folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Programlama Ogrenmek Nereden Baslanmali (C#, Vb C++ Python Go Vs)

Programlama Ogrenmek Nereden Baslanmali (C#, Vb C++ Python Go Vs)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı

ben programlamanın sonradan öğrenilecek bişey olduğunu düşünmüyorum.

tamamen matematik zekaya ve problem çözme yeteneğine bağlı bir iş olduğunu düşünüyorum.

problem çözemiyorsan - matematik ile aran iyi değilse

ekrana "n" kere "hello word"

biraz kasıncada

1 den 100 kadar olan sayıları toplarsın

okadar yaptığın şeylerde bunlar etrafında döner durur.

Saçma bir yorum hocam hocam , evet programlama ve matematik arası çok alakalı. Aşırı alakalı hemde ama senin mantık ile gidilirse matematik bilmeyen ölsün ya da ekrana hello world yazdırsın :)

matematik ile hiç alakası olmayan bildiğim insanlar var , game developer olarak çalışanda  var, milyonluk data ve aşırı yoğun bir sistem de yazılım uzmanı olarak çalışan da 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    wert bunu yazdı

tamamen matematik zekaya ve problem çözme yeteneğine bağlı bir iş olduğunu düşünüyorum.

biraz kasıncada

Saçma bir yorum hocam hocam , evet programlama ve matematik arası çok alakalı. Aşırı alakalı hemde ama senin mantık ile gidilirse matematik bilmeyen ölsün ya da ekrana hello world yazdırsın :)

matematik ile hiç alakası olmayan bildiğim insanlar var , game developer olarak çalışanda  var, milyonluk data ve aşırı yoğun bir sistem de yazılım uzmanı olarak çalışan da 

o bahsettiğin kişilerin yaptığı şey muhasebe / stok takip  / hastane-okul otomasyonu vb uygulamalardanmı oluşuyor?

milyonluk datayla ne yapıyor ?

game developer dediğin arkadaş ray tracing,computational geometry vb yöntemlerin ne demek olduğunu,  formulasyonlarını biliyor mu?

yoksa unity veya unreal engine de 2d-3d modelleri atıp node sistemi ile objeleri birbirinemi bağlıyor (ki 2d-3d yazılım yapsın bakalım o matematikle ilgisi olmayan arkadaşlar) 

müdür bende ERP (firmanın inhouse geliştirdiği) yazılımcılığı yaptım milyonluk datayla uğraştım

toplama yap - ortalama al- db ye veri kaydet-db veri düzenle olay bunun etrafında dönüyor

dediğim kapıya çıkıyor gene ekrana n tane değer yazdır - n tane değeri topla - ortalama al

bak buradaki kaç kişi algoritmadan bahsetmiş bende farklı şey söylemiyorum

bilgisayar dediğin şey hesap makinası

yazılımcı bir problemi matematiksel modele döküp bilgisayara çözdürmeyecekse ne yapacak

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Biraz toplardım soruyu kafamda, yani; algoritma ve kod yazma arasında algoritma öğrenmekten önce, öğrenilmesi gereken bir katman daha var, bu bölüm algoritma öğrenilmeden önce kavranılması gerekiyor, buna syntax mı dersiniz, derleyicilerin propertyleri mi dersiniz, ingilizce mi dersiniz, orasını bilemiyorum. Ama araştırıyorum ne olduğunu bulursam açıklarım, yada bilenler yazarsa memnun olacağım.

Hepsini eş zamanlı öğreniyorsun ve seviye seviye. Bunun için bir plan yapmana gerek yok. Zaten anlayabildiğin kadarını öğreniyorsun. Bir sonraki aşamayı anlayabilmek için bir süreye ihtiyacın oluyor. Hepsi birbirine bağlı şeyler.

Matematiği derleyici yapıyor zaten. Ama senin mantığını anlaman gerekiyor.

Algoritma programlama diline göre değişiyor. C grubu, Basic grubu, Pascal grubu gibi birbirine yakın algoritması olan dil grupları var. Başlangıçta hangisini öğrenirsen, sana o daha kolay görünüyor.

Mini minnacık işlemler tekrarlayarak kendini programlama mantığına ve tercih ettiğin dilin özelliklerine alıştırmalısın. Aklına gelen her işlemi mutlaka denemelisin. Ne kadar çok hata yapar ve bunu da düzeltmeyi başarırsan, o kadar derin öğrenirsin.

Programlama dillerinin yada sevenlerinin reklamlarını es geç. Hepsi yalan. Kendi fikirlerini dinle. Kendi yolunu takip et.

emrah20 tarafından 18/Oca/19 21:56 tarihinde düzenlenmiştir

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    wert bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    wert bunu yazdı

biraz kasıncada

o bahsettiğin kişilerin yaptığı şey muhasebe / stok takip  / hastane-okul otomasyonu vb uygulamalardanmı oluşuyor?

milyonluk datayla ne yapıyor ?

game developer dediğin arkadaş ray tracing,computational geometry vb yöntemlerin ne demek olduğunu,  formulasyonlarını biliyor mu?

yoksa unity veya unreal engine de 2d-3d modelleri atıp node sistemi ile objeleri birbirinemi bağlıyor (ki 2d-3d yazılım yapsın bakalım o matematikle ilgisi olmayan arkadaşlar) 

müdür bende ERP (firmanın inhouse geliştirdiği) yazılımcılığı yaptım milyonluk datayla uğraştım

toplama yap - ortalama al- db ye veri kaydet-db veri düzenle olay bunun etrafında dönüyor

dediğim kapıya çıkıyor gene ekrana n tane değer yazdır - n tane değeri topla - ortalama al

bak buradaki kaç kişi algoritmadan bahsetmiş bende farklı şey söylemiyorum

bilgisayar dediğin şey hesap makinası

yazılımcı bir problemi matematiksel modele döküp bilgisayara çözdürmeyecekse ne yapacak

Özür Dilerim. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    müstakar
    yarasaadam
    yarasaadam's avatar
    Erkek

https://www.youtube.com/watch?v=VFdZSzH0H_8 

Beyninizi işlemci olarak kullanın , harddisk olarak değil :) İnsanlar kitap gibidir azizim , önemli olan cildi değil, içerikleridir Tüm ağı çökertmek , bir insanı hacklemekle başlar
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    emrah20
    emrah20's avatar
    Erkek

Video da bilinmeyen bir şey anlatılmıyor.

Kendisini Hacker sanan zibidilerden değilim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

heves kırmayın beyler.

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    emrah20 bunu yazdı

Video da bilinmeyen bir şey anlatılmıyor.

Zaten videonun başlığı Üniversite Okumadan Sizi Zengin Yapacak 5 Programlama (Yazılım) Dili ne bekliyorsun ki içerikden hocam :D

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sunyy2003
    sunyy2003's avatar
    Erkek
    PEAK bunu yazdı

bende bir kaç gün önce udemyden python aldım çok sıkılırım bunalırım diye tahmin ediyordum hiçte öyle değil  mustafa murat çoşkun hoca güzel anlatıyor dersleri
    şuan 2. bölüm 13. dersteyim fırsat buldukça açıyorum izliyorum izlerkende aynı anda yapıyorum dediklerini bende öyle ufaktan araştırdım başlangıç olarak python ideal dediler diye python ile başladım

2 tane hocanin dersini takip ediyorum udemy den bende ama bazi seyler cok kisitli

Ornegin

Time modulunu anlatiyor

Sonra icindeki formalari hep geriye saydirma yok efendim tarih göster me cesitli tarihleri yada sadece yil gosterme bana bu anlatim basit geliyir mesela bunun yerine time modulunde bir tarih belirleyip o tarih gelince sunu sunu yaz gibi seyleri anlstsa daha iyi olacak sanki en azindan daha isime yarayacak 

Buradaki arkadaslarin dedigi gibi anlatimlar hep yetersiz kendinizi yetiştirmek gerekiyor

Daha boyle kapsamli ingilizce mi aramak lazim anlamadım 

bu hayat biterkende aklımda hep sen olacaksın B bu dilden firar eden her söz yaydan çıkmış ok gibi (sagopa kajmer) Sago sıcak ekmek üzerine bal kaymak. "Bla bla" larını tartıda tartar bakkal aylak. Aşkın bir sabunsa köpürt beni Pentax
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GusFring
    GusFring's avatar
    Erkek
    sunyy2003 bunu yazdı
    PEAK bunu yazdı

bende bir kaç gün önce udemyden python aldım çok sıkılırım bunalırım diye tahmin ediyordum hiçte öyle değil  mustafa murat çoşkun hoca güzel anlatıyor dersleri
    şuan 2. bölüm 13. dersteyim fırsat buldukça açıyorum izliyorum izlerkende aynı anda yapıyorum dediklerini bende öyle ufaktan araştırdım başlangıç olarak python ideal dediler diye python ile başladım

2 tane hocanin dersini takip ediyorum udemy den bende ama bazi seyler cok kisitli

Ornegin

Time modulunu anlatiyor

Sonra icindeki formalari hep geriye saydirma yok efendim tarih göster me cesitli tarihleri yada sadece yil gosterme bana bu anlatim basit geliyir mesela bunun yerine time modulunde bir tarih belirleyip o tarih gelince sunu sunu yaz gibi seyleri anlstsa daha iyi olacak sanki en azindan daha isime yarayacak 

Buradaki arkadaslarin dedigi gibi anlatimlar hep yetersiz kendinizi yetiştirmek gerekiyor

Daha boyle kapsamli ingilizce mi aramak lazim anlamadım 

Türk anlatıcıların çok büyük bir kısmı öyle hocam, açıyorlar bir kitap oradakileri yazıp yazıp anlatıyorlar. Eğitim alırken uygulama ağırlıklı olup olmadığına bakmalısın bu da genelde yabancılarda oluyor.

https://www.youtube.com/channel/UC8butISFwT-Wl7EV0hUK0BQ/videos 

Bu kanalı takip ediyorum, oldukça iyi.

GusFring tarafından 20/Şub/19 13:44 tarihinde düzenlenmiştir
Toplam Hit: 17005 Toplam Mesaj: 65
pyhton dili mi digerleir mi