Yurtdışından Araba Getirmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    piradomim
    piradomim's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

hacım 3 sene nceki bilgim bu;

aracı alıyosun hiç vergi vermeden gümrükten geçiyosun, 6 ay içinde sınır kapısından çık git bi çay iç geri gel 6 ay daha kazan.

bi arkadaşım bu şekilde yapıyodu. şu an durum ne bilemicem ama çok bişey de değişmemiştir.

edit: plakası yabancı kalıyo, trafikte falan almancı lan bu diye bi kitleme söz konusu olabilir, çorba parası niyetine ;)

eskiden bu sekilde cik gir 6ay daha kalma hakkin oluyordu,ama suan6ay tr de ise 6ay da o ulkede kalicaksin.

yani en mantiklidi 6ayda bir gidip arabayi degistirmek:)

saat-zippo
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gencbeyin
    gencbeyin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

türkiyeden bi tane aynı marka aynı model hamur olmuş, pert ötesi bir hurda bulacaksın hurdacılar sitesinden ucuza. sonra aracı getirip hurda olan araçla getirdiğin aracın şase motor numaralarını değiştireceksin (polisin change dediği yasa dışı olay )

sonra pert olanı da güzel bi yere çekip yakacaksın, ağaca vurdum 8 takla attım yanmaya başladı diye kasko/sigorta şirketine bildireceksin.

baya illegal ama çözüm bu :P

gencbeyin tarafından 13/Oca/13 07:23 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    gencbeyin bunu yazdı

türkiyeden bi tane aynı marka aynı model hamur olmuş, pert ötesi bir hurda bulacaksın hurdacılar sitesinden ucuza. sonra aracı getirip hurda olan araçla getirdiğin aracın şase motor numaralarını değiştireceksin (polisin change dediği yasa dışı olay )

sonra pert olanı da güzel bi yere çekip yakacaksın, ağaca vurdum 8 takla attım yanmaya başladı diye kasko/sigorta şirketine bildireceksin.

aslında mantıklı lann.. sırf ötv yüzünden insan araba almaktan soğuyo arkadaş.. 2 gün önce bmw ye girdim 1.16 lar olmuş 90 bin.. ne la o.. 5serisi 214bin di.. ev alır kiraya veririm diyo insan ister istemez :)

ya şu kesin dönüş olayı için koşullar neler ki, yurtdışında 3 sene çalışınca bedelli akerlik hakkı doğuyo mesela, 3-4 sene çalışınca dönerken arabada getirebiliyo muyuz?

bide hocam soruna gelirsek, en son değişmiş halinde 6 ay burda 6 ay çek cum. de kalması gerekiyo diye biliyorum arabanın, yanlış biliyo olabilirim ama başka bişeyle felan karıştırıyosam yanlışlık olmasın.

bi arkadaşta yazmış aslında, 6 ay kullanıp yurtdışına çıkıp satıp yeni bi araba alıp bi 6 ayda onu kullansak vs böyle olur mu ki?

edit : bide vergi olayı nası oluyo? yani yurtdışında araba alınca ekstra vergi var mı, bide motorlu taşıtlar vergisi olayı noluyo burda mı ödüyoruz orda mı?

Edit : "bi arkadaşta yazmış aslında, 6 ay kullanıp yurtdışına çıkıp satıp yeni bi araba alıp bi 6 ayda onu kullansak vs böyle olur mu ki?" şu soruma cevap buldum, olmuyomuş :)

MaviGozluDev tarafından 13/Oca/13 13:30 tarihinde düzenlenmiştir

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mont-blanc
    mont-blanc's avatar
    Erkek
    gencbeyin bunu yazdı

Hoca bunu adam akıllı bi anlatsana baştan aşağı tüm detaylarıla

yıkılma sakın !
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

mont-balanc hoca bu olay change girer cok buyuk yaptirimlari vardir sakin o tarz seyleri dusunmeyin yakalanirsaniz bira gotunuzu sac kilinizdan kan alirlar.

yapilisini anlatayim.

calinan arabalar ayni model ayni renk ayni ozelliklere sahip pert araclarin sahse ve motor numaralarini alirla bu ise change denir.

bu iste onemli olan 2 nokta vardir 1. si sase numarasi 2.si motor numarasi eger bunlari dogru sekilde kaynaklanarak yerine oturtulursa sikinti olmaz.

ve araclar change olmus olur bu durumda sen pert arabayi tamir etmis olursun obur arabayida sigortayi cagirip arac pert oldu dersin o arabayida trafikten dusurumus olarak gosterirsin

delimiyim ben?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Branxian
    Branxian's avatar
    Erkek

Hocam ben hazirana doğru kısmetse bulgaristandan araba alıyorum.

Benim çevrem, arkadaşlarım hep bulgaristandan almakta arabalarını.

Onlardan şuan aldığım bilgi şu şekilde.

(Bulgaristan için konuşuyorum.) 180 gün bulgaristanda kaldıysan TR sınırında bir sıkıntı yaşamıyorsun. Ama şüpheli dikkat çekici davranırsan gün sayıyorlar ondan arabayı almayabilirler dedi.

O işi geçtik diyelim sana Türkiye'de arabanın kaç gün kalacağını Türk Memuru belirliyor.

Türk memuru 180 gün süre veriyorum dediğinde TR'de araç 180 gün kalabiliyor. Ama adam sana 30gün süre verirse araba sadece 30 gün TR'de duruyor ve çıkartmak zorunda kalıyorsun.

Çık gir olayı yok dediler bana. 180 günü tamamlarsa araban 1 sene içerisinde birdaha sokamazsın diye bilgi aldım.

Ama ailenden biri bulgaristandan emekli ise 1 yıl kullanma hakkı tanıyorlarmış.

Bizim akraba aldı 1 ay önce bulgaristandan 180 gün vermişler.

Olay bundan ibaret.

Ben sadece BG için biliyorum. Diğer ülkelerde bu şekilde mi bilemem. Yurt dışından araba getirten varsa daha detaylı yazar. Benim bildiklerim bunlar

Kurtla sevişen mazoşist koyun
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sherlock.
    r10aldinho
    r10aldinho's avatar
    Erkek

başlığı görünce aklıma direk bu konu geldi :)

http://tahribat.com/Forum-Audi-S3-Ile-Turkiyeye-Gelmek-59080/

resimdeki araba çok iyi, fiyatıda uygun.

alabilirsen şimdiden hayırlı olsun

İlk batışını ben gördüm güneşin, Gün dönümüne sen yetiştin, Kaptanı benim bu geminin, En son ben çıkarım, Panik etmeyin ___________________________________________________________ iletisim: www.tahribat.com@gmail.com
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Ben Gürcistana gidince lastikleri yeniler depoyu fulleyip gelirim

1 yıl icinde 6 aydan fazla içeride kalamıyorsunuz. en fazla 1-2 ay uzatabiliyorsunuz.

atıyorum ocakta TR giriş.

haziranda en geç Ağustos çıkıs...

taa ocağa kadar yeni giriş yok artık. Gümrükte otomatik olarak giriş çıkıs sisteme yansıyor.

1-2 ay uzatmak da o yerdeki gümrük amirinin insiyatifinde...

Araba getirmek için 6 ayda bir giriş yapmanız veya anlaşmalı evlilik yapmanız gerekir.

Türkler Gürcistan'da iş kurup 6 ay ikamet ediyor.Otomobil (2 adet)satın alıyor Türkiyeye geliyor 6 ay kalma hakkı var.

Birini Türkiyede diğerini Gürcistanda kullanıyor.6 ay dolunca yerler değişiyor.

Gürcistan Almanya'da hurdaya çıkmış otomobillerin cenneti halindeki yeri

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    Branxian bunu yazdı

Hocam ben hazirana doğru kısmetse bulgaristandan araba alıyorum.

Benim çevrem, arkadaşlarım hep bulgaristandan almakta arabalarını.

Onlardan şuan aldığım bilgi şu şekilde.

(Bulgaristan için konuşuyorum.) 180 gün bulgaristanda kaldıysan TR sınırında bir sıkıntı yaşamıyorsun. Ama şüpheli dikkat çekici davranırsan gün sayıyorlar ondan arabayı almayabilirler dedi.

O işi geçtik diyelim sana Türkiye'de arabanın kaç gün kalacağını Türk Memuru belirliyor.

Türk memuru 180 gün süre veriyorum dediğinde TR'de araç 180 gün kalabiliyor. Ama adam sana 30gün süre verirse araba sadece 30 gün TR'de duruyor ve çıkartmak zorunda kalıyorsun.

Çık gir olayı yok dediler bana. 180 günü tamamlarsa araban 1 sene içerisinde birdaha sokamazsın diye bilgi aldım.

Ama ailenden biri bulgaristandan emekli ise 1 yıl kullanma hakkı tanıyorlarmış.

Bizim akraba aldı 1 ay önce bulgaristandan 180 gün vermişler.

Olay bundan ibaret.

Ben sadece BG için biliyorum. Diğer ülkelerde bu şekilde mi bilemem. Yurt dışından araba getirten varsa daha detaylı yazar. Benim bildiklerim bunlar

sadece Bulgaristan için değil, yurtdışı sayılan her yer için geçerli hocam. 185 gün ve üzeri şekilde "kesintisiz" şekilde yurtdışında kalırsan yurtdışında yaşıyosun sayıyo devlet seni, bu durumda da "turistik" amaçlı olarak Türkiye'ye 185 gün ü aşmamak şartıyla arabanla gelebiliyosun. Ama bu araba senin pasaportun aişleniyo XX kişisi bu arabayla geldi Türkiye'ye diye. 185 günün ardından Türkiye2den çıkman gerek, çıkayım geri gireyim yapamıyorsun, 185 günü kesintisiz olarak yurtdışında geçirirsen bi 185 gün daha Türkiye'ye arabayı sokma hakkını elde ediyosun :) 
    Ülkeye girerken araç pasaportuna işlendiği için, yani "bu tc no lu vatandaş bi arabayla ülkeye giriş çıkış yapmış" şeklinde kaydedildiği için, 185 gün bitince yurtdışıan geri gideyim arabayı satıp yeni bi arabayla gireyim Türkiye'ye diyemiyosun. Çünkü araba değil kişi bazında kaydediliyomuş.

.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gencbeyin
    gencbeyin's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

benim anlattığım şey, baya şebeke işi, normal şahıs yapamaz. bağlantıların olmazsa kime değiştirteceksin o numaraları. usta bunları change yapcaz diye sanayide gezemezsin adamlar sopayla kovalar. yani o fantazi kısmı suç geçmişi olmayan adam yapamaz onu.

eğer 1.18d'yi o paraya getirbiliyorsan, 6 ay bin burda hurdaya ver aracı, hurdacılar çok temiz para verirler adam o arabanın 4 kapısını 11.000'e satıyor çünkü, geri kalan kaporta aksamı motor şanzuman vs. 

hurdacılar sitesinde bmw parçası satan bi yerle anlaşmak change yapmaktan kolay olur. sonra da polise bi tutanak tutturursun işlem tamam. türk plakalının bile peşine düşmüyorlar cz plakalı arabayı tınmazlar bile.

Toplam Hit: 20694 Toplam Mesaj: 41