folder Tahribat.com Forumları
linefolder Eğitim & Ödev & Bilimsel Döküman
linefolder Ortaöğretim Tarih Ve Coğrafya Derslerindeki Müfredat Değişikliği Taslakları

Ortaöğretim Tarih Ve Coğrafya Derslerindeki Müfredat Değişikliği Taslakları

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

mantigi ya da tartismayi kimseden ogrenecek degilim, hele boyle tavsiyelerle.. ucu bir yerlere dokununca olay mantiksizliga burunuyor zaten hep neyse

@siberturq,  hocam turkiye'de laiklik dogru durust uygulanmadi uygulanmiyor. Laikligi maalesef din karsiti olarak kullandilar, mevcut iktidar da bundan nemalaniyor.. Ben insanlarin, gercekten sadece insan oldugu icin degerli oldugu bir sistem istiyorum. Birilerinin kendi sahsi fikirlerini insanlara zorla dayatarak idame edilen sisteme degil, dikta rejimlerine degil, ya bendensin ya dusmanimsin mantigiyla hareket edenlerden degil, boyle yapmazsan asarim, keserim, hapise atarim diyenlerden degilim. Maalesef tarihimiz bunlarla dolu. Ama bunlarla yuzlesecek yigit adamlar ortalikta yok. Ya koruma kanunlariyla sindirilmislerdir, ya hapislerde iskencerelere maruz kalmislardir, ya da simdiki gibi onlar adina sahte belgeler ureterek iceri tikilmis, insanlarin dusuncelerine pranga vurulmaya calisilmistir. 

Hep soyledigim gibi ben kimsenin tekeli taseronu destekcisi vs si degilim. Babam da yanlis yapsa yanlis yanlistir benim icin. Ama maalesef bir cok insan liderini ya da dusunce adamini putlastiriyor. O hata yapmaz diyor, o her seyi bilir diyor, yapmissa da vardir bir bildigi diyerek akillarini kiraya veriyorlar. Bu tarz insanlar akil dusmanligi yapiyorlar bana gore. O yuzden akillarini kullanmayan, yanlisi gore gore destekleyen insanlara acayip bakiyorum, cok seyler de soylemek istemiyorum aslinda ama ben aklima yatmayan her seyi sorgularim, arastiririm, aklima yatarsa mantikli gelirse kabul ederim, gelmezse etmem. Olay bundan ibarettir. O yuzden de tavrim bellidir, insanin oldugu her yerde hata vardir, hatta bazen hic hata yapmaz denilen adamlar bile dunyanin en buyuk hatalarini yaparlar da gozleri kor insanlar bunlari goremezler..

hadi hoscakalin 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

mantigi ya da tartismayi kimseden ogrenecek degilim, hele boyle tavsiyelerle.. ucu bir yerlere dokununca olay mantiksizliga burunuyor zaten hep neyse

@siberturq,  hocam turkiye'de laiklik dogru durust uygulanmadi uygulanmiyor. Laikligi maalesef din karsiti olarak kullandilar, mevcut iktidar da bundan nemalaniyor.. Ben insanlarin, gercekten sadece insan oldugu icin degerli oldugu bir sistem istiyorum. Birilerinin kendi sahsi fikirlerini insanlara zorla dayatarak idame edilen sisteme degil, dikta rejimlerine degil, ya bendensin ya dusmanimsin mantigiyla hareket edenlerden degil, boyle yapmazsan asarim, keserim, hapise atarim diyenlerden degilim. Maalesef tarihimiz bunlarla dolu. Ama bunlarla yuzlesecek yigit adamlar ortalikta yok. Ya koruma kanunlariyla sindirilmislerdir, ya hapislerde iskencerelere maruz kalmislardir, ya da simdiki gibi onlar adina sahte belgeler ureterek iceri tikilmis, insanlarin dusuncelerine pranga vurulmaya calisilmistir. 

Hep soyledigim gibi ben kimsenin tekeli taseronu destekcisi vs si degilim. Babam da yanlis yapsa yanlis yanlistir benim icin. Ama maalesef bir cok insan liderini ya da dusunce adamini putlastiriyor. O hata yapmaz diyor, o her seyi bilir diyor, yapmissa da vardir bir bildigi diyerek akillarini kiraya veriyorlar. Bu tarz insanlar akil dusmanligi yapiyorlar bana gore. O yuzden akillarini kullanmayan, yanlisi gore gore destekleyen insanlara acayip bakiyorum, cok seyler de soylemek istemiyorum aslinda ama ben aklima yatmayan her seyi sorgularim, arastiririm, aklima yatarsa mantikli gelirse kabul ederim, gelmezse etmem. Olay bundan ibarettir. O yuzden de tavrim bellidir, insanin oldugu her yerde hata vardir, hatta bazen hic hata yapmaz denilen adamlar bile dunyanin en buyuk hatalarini yaparlar da gozleri kor insanlar bunlari goremezler..

hadi hoscakalin 

Ben de aynı fikirdeyim zaten ondan bulaştım bu kadar bu konuya yoksa ne işim olur.

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    unbalanced bunu yazdı

Hah tartismayi bu sekilde becerememenin adi da ad hominem.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem

"Sizden ogrenecek degiliz!"

sigara değil, balık olan.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

surekli boyle rahatsiz edilmeye taciz, rahatsiz edene de tacizci diyoruz. muhattaba alinmadigi halde israrla muhattap olmak isteyen kisiye de bir isim var midir bilmiyorum.  (bknz)

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mürşide
    izzmarit
    izzmarit's avatar
    Dişi
    unbalanced bunu yazdı

surekli boyle rahatsiz edilmeye taciz, rahatsiz edene de tacizci diyoruz. muhattaba alinmadigi halde israrla muhattap olmak isteyen kisiye de bir isim var midir bilmiyorum.  (bknz)

Kime ne diyecegimi sen secemiyorsun, orasi kismet ^^, rahatsiz ettigime sevindim. Bu sefer de yobaz diye yaftalanip baska sekilde gelirsin belki, iyi olur, degisiklik iyidir.

sigara değil, balık olan.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

27-35 yaş arasındaki insanların fikirleri hakikaten değişmiyor. bu yüzden de birsürü arkadaşlıklar vs bitiyor. Tamam tartışın da bütün konuyu baştan aşağı okudum herkes benim bildiğim doğru diyor. Araştırdım biliyorum diyor diğeri ona saldırıyor diğeri ona böyle şeylere ne gerek var. Her kaynak da doğru değildir açıkçası benim görüşümce. O bilgiyi yazan adamda da beyin var bende de . bende analiz edebilirim bazı şeyleri. Sonuçta onda olan şey bende de var. Ha bu demek olmuyor ki benim analizim %100 doğru . Yanlış ise düzeltilir. bir şekilde fakat. Böyle gönül koyma ile kalp kırma ile birilerine saldırıp sen busun böylesin kaçıyorsun yalancısın hainsin LANET OLSUN sana 'ya benzer şeyler söylemeyin bence. Burda banlanan arkadaşın dedikleri de kısmen geçerli @unbalanced abimin dediği de  @Harmoniya nın dediği de @Mylitta nın dedikleri de doğru olabilir tartışın sadece kavga etmeyin ki biz küçükleriniz birşeyler öğrenirken sizin kavgalarınız ile meşgul olmaktansa. Konuya odaklanalım. Şimdi ben bu konudan ne anlayayım. Gene siyasete dönmüş olay. Bomba patlıyor siyasen adam ölüyor siyaset. Bize sonuç öğretin. Yol gösterin siyaset değil.. Vallaha ayıptır ya. Bazıları gerçekten ağır laflar ediyor. yazıktır. Vallaha ayıptır. bize birşeyler öğretin..... biz bu yüzden burdayız

MhmdAlmz tarafından 21/Mar/16 18:02 tarihinde düzenlenmiştir

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

şindi meselam,

bu türban olayını çok garıştırdınız

seboist'e yazık oldu aşırı çok üzüldüm

değerli yorumlarıyla mağaramızdan dışarı cıkmamızı sağlayan, ufkumuzu genişleten yüce bir kişilikti

neyse, tahribatta 1500 tane multi açmak o kadar zor değil

seni yeniden aramızda görmek dileklerimle

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Austen
    Austen's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

27-35 yaş arasındaki insanların fikirleri hakikaten değişmiyor. bu yüzden de birsürü arkadaşlıklar vs bitiyor. Tamam tartışın da bütün konuyu baştan aşağı okudum herkes benim bildiğim doğru diyor. Araştırdım biliyorum diyor diğeri ona saldırıyor diğeri ona böyle şeylere ne gerek var. Her kaynak da doğru değildir açıkçası benim görüşümce. O bilgiyi yazan adamda da beyin var bende de . bende analiz edebilirim bazı şeyleri. Sonuçta onda olan şey bende de var. Ha bu demek olmuyor ki benim analizim %100 doğru . Yanlış ise düzeltilir. bir şekilde fakat. Böyle gönül koyma ile kalp kırma ile birilerine saldırıp sen busun böylesin kaçıyorsun yalancısın hainsin LANET OLSUN sana 'ya benzer şeyler söylemeyin bence. Burda banlanan arkadaşın dedikleri de kısmen geçerli @unbalanced abimin dediği de  @Harmoniya nın dediği de @Mylitta nın dedikleri de doğru olabilir tartışın sadece kavga etmeyin ki biz küçükleriniz birşeyler öğrenirken sizin kavgalarınız ile meşgul olmaktansa. Konuya odaklanalım. Şimdi ben bu konudan ne anlayayım. Gene siyasete dönmüş olay. Bomba patlıyor siyasen adam ölüyor siyaset. Bize sonuç öğretin. Yol gösterin siyaset değil.. Vallaha ayıptır ya. Bazıları gerçekten ağır laflar ediyor. yazıktır. Vallaha ayıptır. bize birşeyler öğretin..... biz bu yüzden burdayız

Konuya odaklanılmasını ben de istiyorum. Ama siyaset yüzünden böyle oluyorsa insanların bu mevzuyu siyaset düzeyinde tartışması çok doğal. Diğer türlü atıp tutmak kahvehane muhabbetine dönüyor. 

Siyaset kötü bir şey değil. Yıllarca okul eğitiminden başlayarak insanları ya apolitik ya da Kemalist yetiştirdiler. Desteklememe rağmen bunu hiçbir şekilde inkâr etmiyorum. Aklı başında kimse de inkâr edemez.

Esas kötü olan şey edepli tartışma yapılamaması. Tartışma adabından yoksun insanlarla, ben bilirim, sen salaksın diye dolananların birbirine girmesi kötü. 

Tartışma kötü değil. Ben şu anki tartışma düzeyinden de memnunum. İnsanlar fikirlerini ifade etsin. Keşke seboist'tin de banı açılsa. Konu sapmaya yakın zaten kronik olarak "ben sildim xxx" notuyla uçuyor. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    Austen bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Konuya odaklanılmasını ben de istiyorum. Ama siyaset yüzünden böyle oluyorsa insanların bu mevzuyu siyaset düzeyinde tartışması çok doğal. Diğer türlü atıp tutmak kahvehane muhabbetine dönüyor. 

Siyaset kötü bir şey değil. Yıllarca okul eğitiminden başlayarak insanları ya apolitik ya da Kemalist yetiştirdiler. Desteklememe rağmen bunu hiçbir şekilde inkâr etmiyorum. Aklı başında kimse de inkâr edemez.

Esas kötü olan şey edepli tartışma yapılamaması. Tartışma adabından yoksun insanlarla, ben bilirim, sen salaksın diye dolananların birbirine girmesi kötü. 

Tartışma kötü değil. Ben şu anki tartışma düzeyinden de memnunum. İnsanlar fikirlerini ifade etsin. Keşke seboist'tin de banı açılsa. Konu sapmaya yakın zaten kronik olarak "ben sildim xxx" notuyla uçuyor. 

Konunun bakış açısına bağlı . Şahsen ben o apolitik veya kemalist dediğin ortamlarda da bulundum Din vakıfları artık ne deniyorsa fetullah gülen cemaati vs. vs. herkes birbirini lanetliyor . Yani birinin içine girdiğinde eğer düşünmek denen bir yapı beyninde bulunmuyorsa onlardan biri oluyorsun. Yani kılıfına göre kefen muhabbetine dönüyor. bende siyasetin konuşulmasına karşı değilim ben 50 sene önce yaşamadım bunu 50 sene önce yaşayan adam daha iyi anlatır. fakat dediğim gibi birşeyleri yazarken ben biliyorum benim bildiğim doğru dediğimiz için bu cemaat sağ sol 3 grub'a ayrılıyoruz . Üniversitedeki ortamdaki arkadaşlarım bile böyle. bu adam solcu aptaldır uzakdurun. bu adam apocu bundan uzak dur. bu adam cemaatci beynini yıkar. bu adam kemalist dinsiz. bilmem ne saçma sözler değil mi bu. Aslında bütün grupların gerçekten çok haklı yönleri var. Adam mesela diyor ki Harf inkılabı geldi Kuran-i Kerim okumamızı istemiyorlar. Ama alakası yok. Bende Kuran-i Kerim okuyorum . bu gün kimse kimseye Kuran okuma demiyor. Türkçenin diline arapça oturmuyor . Dil ilkelerine göre konuşursak . Bana göre harf inkılabının yapılması daha iyi. Bu gün Kuran okuyan adam da var okumayan da kendimizi kandırmayalım göz boyalanıyor bu şekilde. ben herkesin bildiklerini öğrenip analiz yapamadım bu tartışmada isyanım bu yüzden di. ha yanlış bi cümle de kurdu isem özür dilerim..

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

:) ikinci mesajı atan arkadasa ve o gibi düsünenlere ithafen ; İslamı yobazlardan koruyun , aksi halde dünyayı islamdan koruyun. ( ısıd ve el-kaide ve türevleri ) 
    Kuran-ı kerimin ilk indirilmis ayeti ; alak suresinde ki " ikra " oku ve bu kelime قرأ " garae " 'den türemistir. İkra ise emir hali son halidir. 

Oku , kuran-ı kerimi oku , ilim oku , fen oku , tarih oku , okumayla ilgili ne varsa oku. Gördünüz mü ? inanmayanlar  , teknoloji onlarda değil mi? güç onlarda ? mutluluk onlarda , para onlarda , rahat yasam onlarda , hersey onlarda. ? öyle değil mi , bu gün bir cocuk annesi ile rahatca gezerken ortadogu ülkeleri kan aglıyor , anne mi kaldı ? cocuk mu kaldı? ya savasta öldü , ya da göç'tü gitti. 

O mesajı yazan arkadas tipini söyliyeyim size ; girdigi ortama hemen inanan , kendini atatürkcü ya da ulusalcı kesime karsı gelme ile " yaaaa evet biz burdayız " hesabı yapan yıllardır içinde kin beslemis , ve su anda mevcut hükümet ile ulusalcı ya da karsıt görüse laf söyliyerek içinde ki kini kusuyor ve emin olun o satırları yazarken asırı derecede zevk aldı. 

Ama bilmiyor ki ; Kendinden rahat yasıyan insanlar , ya da onun ezik gözü ile baktıgı yabancı insanlar. Tekrar ediyorum , teknoloji onlarda , bu yazıları yazdıgımız icatlar bile onlarda. 

Çünkü adamların tek derdi " calısmak , okumak , birşeyler yapmak " daha iyi bir dünya için , ya da daha iyi bir yaşam için ya da daha iyi bir ülke için ya da biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu diyebilmek için. 

Onlardan tek farkımız ve en büyük farkımız MÜSLÜMAN olmak. ( elhamdülillah ) 

o mesajı yazan arkadasın düsüncelerinden biride sudur eminim ki ; " ya çok para haramsız çok laf yalansız " ya da " yaa gavur yapıyor zaten müslümanlar acı cekmek zorundadır , ya da müslümanlar çok zengin olamaz birşey üretmez filan düsüncelerine sahip neden biliyormusunuz? çünkü hep o düsünceler ile yetismis,  telefona bakmıs aaa japon , bilgisayara bakmıs aa amerikan , arabaya bakmıs aa alman. Müslümanlara bakmıs , ürettik mi ? yok , namaz kılıyormuyuz? evet , para işin içine girdim mi herşey bitiyor mu ? evet. Gıybet yapıyormuyuz? evet. Bası acık karı görünce sinirden öldüresiniz geliyor mu? evet. Kin ve nefret besliyormusunuz? evet , AMA OLSUN MÜSLÜMANIZ ELHAMDÜLİLLAH. 

Bakın kardeslerim , kuran derki ; isra suresi 13.ayet ;  " Ve biz, her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "

Peki kardeslerim calıstık mı? yoo 

Birşeyler üretmek için cabaladık mı ? yoo 

Ne yaptınız ? yaa memur olup sırtımı devlete yaslasam benden iyisi yok 

-------------------------

Allah şüphesiz çalışan her insana verir , hristiyan , putperest , ateist , yahudi , budist , sihisizm , şinto,  kaodaizm vs vs vs 

Yüce allah , çalışılan herşeyin karsılıgını verir. E biz calısmıyoruz , anca konusuyoruz  , yok su söyle yaptı yok bu böyle yaptı. Sonra da gavurlar yapıyor hasa allah müslümana vermez diye kavram olusuyor. 
    Nerde bir zengin ya da nerede yükselmis bir insan varsa halkımız direkt ; " kesin söyledir böyledir " diye yorum yapıyor. 

Simdi size soruyorum ? 

Kuran ilk olarak oku emrini vermisken , ve Ve biz, her insanın kaderini kendi çabasına bağlı kıldık demisken , allah çalışılan ve çaba gösterilen herşeye karsılıgını verirken. 

Neden en güzel arabalara , en güzel teknolojilere , en güzel elbiselere , en rahat yasama , en lüx evlere , güzel telefonlara , ya da ne bileyim dünyada olan herseye en güzel müslümanlar sahip olmasında , elin gavuru olsun ? neden o allaha inanmıyorken iyi seyler yasıyor da  ; biz yüce allaha inanırken ortadogu ülkeleri olduk ? EN İYİSİNİ BİZ HAK ETMİYORMUYUZ? 

Bence neden biliyormusunuz? en güzel evlere sahip olalım , en güzel elbiseleri giyelim , herseyin en iyisi en iyisi derken , en iyi insan olmayı unuttuk , en iyi yardımsever olmayı unuttuk , en iyi toplum olmayı unuttuk , en temiz toplum olmayı unuttuk , en sucsuz ülke olmayı unuttuk , insanlıgımızı unuttuk. 

Müslümanız elhamdülillah.
    Ama tembel , dedikoducu , cahil , YOBAZ , GERİ KAFALI , ve düsüncesiz, ve benciliz. ( sözlerim herkes için geçerli değildir. ) 

Tarih derslerinde , komple islam okutulsa , tarih diye ders olmaz ? neden islam tarihi adı altında farklı bir ders koymadılar demek yerine , OHH COK İYİ OLDU ALLAH O LAİKLERİN BELASINI VERSİN demeyi tercih ediyoruz. 

İlim dersleri ögretilirken , bir taraftan güzel sekilde dini dersler verilse , ve isteyen istedigi yeri seçme sansı varken , bugun imamhatip , ya da teknik , ya da düz lise diye sınıflara ayırmıs vaziyetteyiz. 

Halbu ki herkes esit dersleri görse  , ve esit dersler sonrası isteyen istedigi yere gitse ? daha basarılı , daha verimli bir egitim sistemi olmaz mı ? 

O çok sevinen arkadasa tekrar ithafen ; O şanlı osmanlı devletinde mektepler de " Burada hiçbir kuş yüzmeye , hiçbir balık uçmaya zorlanmaz " yazardı. Senin dedigin gibi , ooh cok güzel hersey dini olarak düsünselerdi ki çok rahat düsünebilirlerdi bu sefer de herkes din alimi olacak , sapıklıklar ve farklı düsünceler ortaya cıkacak , teknoloji geri kalacak , ilim geri kalacak matematik geri kalacak o geri kalacak bu geri kalacaktı. Sonuc tekrar yıkım olacaktı. Ama baktıgın da ali kuscu , fatih sultan mehmet , gelenbevi ismail efendi nin logoritma risalesi gibi bircok alim ilim irfan sahibi insanda vardı hem müslüman hem alim? neden ikisini birbirine yaklastıramıyorsunuz anlamıyorum? Bugun ilahıyat okuyanlar , ya da ihl okuyanlar ya da bu isi yapanlar , ne haberler cıkıyor ve neleri görüyoruz. Kendin değişirsen , dünyan değişir. 

Demek istedigim , o mesajı yazan arkadas ve arkadas gibi düsünenlere 

MÜSLÜMANSAK EN İYİSİNE SAHİP OLALIM ? EN İYİSİNİ YAPMAYA UGRASALIM , DİNİ VE BİLİMİ BİRBİRİ İLE YAKINLASTIRIP OKU , VE CABALA , DÜSÜN EMİRLERİNE UYARAK İNSANLARA İSPAT EDİP İNSANLARIN MÜSLÜMAN OLMASINA VESİLE OLALIM? MÜSLÜMANSAK EN İYİSİNİ YAPALIM , ÇÜNKÜ MÜSLÜMAN EN İYİSİNİ HAK EDİYOR.

NOT ; HİÇBİR  ŞEKİLDE SİYASİ / DİNİ BİR KAVGA AMACLI YAZMADIM TEPKİM O MESAJA YA DA O ARKADASA DEĞİLDİ , O VE O GİBİ DÜSÜNCELERE TEPKİM VARDI VE DÜSÜNCE ÖZGÜRLÜGÜ OLDUGU İÇİN O MESAJINI YAZDI / BENDE TEPKİMİ. 

YAZILARIMDA HİÇBİR ART NİYET KULLANMADIM , YANLIS ANLASILMASINI İSTEMEM. HAKKINIZI HELAL EDİN SAYGI VE SEVGİLERİM İLE. :) 

Toplam Hit: 9938 Toplam Mesaj: 83
islam tarih osmanlı müfredat coğrafya din meb taslak