madem öyle harem niye var o zaman? harem'de oturup sabaha kadar kur'an okumuyor ya bu dingiller? kanuni, kanuni diye yırttınız kendinizi adam hürrem'e kanıp "dolaylı yoldan" koymadı sanki koca imparatorluğun amna..

hocam şu kalınlaştırğım yerdeki soruna cevap olacağını düşündüğüm bir cevap yazmıştım 6. sayfada ama bir önceki mesajımda içeriyor aynı cevabı. bir bakmanı tavsiye ediyorum harem ne için var.

gördüm hocam okudum da daha önceden zaten bunu. benim bahsettiğim harem kavramı özellikle kanuniyle başlayan haremden birileriyle evlenme olayı üstüne.. bu kadar ak - pak bir tarihimiz yok işte ne yazıkki :/

"Eş konumundaki cariyeler ise; padişahın nikah yaparak ya da nikah yapmadan karı koca hayatı yaşadığı cariyelerdir.Bu tür cariyelerin sayısı fazla değildir.Eş konumundaki cariyeler iki bölümde incelenebilir:

Birincisi; azad edilerek nikahlanmış cariyelerdir. Bunlara haseki sultan veya kadın efendi denirdi. Bunların içinde padişahtan çocuk doğuranlara haseki ünvanı verilirdi. Sayıları yediye kadar çıkardı. Konumlarına göre baş kadın ikinci kadın diye sıralanırlardı.

İkincisi ise; padişahın nikahsız olarak yaşadığı cariyelerdir. Bunlara ilkbal, gözde ve peykler denir. Kadın efendi olabilecek ilk dört cariyeye gözde, ikbal adayı olabilecek cariyelere de peyk denirdi. Padişahların en fazla dört ikballeri, dört gözdeleri ve dört tane peykleri olabilirdi.Yani ikbal, gözde ve peyklerin toplam sayısı onikiyi geçmezdi.

Fatih döneminde kurulan harem, cariyelik kurumunun oluşmasında ve gelişmesinde ve revaç bulmasında büyük etken olmuştur. Cariyelik kurumunun oluşması ve gelişmesiyle padişahlar Türk kızlarıyla evlenme geleneğini terk ettiler. Kanuni'nin Hürrem Sultan İle evlenmesiyle başlayan cariyelerle evlenme geleneği ikinci Osman tarafından kaldırılmaya çalışılmışsa da daha sonraki padişahlar cariyelerle evlenmeye devam etmişlerdir." 

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

bırakın arkadaşlar ya adamlar o kadar saçma bi hale sokmuşlarki padişahları, adamlar sex yapıyor diyosan kıyamet kopuyor :D bunlardaki bu cinsellik tabusu çok yüksek seviye :D

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ultrAsker
    ultrAsker's avatar
    Erkek

pcdoktor636 bunu yazdı:
    SweeneyTodd bunu yazdı:

Sizin bu övdüğünüz padişahların ülkeyi sikninin keyfine göre yönetmesi yüzünden bu ülke dağıldı daha sonra ne oldu alkol içen sigara için sadece 2 evlilik yapmış yerden yere vurduğunuz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK bi hiç uğruna dağılan toprakları halkı kurtardı lafınızı bilinde konuşun açın biraz araştırın kim ayyaşmış kim şehvet düşkünüymüş.

atatürk nereyi kurtardı? o fethedilen toprakları. ecdadıyla gurur duymak yerine söven bi toplum nah ileri gider sizi gidi ilericiler.

zten bu arkadaş kurtuluş savaşını osmanlı başlattı atatürk e destek oldu demişti :) tarih konusmayın bu adamla.

i ve got nothing against god. its his fan club i cant stand.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Koskoca padişah hiçz2şir mi bea?

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PyramiD
    PyramiD's avatar
    Erkek

akenaton bunu yazdı:

ArkiYaN bunu yazdı:
    Anlayamadığım bu bir dizi belgesel değil ki.Dizilerde kurgular olur belgesellerde gerçekler olur.Geçen tv de bir adam çok güzel söyledi.Dünya'nın en pahalı etini yiyoruz en pahalı benzinini kullanıyoruz bunları bu diziyi protesto ettikleri kadar etmediler

acaba atatürk hakkında böle bi dizi çekilseydi yine bu kadar hoşgörülü olurmuydunuz??

Mustafa Kemal Atatürkü ne karıştırıyorsun lan ambiti.

Merhabaaaaa
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ToR5
    ToR5's avatar
    Erkek

yukarıdaki yazılarda birşeyler dikkatimi çekti onu belirteyim. Öncelikle M.Facoult'un ''presentism' diye bir yanlışa düşen çok var. Tarihte her yaşanan olay kendi koşulları üzerine yaşanır. Kendi sosyal görüngüleri vardır. Ve tarih okuyucuların hemen hepsi dönemin psikolojisini,sosyolojisini ve ekonomik yapısını bilmeden; kendi yaşadığı dönemden (yani bugünden) çıkarımlar yaparak tarihi yarumlar. Buna da presentism yani bugüncülük hatası denir.

yukarıdaki yorumların hemen hemen hepsi kendi psikolojinizle, sosyolojinizle, aileden öğrendiklerinizle, kendi ahlaki yapınızı yansıttığınız yazılardır. Benim gördüğüm bu.

1. yorum Yani ''padişah pompa yapıyor, şöyle götürüyor, böyle götürüyor'' deyip bunun nedenlerini padişahın dönemi ile empati kurmayı başarmayanlar kendi aruzlarını, isteklerini, pompalarını söylüyorlar.

2. yorum ''padişah karı götürmez, o böyle erdemlidir, şöyle güçlü bir imparatordur, o yapmaz '' diyen de kendi ahlaki dürtülerinden ve erdemli düşündüğü şeylerle padişahın dönemiyle kendi ideal evrenini bir tutuyor.

Yukarıda bir adam akıllı analiz görmedim. Kusura bakmayın. Bari biraz yardımım olur diye yazdım. Ne kadar okursanız okuyun, tarihte ''bugüncülük'' yanlışına düşerseniz okuduklarınız kendi hayallerinizden ibarettir.

Her türlü çek senet tahsilatı yapılır. Zenginden alınıp fakire verilir. Fakirin topuklarına sıkılır.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HolySeclorum
    HolySeclorum's avatar
    Erkek

Hareminde o kadar hatuna sahip olan insanların şevhet düşkünü olmayıp pompa yapmadığını nasıl iddia  edebiliyosunuz :D Haremde taş gibi hatunların olduğunu bilerek ben erdemliyim yok ben bilmemneyim ayağına içgüdülerini bastırıp hatunlarla ilişkiye girmeyen birini kabul edebiliyosunuz ciddi ciddi yani. o zaman ben vezir olsam götümde tencereyle dolaşırdım :D

Her Hakkım Saklıdır
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

HolySeclorum bunu yazdı:

Hareminde o kadar hatuna sahip olan insanların şevhet düşkünü olmayıp pompa yapmadığını nasıl iddia  edebiliyosunuz :D Haremde taş gibi hatunların olduğunu bilerek ben erdemliyim yok ben bilmemneyim ayağına içgüdülerini bastırıp hatunlarla ilişkiye girmeyen birini kabul edebiliyosunuz ciddi ciddi yani. o zaman ben vezir olsam götümde tencereyle dolaşırdım :D

: )) )

aşmış adamlar.. Kadın derdin olmasın sen cihanı zkmeye bak demişler... O durumda mantıksız da bir şey değil hani... Şimdi başbakanın cumhur başkanının kira derdi fatura derdi olur mu olursa işine odaklanamaz (vatandaş olarak ben de tencereyle geziyorum ) bu da bunun gibi birşey yani...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Hermes
    abdullahazad
    abdullahazad's avatar
    Erkek
    Osmanlı Padişahılarını tartışacağınıza, yarın 2 tek bile atamayacaksınız onu düşünün ki osmanlı döneminde ot bile serbestti... hadi bunu tartışın!

az insan çok huzur.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mustaphachan
    mustaphachan's avatar
    Erkek

AbdullahAzad bunu yazdı:

Osmanlı Padişahılarını tartışacağınıza, yarın 2 tek bile atamayacaksınız onu düşünün ki osmanlı döneminde ot bile serbestti... hadi bunu tartışın!

# birikimini önyargı ve yalanlara hizmet etmek için kullanan kültürlü bir insan olmaktansa maymundan gelmeyi tercih ederim.
Toplam Hit: 12576 Toplam Mesaj: 115