folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder “Zeki İnsanlar Tanrıya İnanmıyor :|” Konusuna Zekilerden, Nobellilerden Derlenmiş Cevap

“Zeki İnsanlar Tanrıya İnanmıyor :|” Konusuna Zekilerden, Nobellilerden Derlenmiş Cevap

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeTaL
    PeTaL's avatar
    Dişi
    CodeMaster bunu yazdı:
    -----------------------------

peTaL bunu yazdı:

neden bu konularda diretiyorsunuz insanların inanışlarını ya da inanmayışlarını fikirler empoze ederek değiştirebileceğini zannediyormusunuz gercekten bugun birisi gelip sen bu gezegene ait degilsin dese cok da mantıklı acıklamalar yapsa sorgulamadan bu soylenenlere inanacak mısınız bu da onun gibi birsey yıllarca inanan bir insana bugun cıkıp da tanrı yoktur dersem dorluguna zeka yurutse bile gercekligini neden kabul etsin ki

yıllarca inandıgı dogruları neden kendi kendine yıkıp bir travmaya neden olsun bunun aksine sorgusuz sualsiz inanmayı tercih edecektir keza inanmayanın bir sureden sonra fikrinin degişmeyecegi gibi ..her ne kadar forumun yas ortalaması kucuk denilse de fikirleri olusmus artık bir nehirden akmaya baslamıs belki sonuna ulasmamıs ama artık o nehrin yonunu degiştiremezsin.. sosyopolitik cevre faktorleri nedeniyle bu insanların hiçbirinin fikrinin kokten degişecegini de paradigmalara baglanacagını da zannetmiyorum bu neyin tepkimesi

insanların herseylerini degiştirebilirsiniz ama inandıkları seylere el suremezsiniz cunku aslında zaten yokturlar ve değişmeyeceklerdir zaten kişi istemedikce burada bu konuda tartısmadan oteye gitmeyecek inanmayan bilim adamları ornek werilecek darwinin cagının paradigma ilintileri ele alınacak bir yere varılamayacak gene ucsuz bucaksız tartısmalar neden yapıyorsunuz bunu neyi zorluyorsunuz anlamıyorum

biraz arastırırsan olmadıgını soledigin selerden cok oldugunu gorursun..

neyin olmadıgını yada oldugunu soyluyorum ki ben bir seylere bakıs acısı getirdim sadece var ya da yok demedim olabilecekleri söyledim ama diken ustundesiniz hala bir seyleri yaptırım haline getirme derdindesin mesela bu konunun amacı ne sonucta kimsenin inancının degişmeyecegi bir aşikar bu forumda defalarca test edilmiş vaktiyle kendim de yazdım bir yerlere varılmadı inanç cunku inanmaktan ibarettir somut degildir hiç bir kuramla 'inanç' oluşturulamaz kişiye ozeldir inkar edenin dahi bir inancı vardır bence birşeylere inanıyordur mutlaka kimse çölde tek basına dev bir çınar agacı degildir

ama silahını indirip bakmadın bile iyi birseyler soyledim aslında tartısma cıkmasın diye sen dinlemeden saldırıyorsun mızragını omzundan bile cekmedin her an fırlatmaya hazır bu konusa sansasyon isteginden ote bir sey de gormuyorum muhtemeln yok olacak bir konu zaten

rüyaları gerceklestirmenin en guzel yolu uyanmaktır
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cold-m4
    cold-m4's avatar
    Erkek
    peTaL bunu yazdı:

neden bu konularda diretiyorsunuz insanların inanışlarını ya da inanmayışlarını fikirler empoze ederek değiştirebileceğini zannediyormusunuz gercekten bugun birisi gelip sen bu gezegene ait degilsin dese cok da mantıklı acıklamalar yapsa sorgulamadan bu soylenenlere inanacak mısınız bu da onun gibi birsey yıllarca inanan bir insana bugun cıkıp da tanrı yoktur dersem dorluguna zeka yurutse bile gercekligini neden kabul etsin ki

yıllarca inandıgı dogruları neden kendi kendine yıkıp bir travmaya neden olsun bunun aksine sorgusuz sualsiz inanmayı tercih edecektir keza inanmayanın bir sureden sonra fikrinin degişmeyecegi gibi ..her ne kadar forumun yas ortalaması kucuk denilse de fikirleri olusmus artık bir nehirden akmaya baslamıs belki sonuna ulasmamıs ama artık o nehrin yonunu degiştiremezsin.. sosyopolitik cevre faktorleri nedeniyle bu insanların hiçbirinin fikrinin kokten degişecegini de paradigmalara baglanacagını da zannetmiyorum bu neyin tepkimesi

insanların herseylerini degiştirebilirsiniz ama inandıkları seylere el suremezsiniz cunku aslında zaten yokturlar ve değişmeyeceklerdir zaten kişi istemedikce burada bu konuda tartısmadan oteye gitmeyecek inanmayan bilim adamları ornek werilecek darwinin cagının paradigma ilintileri ele alınacak bir yere varılamayacak gene ucsuz bucaksız tartısmalar neden yapıyorsunuz bunu neyi zorluyorsunuz anlamıyorum

Tanrı nın varlığını hiç bir zaman "kesin vardır" ya da "kesin yoktur" şeklinde tastikleyemeyiz. bu durumda en mantıklı olandan yola çıkmalı ve onu doğru kabul etmeliyiz. Tabi mantık her ne kadar göreceliyse de, aklın yolu da birdir :)

insanların fikirlerine gelelim, değişmez diyorsun ama öyle değil. müslüman büyüyüp sonradan ateist olan, yıllarca ateist olup sonradan müslüman olmuş ya da müslüman demeyelim de Tanrı nın varlığını kabul etmiş çok kişi tanıyorum..

hayatımın iki senesini ateist, iki senesini de Tanrı ya inanır bir şekilde geçirdim.

14 yaşına kadar düşüncelerim,inançlarım kendime ait değildi,  bu yüzden ilk 14 seneyi saymıyorum :)

eğer kişi yobaz,dik kafalı biri değilse, düşünceleri kolaylıkla değişebilir, çünkü yanlışta ısrar etmenin bir mantığı yok.. ha doğru ne yanlış ne dersen, o da bu tarz konularda bilgi alışverişi yapılarak ve beyin fırtınası estirilerek bulunabilir :)

şimdilik bu kadar :) 

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

ontedi bunu yazdı:

Kelime oyunları değil de akıl fırtınası oynasak daha makbul değil mi? Laf çevrilip duruyor. İlk sözlerin çok kırıcı, buna dikkat et. Kimse kimsenin bilgisini sınayamaz.

Sen, benim dediklerimin doğruluğuna bir bak.

Not: Ulan her önüne gelen karşısındakine, laf bitince "Sen git lise bilginle biraz daha araştır diyor". İyi ki profesör değiller a.q

abi gercekten bu son mesajım. sen su yazılanları baskalarına okuttur bi.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yeah
    Yeah's avatar
    Erkek

yaa sanki din ile ilgili ilk başlık, ilk tartışma...

gençler neyi tartışıyorsunuz 3. sayfadan sonra diğer başlıkları gibi sapıtacak anlamadınız mı hala...

misyonerlik mi amacınız...

bırakın kim inanıyorsa inansın, inanmayan inanamasın...

başlığın amacı diğer başlığa kıyasla altta kalmama çabası; çocukça bir girişim...tabi diğer başlıkta ayrı bir çocukluk taşıyordu yaa...

neyse şimdi oklar bana çevrilir bu mesajımdan sonra; umrumda değil... 

herşeyin kısası makbuldur; ulaşmak isteyen yesterfox_55@hotmail.com a mail atabilir...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

ontedi bunu yazdı:
    CodeMaster bunu yazdı:

ontedi bunu yazdı:

Hele bir iki şey karayalım.

Atom bombasının düştüğü sıfır noktasında bulunan bir canlı tamamen yok olur, enerjiye dönüşür. Siz bunun cevabını verin bir hele. Var iken yok oldu.

Bir fi tarihinde buzullarda bir "canlı ile cansız arasında" form bulundu. Ya buna ne dersiniz.

Siz yazın, akşam gelince bakarız artık.

enerjinin "yok"  oldugunu da duydum ya. vay anasını. sen git lise fizik bilgimle girme bu işlere hoca

Klasik yoldaşlarının dışında davranmayı bilmiyorsunuz. Bana, bilgiyi benden çok bilen öğretir. Önerin varsa sun, yoksa da kimseyi kırmamaya özen göster. Bunu birçok kez belirttim nitekim anlamakta zorlanıyorlar herhalde.

Matematiksel olarak = işareti katmadık, kalkıp şimdi bana programlama dersi verdirtme. Matematiksel ve mantıksal olmak üzere iki eşitlik türü vardır. Birşeyler oluştu mu kafanda.

Konuya dönersek, beni bertaraf edecek olan bilgiyi sun!

Onteti herşeyi asp'deki gibi matemateksel ve mantıksal olaylarla çözümleyemezsin.Bazı metafizik olaylar vardır bunları aklınla açıklayamazsın.Göremediğin birşeyi mantıkla açıklayabilirmisin.

https://t.me/pump_upp
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blue_dream
    blue_dream's avatar
    Erkek

YesTERFoX bunu yazdı:

başlığın amacı diğer başlığa kıyasla altta kalmama çabası; çocukça bir girişim...tabi diğer başlıkta ayrı bir çocukluk taşıyordu yaa...

abi, dusuncelerini savunmak ne zmandan beri cocukca bi girişim oldu?

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PriesTBT
    PriesTBT's avatar
    Erkek

ontedi bunu yazdı:
    CodeMaster bunu yazdı:

ontedi bunu yazdı:

Atom bombasının düştüğü sıfır noktasında bulunan bir canlı tamamen yok olur, enerjiye dönüşür. Siz bunun cevabını verin bir hele. Var iken yok oldu.

Bir fi tarihinde buzullarda bir "canlı ile cansız arasında" form bulundu. Ya buna ne dersiniz.

enerjinin "yok"  oldugunu da duydum ya. vay anasını. sen git lise fizik bilgimle girme bu işlere hoca

Klasik yoldaşlarının dışında davranmayı bilmiyorsunuz. Bana, bilgiyi benden çok bilen öğretir. Önerin varsa sun, yoksa da kimseyi kırmamaya özen göster. Bunu birçok kez belirttim nitekim anlamakta zorlanıyorlar herhalde.

Matematiksel olarak = işareti katmadık, kalkıp şimdi bana programlama dersi verdirtme. Matematiksel ve mantıksal olmak üzere iki eşitlik türü vardır. Birşeyler oluştu mu kafanda.

Tanrı'nın varlığı bilinmez, ona inanılır. Tanrı, bütün dinlerde kendisine inanılmasını ister. oysa kanıt inanmak için değil, bilmek için istenir. Kanıtlanıp varlığından yüzde yüz emin olunmuş bir varlığa inanmak diye bir şey söz konusu olamaz. Bu durumda din de ortadan kalkar.Yani Tanrı'nın varlığını ispatlamak aslen dini yok etmektir.

selam gençlik!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    camarade
    ontedi
    ontedi's avatar
    Erkek
    Esconda bunu yazdı:

ontedi bunu yazdı:
    CodeMaster bunu yazdı:

ontedi bunu yazdı:

Onteti herşeyi asp'deki gibi matemateksel ve mantıksal olaylarla çözümleyemezsin.Bazı metafizik olaylar vardır bunları aklınla açıklayamazsın.Göremediğin birşeyi mantıkla açıklayabilirmisin.

Yahu ben bir kere bile olsun "Allah'ın olmadığını gösteren şeyler" demedim ki. Sizler önyargıyla yaklaştığınız sürece, anlamlar benim anlatmak istediğimin çok uzağına düşecektir. Sadece, böyle böyle olaylar var dedim.

Matematikçi ve Yazılımcı. http://www.ontedi.com ve http://www.cizgi.site Siteme beklerim herkesi.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeTaL
    PeTaL's avatar
    Dişi
    cold-m4 bunu yazdı:
    peTaL bunu yazdı:

yıllarca inandıgı dogruları neden kendi kendine yıkıp bir travmaya neden olsun bunun aksine sorgusuz sualsiz inanmayı tercih edecektir keza inanmayanın bir sureden sonra fikrinin degişmeyecegi gibi ..her ne kadar forumun yas ortalaması kucuk denilse de fikirleri olusmus artık bir nehirden akmaya baslamıs belki sonuna ulasmamıs ama artık o nehrin yonunu degiştiremezsin.. sosyopolitik cevre faktorleri nedeniyle bu insanların hiçbirinin fikrinin kokten degişecegini de paradigmalara baglanacagını da zannetmiyorum bu neyin tepkimesi

Tanrı nın varlığını hiç bir zaman "kesin vardır" ya da "kesin yoktur" şeklinde tastikleyemeyiz. bu durumda en mantıklı olandan yola çıkmalı ve onu doğru kabul etmeliyiz. Tabi mantık her ne kadar göreceliyse de, aklın yolu da birdir :)

insanların fikirlerine gelelim, değişmez diyorsun ama öyle değil. müslüman büyüyüp sonradan ateist olan, yıllarca ateist olup sonradan müslüman olmuş ya da müslüman demeyelim de Tanrı nın varlığını kabul etmiş çok kişi tanıyorum..

hayatımın iki senesini ateist, iki senesini de Tanrı ya inanır bir şekilde geçirdim.

14 yaşına kadar düşüncelerim,inançlarım kendime ait değildi,  bu yüzden ilk 14 seneyi saymıyorum :)

eğer kişi yobaz,dik kafalı biri değilse, düşünceleri kolaylıkla değişebilir, çünkü yanlışta ısrar etmenin bir mantığı yok.. ha doğru ne yanlış ne dersen, o da bu tarz konularda bilgi alışverişi yapılarak ve beyin fırtınası estirilerek bulunabilir :)

şimdilik bu kadar :) 

inanclarında degişiklik yapan insanlar zaten cok saglam temellere dayandırılmamıs cogu zaman kendilerini boslukta bulan insanlar ne tarafa ceksen gidecek bir dusunce sadece kuru kalabalık toplulukarı olusturmaya yarar bunun da otesine gidemez sırf ben dedim bir seyler gopsterdim diye inanacak ve ben dedim ve birseyler soyledim diye inanmaktan vazgececekse olmasın zaten kendi bireysel dusuncelerini olgunlastıramamıs demek istedigim kendini belli temellere dayandırıp bir seyleri savunanlar bunların fikirleri degişmeyecek muhtemelen senin ona sunacaklarını senden once arastırmıs olacak ondan burada bir savunma yapmayı gereksiz buluyorum benim için kanun ifade eden birseyi baskalarına hipotezler sunarak yok etme cabası cılgınca bir ugras olur cok da gerekli olmaz manasız buluyorum burada savunma sergilemeyi konuyuda manasız buldugum her seferinde gerilime neden oldugu gibi

@codemaster kimse kimsenin dusuncelerini yıkmak zorunda degil ayrıca kendin de cok tabi arastırabilirsin 21yy insanıyız her bilgi elinde kahinlere ihtiyacın yok oturup burada kendi dusunceni curutecek dusunceler isteyip bu dusuncelerede saygısızca saldırmaya hiç hakkın yok bu savas meydanına cıkıp hadi bana saldırın bende size saldırayımdan baska ne ki=)

öte yandan @cold-m4 uslubundan oturu taktir ediyorum en azından saygınla gelmişsin sırf korkutmak için saldırmamıssın dusunceni ifade etmeyi bilmişsin
    tesekkur ederim

rüyaları gerceklestirmenin en guzel yolu uyanmaktır
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esconda
    Esconda's avatar
    Erkek

Yahu ben bir kere bile olsun "Allah'ın olmadığını gösteren şeyler" demedim ki. Sizler önyargıyla yaklaştığınız sürece, anlamlar benim anlatmak istediğimin çok uzağına düşecektir. Sadece, böyle böyle olaylar var dedim.

Tamam o zaman sorun yok.Ama peki neden böyle bir örnek verdin.

https://t.me/pump_upp
Toplam Hit: 8762 Toplam Mesaj: 75