Sıfırlanan IMF Borcumuz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ExpirE
    ExpirE's avatar
    Erkek

inceleyin lütfen kalın kafalılık etmeyelim adam vermiş tam ben vericektim

"bea"
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek

Şimdi anlamadığım şirketlerin aldığı borçlarla devletin ne alakası var ama bide şu var madem 5 milyar dolar imf ye verebiliyorsun ulan o zaman o tahahutu kendi ülkendeki şirketlere ver onlarda parayı gidip gavurdan almasın.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kız Babası
    kuytul
    kuytul's avatar
    Erkek

imf borcunun önemi başka. çünkü imf borç verirken koşullar sunuyor ve stand-by anlaşmaları imzalatıyor. Bu da ekonominin özgürce yönetememene sebep oluyor ki en büyük kötülüğü budur. Yoksa borçlanmak kapitalist dünyada çok çok normal bir şeydir. Bugün kredi kartı borcu kredi borcu vs olan bizler gibi.

Önemli olan borçların kısa vadeli mi, uzun vadeli mi olduğu ve en önemlisi ödenebilir mi? En kötü ekonomik koşullarda dahi ödenebilecek bir taksitlendirme var mı? sorularıdır. Örneğin eskiden borçlar vardı ve GSMH yani ülkede dönen ürünlerin mali değerlerinin toplamına oranı çok yüksekti.

Bugün Avrupa'daki ekonomisi sorunlu ülkelrdekine benzer şekilde Borç/GSMH %70lerin üzerindeydi. Bu şu anlama gelmez 100 liram var 70ini vereyim borcumu ödeyim değil. Borcun niteliğine göre yüksek veya düşük faizli borcu taksitlerle öderken o taksitlerin seni düzenli gelirlerin arasında ne kadar zorladığı ve taksit öderken bütçe açığı verip tekrar borç almak zorunda kalıp kalmadığın önemli oluyor.

Tam denk gelmese de açıklamak için yeterli olacak bi örnek verelim. Evimizde çalışan 2 kişi var ve gelirleri 1000er lira. toplamda 2000 lira gelir elde ediyoruz. kısa vadeli yüksek faizli borç alıyoruz. Diyelim 10 bin kredi çektik borç olarak. Bunu %50 faizle 10 ayda ödememiz gerekiyor. 10 ay boyunca faiziyle birlikte aylık 1500den toplam 15000 ödemeliyiz. Bu senaryoya ayda 2000 gelirimin 1500ü borca gidiyor. %75 ediyor bu da. Başka bir senaryoda ise ben ekonomimi büyütmüşüm ve ek gelir kaynaklarıyla aylık 5000 lira çıkarıyorum bu evden. Gidiyorum araba almak için 20 bin kredi çekiyorum düşük faizden ve uzun vadeli. aylık faizi %1'den 20 aylığına krediyi alıyorum. toplamda %20 faiz ödiyeceğim. Toplam ödeyeceğim para faziyle birlikte 24bin. aylık 1200 ödüyorum. Gelirim 5000 ama akıllı borçlanarak 1200 borç ödemem vr ve bu beni zorlamayacak. İlk senaryoda sayısal olarak daha az borcum(15bin) vardı. Ancak ikinci durumda daha çok(24bin) borcum olmasına rağmen evde ekonomik kriz yaşanmadan hayatımı sürdürüyorum.

Ayrıca arabayı taksi olarak kullanıp veya kiraya verip gelirimi artırma ve borcumun bir kısmını da bu şekilde ödüyorsam çok daha avantajlı sayılırım.Önemli olan borcun çok olması değil Borcun ülkenin GSMH'ya oranıdır. Bu oran şu anda %36lara indi sanırım.

Bir başka önemli hamle ise borçların döviz cinsinden olması ya da tl cinsinden olmasıdır. Döviz cinsinden borç hem vatandaşı hem devletin belini çok bükmüştür. Ancak tl cinsi borç durumunda devlet merkez bankası para politkasıyla paranın değerini düşürüp çıkarabildiği için borç ödemelerinde ayar verebilmektedir. Tabi bu çok aşırı basarak enflasyou yükselterek olursa başka sorunlar çıkarır.

Düşük faizli ve uzun vadeli borç alabilmek için de piyasada güvenilir olmak ve istikrarlı ekonomik büyüme gereklidir. Aksi halde borcu geri ödeyememe ve iflas etme riski borç veren tarafı sıkıntıya sokar. O yüzden risk durumuna göre gelişmemiş ülkeler ekonmileri dalgalı olduğu için yüksek faizden borç alır ve o borçları öderken zorlanır ve çığ gibi borçları büyür. Bunun çözümü istikrarlı bi şekilde ekonomiyi büyüterek güven kazanmak ve düşük faizli borç ile aynı zamanda uzun vadeli üretime dayalı yatırımcı çekebilmekten geçer. Böylelikle ülke içindeki faizler de düşer. Enflasyon düşer. Dalgalanmalar azalır. Ekonomi dengeye kavuşur ve uzun vadede ülke ekonmisi gelişebilir.

kuytul tarafından 14/May/13 15:43 tarihinde düzenlenmiştir

instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Balyoz99
    Balyoz99's avatar
    Erkek

İMF'den borç almamızın + bize maliye bakanı göndermelerinin sebebi ekonomimizin kötü olmasıydı. Hiç kimse bize borç vermediğinden istemesekte İMF'nin kapısını çaldık. Bankalar kredi vermeyince tefeciye gitmek gibi düşünebiliriz sanırım.

Borç konusunda geçmişe göre daha iyi durumda olduğumuz söyleniyor, bu konuda hükümete yaptığı ibnelik imf'ye olan borcumuz azaldıkça tüm borçlar bitmiş gibi bir hava yaratmaları. 

arbeit macht frei
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mobydick64
    mobydick64's avatar
    Erkek

mobydick64 tarafından 14/May/13 15:58 tarihinde düzenlenmiştir

ne mektup geliyor ne haber senden,söyle de bileyim bıktın mı benden,her akşam güneşin battığı yerden,gözlerin doğuyor gecelerime......
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    Kutengri bunu yazdı

IMF borcunu sıfırlasa nolacak oradan alıp oraya veriyor, istediği kadar sıfırlasın.

Ayrıca IMF'den borç almak sanıldığı kadar kötü bir olay değil

Her ülke paraya ihtiyaç duyar ve borç alma ihtiyacı duyar.Borç almak içinde gidilecek en uygun yer IMF'dir.Başka yerden aldığında yüzde 5 le verirken IMF'ye gidersin yüzde 3 le alırsın krediyi.

Imf ayriyetten yaptırım uyguluyor hocam
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kvasir
    kvasir's avatar
    Erkek
    mettoman bunu yazdı
    Kutengri bunu yazdı

IMF borcunu sıfırlasa nolacak oradan alıp oraya veriyor, istediği kadar sıfırlasın.

Her ülke paraya ihtiyaç duyar ve borç alma ihtiyacı duyar.Borç almak içinde gidilecek en uygun yer IMF'dir.Başka yerden aldığında yüzde 5 le verirken IMF'ye gidersin yüzde 3 le alırsın krediyi.

diğerleri uygulamıyor mu ? verdik ödemeseniz de olur mu diyor ? yoksa basında sadece IMF'nin yaptırım uyguladığını duyduğunuz için sadece IMF'nin yaptırım uyguladığını mı sanıyorsunuz ?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mettoman
    mettoman's avatar
    Erkek
    VBDream bunu yazdı
    mettoman bunu yazdı
    Kutengri bunu yazdı

diğerleri uygulamıyor mu ? verdik ödemeseniz de olur mu diyor ? yoksa basında sadece IMF'nin yaptırım uyguladığını duyduğunuz için sadece IMF'nin yaptırım uyguladığını mı sanıyorsunuz ?

diğerlerini bilmiyorum adam imf iyidir faizi az veriyor demiş bende ayriyetten ekonomik ve sosyal yaptırımları var dedim kimler ne yaptırım uyguluyo anlatır mısın bana hocam pm'den ya da buradan cidden merak ediyorum

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ilower
    ilower's avatar
    Erkek

görünen köy fazla uzakta deyildir... :)

Akıllı yatırımcı gerçekçidir. Kötümserlerden alır, iyimserlere satar.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Tabi öncelikle bilmek gerek. Borcu sadece tl, dolar olarak geçmişe dönelik inceleyemeyiz. Enflasyon etkisinden arındırmak gerekir. Bugün ülkemizin dış açık vermesinin nedeni enerjidir. İthalatımızın %70 i enerjidir arkadaşlar. Bu enerji açığı nerden doğuyor peki ? doğal gazın m3 üne 500 dolar ödeyerek anlaşma yapan saçma salak önceki hükümetlerden doğuyor. Doğal gaz anlaşmaları m3 üzerinden yapılmamalı, hacimsel değil ısıl değer ön planda tutulmalı. Böylece genleşme vs. problemler olmaz. Bu arada şuan spot piyasada m3 fiyatı 90 dolar civarındadır. Yani bu enerji açığı kapatılırsa ülkemizin ihracatı ithalatının iki katından fazla duruma gelicek. Ne yazık ki bu enerji açığından ak parti hükümetini sorumlu tutamayız. Bu anlaşmalar bu heriflerin anlaşması değil. 

IMF in borcunun bitmiş olması tabi kide iyi birşey. Bugüne kadar IMF politikalarını uygulayan tek hükümet ak parti hükümeti. IMF bir ülke için zararlı birşey değildir. Sorun varsa 5 yıllık, 10 yıllık planlarla sorunu çözücü programlar ve fon sunar. Bu paraları önceki hükümetler çarçur edilmiştir. Ak parti hükümeti IMF politikaları sonucu birçok özelleştirme yapmış, halkından daha fazla vergi toplamış borcunu şuan kapatmıştır. Ancak bu ak partinin borçlu olmadığı anlamına gelmiyor. Devletin borçlanması zorunlu. Mevcut enerji açığı sebebiyle. Ancak bunu akparti iç piyasadan sağlıyor. Sorun burda zaten, iç piyasada dışardan borç alıyor. Tasarruf oranlarımız çok düşük, çok harcıyorsunuz arkadaşlar. 3 kuruş kenara koymuyorsunuz, koyamıyorsunuz. 

Nükleer santrallerden sonra nasıl olacak ona bakmak lazım. Sıcak paraya çok güvenmemek lazım. Çok büyük bir kriz döneminde dünya. En az büyü buhran kadar güçlü olduğu iddaa ediliyor. Bugüne kadar bildiğimiz makro tabular yıkılıyor. Ne olur bilemeyiz. Ancak ülkemizde kriz etkilerinin avrupa vb. ülkelere nazaran daha az olduğunu söylemek gerekir. Buda bir başarıdır. 

Toplam Hit: 11476 Toplam Mesaj: 109