folder Tahribat.com Forumları
linefolder E-Book
linefolder Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnTiSoZeL
    AnTiSoZeL's avatar
    Erkek

https://yadi.sk/i/X84vFt2S35Y549?force_show=1

Kitap, bir yabancı dili, anadilimizi öğrendiğimiz yöntemle bilinç altına işleyerek öğrenmemiz gerektiğini  araştırmalarla anlatıyor. Okulda aldığımız yabancı dil eğitimiyle arasındaki öğrenme sürecini ve başarılarını kıyaslıyor.

Okuduktan sonra şöyle düşünüyorum; okula başladığımda türkçe anlıyor ve konuşuyordum ve her gün yeni kelimeleri ekliyordum, harfleri tanıdım,  okumaya başladım ve dilbilgisini öğrendim. 4. sınıfta başlayan ingilizce dersinde ise anlamadığım ve konuşamadığım bir dilin harfleri ve seslerini tanıdım renkler sayılar ve dilbilgisine uygun cümle kalıplarını oluşturan öğretmenimiz okuyordu biz tekrar ediyorduk. Acaba bu müfradatı kim oluşturdu neyi amaçladı şimdi merak ediyorum. 

Sizcede bir terslik varmı?

Dilbilgisi öğrenmesekte türkçe konuşabiliyoruz. İngilizceyi de bu şekilde sökmemiz gerekmez mi?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Dilbilgisi olmadan OLMAZ!..

Bak hocam bu devirde bir insan birşey öğrenemiyor ve suçu başkasına atıyorsa o insan adam değildir.

Allah google diye birşey bağışlamış insanlara.

Öğrenmek isteyen adam öğrenir, ülkemizde kötü mü sistem? koyayım ülkede sisteme, google: how to learn english.

İngilizceyi bu adamla geliştirmiştim, hey gidi günler..

https://www.youtube.com/watch?v=7_qg_KVByS0&list=PLF467B6C12B713A03

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    absconder
    absconder's avatar
    Erkek

@Kaan abiye katılıyorum. Yaşımız ilerlediği için bebekler gibi dinleyerek, duyarak öğrenme işi çoktan geçti. Eğer İngilizce'yi iş hayatımızda, resmi olarak kullanacaksak dil bilgisini bilerek öğrenmeliyiz ama diğer türlü ihtiyaç yoksa zaten yalap şalap konusunca karşı taraf ister istemez anlıyor. Benimde ingilizcemi biraz olsun ilerletmeme sebep olan şey önce Türkçe dil bilgisine bakmam, daha sonra İngilizce dil bilgisi ile çalışmamdı. Daha sonra bol bol okumak, okumak, okumak...

”Tanrım, değiştiremeyeceklerim için sabır, değiştirebileceklerimi değiştirmek için cesaret, aradaki farkı anlamam için akıl ver.”
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    67Impala
    67Impala's avatar
    Erkek

Şunu bırakayım buraya

https://youtu.be/CgXPnpvrGNM

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    herlocksholmes
    herlocksholmes's avatar
    Erkek

gramer kitabi da tek basina yeterli degil. ogrenilen seyi kullanmak gerek. ozellikle internet gibi her dilin bulundugu bir ortam varken bir dilin ogrenilememesi bence de kisinin tembelligindendir(not: tembelim).

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    paralar
    paralar's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

EN KOLAY İNGİLİZCE ÖĞRENME TEKNİKLERİ BURADA ÖĞREN

AYDA 10.000 TL KAZANMA TEKNİKLERİNİ ÖĞREN http://www.xticaret.com/xticaret/?1267_91585
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mad Scientist
    AMpul
    AMpul's avatar
    Erkek

Hocam "dil bilgisi olmadan olmaz" diyenlere kulak asma. Konusma dilleri formal diller gibi net kurallari olan seyler degildir, ne kadar kural varsa belki daha fazla istisna vardir. Normalde dil bilgisi ogrenme sureci zaten dil ogrenme surecinde bilinc disi olan bir sey. Burada dil bilgisi derken dogru yapida cumle kurmaktan vs bahsediyorum.

Sen yeterince okuyup dinledikten sonra o kurallar yavas yavas beyninde olusacak zaten. Dili ogrenmeden dil bilgisini ogrenmek faydadan cok zarar getirir, istisnalar surekli gozune batar vs.. Dil bilgisi dili cok rahat konusup anlamaya basladiktan sonra ogrenilmesi gereken bir sey. Cogu insan Turkce dil bilgisi kurallarini hala bilmiyor.

Gramer denilen sey sonradan insanlar tarafindan dilin "mevcut" kurallarini anlamaya calisip dokumante etme cabalariyla cikmistir, dille birlikte ortaya cikmis bir sey degildir. Mesela teyzeler rustu demez urustu der, kolonya demez kolanya der (bu teyzelerin kucuk unlu uyumu bilgilerinden dolayi kolonya ya kolanya dedigini dusunmuyorum).

Gunluk kaliplardan basla, bol bol oku ve dinle, cok iyi bildigin filmler varsa (5+ kez izledigin) bunlari ingilizce ve ingilizce altyazili izle vs vs. Dili hafif olan animasyon ve sitcom lari izle. 

Forumdaki cogu kisiden daha iyi ingilizcem ve uc dil biliyorum, hic birine once dil bilgisi kurallarini ogrenerek baslamadim.

What I cannot create, I do not understand. — Richard Feynman
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

Son 3 yıldır hiç adam akıllı ingilizce çalışmadım. Ama belki yüzlerce saat ingilizce film-dizi-youtube-ted sayısız kaynak izledim, podcast dinledim. Ayrıca tüm derslerimi de ingilizce olarak alıyorum.

Bazı günler türkçeden çok ingilizce duyuyorum, bugün bile öyle mesela. 

Bazen oluyor ki, hiç yazmadığıma emin olduğum, sözlükten bakmadığım bir kelimenin anlamını biliyorum. Bazı deyimleri falan hiç çalışmadan öğrenmişim. Grameri zamanında kurallarını öğrenip unutmuştum. Bir cümleyi okuyunca doğru mu yanlış mı bir şekilde hissediyorum, yanlış gramerde bir gariplik oluyor. Mesela tam kuralını bilmiyorum ama doğrusunu söylebiliyorum gibi gibi.

Yani bence o dile maruz kalarak çocuklar giib öğrenmek aslında çok da saçma bir şey değil.

Ama tabi şu da var, bu olaylar başlamadan önce 1 yıl sağlam bir ingilizce eğitimi aldım üniversitede, proficiency sınavını geçtim. Temeli oluşturduktan sonra oldu bu olay yani.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    AMpul bunu yazdı

Hocam "dil bilgisi olmadan olmaz" diyenlere kulak asma. Konusma dilleri formal diller gibi net kurallari olan seyler degildir, ne kadar kural varsa belki daha fazla istisna vardir. Normalde dil bilgisi ogrenme sureci zaten dil ogrenme surecinde bilinc disi olan bir sey. Burada dil bilgisi derken dogru yapida cumle kurmaktan vs bahsediyorum.

Sen yeterince okuyup dinledikten sonra o kurallar yavas yavas beyninde olusacak zaten. Dili ogrenmeden dil bilgisini ogrenmek faydadan cok zarar getirir, istisnalar surekli gozune batar vs.. Dil bilgisi dili cok rahat konusup anlamaya basladiktan sonra ogrenilmesi gereken bir sey. Cogu insan Turkce dil bilgisi kurallarini hala bilmiyor.

Gramer denilen sey sonradan insanlar tarafindan dilin "mevcut" kurallarini anlamaya calisip dokumante etme cabalariyla cikmistir, dille birlikte ortaya cikmis bir sey degildir. Mesela teyzeler rustu demez urustu der, kolonya demez kolanya der (bu teyzelerin kucuk unlu uyumu bilgilerinden dolayi kolonya ya kolanya dedigini dusunmuyorum).

Gunluk kaliplardan basla, bol bol oku ve dinle, cok iyi bildigin filmler varsa (5+ kez izledigin) bunlari ingilizce ve ingilizce altyazili izle vs vs. Dili hafif olan animasyon ve sitcom lari izle. 

Forumdaki cogu kisiden daha iyi ingilizcem ve uc dil biliyorum, hic birine once dil bilgisi kurallarini ogrenerek baslamadim.

Bu cümleden sonrasını okumadım.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lazmania61
    Lazmania61's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

kanki twitter botunuza hayranım:dd

Bize Tahribat.com'da TRABZON:)
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    alisivis
    alisivis's avatar
    Erkek

Merhaba Arkadaşlar,

https://preply.com/tr/ deneyebilirsiniz. Uluslararası online özel eğitmenlerden ders alma imkani sunan digital bir platform. Ben rusça öğrenirken çok faydasını gördüm.

svsgl
Toplam Hit: 7508 Toplam Mesaj: 52
yabancı dil