folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Su Milli Gorusculer ( Osmanlicilar ) Kadar Komik İnsanlar Yok !

Su Milli Gorusculer ( Osmanlicilar ) Kadar Komik İnsanlar Yok !

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

mortyr bunu yazdı:
    -----------------------------
    Atatürkçü Osmanlı Torunuyuk rahatsız eder mi edersede farkeder mi ?:D:D Milli Mücadele sırasında Osmanlı Hükümeti ne kadar köstek olduğu bilinse ve gösterilsede silah depolarından silah kaçırma işlerinde Osmanlı hükümeti gözlerini yumdu bunu da gözardı edemeyiz, yanlız bu adamların yaptıkları sadece cahillik. Acaba ne mezunu bunlar? Ayrıca maximuss rkadaşımın değindiği bir notka var bu noktada katılmıyorum o da şu: Biz 1600 lü yıllardan 1900 lü yıllara kadar bir yer ele geçirememiş olabiliriz ama burda 700 yıllık bir imparatorluğun yaşamından söz ediyoruz ki Osmanlı devleti hala hiçbir devletin gerçekleştiremediği birçok şeyi gerçekleştirdi (Örn: Amerikayı vergiye bağlamak). Osmanlı devleti 300yıl belki hiçbir yer alamadı fakat bi o kadar yılda herkesin korkulu rüyası oldu ve bir 100yıl kadarda dünyaya hükmetti ilim irfan yuvası haline geldi. Daha sonradan bozuldu Osmanlı. Küçük derebeyliklerini değil büyük devletlere karşı savaş kazandık bunu da gözardı edemeyiz.

vergi anlasmasi yapildi, ama kac defa vergi alinabildi ? soru bu olmaliydi ki amerika zaten bu hatasindan iyi dersler cikardi. adamlar bugun okyanuslarin hakimi.

ilim irfan demissin , ama koskoca osmanlida kac tane boyle adam var ilim ve irfaniyla bugune gelmis ? Benim bildigim Mimar sinan(matematik dehasi) , uctu diye kafasi vurulan celebi, uzaya cikmak icin deney yapti diye surgune gonderilenler. keske asilmasaydilar, surgun edilmeseydiler bugun nerede olurduk Allah bilir.

uzatmiycam , benim demek istedigim. Adamlar kendileri sisirip , kendi balonlari ile oynuyorlar. Lakin bu sisme balonlariyla , parasute kafa tutma derdindeler. osmanlinin ne oldugunu biliyoruz Yavuz'a kadar ve sonrasinida. Hatta istanbulda dolma bahcede saklanan fatihin bir rum papaza yazdigi mektubu cogu kisi bilmez. herneyse ben uzatmiycam, bu adamlar 100 yilimiza, kurtulus savasina saygi gostermiyorsa ben onlarin araptan kirma 500 yillik imparatorluklarina saygi gostermem. Osmanli benim icin yavuzdan sonra Turk degildi, lakin soyum osmanlinin kurdugu ve yerlestigi anadoludan da gelmekte (karaman beyligi). bunuda inkar etmiyorum, turklugumu inkar etmem. Ama araptan kirma bir imparatorlukla turklugu kiyaslamarinida anlamiyorum. ADamlarin yazdiklarida ilk sayfada belli oraya ekran goruntusu koydum.

bence Ataturke ve ordusuna cop atacaklarina , kendi copluklerine baksinlar ...

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    maximuss
    maximuss's avatar
    Erkek

uskmyo bunu yazdı:

ya tutturmuşsunuz osmanlıda arap hayranlığı vardı saçmalamayın abi ya o dönemin hicazı osmanlıda sadece bi eyaletti ya eyalete hayran olacak bir devlet değil osmanlı. araplara hayran olunacak tek bir şey var oda yüce dinimiz islam  ilk olarak arap yarımadasında ortaya çıkması ve yüce dinimizin elçisinin arap olması  başka ne hayran olunulacak nede bakılacak bir tarafı var  zaten osmanlıya yaptıklarını fazlasıyla ödüyorlar.

bu konuyu daha once de tartistik , cogu seyi yazmiyorum . ama su anlasilsin . bence Orhan gazi, hadi I. Murat'tan sonra kimse turklugune onem gostermedi osmanlinin. Cunku anasi ecnebi olan bir cocugun milli duygularla yetismesi zordur.

dusun ; sen muslumansin degilmi. Dini kimden ogrendin ? Kendinmi yoksa annendenmi ? Annen musluman olmasa sen musluman olucagini dusunuyormusun ?

Ben Allah adini ilk annemden duymusumdur, Allah icin annemi ilk 5 yasindayken sorgulamistim. bana anlattiktan sonra acikcasi ben Allahi bir dev gibi canlandiriyordum gozumde , gokte yasayan. Tabi din bilgisi gelisince bu kafamdaki seklide degisti. yani demek ilk  ogrendigin aileden neyse sana verilenler cercevesinde gelismektesin

Yani anasi turk olmayan padisahin turkcu olmasi zordur.

ULU HAKAN MI KIZIL SULTAN MI ?

Meşrutiyeti ilân edeceğine söz verdiğinden V Murad'i müteakip tahta gecirilen II Abdülhamit önceleri hürriyet ve meşrutiyeti sever göründü. Mithat Paşanın gayretleriyle hazirlanan Kanuni Esasi (Anayasa) yi 23 Aralık 1876 da ilân etti. Abdülhamit, Kanuni Esasiye hükümdarlarin meclisi feshetme yetkisini taniyan bir madde koydurduğundan, bilâhare 1877 - 1878 Rus harbini bahane ederek meclisi kapattı. Mithat Paşayı sürdürüp sonra da Taif'de boğdurdu. Böylece yalnız kendi eline kalan memleketi koyu bir istibdatla idare etti.

Abdülhamit devrinde pek karışık siyasi hâdiseler de cereyan etti. Sırbistan ve Karadağ isyanlarını bahane eden Ruslar 1877 de Osmanlı imparatorluğuna harb açtılar. Romanya da Ruslarla ittifak etti. Rus Ordusu Tunayı gecip Bulgaristan'a girdi. Bulgaristan'da Plevne şehrinde Gazi Osman Paşa Ruslara karşı kahramanca dayattı. Plevne düşünce Ruslar Yeşilköy'e kadar ilerlediler. Balkanlarda geniş topraklar elimizden çıktı. Bu acı hâdiseleri müteakip İngilizler Kıbrıs'ı daha sonra Mısır'ı, Fransızlar Tunus'u işgal etti. 1897 Yunan harbinde de galip geldiğimiz halde büyük devletlerin müdahalesiyle hiçbir menfaat temin edilemedi. Ayrıca Girit de elden gitti.Osmanlı en büyük toprak kaybını onun zamanında yaşadı. Abdülhamit müstebit ve vehimli bir padişahtı. Memleketi koyu bir istibdatla idare ederken jurnalcilerin söz ve raporlarıyla birçok kimselere sürgünleri boylatıyordu. Gazetelere yoğun bir sansür konmuştu. Buna rağmen hürriyet fikrini öldürmek asla mümkün olmadı. Hür fikirli münevverler Avrupa'ya kaçarak hürriyet mücadelesine memleket sınırları dışında da devam ediyorlardı. 1908 yılı temmuzunda hürriyetçilerden Enver ve Niyazi Beyler kendi emirlerindeki kıtalarla Makedonya'da dağa çıktılar. Onu takibeden hâdiseler üzerine Abdülhamit 23 Temmuz 1908 de meşrutiyeti ikinci defa ilân etmek zorunda kaldı.

İkinci meşrutiyet ,gerici ve yobazların 31 Mart hâdisesi denilen ve II. Abdülhamid'in perde arkasından idare ettiği sanılan i isyan hareketiyle boğulmak istendiyse de , Mahmut Şevket Paşa idaresindeki Hareket Ordusunun İstanbul'a gelerek vaziyete hâkim olmasıyla kurtarıldı. Abdülhamit tahttan indirildi.

Enver Paşa arşivinde bulunan bizzat Abdülhamit'in kendi ağzından itiraf mahiyetindeki sözleri "Abdülhamit'in Anıları" kitabında yer alıyor. Bunlardan bazıları:

1-Türkler , miskin miskin cami duvarlarinda oturuyorlar.
    2-Osmanlı'nın 1,5 milyon memurunun içinde tek bir Türk yok.
    3-Osmanlinin hazinedari bile yahudidir.
    4-Osmanlı topraklarının padişah tapusu olduğu düşüncesini bana bu yahudi söylemiştir.
    5-İstanbul'u kurtarmak için Kıbrıs´ı Ingilizlere verdiğime kızıyorlar.
    6-Hamidiye ordularını Kürtlerden kurdum.Vahim olaylar yaşandı.
    7-Bergama tapınağını Almanlara ben verdim.
    8-Ermeni olaylarında gözlerimiz kapalıydı, ne yapıldığını bilmiyorduk.
    9-Osmanlı donanmasını kağıthaneye kilitledim, ve oradan asla çıkamadı.
    10-İstanbul'un her yerine ingiliz karakolları, Alman postaneleri açıldı.
    11- Türk ordusu bunlarla beni suçladı, 36 yıllık iktidardan sonra Selanikte bir köşke kapattı.
    12- Halifelikten azil mektubunu bana bir ermeni ile yolladılar.
    13-Japonya ya 50 imam yolladım, islamı tebliğ için, Japonlar; " bu şekilde tutmuş olduğunuz islam yoluyla dünyada bir tane kurtulmayı başarmış ülke gösterin, kafidir" dediler.

(yani turkculuk bos yere hortlamadi osmanlida)

kimse kusura bakmasin ben turkcuyum arkadasim. bir tarih var. ama buna ragmen hala bazi cevreler , bu ulkedeki bazi degerlere saldirmakta. amaclari icten bolmek. sag sol da olsa bu ulke bir yerde yine tek oluyor. bunu kurtulus savasinda da gosterdiler. bunu yapan , kurtulus savasinda da meydanlarda konferanslarda dile getirilen sifat "Turk" kelimesi ile yapildi. yani turk milleti ile . simdi yikmak istedikleri bu , turk milliyetciligi. Ozal bosuna mi nursiciligi ( fettoculguu ) rusyadan yeni kurtulma turki devletlere yerlestirmek icin gitti !

ama gorunen sekilde , kim ne derse desin ...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Dentist
    Dentist's avatar
    Erkek
    maximuss bunu yazdı:

mortyr bunu yazdı:
    Atatürkçü Osmanlı Torunuyuk rahatsız eder mi edersede farkeder mi ?:D:D Milli Mücadele sırasında Osmanlı Hükümeti ne kadar köstek olduğu bilinse ve gösterilsede silah depolarından silah kaçırma işlerinde Osmanlı hükümeti gözlerini yumdu bunu da gözardı edemeyiz, yanlız bu adamların yaptıkları sadece cahillik. Acaba ne mezunu bunlar? Ayrıca maximuss rkadaşımın değindiği bir notka var bu noktada katılmıyorum o da şu: Biz 1600 lü yıllardan 1900 lü yıllara kadar bir yer ele geçirememiş olabiliriz ama burda 700 yıllık bir imparatorluğun yaşamından söz ediyoruz ki Osmanlı devleti hala hiçbir devletin gerçekleştiremediği birçok şeyi gerçekleştirdi (Örn: Amerikayı vergiye bağlamak). Osmanlı devleti 300yıl belki hiçbir yer alamadı fakat bi o kadar yılda herkesin korkulu rüyası oldu ve bir 100yıl kadarda dünyaya hükmetti ilim irfan yuvası haline geldi. Daha sonradan bozuldu Osmanlı. Küçük derebeyliklerini değil büyük devletlere karşı savaş kazandık bunu da gözardı edemeyiz.

vergi anlasmasi yapildi, ama kac defa vergi alinabildi ? soru bu olmaliydi ki amerika zaten bu hatasindan iyi dersler cikardi. adamlar bugun okyanuslarin hakimi.

ilim irfan demissin , ama koskoca osmanlida kac tane boyle adam var ilim ve irfaniyla bugune gelmis ? Benim bildigim Mimar sinan(matematik dehasi) , uctu diye kafasi vurulan celebi, uzaya cikmak icin deney yapti diye surgune gonderilenler. keske asilmasaydilar, surgun edilmeseydiler bugun nerede olurduk Allah bilir.

uzatmiycam , benim demek istedigim. Adamlar kendileri sisirip , kendi balonlari ile oynuyorlar. Lakin bu sisme balonlariyla , parasute kafa tutma derdindeler. osmanlinin ne oldugunu biliyoruz Yavuz'a kadar ve sonrasinida. Hatta istanbulda dolma bahcede saklanan fatihin bir rum papaza yazdigi mektubu cogu kisi bilmez. herneyse ben uzatmiycam, bu adamlar 100 yilimiza, kurtulus savasina saygi gostermiyorsa ben onlarin araptan kirma 500 yillik imparatorluklarina saygi gostermem. Osmanli benim icin yavuzdan sonra Turk degildi, lakin soyum osmanlinin kurdugu ve yerlestigi anadoludan da gelmekte (karaman beyligi). bunuda inkar etmiyorum, turklugumu inkar etmem. Ama araptan kirma bir imparatorlukla turklugu kiyaslamarinida anlamiyorum. ADamlarin yazdiklarida ilk sayfada belli oraya ekran goruntusu koydum.

bence Ataturke ve ordusuna cop atacaklarina , kendi copluklerine baksinlar ...

Ben senin demek istediğini anladım (o da senin görüşün saygı duyarım) fakat ağır konuşmuşsun bu forumda konuşmanı çok kötü yerlere cekecek, niyetini su istimal edecek adamlar var bence daha sakin ol :))
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kutikula
    Kutikula's avatar
    Erkek

Padişahım olaydı başımızda :/

Padişahım gelmemişken ya da biz,
    İşte geldik senden istimdada biz,
    Öldürürler başlasak feryada biz,
    Hasret olduk eski istibdada biz

insanın en önemli ayırt edici özelliklerinden biri iletişime açık bireyler olmasıdır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    literatur
    literatur's avatar
    Erkek

maximuss bunu yazdı:

Sencer bunu yazdı:

@maximuss
    Okumuyorsun demedim,doğru olanları ya okumuyorsun ya da okuyamıyorsun.

Şu an dershaneye gitmem gerek o yüzden sadece iki kitap bağlantısı vereceğim.
    http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=111064&sa=58964232
    http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=105486&sa=58964274

offf meclisin 60 yil gizli tutulan , tutanaklarinida paylasayimmi ? yapma , birak bu isleri. Kizil sifatini alan padasiha bu ismi ingilizmi verdi ? yoksa halkmi ? kizil padisahin gunluklerinden cikanlar cok ilginctir. paylasmami istermisin ?

Dershanedeydim yeni geldim.Merak etme Murat Bardakçı hepsini ele almış durumda o 600 sayfalık kitabında.Sen aynı tas aynı hamam devam edeceksin hoca belli.Ama üniversite aksiyonu konusunda hala ısrarlıyım.Türkiye'ye gelince uğra bir fakülteye de bunları dillendir kampüste,herkes münasip tarafıyla gülünce belki aklın başına gelir.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    onbasi_yamtar
    onbasi_yamtar's avatar
    Erkek

maximuss bunu yazdı:

uskmyo bunu yazdı:

ya tutturmuşsunuz osmanlıda arap hayranlığı vardı saçmalamayın abi ya o dönemin hicazı osmanlıda sadece bi eyaletti ya eyalete hayran olacak bir devlet değil osmanlı. araplara hayran olunacak tek bir şey var oda yüce dinimiz islam  ilk olarak arap yarımadasında ortaya çıkması ve yüce dinimizin elçisinin arap olması  başka ne hayran olunulacak nede bakılacak bir tarafı var  zaten osmanlıya yaptıklarını fazlasıyla ödüyorlar.

bu konuyu daha once de tartistik , cogu seyi yazmiyorum . ama su anlasilsin . bence Orhan gazi, hadi I. Murat'tan sonra kimse turklugune onem gostermedi osmanlinin. Cunku anasi ecnebi olan bir cocugun milli duygularla yetismesi zordur.

dusun ; sen muslumansin degilmi. Dini kimden ogrendin ? Kendinmi yoksa annendenmi ? Annen musluman olmasa sen musluman olucagini dusunuyormusun ?

Ben Allah adini ilk annemden duymusumdur, Allah icin annemi ilk 5 yasindayken sorgulamistim. bana anlattiktan sonra acikcasi ben Allahi bir dev gibi canlandiriyordum gozumde , gokte yasayan. Tabi din bilgisi gelisince bu kafamdaki seklide degisti. yani demek ilk  ogrendigin aileden neyse sana verilenler cercevesinde gelismektesin

Yani anasi turk olmayan padisahin turkcu olmasi zordur.

ULU HAKAN MI KIZIL SULTAN MI ?

Meşrutiyeti ilân edeceğine söz verdiğinden V Murad'i müteakip tahta gecirilen II Abdülhamit önceleri hürriyet ve meşrutiyeti sever göründü. Mithat Paşanın gayretleriyle hazirlanan Kanuni Esasi (Anayasa) yi 23 Aralık 1876 da ilân etti. Abdülhamit, Kanuni Esasiye hükümdarlarin meclisi feshetme yetkisini taniyan bir madde koydurduğundan, bilâhare 1877 - 1878 Rus harbini bahane ederek meclisi kapattı. Mithat Paşayı sürdürüp sonra da Taif'de boğdurdu. Böylece yalnız kendi eline kalan memleketi koyu bir istibdatla idare etti.

Abdülhamit devrinde pek karışık siyasi hâdiseler de cereyan etti. Sırbistan ve Karadağ isyanlarını bahane eden Ruslar 1877 de Osmanlı imparatorluğuna harb açtılar. Romanya da Ruslarla ittifak etti. Rus Ordusu Tunayı gecip Bulgaristan'a girdi. Bulgaristan'da Plevne şehrinde Gazi Osman Paşa Ruslara karşı kahramanca dayattı. Plevne düşünce Ruslar Yeşilköy'e kadar ilerlediler. Balkanlarda geniş topraklar elimizden çıktı. Bu acı hâdiseleri müteakip İngilizler Kıbrıs'ı daha sonra Mısır'ı, Fransızlar Tunus'u işgal etti. 1897 Yunan harbinde de galip geldiğimiz halde büyük devletlerin müdahalesiyle hiçbir menfaat temin edilemedi. Ayrıca Girit de elden gitti.Osmanlı en büyük toprak kaybını onun zamanında yaşadı. Abdülhamit müstebit ve vehimli bir padişahtı. Memleketi koyu bir istibdatla idare ederken jurnalcilerin söz ve raporlarıyla birçok kimselere sürgünleri boylatıyordu. Gazetelere yoğun bir sansür konmuştu. Buna rağmen hürriyet fikrini öldürmek asla mümkün olmadı. Hür fikirli münevverler Avrupa'ya kaçarak hürriyet mücadelesine memleket sınırları dışında da devam ediyorlardı. 1908 yılı temmuzunda hürriyetçilerden Enver ve Niyazi Beyler kendi emirlerindeki kıtalarla Makedonya'da dağa çıktılar. Onu takibeden hâdiseler üzerine Abdülhamit 23 Temmuz 1908 de meşrutiyeti ikinci defa ilân etmek zorunda kaldı.

İkinci meşrutiyet ,gerici ve yobazların 31 Mart hâdisesi denilen ve II. Abdülhamid'in perde arkasından idare ettiği sanılan i isyan hareketiyle boğulmak istendiyse de , Mahmut Şevket Paşa idaresindeki Hareket Ordusunun İstanbul'a gelerek vaziyete hâkim olmasıyla kurtarıldı. Abdülhamit tahttan indirildi.

Enver Paşa arşivinde bulunan bizzat Abdülhamit'in kendi ağzından itiraf mahiyetindeki sözleri "Abdülhamit'in Anıları" kitabında yer alıyor. Bunlardan bazıları:

1-Türkler , miskin miskin cami duvarlarinda oturuyorlar.
    2-Osmanlı'nın 1,5 milyon memurunun içinde tek bir Türk yok.
    3-Osmanlinin hazinedari bile yahudidir.
    4-Osmanlı topraklarının padişah tapusu olduğu düşüncesini bana bu yahudi söylemiştir.
    5-İstanbul'u kurtarmak için Kıbrıs´ı Ingilizlere verdiğime kızıyorlar.
    6-Hamidiye ordularını Kürtlerden kurdum.Vahim olaylar yaşandı.
    7-Bergama tapınağını Almanlara ben verdim.
    8-Ermeni olaylarında gözlerimiz kapalıydı, ne yapıldığını bilmiyorduk.
    9-Osmanlı donanmasını kağıthaneye kilitledim, ve oradan asla çıkamadı.
    10-İstanbul'un her yerine ingiliz karakolları, Alman postaneleri açıldı.
    11- Türk ordusu bunlarla beni suçladı, 36 yıllık iktidardan sonra Selanikte bir köşke kapattı.
    12- Halifelikten azil mektubunu bana bir ermeni ile yolladılar.
    13-Japonya ya 50 imam yolladım, islamı tebliğ için, Japonlar; " bu şekilde tutmuş olduğunuz islam yoluyla dünyada bir tane kurtulmayı başarmış ülke gösterin, kafidir" dediler.

(yani turkculuk bos yere hortlamadi osmanlida)

kimse kusura bakmasin ben turkcuyum arkadasim. bir tarih var. ama buna ragmen hala bazi cevreler , bu ulkedeki bazi degerlere saldirmakta. amaclari icten bolmek. sag sol da olsa bu ulke bir yerde yine tek oluyor. bunu kurtulus savasinda da gosterdiler. bunu yapan , kurtulus savasinda da meydanlarda konferanslarda dile getirilen sifat "Turk" kelimesi ile yapildi. yani turk milleti ile . simdi yikmak istedikleri bu , turk milliyetciligi. Ozal bosuna mi nursiciligi ( fettoculguu ) rusyadan yeni kurtulma turki devletlere yerlestirmek icin gitti !

ama gorunen sekilde , kim ne derse desin ...

kardeş zaten bizim kaybettiğimizde bundan dolayıdır sen sadece annen ve babandan öğrendiğin kadarıyla kalırsan o  atatürke küfür eden kendini milli görüşçü diye tanıtanlardan ne farkın kalır.

bu güne kadar bu insanların   böle müslüman olmalarının sebebi  anandan babadan görme müslümanlık  neden hiç araştırılmıyor  osmanlı hangi islamiyet akımıyla  bu kadar uzun süre yaşadı   yada bu akımın  osmanlının uzun yaşamasında etkisi varmı  veya şöle düşün  neden sadece osmanlı ile birleştiriliyor islamiyet 

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır. Diploma insanın cehlini alsada, Hamurunda varsa eşeklik; baki kalır...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Osmanlı ile ilgili olan ve Atatürk'e saldıran grubu ben de gördüğümde çok sinirlenmiştim. Hatta o anlık sinirle bu konudaki düşünceler içerisine girdiğimde oldu. Sonrada o insanların ne kadar cahil ve gereksiz kişiler olduğunu, Osmanlı İmparatorluğunun'da çöküşünü bu yobazların hazırladığını düşünerek hıncımızı bir anlık sinirle başka yerlerden çıkarmamamız gerektiğini düşündüm. Aynı şeyi beklerdim. 

Burada gerici yobazlardan çok Osmanlı hedef alınmış. Osmanlı İmparatorluğu'nu ilkokul kitaplarından, Türklerin yazdığı kitaplardan değil yabancıların gözünden öğrenin. Tabiki her devletin inişi ve çıkışı vardır. Dünya'nın en büyük ve en uzun süreli devleti olan koskoca Roma İmparatorluğu bile yıkıldı. Hem de bunun şerefine Türkler nail oldu.

Şimdi gelelim Osmanlı ve İslamiyet'e. Osmanlı'nın ömrü 600 küsür sene. İslamiyet'in Türkler arasında yayılmaya başladığı Talas savaşına(751'e) dönelim. Ordan katalım bir 500 sene. Yani en az 1000dır yıldır müslümanız. Biraz sonra bu detaya gireceğim. Osmanlı'nın 4/3'ünü kapsayacak bir kısmı başarılarla ve yükselişle geçmiştir. Avrupalılar bilimadamlarını cadı diye yakarken, Dünya öküzün boynuzlarında dönüyor, yeryüzü tepsi biçimindedir derken Türk bilimadamları Dünya'ya örnek teşkil edecek eserler sunuyorlardı. Bulun araştırın. Tıp, mühendislik, mimarlık, felsefe, edebiyat, müzik hemen her konuda Dünya'ya örnek olduk. Osmanlı ve İslam'ın altın çağları bu zamanlardı.

Fakat ne zaman yobazlaşmaya başladık, din insanların emellerine alet edilmeye ve sahte hadisler uydurulmaya başlandı o zaman çöküş dönemine girdik. Osmanlı Araplara benzer fakat Arap devleti değildir. Eğer Osmanlı Araplara benziyorsa bunun sebebi İslam'dır. Şeriat ile yönetilen bir devletin herşeyini İslam'a göre düzenlemesi böyle bir görünüme yol açmıştır. İslam ne zaman altın çağlarını yaşıyordu o zaman şeriat ile yönetilen Osmanlı'da aynı şekilde devam ediyordu. Ne zaman İslam birileri tarafından sömürülmeye, bozulmaya başlandı o zaman bu din kontrollü bir devlet olan Osmanlı'ya da etki etti.

Hristiyanlık dini 600 sene geçmeden yolundan çıkartılmışken devamında gelen İslam'ın 1000 sene Türklerin elinde düzgün kalması ne derece mümkündür? Haliyle bu kadar sene boyunca türeyen sahte şeyhler, dervişler herşeyi altüst ederek devletinde zarar görmesine sebep oldular. Artık eski Osmanlı'dan eser yoktu. Dünya'nın en büyük bilimadamlarını yetiştiren Osmanlı artık rasathaneleri vurmaya başlamıştı. Fakat bunlar son dönemde hem İslam'ın hem de devletin çöküşüyle olan şeyler.

İnsanlara baktığımızda şalvar, sarık gibi İslam kültürüne ait şeyler görüyoruz. Bunlar o çağlara göre üstünde leş gibi yırtık bezlerle gezen Avrupalılara göre çok daha moderndi. Bunun Araplıkla gericilikle alakası yok. O zamana göre onlar normaldi. Fakat bir yerden sonra Osmanlı'nın da yenilenmesi gerekiyordu. Fakat yobazlar yüzünden olduğu yerde çakılıp kaldı.

İslam Osmanlı'da iyi ahlakı, doğruluğu, adaleti göstermiştir. Günümüze kadar gelen (artık pek kalmasada) toplumun aile ve ahlak yapısının ana kaynağıdır. Zamanla diğer dinler gibi İslam'da kitabına dokunulmasa da diğer her yönden yoldan çıkartıldı. Bunun olumsuz sonuçlarını da hepimiz biliyoruz. Atatürk bu sebeple şeriat ve halifeliği kaldırıp laikliği getirmiştir. Artık modern devletler din anlayışıyla yönetilemeyecek kadar kozmopolitan ve hür yapıya erişti. Dinler de bunca geçen senenin üzerinden amaçlarından saptırıldı. Son din İslam'da aynı şekilde vadesini doldurup kıyamete ve insanlığın çöküşüne doğru gitmektedir.

Osmanlı son dönemlerde yoldan çıksa da bu gurur duymayacağımız anlamına gelmez. Osmanlı'nın gelmesi gibi bir hayalimiz de yok. Dediğim üzere Din merkezli, krallı, sultanlı bir devlet modern Dünya'da yer edinemez. Mustafa Kemal Atatürk o günün şartlarını çok güzel özümsemiş ve günümüz temellerini en iyi şekilde atmıştır. Bundan aklı olan rahatsızlık duymaz zaten. Koşullarda bunu gerektirir. Fakat sizler hepiniz Osmanlı'ya düşman olsanızda bütün Dünya Osmanlı'ya saygı duymaya ve hayran olmaya devam edecektir.

Bursa'da yaşayan birisi olarak tarihle, Osmanlı kültürüyle büyümüş birisiyim. Aynı zamanda Atatürkçülük ve vatan sevgisi de aşılanır burda. Birçok ilimizde malesef ne bir tarihi eser ne de böyle kültürel öğelerimiz var. Adını vermek istemediğim İstanbul Bursa arası ufak bir ilimizde birkaç sene geçirdim. Hiçbir tarihi, kültürel öğesi olmayan bu ilde yaşasam ot gibi bir birey olurdum derim. Heleki araştırmaya, bilgi kazanmaya ilgisi olmayan kişilerin ne olacağını Allah bilir. Sanırım bazı şehirlerin kültürel, tarihsel eksiklikleri böyle şeylere yol açabiliyor. Bazı şehirler yobaz kaynağı iken, bazıları ise ahlakın çöktüğü yerler oluyor. Bazıları kültür kaynağı iken bazıları cehalet yuvası oluyor. Şehirden şehire fark var. Ama ne mutluki hem Osmanlı torunu hem de Atatürk'ün evladı olanlara, soyunu reddetmeyenlere... 

λ
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    amonyak
    amonyak's avatar
    Erkek

Maximus bir baskalarinin üzerinden(Milli görüs teskilati) Atalarimiza laf edemezsin Osmanli benim ve bütün Türkiyenin  sanli serefli gecmisidir ve senin gibi bir kac ............. icin bir sey ifade etmiyorsa otur ve yogurdunu ye.

Dil uzatma sevmezsin o baska bir konu burda Koskoca bir tarihi dünya tarihini sadece arab hayranligina baglamis olman zaten konun uzmani olmadigini gösteriyor.Atalarim her zaman Islama hizmet icin arabistanda bulundu ,arablara degil yaziyorsun yüce dinimiz islamiyet diye ama islami kimin yaydigini inkar ediyorsun .Bizler 1600 seneye yakin tarihi olan bir irkiz Türk tarihi 23.nisan.1923 baslamadi 1923 te Cumhuriyet ilan edildi .

Senin düsünce tarzin ile düsünecek olsam 12.eylülde 1980 e ihtilal oldu o zaman da Önderimiz Mustafa Kemal Atatürkün kurdugu Cumhuriyet bitti diyecegim ama hayir ve asla degil bu sadece bir etap tarihimizde bir dönem. Diyecegim Türk tarihi 1600 yildir var ve devam ediyor iyi veya kötü ama her zaman var .

Daha iyi anlayabilmen icin Baban olmazsa sen hic bir seysin,/ yani (Ata =Osmanli) (ogul = Türkiye)

Anlamadigin konulari birak iyisi ve kötüsü ile Osmanli bizim gecmisimiz sevsende sevmesende.

Birde sana bir örnek :Avrupalilarin tarihinden osmanliyi cikar ve bak geriye kim kaliyor Adolf Hitler milyonlarca katliyam. Ruslarin tarihinden osmanliyi cikar ne kaldi geride stalin ve milyonlarca katliyam.Vatikan sadece arab hayrani Osmanliyi durdurmak icin mi bütün avrupayi birlestirdi hayir büyük osmanli imparatorlugunu .Canakkalede yemende trablusgarta viyanada rusyada her yerde Osmanli veya ogullari vardi yani Türkler simdi ise bosnada afganistanda gazzede arnavutlukta kimler var Türkler yani osmanli torunlari

saygilarimla

Türkiye bir tane baska Türkiye yok degerini biz biliyoruz ya siz Fatih Sultan Mehmet Mustafa Kemal Atatürk
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    muhder
    muhder's avatar
    Erkek

işte tam olarak bu yüzden ülke olarak olduğumuz yerde sayıyoruz. kendi içimizde bütünleşememiş olmamıza "iç odaklı dış mihraklar" diye kitaplarda ezberlettirilen güçler sırıtarak seyrediyorlardır kendi kendimizi yiyor oluşumuzu.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Micro_Sd
    Micro_Sd's avatar
    Erkek

lan osmanlıyı saymam burası t.c. diyen zihinlere sorarım polis teşkilatı kaçıncı yılını kutluyor, tsk kaçıncı yılını kutluyor, itfayeciler, ........ haa?

ttnet e kotam girsin
Toplam Hit: 17679 Toplam Mesaj: 104