folder Tahribat.com Forumları
linefolder İş - Güç, E-Ticaret, Alışveriş
linefolder Pazarcılar Kafayı Yemiş Pazardan Alışveriş Yapmayın.

Pazarcılar Kafayı Yemiş Pazardan Alışveriş Yapmayın.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    livane
    livane's avatar
    Erkek

Esnaf adamdan her zaman korkmusumdur. Tamirciye gidiyorsun ne kadar skcek belli değil. Kafasina göre yaninda bi tanidik yoksa 2 kati fiyat çekebilir. Ama yetkili servise gidiyorsun herkesi ne kadar skyorlarsa seni de o kadar ediyorlar. Fiyat standart yani. Bi arabayi tamire ver 200 lira diyor bir sonra gelen ayni ise 150 diyebiliyor. Sanki bunlar hic is yapmiyor ben geldim bu gunun karini bundan cikaralim diyorlar gibi hissediyorum hep.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Alayı çakal şerefsiz olmuş diyebilirim. Namusuyla çalışan yok. Domates 1.50 lira yazıyor alıyorsun sonra diyor ki yarım kilosu 1.5 lira kağıda da görünmeyecek ufaklıkta yarım kilo yazmış falan böyle çakallıkları çok.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Caliber
    Caliber's avatar
    Homo

Akrabamızın arabasını tamir götürdük. Adam bişey bişey arızalı dedi aldılar 500 küsür liraya taktı çalışmadı. Sonra distribütör arızalı dedi aldılar yine 500 küsüre taktılar yeni parça yandı. Sonra biraz kalsın dediler araba 1 ay yattı ve toplam 3 aydır araba halen aynı yerde. En sonunda üzerindeki distribütörü taktı araba çalıştı abi demek ki sorun başka yerde ve diğer parçaları da yaktık dedi. Şimdi yeni yeni parçalar çıkartmakta yani akrabayı böyle yağladı ve güzelce s*kiyor.

Demek istediğim şu: Esnaf, kıymetini bilmiyor. O araca yapmış olduğumuz şu ana kadarki toplam masraf ile servis garantili olarak 1 aya yakın sürede orijinal parçalar ile teslim ediyordu ve bende de artık bir ikinci el arabada servis takıntısı oluşmaya başladı. İsterse en baba tanıdığınız olsun benim sanayiden deneyimlediğim kadarıyla her türlü yağlanıp s*kiliyorsunuz. Kaybeden kendi oluyor zira bir daha o adama gitmeyeceğiz. Yarın öbürgün başkaları da gitmeyecek ve oturup ağlamaya başlayacaklar. Siz tek ayak üzerinde milleti s*kmeye çalışmayın, efendi gibi yapın işinizi ya da yapamıyorsanız paslayın ve millet de size itibar etsin. Tek seferlik s*kerek ne kazanacağını düşünüyorlar aklım almıyor.

Öte yandan pazarcılığı küçümsememek gerekir zira büyük para var ve götleri kalktı. Nasıl olsa her gün artan nüfusa karşılık talep de artmakta ve elimiz mahkum s*ke s*ke alacağız ki o adam git ordan al diyerek bunu zaten beyan etmiş. Ama kısa vadeli düşünmek kuş beyinliliktir ve uzun vadede hepsi ağlamaya başlayacaktır. Siz sabah saatlerinde o pazar alanına bir bakın o mahsuller pislik içinde kalıyor. Yani bizim belediyelerimiz de artık nasıl rüşveti çakıyorsa gram denetim yok. O sabahki manzarayı bir görün zaten alışveriş yapmazsınız. Bir de bunun geçmiş kısmı var ki o mallar oraya gelene değin neler çekmiş onu hiç bilmiyoruz. Aynısı marketlerde yok mu var tabi ki ancak en azından pazara nazaran daha hijyenik.

Temel ihtiyaçlarda kuruşun hesabı yapılır ve bu insanların gözüne batar çünkü sıklıkla aldığımız şeyler. Ancak diğer türlü mesela iPhone alırken -müridin durumu ironi olmuş- verdiğimiz binlerce lirayı düşünmeyiz ancak iş domatese gelince 50 kuruşu hesaba katarız. Durum bu manadan bakacak olursak saçma duruyor ama bence öyle değil zira dediğim gibi uzun vadede götler daha da yükselecek ve artık ironik bir taraf kalmayacaktır. 50 kuruş bir iPhone alan için pek de hesaba katılmayacak bir şey olabilir ancak o pazar dediğimiz alanlar özellikle gecekondu kesimin can damarı. 2 lira vermemek için kilometrelerce yolu yürüyen adamarı biliyorum yani bir pazar gezmesine çıktığınız zaman o haftalık erzağınızın tutarını genele vurun ciddi paralar eder. Bu kesim açısından da düşünülmelidir.

Tedbirsiz abdest bozmaya oturan, domala domala taş arar.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GoldenWorld
    GoldenWorld's avatar
    Erkek
    Bosluk bunu yazdı

Kayseri için yazıyorum pazar fiyatları marketin yarı fiyatına nerdeyse demek sizin ordaki pazar öyleymişşş

Bizim burdaki pazarcılar yavşak o zaman nerdeymiş hocam bu pazardan ucuz market ? 

Pazara gidiyorum artık eski tadı yok iyileri öne dizmişler kötüleri arkada tartıyı da yere koymuş kasa arkasına kaç kilo olduğunu bile görmüyoruz 

İnsan ne kadar az düşünürse, o kadar çok konuşur.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

Her pazar aynı değil demek ki.. İş çıkışı gittiğim pazarla, evin buradaki marketlerdeki fiyat arasında uçurum var valla. Balgat pazarında 2 liraya mandalina alırken buradaki süpermarkette 3.4-4 liraydı hep. Aynı şekilde markette 9-10 liraya aldığım kestaneyi, pazarden 5-6 liraya alıyorum.
    Tabi pazarın ve süpermarketin konumuda önemli bunun için, aynı süpermarketin farklı semtteki şubesinde bile farklı oluyor fiyatlar. Etimesgut tarafında pazarda ki portakal fiyatı , evin yanında ki marketin 4te biri 5te biri valla.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    salihgs
    salihgs's avatar
    Erkek

Tamam.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

birkaç kişilik pazar ekibiyle kalkmış zincir firmaları bir tutuyorsunuz. azıcık akıl mantık gözünüzü seveyim...

- firmalar pazarcıların yüzbinlerce katı fazla alıyor toptan e haliyle daha ucuza alıyorlar ucuza satmaları normal.

- firmanın sattığı malın çoğusu firmanın kendi fabrikasında üretiliyor. pazardan daha ucuz olması normal olsun bi zahmet he ?

- firmalar üretemediği malı üreten fabrikayla direkt iletişim içinde. ortada kurumsal anlaşmalar dönüyor. firmanın sattığıu mal pazardan daha ucuz olsun bi zahmet he ?

- pazarcı yakınsa gidip kendi alıyor fabriakdan. bunun taşıma ücreti, yakıtı, indir boşalt yoruculuğu... var oğlu var. pazarcı da birşeyler kazansın he ?

- pazarcı üretim yapan fabrikaya uzaksa toptancıdan alıyor. toptancı üstüne kar koyup pazarcıya satıyor. pazarcı da karını koyup satsın bi zahmet ?

büyük marketler tüm ürünlerde aynı anda indirim yapsa yine kazanır yine kar eder çünkü aynı anda ülke genelinde binlerce ürün satıyorlar.

pazarcı gün içinde 10-15 ürün satıp evine ekmek götürüyor. birkaçında indirim yapsa o gün evinde o kadar az para gidecek demek. 

pazarcı değilim alakam yok ama düşünün düşünmek bedava :)

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı

birkaç kişilik pazar ekibiyle kalkmış zincir firmaları bir tutuyorsunuz. azıcık akıl mantık gözünüzü seveyim...

- firmalar pazarcıların yüzbinlerce katı fazla alıyor toptan e haliyle daha ucuza alıyorlar ucuza satmaları normal.

- firmanın sattığı malın çoğusu firmanın kendi fabrikasında üretiliyor. pazardan daha ucuz olması normal olsun bi zahmet he ?

- firmalar üretemediği malı üreten fabrikayla direkt iletişim içinde. ortada kurumsal anlaşmalar dönüyor. firmanın sattığıu mal pazardan daha ucuz olsun bi zahmet he ?

- pazarcı yakınsa gidip kendi alıyor fabriakdan. bunun taşıma ücreti, yakıtı, indir boşalt yoruculuğu... var oğlu var. pazarcı da birşeyler kazansın he ?

- pazarcı üretim yapan fabrikaya uzaksa toptancıdan alıyor. toptancı üstüne kar koyup pazarcıya satıyor. pazarcı da karını koyup satsın bi zahmet ?

büyük marketler tüm ürünlerde aynı anda indirim yapsa yine kazanır yine kar eder çünkü aynı anda ülke genelinde binlerce ürün satıyorlar.

pazarcı gün içinde 10-15 ürün satıp evine ekmek götürüyor. birkaçında indirim yapsa o gün evinde o kadar az para gidecek demek. 

pazarcı değilim alakam yok ama düşünün düşünmek bedava :)

10-15 kişi? Pazarcı? Emin misin? Hangi pazar? Benim bildiğim haftanın her günü bir yerde tezgahı kuruyorlar ve tıklım tıklım sokakta insan avlıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    coLdPriNCe
    coLdPriNCe's avatar
    Erkek
    DadasAdam bunu yazdı

fabrikası mı ne fabrikası var marketlerin? BİM'in fabrikası mı var? Migros'un fabrikası mı var domates için? ayçiçek yağı için?

edit: imla

coLdPriNCe tarafından 15/Şub/16 00:45 tarihinde düzenlenmiştir

De genio e de louco, todos temos um pouco!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    yalnız etikete ürünün kilogram fiyatının yerine küçük ölçülerde gözle görünmeyecek kadar yazan markette var(200gramı küçük,, 25 lirası büyük ); migros.

ve pek çok market fiyatları kusuratlı yazıp, sayı yanıltması yapıyor(6.99 TL, sanki 6 TL ).

et reyonundan istediğin yerden kuşbaşı istiyorsun, sanki onlar satılmayaCakmış gibi vermiyor. küçük zincir marketlerde basgimsa, peynirci gibi. bide bunu market müdürleride normal görüyor.

vaktin varsa, ve neresi uygunsa oradan alacaksın hoca, semtine göre de değişiyor mavinin dediği gibi.

baştan savma, gelişigüzel işlerimiz var hocam.

bugün kıymada kuşbaşında tavan fiyat uygulaması var, ama marketler bildiği fiyattan satıyor halen. FARUK ÇELİK, bakan yandaşlarını alıp ekranda ROL kesmeye devam edebilir. hadi ben sesimi yükselttim aldım. ya diğerleri?.

ib. melİT b.b....nı :D 5 kuruş ekmek fiyatını düşürmüşMuş, aktarmalı yolculuklarda 20 kuruş eklemiş. milleti di`kmeye devam.:D

ha birde pazaryerleri ab`ye vb dış ülkelere satılamayan ürünlerin temizlendigi yerlerdir. bunu bilin. yinede alınacak. :D

bizim orta hakem Erman toroğlu demişti : Antalyada sebze meyve üreticisi kendi yiyeceğini ayrı serada, satacaginida ayrı yetiştirdiğini söylemişti. güler misin, ağlar misin?! :!

⊙_⊙

RitmFarbRacourci tarafından 15/Şub/16 01:38 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 6405 Toplam Mesaj: 59
pazar pazar pahalı pazarcı