folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 5 Bin Yıl Yetecek Bor Madeni Rezervi Bulundu...

5 Bin Yıl Yetecek Bor Madeni Rezervi Bulundu...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    stillalive
    stillalive's avatar
    Erkek
    http://img4.imageshack.us/img4/1445/66284manset.jpg

Türkiye bu madenle dünyada büyük söz sahibi olabilir. Ancak kullanamadıktan sonra ne fayda?
    Dünya rezervinin neredeyse yarısı 20 bin nüfuslu iki komşu ilçemizden çıktı. Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde, yaklaşık 1 milyar ton bor madeni rezervi bulundu ki bu da 5 bin yıllık servet demek...

DÜNYADAKİ BORUN YÜZDE 70'İ

Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün yaptığı sondaj çalışmalarına göre yaklaşık 1 milyar ton bor madeni rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.

Sanayide kullanılan ve çağın madeni olarak tanımlanan borun dünyadaki rezervinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'de, bunun yüzde 70'i de Emet'te bulunuyor.

BOR MADENİ NERELERDE KULLANILIYOR?

Bor mineralleri ve bileşikleri doğrudan kullanılamıyor, ancak sanayinin birçok dalında katkı maddesi olarak değerlendiriliyor.

Cam elyaf, optik ve teknik cam endüstrisi, sır ve emaye üretimi, boya ve diğer bazı kimyasalların yapımı, seramik, gübre, fotoğrafçılık, ilaç, deri, demir-çelik, kozmetik, sabun ve deterjan sanayisi, enerji sektörü ve nükleer uygulamalarda kullanılan bordan son yıllarda uzay araçlarının üzerlerinin kaplanması, ısı yalıtımı, pil, yanmaz kumaş, çelik yelek, askeri tank zırhları imalatında ve araç yakıtı olarak yararlanılıyor.

ABD'deki petrol kaynaklarının azalmasından sonra araç yakıtı olarak kullanılabileceğinin belirlenmesi, borun stratejik önemini artırdı.

Türkiye'nin ihraç kalemlerinden de biri olan bor, ABD, Japonya, Çin, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika ülkelerine gönderiliyor.

BORLU ÇİMENTO ÜRETİLECEK

REZERV TESPİTİ VE BORLU ÇİMENTO ÜRETİMİ PROJESİ

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Emet ve Hisarcık'taki sahalarda yapılan sondajlara göre yaklaşık 1 milyar ton bor rezervi bulunduğunu saptadı.

Müdürlük tarafından rezerv tespiti için çalışmaların MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürüldüğüne işaret eden yetkililer, sondajlara bu yıl da devam edileceğini kaydetti.

Emet Bor İşletmesinin yıllık bor üretimi ve satışının yaklaşık 200 bin ton olduğunu ifade eden yetkililer, bölgedeki bor madeninin ömrünü 5000 yıl olarak tahmin ettiklerini belirtti.

Yetkililer, işletmede 830 işçi ve memurun çalıştığını bildirerek, bor ve bor atıklarından çimento imalatında katkı malzemesi olarak kullanılması yönünde çalışmalara devam edildiğini anlattı.

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında teknik ekibin, dayanaklı çimento ve beton asfalt yapımı için gerçekleştirilen deneylerden olumlu sonuç alındığına dikkati çeken yetkililer, çimento üretimi için proje çalışmalarına ağırlık verdiklerini duyurdu.

BORİK ASİT FABRİKASI ZİNCİRİNE YENİ HALKA

Emet'te üretilen borun işlenmesi konusunda da önemli çalışmalar yapılıyor.

Bor madeninden elde edilen borik asit, daha önce Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Eti Maden İşletmelerinin tesislerinde üretiliyordu. Bu tesisin ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından Emet'te 2002 yılında borik asit fabrikası kuruldu.

Yıllık 100 bin ton borik asit üretilen fabrika, yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri karşılayamayınca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından ikinci fabrikanın kurulmasına karar verildi.

Mevcut fabrikanın yanındaki alanda bu ay sonunda inşaatına başlanacak tesiste, yıllık 100 bin ton borik asit kapasitesiyle 2010 yılında üretime başlanması hedefleniyor.

Geçenlerde kumpircide otururken, salataları, kaşarlı kumpirleri ve kısırları gördüm, o sırada şöyle düşündüm: Kısırlaştırılmış Siyaseti, Kaşar Siyasetçilerden Alırsak, Önümüze Amerikan Salatası Olarak Gelir Ve Biz de Onu Yeriz, Ama Orada Unutulan Birşey Var, O da Çoban Salatası.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Varg
    Varg's avatar
    Erkek
    petrolde var ne zike yarıyor ?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nihat
    nihat's avatar
    Erkek
    petrolle boru kıyaslamayalım bor tanecikle iş yapar belki petrolü piyasadan silecek bi madde olabilir doğru kullanılırsa
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HacKeR_tr
    HacKeR_tr's avatar
    Erkek
    nihat bunu yazdı:
    -----------------------------
    petrolle boru kıyaslamayalım bor tanecikle iş yapar belki petrolü piyasadan silecek bi madde olabilir doğru kullanılırsa
    katılıyorum ayrıca fazla bor göz çıkarmaz :D

Hatalarımla varım, hatta hatasızlıkla gurur duyacak kadar alçalmadım.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    seffah
    seffah's avatar
    Erkek
    hocam kuısura bakmayın ama  biz iki eliyle bi zikini doğrultamayhan bi ülkeyiz amerkia-israil-iran bize bu derece önemli ve  rezervi bukadar çok olan bi madeni sizce yedirirmi:d

hayat ölümle kumar oynama sanatıdır..ebn bu snatı icra edebiliyorum ya siz...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hyb
    hyb's avatar
    Erkek

başkalarının bizden daha çok sevindiğine eminim...

........................................
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HacKeR_tr
    HacKeR_tr's avatar
    Erkek
    hyb bunu yazdı:

başkaları bizden daha çok sevindiğine eminim...

haklısın bizi biz değil başkaları kullanıyor . . .

Hatalarımla varım, hatta hatasızlıkla gurur duyacak kadar alçalmadım.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    BilimAdami
    BilimAdami's avatar
    Erkek

şimdi birileri çıkacak diyecek devlet bi zik yapmıyo bu boru işlemiyo satmıyo ben onlara  cevap vermek istiyorum.

lazım olmayan boru kimse alıp kullanmaz isterse düntyada tek bor bizde olsun şu an için dünyaya bizdeki bor rezervinin yüzde 3 ünden az bi şey ihtiyaç duyuluyo bunuda başka yerlerden temin edenler var. o yüzden şu anda bu bor bi işe yaramıyo borla çalışan şeyler üretildiğinde  yarayabilir =) bu arada trnin petrolu kendisine yetmiyo nerde trde petrol var ?.

bu arada azla bor göz çıkarır bunuda bilelim yani. bu bor denen şey yüzünden ülkeler savaşa girebilir petrolden bile daha değetrli birşleydir ama kimseye bunun bu değerinden bahsedilmemektedir edilmeyecekte daha uzun bi süre. herneyse ben bu saatlerde ne yazdığımı bilmeden ayzıyorum uyuyayım ben.

ben seni ölesiye sevmiştim, sen beni öldürüpte terkettin...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    elminster
    elminster's avatar
    Erkek

Nury bunu yazdı:
    eğer dışardan bunada el atmazlarsa türkiye ekonomisine inanılmaz derece katkısı olur

işte buna engel olacakları kesindir. ne zaman türkiye lehine iyi yönde gelişmeler olsa çelme takanlar olmuştur...

Teyzesi defterdar olan fayton ile damda dolaşır...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    antivirus
    antivirus's avatar
    Erkek

bu madenleri işleyemeyeciğimiz veya işlettirilmeyeceğimiz için isterse 100 bin ıllık olsun ne fayda...

Nev-i Şahsına Münhasır.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HeadBanger
    HeadBanger's avatar
    Erkek
    TC 'de Sanırım Bir Yıl boyunca sadece 5 maden açma hakkının oldugunu biliyorum bu hususlar dışındaki diğer maden açma işlemleri için ihaleler ile yurtdışındaki şirketlere verilerek TC Maden işleri ortaklığı ile belli bir kær payı ile TC de Ortak olabilir ama para tabiki diğer ülkelerin kasasına gidiyor .:) ki bunlar benim bildiklerim yanlışta olabilir.

Boş İşler Uzmanı..
Toplam Hit: 6047 Toplam Mesaj: 39