Sıfırlanan IMF Borcumuz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tnrsk
    Tnrsk's avatar
    Erkek

seryolcu güzel anlatmışsın eline sağlık

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darkness_izmir
    darkness_izmir's avatar
    Erkek

diğer hükümetler gibi memura emekliye vs %100 zam vadiyle gelmeyip, merkez bankasından ve diğer devlet bankalarını soyarak cebini doldurmak yerine

vergilerle devleti zenginleştirip, cebinide ihaleler ve kendine özel teşvik yasaları ile doldurunca böyle oluyo hocam.

kısaca : bu ülkeye hizmet etmek için uğraşan hiç bi siyasi parti gelmemiş gelmicekte..her gelen kendini cebini doldurup göü doyunca gitcek.

bendekiler hayel değil plan,planlarımda gerçek değil sadece birer rüya ...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Keyr00t
    Keyr00t's avatar
    Erkek

türkiye son 10 yılda üretim namına bi bok yapmış değil. borç kapansa ne yazar kapattığımz borcu bile heryeri satarak kapattık

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

benim anlamadigim madem hala o kadar cok borcumuz var, neden imf ye 5 milyar dolar borc VERME taahhutunde bulunuyoruz.

deli miyiz biz?

All I need is a possibility.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

ülkenin 10 katı borcu var neyin imf sinden bahsediyorsunuz.
    her sene hazine açık veriyor amk

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigana
    zigana's avatar
    Erkek

seryolcu konuyu güzel izah etmiş. bir kaç basit ifadede ben ekleyeyim.

diyelimki inşaata kalkıştık. elimizde 100 bin tl paraya çevrilecek değer ve/ veya nakit var.

bu inşaat devam ettiği sürece borçluyuz. ama elimizde para var ona güveniyoruz.

hiç paran yoksa imf devreye giriyor. ve inşaatınıza müdahele ediyor.

Temel adalettir .
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

gerçekten bilgilenmek isteyen okusun...

bir ekonomici olarak yazıyorum aydınlanalım...

türkiyenin borcu hiçbir zaman bitmeyecek.bu bir sorun diil.her ülkenin borç sorunu var.

şimdi yaplına olay şu; türkiye imf ye olan borcunu kreditörlerden para alarak kapattı.yani borcun adı değişti.bu kreditörler büyük şirketler.borcu bölüştüler ve ilerki yıllarda devlet onlara bu borçları ödeyecek...cek cek...bu durumda imf borcu kapanmış oluyor.bunun avantajı var aslında.burda devletin yaptıgı kötü bişi diil.

avantajı türkiyenin kredi puanı arttı.bu sayede türkiye'ye yatırım için gelen yabancı kaynak daha fazla oluyor.yatırımı arttırmak amaç zaten..

türkiye'nin borcu hiçbir zaman bitmeyecek zaten.orasını bir unutun..çünkü türkiye ithal eden bir ülke.aldıgı sattıgından fazla.aslında ilk başta kötü gözükebilir fakat aslında diil.ingiltere amerika bu gün bu politikadan devam ediyorlar.hatta ingiliz parası bu yüzden çok değerli.ithalatı ucuza kapatmak için para değerini yüksek yapıyorlar.

temel politika borç al yatırım yap teknolojiyi arttır.grafik olarak bakacak olursak;
    borç 1 iken teknoloji 2.5 olacak,borç 2 olduğunda teknoloji 4 şeklinde ilerleyen bir sistem.

türkiye kendini amerikanın borsasına sabitlemiş durumda.nasıl desem kendisini pack etmiş durumda.amerikan ekonomisi kötüye gittiği zaman bizim ekonomimizde kötüye gidecek.ama his çook daha farklı olacak.amerika yoksulluk çektğinde türkiyede kriz olacak gibi..bu bir risk fakat başka çıkışı olmayan bir ekonomimiz var...

yapılmak istenen bu fakat bunu uygulama kısmında sorunlarımız var.normaldir..kayıtlı bir ekonomimiz yok.vergi kaçırma şu bu çok.yapacak bişi yok.vergiyi tam toplamak için benzin elektirik gibi yerlere çok yüklenmek durumunda kalıyor devlet.başka çıkarı yok.

mantıklı düşünün.verginin çok kaçırıldıgı bi yere vergiyi arttırsa daha çok kaçıracak adam.ama benzine vergi koydugunuz zaman kim kaçırabilir ki ?

avrupadan bir örnek verim; burda en küçük market bakkala gidin ve en ucuz şeyi alın size fiş keserler.hatta onu geçtim, festivaller olur sokakta satılan poaça vs tarza şeyler olur.bunlara bile fiş keserler.yani adamlar hiçbir yerde vergi kaçırmıyor.bide kendi ülkemizle kıyaslayalım...söze gerek yok sanırım..

edit:

enflasyon ile ilgili birşeyler yazılmış..enflasyon aslında ülkenin gelişmesinden kaynaklanan bir durumdur.mesela siz 1 birim para kazanıyorken 2 birime geçtiğiniz zaman yaşam standartlarınızıda yükseltmek isteyeceksiniz.mesela daha pahalı araba almak gibi.yalnız bir başkasıda bu durumda olunca arabaya talep artar ve arabanın fiyatı yükselir.bu aslında sizin gelişmişliğinizdendir.hükümetler bu değişimi bazı tekniklerle dengelemeye çalışırlar..

Ekerci tarafından 15/May/13 03:49 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    slim_38
    slim_38's avatar
    Erkek

http://www.ensonhaber.com/dunyanin-en-borclu-ulkeleri-listesi-2012-10-17.html

En çok borcu olan ülkeler

Münferidin münasıbı mükafatından mütefekkir olandır
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kady
    kady's avatar
    Erkek

aha bitti diyip elimle o efsane hareketi yapmak istiyorum ama sanalın gözü cıksın duygu larımı ıfade edemıyorum :)

tam  aa kuşa bak diyip  kulagımızın arkasından kazıgı cıkarıyor  bızde buna alkış çakıyoruz

http://profil.gittigidiyor.com/kady
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    flassy
    flassy's avatar
    Erkek

Arkadaş olayı çözmüş madalya verilmisini talep ediyorum,yılların ekonomistlerini bir tabloyla çürütmüş.Helal olsun.

Toplam Hit: 11508 Toplam Mesaj: 109