Sıfırlanan IMF Borcumuz

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    fifsonic
    fifsonic's avatar
    Erkek
    HoLyCat bunu yazdı
    HolyOne bunu 

Hocam neye borculu oldugumuz ortada degilmi?

Her boka zam dayadılar.
    Şirket sahibi olanlara vergiden dayadılar.

yani kisaca bizim bogazımızdan alıp borcları kapattılar.

En basit : Akaryakıt fiyatlarına bak.

Onlardan ziyade o kadar çok kurumumuz özelleştirildiki bunlardan gelen para zaten imf borcunu kapatırdi yetmedi dediğin gibi bherseye zam  koyunluk millette arkadaş 

sinir bozucuyum... inatçıyım... anti ciddiyim... kopuğum... kıskancım.. sevimliyim... duygusalım... üff...deli doluyum... çabuk sinirlenirim a$ığım... sahipleniciym... acımasızım... gizemliyim... Ben Bir FENERBAHÇELİYİM (:
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    flassy bunu yazdı

Arkadaş olayı çözmüş madalya verilmisini talep ediyorum,yılların ekonomistlerini bir tabloyla çürütmüş.Helal olsun.

Herkes kendi işine gelen, bir bütün için önem taşımayan veriyi ve yüzdesini yazıyor yarım bırakıyor olayı.  

Hocam senin(flassy) ve kuytul'un yazdıkları güzel yazılar (arada unuttuklarım alınmasın). Yalnız şu tablo eksik.

Bence şu tabloların olması bütünü görmemizi sağlayacak.

2002 den 2013'e kadar karşılaştırmaları olarak ( bulursam ben ekleyecem )   ( Niye bu tarihler, herkes Akp'yi övmek ya da kötülemek için bir şey söylüyor o yüzden bu tarihler. Daha da genele gidilebilir + Akpnin imf verisini bugün özellikle gündeme getirmesi ayrı bir tartışma mevzusu ona girmiyorum )

Türkiye 'nin geliri  -  Türkiye'nin borcu  -   Türkiyenin gsmh

+ 2013 tarihindeki diğer ülkelerin geliri-borcu ve gsmh

Bunlar akla karayı gösterir.

Yazan 100 kişiden aşağı yukarı 5 kişisinin ülkenin ekonomik durumu hakkında aşağı yukarı bilgisi olması da ayrı bir güzellik tabiki.

+ Holy: Hesabını kaç kişi kullanıyor diye düşünüyorum bazen. ( Başka ihtimaller olsa da Şeyhten bu tarz sorular beklemiyor-dum açıkçası, soru holy kalıbını uymuyor sanki )

AnaMuhalefet tarafından 15/May/13 20:36 tarihinde düzenlenmiştir

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

ülke ekonomisine 5 kuruş katkısı olmayan bazı insanların buralarda hesap uzmanı kesilmeleri ne kadar hoş

Yaptık bişiler.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Underground
    Underground's avatar
    Erkek
    mizahi bunu yazdı

benim anlamadigim madem hala o kadar cok borcumuz var, neden imf ye 5 milyar dolar borc VERME taahhutunde bulunuyoruz.

deli miyiz biz?

şov işte

hemen bir üst kısımda yorum yazan arkadaş biraz sert konuşmuş

İMF'nin gerçek yüzünü bilen varmı? onuda konuşsak borç vermek için yine ülkeyi kana bular bu kapitalist sistemdekiler.

https://www.youtube.com/watch?v=fnhO53SM2Is

ülke bu yüzden toparlanmak istiyor yeraltı zenginliklerimizi kullanamıyoruz açıkca enerjiden dış borçu deve yükü gibi yaptık.2024 senesi gelsede bu sevr lozan antlaşmalarının bitmesini sabretsek.Adam akıllı ülkeyi yönetecekleri başa getirirsek görürüz ekonomiyi , işsizliği İMF'yi

Herkesin işine yaradığın kadar iyisindir Bu Hayatta!
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cracker
    cracker's avatar
    Erkek

Bazıları ekonomiden borçlardan yakınıyor ama herkesin şahit oldugu bazı gerçekler var. alışveriş merkezlerinde otoparkta boş yer bulamıyoruz.. . Herkes bir ton iphone araba cart curt aliyor. Kriz var, Kriz gelecek, Hani nerde kriz m.k. kimi keklemeye çalışıyo bu provakatorler, halkın içinden cahil kesimi ikna ederiz diyemi çabalıyor ayıkamadımki.  muhafalefet olsunda ne olursa olsun. 2001 den beri yıllardir düzelen bir ekonomi var, bu bir gerçek arkadaşlar! imf nin bitmeside çok anormal bir durum olmasa gerek.Şükür.. Ki imf yüzünden özgür olunamıyordu adamların isteklerini 1 gecede yasa yapıyorlardı. Şimdide bazıları diyorki sevinmeyin, bu sefer dış borçumuz var. Tamam arkadaş var doğrudur ama ülkenin bir Ekonomi kapasitesine bak ölç tart biç.Sen 20 yıl önceki kapasitede yaşadığını sanarsan ilerleyemezsin. bu kadar ithalat,bu kadar dış borç olduğu halde merkez bankası nasıl açıklıyor ki döviz rezervimiz 120milyar dolar. bence bazı şeyleri bilmiyoruz. 80 yıllık birikimi sattıda ödedi diyolar.Her sene Devamli zarar getiren ,sırtda bir yük olan, zihniyeti yatış olan kurumları napacaksın arkadaş.ülkeyi ilerletmiyorki,geriye götürüyor. ben olsam bende satarım. ha hatalar olmuyormu oluyor,kimse kusursuzda değil. ülkenin gelişmesi için hatta bu memurluğunda kalkması mümkünse en az sevyeye inmesi gerekiyor,bunları göremeyen zihniyetler var bunlara ne diyeceksin.. Durmadan vatan millet sakarya diye nara atanların yanlış yönlendirmelerine birçok insan inanıyor.malesef.Dikkat edin halkın içinde kriz ortamı,gerginlik, tedirginlikler çıkartmaya çalışıyorlar ki, 1şekildede başarıyorlar amaçlarıda bu zaten... Bi ara internetimizi alıyolar,özgürlüğümüz elden gidiyo diyolardi bilirsiniz. baktılar hükümet özgürlüğü onlardan daha çok istiyor.. iş sarpa saracak,hani ne oldu özgürlük polemiğinden vazgeçtiler.ne zaman tekrar ortaya çıkartırlar bilinmez.bunların hepsi birbirine bağlantılı şeyler . Şimdi yine vatan millet sakarya, cumhuriyet,atatürk,medeni bir yaşam, ağızlarında hep bunlar vardir. Oysa ülke için ise hiçbir icraatleri yoktur. yan gel yat osman..

cracker tarafından 16/May/13 06:52 tarihinde düzenlenmiştir

Sana Verilecek En İyi Ceza Kısasa Kısastır, Şiddetli Bir Ceza Şehvete Esir Olanı Gaflet Uykusundan Uyandırır.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Pic_Boy
    Pic_Boy's avatar
    Erkek

benim anladigim halki borclandirip, borclari oduyolar yani. halkin bankalara acayip sekilde borcu var...

Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gkhn
    gkhn's avatar
    Erkek

http://www.imf.org/external/np/fin/tad/extforth.aspx?memberkey1=980&date1key=2013-04-30&category=forth&year=2013&trxtype=repchg&overforth=f&schedule=exp&extend=y

Hacilar borc bitti de bu odenmeye devam edilecek ne? Bilen var mi? 

I am free of all prejudice. I hate everyone equally
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodLike
    GodLike's avatar
    Erkek
    cracker bunu yazdı

...

hocam öyle diyorsun da, bazı kurumların zarar etmesi gerekir.

devlete zararlı olacak ki vatandaşa faydalı olması için. devlet zarar ediyor bazı kurumlardan ama vatandaş ucuza kullanıyor..tamam orta kalite ve yer yer vasat hizmet oluyor fakat ucuz. ney özelleşse evet kalite artıyor, ama ücretlere de deli gibi zam geliyor..feribot olayında gram servis kalitesi artmadan 80% zam dayamışlardı ilk günden..

olay şu ki, maaş artmıyor, hizmet pahalılaşıyor..eskiden "bu evin erkeği benim, ben çalışırım" olayı vardı, şu an 3 kişi çalışmazsa çark dönmüyor..

devlet zenginleşiyor olabilir, fakat vatandaş fakirleşiyor.

o kurumların getirisi nedir zaten, yüzde kaçıdır ki devletin toplam getirisinin? asıl gelir zaten vergilerden..ama o kurumların verdikleri ucuz hizmet, vatandaşın parasının değerini daha yüksek tutuyor.

ben ingilteredeyim son bir yıldır..yemek içmek türkiyeden daha ucuz. £1 a karnımı doyurabiliyorum biyerde. £1.3 benzin 1 yıla önce 9 pence zam geldi, sonra 7 pence indirim geldi..

burda bütün ulaşım özel..ve korkunç derece pahalı, şehir içi otobüsler £2.10

ama olay şu, özelleşip pahalılaşan şeyleri insanlar ödeyebiliyor, £1700 asgari ücret aldıktan sonra (calıstıgın saate gore hesaplanıyor, oynama olabiliyor) 500 kira, 2 yol koymuyor..

ben de beklemiyorum ekonominin 8 yılda ingiltereyle mukayese edilecek hale gelmesini..fakat şöyle de bişey var.

devlet mi vatandaş için var? vatandaş mı devlet için? 

vatandaşın mı görevi devlete daha ve daha çok vergi verip bu borçları kapatmak? yoksa devletin mi görevi vatandaşa daha fazla yaşam imkanı verip ülkeyi yaşanabilir bir hale getirmek?

bilmemkaç milyon işsiz var, askerlik zorunlu, devlet vergilerden deli gibi kar ediyor..şunu maaşlı meslek yapsalar işsizlik yüzdesi nasıl azalacak mesela?

ucuz iş gücü bütün firmalar için..sikko almanyada 19 yaşında eski kız arkadaşım part time calısıp 400€ para kazanıyor..türkiyede 500€ya eleman çalışıyor..kademeli olarak 750€ ve 1000€ vereceksin dersek çıkabilecek mi bu firmalar ülkeden? ekonomiden anlamıyorum ama hiç de zannetmiyorum..ama biz oturmus seviniyoruz avrupalı ülkeler çinde eleman çalıştırır gibi türkiyede fabrika açıp eleman çalıştırıyor diye..

bilmiyorum, bana biçok açıdan çarpık geliyor..özelleştirmenin mantığı da, ekonominin mantığı da, gidişatı da..

İlgisiz ve Uzmanlık alansız üye.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ahmet & Elif.
    leadertay
    leadertay's avatar
    Erkek

o kadar yer özelleşti o kadar vergi arttı diyoruz peki hiç mi evinin önünde yol yapılmadı. bu devlet hiç mi senin yararına bişey yapmadı. Sadece sattı yediler mi anlamıyorum abi valla anlamıyourm. hiç mi şehirler arası araba yolculuğu yapmıyorsunuz yolalrı görmüyorsun, hiç mi hastaneye gitmiyorsunuz ilaç kuyruğu mu bekliyorsunuz, hiç uçağa binmeyenimiz bile uçaktan inmez olmadık mı ?  bu millet sadece makarna ile kömüre kanıyor diyenler siz neye inanıp neye kanıyorsunuz ?

Şu kopan fırtına Türk ordusudur yâ Rabbi. Senin uğrunda ölen ordu, budur yâ Rabbi. Tâ ki yükselsin ezanlarla müeyyed nâmın, Galip et, çünkü bu son ordusudur İslâm'ın!
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek

Üretmek namına bi bok yapmıyor bu hükümet yaparsa yol yapıyor onda da ortaklarının tırları rahat gidiyor.

Toplam Hit: 11558 Toplam Mesaj: 109