24.05.2020 Yine Operatörler Çöktü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Amına kodumun Turkcell i en lazım oldugu zamanda çalışmıyor  bir de sapıtıp baskasının sms lerini bana gönderiyor Ömer abi kim amk bana ömer abi iyi bayramlar diye mesajlar geliyor :D Bi de grup oluşturmuş götveren 24 kişiye pompalamış mesaj benim telefonda da grup oluşmuş nasılsa anlamadım. Arama yapamıyorum 50 denemeden 1 i düşüğ arkadan garip sesler geliyor puh amına ... 

ne ^^D` ya. (alınma ama.)

neresine alınacam yazdıklarına bakıp alınan adam şizofrendir reyiz bişi yazmamışsın ki :D :D

"^^D" bu ne anlama geliyor açıklarsan alınabilirim belki alşsdfjkalşskj 

next next next install
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Amına kodumun Turkcell i en lazım oldugu zamanda çalışmıyor  bir de sapıtıp baskasının sms lerini bana gönderiyor Ömer abi kim amk bana ömer abi iyi bayramlar diye mesajlar geliyor :D Bi de grup oluşturmuş götveren 24 kişiye pompalamış mesaj benim telefonda da grup oluşmuş nasılsa anlamadım. Arama yapamıyorum 50 denemeden 1 i düşüğ arkadan garip sesler geliyor puh amına ... 

neresine alınacam yazdıklarına bakıp alınan adam şizofrendir reyiz bişi yazmamışsın ki :D :D

Daya dün 175 lira fatura ödeyim bir sikim konuşamamak. tevbe tevbe bayram bayram sövdürüyorlar

Edit: sinirden yazamamışım amk. 175 lira fatura ödedim daha dün bu gün arıyom arıyom dıt dıt dıt. şekilsiniz ya. hamınaaa..

joe_black tarafından 24/May/20 23:02 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek

Teknik olarak çalışmaması bence de normal.

Normal zamanda çalışmayacak bir altyapıyı sürekli hazırda bekletmek ne bileyim en başta sağlam bir vizyon gerektirir. Bizim ülkede bu yatırımı göze alacak şirket yok bence.

İstede tabiki yapılır. Ama virüs götümüze kadar gelmişken daha ülkeye girmeden önlem almadı çoğu şirket. Sadece bazıları öncesinde homeofis verdi.

Sen diyorsün ki bu adanlara hiç çalışmayacak bi yapıyı hazırda beklet. Çok zor altan.

zeybekustasi tarafından 24/May/20 22:29 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RotKerim
    RotKerim's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    whopper bunu yazdı

Ya abi saçma sapan mantıkla konuşma gözünü seveyim. Bir altyapı ekstrem durumu bile kaldırmak üzere tasarlanmalıdır. Bunun lamı cimi yok. İnsanların hayvan gibi para akıttığı bir sektör önemli gün ve zor zamanlarda çökecekse siksinler öyle altyapıyı. Kendini tv mv diyerek kandırma bence.

Abi anlamak mı istemiyorsunuz yada anlamamazlığa mı vuruyorsunuz ?

Kablosuz bir sistemden kablolu performansı istiyorsunuz. Diyorum ki tüm dünyada durum bu. Baz istasyonları aşırı yoğunluğu kaldıramaz. Her bazın belli bir kullanıcıya hizmet verme limiti vardır. Operatörler keyiflerinden maç, konser gibi alanlara baz istasyonlu minibüs göndermiyor. Evdeki modemine aynı anda 100 cihazın bağlanıp torrent çektiğini düşün ? Hayvan gibi para akıtılan sektör demişsin yukarıda yazdığım gibi Telekom ve Vodafone maliyetlerini zor karşılıyor. Aç BTK'nın yıllık raporlarına bak. 

Operatörler bir bölgeye baz istasyonu kurarken bölgedeki mevcut aboneden tutun, ileride artacak nüfusa kadar hesaplama yapar. Baz istasyonun parasını ne kadar zamanda amorti edeceğine bakar. Baz istasyonu için hesaplamaları yaptın bu sefer belediyeden izni var, büyükşehirden izni var, kurulacak en uygun yeri bulmak var, istasyonun kurulacağı  yerin mal sahibiyle anlaşması var. Sonrasında ben mahallemde baz istasyonu istemem kanser yapıyor diyen çomarlarla uğraşması var. Ayda 30-40 lira fatura ödeyip uydu telefonu perfornmansı istiyorsunuz.

Ayrıca operatörlerin kanun gereği baz istasyonlarının çekim gücünü en düşükte tutması zorunlu. Yurtdışında 1 istasyonla çözülecek alana bizim operatörler 2-3 tane baz koymak zorunda.

Mesut Çevik'in videosu güzelce anlatmış durumu. Devlet ve operatörlerinde bu tip durumlarda insanları Whatsapp, Telegram, Bip gibi mobil uygulamaları kullandırmaya özendirmesi gerek. Japonya gibi her Allah'ın günü deprem, tsunami olan ülkeler böyle yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wZe7xrQ_-Z4

Aman neyse ne. Sanki Turkcell babamın şirketi çok uzadı bu muhabbet. Anlamayıp hala laf sokma derdinde olanlar kafalarına göre devam etsin. Bu konuya son mesajımdır.

kanka düşüncelerine saygı duyan biri olarak bu söylediklerine katılmıyorum.

istanbul depremini ele alıyorum. beklenmedik bi durumda adam gibi çıkıp yorum yapmaları gerekirdi hiç bi sorun yok diye açıklama yapıldıkdan saatler sonra şebeke çekmeye başladı. kaldı ki deprem istanbulda oldu ben adanada yaşıyorum neredeyse 1000km var.

depremden yaklasık 6 7 ay önce dronecell diye reklam yapıp depremde sistem çökünce eleştirdi insanlar birazda.

Fuck Mobb Deep Fuck Biggie Fuck Bad Boy as a staff record label and as a mother fuckin crew. En büyük hayalimi sordu geçenlerde birisi Midtown metrosundan inip Broadwayde bir kaç tur attıktan sonra Union Square Park karşındaki Starbucksda bir kahve içmek.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

@Rotkerim

Geçen İstanbul depreminde İstanbul'un göbeğinde yaşayan birisi olarak Vodafone kesintisiz hizmet verdi Turkcell bir gitti geldi ama hizmete devam etti. Telekom ise tüm ülkede çöktü. Neden çöktü mümkün oldukça basitleştirmeye çalıştırayım. 

Telekom uzun zamandır Vowifi hizmetini test ediyordu. Depremin olduğu gün Vowifi sistemini çalışan sistemde test ediyorlardı. Testi çalışan bir sistemde yapmak evet büyük aptallık. Şimdi bu operatörlerin arkaplanda abonenin sim kartının arkasındaki seri numarasını ve telefon numarasını eşledikleri bir sistem var. Vowifi test edilirken bu sistemide yeniden elden geçirelim diyorlar. Tam bu sırada deprem oluyor.

Telefon full çekiyor baz istasyonuna bağlı ama baz istasyonu merkeze bağlanıp senin sim kartını doğrulayıp şebekede oturum açamıyor. Yoğunluktan dolayı Telekom elemanları iyice sıçıp sıvıyor. Tahminim elemanlar acemiydi zira sistemi yeni baştan yazdılar tam 12 saat sürdü tüm hatların gelmesi.

Bu salaklığı 2 sene önce Vodafone'da yapmıştı. Onlar sistemi çökertmemişti ama sim kart seri numarasını ve telefon numarası listesini yanlış bağlamışlardı. Sen Mahmut'u arıyorsun karşına Ayşe çıkıyordu.

https://eksisozluk.com/23-kasim-2018-vodafone-numara-karisma-rezaleti--5855863

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

@Rotkerim

Geçen İstanbul depreminde İstanbul'un göbeğinde yaşayan birisi olarak Vodafone kesintisiz hizmet verdi Turkcell bir gitti geldi ama hizmete devam etti. Telekom ise tüm ülkede çöktü. Neden çöktü mümkün oldukça basitleştirmeye çalıştırayım. 

Telekom uzun zamandır Vowifi hizmetini test ediyordu. Depremin olduğu gün Vowifi sistemini çalışan sistemde test ediyorlardı. Testi çalışan bir sistemde yapmak evet büyük aptallık. Şimdi bu operatörlerin arkaplanda abonenin sim kartının arkasındaki seri numarasını ve telefon numarasını eşledikleri bir sistem var. Vowifi test edilirken bu sistemide yeniden elden geçirelim diyorlar. Tam bu sırada deprem oluyor.

Telefon full çekiyor baz istasyonuna bağlı ama baz istasyonu merkeze bağlanıp senin sim kartını doğrulayıp şebekede oturum açamıyor. Yoğunluktan dolayı Telekom elemanları iyice sıçıp sıvıyor. Tahminim elemanlar acemiydi zira sistemi yeni baştan yazdılar tam 12 saat sürdü tüm hatların gelmesi.

Bu salaklığı 2 sene önce Vodafone'da yapmıştı. Onlar sistemi çökertmemişti ama sim kart seri numarasını ve telefon numarası listesini yanlış bağlamışlardı. Sen Mahmut'u arıyorsun karşına Ayşe çıkıyordu.

https://eksisozluk.com/23-kasim-2018-vodafone-numara-karisma-rezaleti--5855863

MÜKEMMEL OLAY YA TAM VODAFONE A YAKIŞACAK DÜZEYDE lfjkhsdglşjhsdfgljşh :_D :D:D:D:D

son durumda kullandığım numarayı batmandaki arkadaş bu yeni numaram diye tüm tanıdıklarına dağıtmış. sürekli birileri arayıp kendisiyle görüşmek istiyor. eski numarasını arayın ricasında bulunduğumda garipsiyorlar.

:S:DFSDGlkfdjhglkjfhg

...said addicted.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

antalya  ttelekomda sorun hiç olmadı.

bide ttelekom wifi ile arama aktif sanırım ondan etkilenmedi hiç.

kazık yiyen türkselciler düşünsün

abi kesinti olması bana görede normal.

bütün ülke evde ve hem karantina hem bayramdan dolayı bütün ülke birbirini arıyor.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HanDSomE
    HanDSomE's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı
    whopper bunu yazdı

Ya abi saçma sapan mantıkla konuşma gözünü seveyim. Bir altyapı ekstrem durumu bile kaldırmak üzere tasarlanmalıdır. Bunun lamı cimi yok. İnsanların hayvan gibi para akıttığı bir sektör önemli gün ve zor zamanlarda çökecekse siksinler öyle altyapıyı. Kendini tv mv diyerek kandırma bence.

Abi anlamak mı istemiyorsunuz yada anlamamazlığa mı vuruyorsunuz ?

Kablosuz bir sistemden kablolu performansı istiyorsunuz. Diyorum ki tüm dünyada durum bu. Baz istasyonları aşırı yoğunluğu kaldıramaz. Her bazın belli bir kullanıcıya hizmet verme limiti vardır. Operatörler keyiflerinden maç, konser gibi alanlara baz istasyonlu minibüs göndermiyor. Evdeki modemine aynı anda 100 cihazın bağlanıp torrent çektiğini düşün ? Hayvan gibi para akıtılan sektör demişsin yukarıda yazdığım gibi Telekom ve Vodafone maliyetlerini zor karşılıyor. Aç BTK'nın yıllık raporlarına bak. 

Operatörler bir bölgeye baz istasyonu kurarken bölgedeki mevcut aboneden tutun, ileride artacak nüfusa kadar hesaplama yapar. Baz istasyonun parasını ne kadar zamanda amorti edeceğine bakar. Baz istasyonu için hesaplamaları yaptın bu sefer belediyeden izni var, büyükşehirden izni var, kurulacak en uygun yeri bulmak var, istasyonun kurulacağı  yerin mal sahibiyle anlaşması var. Sonrasında ben mahallemde baz istasyonu istemem kanser yapıyor diyen çomarlarla uğraşması var. Ayda 30-40 lira fatura ödeyip uydu telefonu perfornmansı istiyorsunuz.

Ayrıca operatörlerin kanun gereği baz istasyonlarının çekim gücünü en düşükte tutması zorunlu. Yurtdışında 1 istasyonla çözülecek alana bizim operatörler 2-3 tane baz koymak zorunda.

Mesut Çevik'in videosu güzelce anlatmış durumu. Devlet ve operatörlerinde bu tip durumlarda insanları Whatsapp, Telegram, Bip gibi mobil uygulamaları kullandırmaya özendirmesi gerek. Japonya gibi her Allah'ın günü deprem, tsunami olan ülkeler böyle yapıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=wZe7xrQ_-Z4

Aman neyse ne. Sanki Turkcell babamın şirketi çok uzadı bu muhabbet. Anlamayıp hala laf sokma derdinde olanlar kafalarına göre devam etsin. Bu konuya son mesajımdır.

hocam aslında dolaylı yoldan katılyorum sana. Bu binadaki uydu veya diğer verilen örneklerle aynı şey değil. Adamlar baz istasyonu kurup veya koskoca DC'yi kurup sana fatura etmiyor. 30-50 tl veya benzeri rakamlarda bi hizmet satıyor. Fakat kurdukları alt yapılar milyonlar değerinde. O kurdukları baz istasyon ve DC'yi sana dedike edip faturalandırsa doğal olarak niye çöküyor diyebilirsin. Dar boğaz dediğimiz özel günlerde herkesin yüklenmesi sonucunda köprü trafiği gibi modem örneğin gibi tıkanıyor. Belediyelerin alt yapılarıda benzeridir. Ortalama 30kg yağış alan bir bölge, doğal afetler neticesinde bir anda 100kg yağış olursa sel olur. Sen de ne biçim alt yapı nasıl 100kg yapamazsın dersen. Belediye o şekilde sadece yılda bir kaç kere oda belli olmayan doğal afetlere göre alt yapı yaparsa ne alt yapı masraflarının altından kalkabilir hemde gereksiz bir yatırım olur. He bu şey demek değildir her özel günde napcaz çökücez mi diye. O kadar mühendis var alternatif çözüm üretecekler.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

ulan tahribat bile cahil cüheyla dolmuş böyle mi olduk 15 20 senede ileri gideceğimize geri mi gidiyoruz telekominikasyon teknolojilerinden hiç mi anlamıyorsunuz bu kadar mı cahilsiniz.. Bir afet anında herşeyi kaldıracak güçte olmalıymış otobanlarda aynı anda 70 milyon araç geçecek şekide mi yaplıyor

1. sen beğen beğenme altyapı çökmesi normal ki altyapı çökmedi altyapı çökse internete de giremezsin sms de atamazsın...

2.ses iletimi ile veri iletimi bambaşka teknolojiler

veri iletiminde bazistasyonu binlerce kişiye pay edilebilir hız düşer veri sıkıştırılır sıraya alınır ama gider bu sebeple normal arama yapamıyorken Whatsapp üzerinden yada telegramdan yada skype görüşmelerini yapabilirken ses iletimi olmuyordu

3. ses iletimi sıkıştırılamıyor paylaştırılamıyor bu sebeple yogunluk anında aramalar düşmüyor anlayabildiniz mi bu kadarını? Hani kimyada sıvılar sıkıştırılamaz kanunu varya öyle düşünün,internetide plastik kutu gibi düşünün biri ile oynayabilirsin diğeri ile oynayamazsın

4. çözüm nedir ??

bireysel çözüm internet üzerinden arama yapmaktır bu tarz yogunluk anında volte veya wifi araması yaparsanız ve karşı taraftada açıksa yine arama yapabilirsiniz bu sizin bireysel çözümünüz.

kurumsal çözüm ise aramalarda artık ses iletimi yerine veri ilerimine geçmektir ve 4g ile birlikte bu zaten başladı volte wifi call bunların en büyük örneği ve yaygın teknolojisi ilerleyen zamanlarda 5g ile birlikte yavaş yavaş ses iletimi yerini tamamen veri iletimine bırakacak bu ve benzeri problemler ortadan kalkacak.

şimdi normali normal olarak algılamayan gidip kumda oynamaya devam etsin onlar sanıyorki bu tarz olaylar dünyada yaşanmıyor bu tarz olaylara çözüm üretilmiyor.

PanxeR tarafından 25/May/20 15:42 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı
    ilteris bunu yazdı

Amına kodumun Turkcell i en lazım oldugu zamanda çalışmıyor,  bir de sapıtıp baskasının sms lerini bana gönderiyor.

Ömer abi kim amk, bana ömer abi iyi bayramlar diye mesajlar geliyor :D

Bi de grup oluşturmuş götveren 24 kişiye pompalamış mesaj,

benim telefonda da grup oluşmuş nasılsa anlamadım. Arama yapamıyorum 50 denemeden 1 i düşüğ, arkadan garip sesler geliyor puh amına ... 

Ben gülünce millet alınıyor, yazdıklarına güldüm la, bunda anlamayacak ne var. te âlla'm ya ^^D` ( <- Çok güldüm, kahkaha atarak güldüm anlamında yaşadığı'n olaya.)

al bak, bir benzerini de @NoName yaşamış. ^^D`

RitmFarbRacourci tarafından 25/May/20 15:54 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 6242 Toplam Mesaj: 56
turkcell vodafone avea turk telekom