5 Kw'lık Güneş Enerji Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cybermole
    cybermole's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

Bunların izin işi var . Onuda araştırmak lazım. 

Önce para yatırıp sonrra hop hemşerim yassah  demesinler . 

satışını yapacaksan gerekli bir de ormanlık arazi ise sıkıntı cıkarırlar.. ormanın ortasına kuramazsın.

ama köy yeri tarla takke sıkıntı olmuyor varıp da ges kurulmucak :)

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Kuracağım sistem şu şekilde:

1x istabreeze rüzgar türbini 2000watt

6x 270watt tommatech solar panel

48volt tommatech inverter

12 adet 12volt 100 amper jel, ya da deepcycling kuru akü

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trooper
    trooper's avatar
    Erkek

Kardeş evi köye de yapsan ruhsat lazım sana. Şikayet alırlarsa yıkarlar. Olmadı yıkmadılar, evi bitirsen bile ruhsatsız evlere elektirik verilmiyor artık. Ruhsatlı yapıya ise şartsız şurtsuz elektrik getirmek zorunda dağıtıcı firma.

ZzZzZzZ...!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek

Hayirli olsun hocam ilk atılımı yapabilmissin :)

Solar işi biraz mesakkatli, 400m birsey değil normal elektrik almaya bak sen. 

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    Nomm bunu yazdı
    weskeyy bunu yazdı
    Nomm bunu yazdı

Çizik

Bulunduğum yerde cw enerji var gittim fiyat aldım derdimi anlattım onlar da anlattılar eşittir ne kadar dedim şu kadar K dediler kendimi toparlayamadım ama bunu yapacağım baba elektrik şirketlerinin bafilemesinden bıktık yani.

Çizik attım ama müridlerden belki uygun fiyatla bu işi çözen çıkar ümidiyle çünkü piyasa da şuan 5 kW üretim yapacak bir sistem 50.000 tl yi gözden çıkarmayı gerektiriyor. Sana buradan ne kadar kar ettirir onu bilmiyorum. Köy de de şehir de de yaşasan kullandığın cihazlar veya üniteler aynı

Yani köyde buzdolabı kullanmayacakmısın kuyu da mı saklayacaksın gıdanı yada televizyon yada çamaşır makinesi vs vs. 

Çamaşır makinesi ayda 4 kere çalıştırsan ultra A plus olmadıktan sonra min total de 700-800 watt elektrik harcar

Bizim evde 690 lt XL buzdolabı var günlük tüketimi 1 kW ortalama şuan ki güncel tarifeye göre sadece buzdolabı aylık 10 tl lik elektrik harcıyor. Bunları düşünerek yatırımını yap. Uzun vade de iş yapar mı yapar ama ne kadar uzun vade kullanacaksın o sistemi ?

Bakım masrafları vs bunları da düşün Bir cihazı kurmak ayrı maliyet bakımları ayrı maliyet, çoğu firma bakımlarını yaparken de iyi sokar :D İşin raconu bu sen cihazın çalışmasını istersin o da fiyatını belirler. :D

50.000 tl lik bir ünite şuanki ortalama aylık 400 tl geliyorsa faturan tabi bu hep 400 tl olarak kalmaz vergiler artı zamlarla fiyat yükselebilirde. O zaman senin ünite min 8-9 yılda ödediğin parayı çıkartır o da hiç arıza yapmaz ise..

Oturduğun mülkü sezonluk kullanıyorsan kaaaara bile geçebilirsin. :)

Hocam diğer postlarını da okudum bence bir youtube kanalı açmalısın, tapu işini nasıl hallettiğini, evi yaparken kimlerden yardım aldığını çizim vs, evin yapım aşamalarını sadece fikir vermek istedim. Birde geçen bir kanala denk geldim yine şehirden köye kaçmış bir çift kendi videolarını çekmişler amatörce ama bayağı bir izlenme almış net para da kazanıyorlardır.

https://www.youtube.com/watch?v=4SzyiccKWtk

36 k abone ye ulaşmışlar.. 

Ben de uzun zamandır arsa bakıyorum senden fikir alabilirim. 

Hocam 50 olmasa da bi 30K çıkıyor kafadan. 

Özelden dönüş yaptım ayrıca :)

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Kuracağım sistem şu şekilde:

1x istabreeze rüzgar türbini 2000watt

6x 270watt tommatech solar panel

48volt tommatech inverter

12 adet 12volt 100 amper jel, ya da deepcycling kuru akü

Hocam hibrit sistem baya mantıklı gelmeye başladı.bizim tarlada senenin büyük bölümü hiç esmese 10 saat 10-12 şiddetinde rüzgar olan bir bölge var.Marka konusunda tommatech nasıldır? Lextor ürünleri de epey var piyasada. anladığım kadarıyla bu markalar ortalama piyasa malları. İleride sorun çıkarma olasılığı nedir acaba? İnverteri sağlam alayım diğerlerini yetmezse de arttırırım kafasındayım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

12V 200Ah jel akü x 10 Ad
    250w poli güneş paneli x 16 Ad
    4000-5000Va48vdc tam sinüs inverter charger x 1 ad
    10 lık solar kablo x 100 MT
    50ah w otomat x 12 ad
    2x1,5TTR kablo x 50 mt
    polyster pano (kurulum yerine göre catı üstü olacaksa catı altına gore)

bu sistem ile 4kwlık tam sinüs hibrit bi sistemin olmus olur panel sayısını 4 adet daha yokseltip 5 kw yapabilirsin.

birde kuracagın yerin konumunu atarsan sana güneş hesaplamasını da ayrıca gonderirim.

ona göre kurarsın.

Hocam kuracağım yer Bafra'da güneş olarak en düşük ayda ortalama 2.6 saat güneşlenme süresi görünüyor.Rüzgar için hesaplama yapabileceğim bir yer biliyor musun? Hibrit sistem yapıp akü sayısını olabildiğince küçük tutmaya çalışacağım. Sistemin zayıf halkası akü maalesef.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    trooper bunu yazdı

Kardeş evi köye de yapsan ruhsat lazım sana. Şikayet alırlarsa yıkarlar. Olmadı yıkmadılar, evi bitirsen bile ruhsatsız evlere elektirik verilmiyor artık. Ruhsatlı yapıya ise şartsız şurtsuz elektrik getirmek zorunda dağıtıcı firma.

Hocam yapı ruhsatı aldık. Elektrik şirketi gelip baktı ama 1 seneden önce direk diktirip evine elektrik bağlatan yok.Yaklaşık 10K tl verip direkleri ben alıp dikeyim desem benim elektrik alacağım noktada voltaj 200 ü görmüyormuş. elektrik bağlatıpta kullanamamakta var :). Elektrik şirketi yeni trafo yapılması gerekebilir diyor.Ne zamana yapılır allah bilir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tacir
    tacir's avatar
    Erkek
    Metanet bunu yazdı

Hayirli olsun hocam ilk atılımı yapabilmissin :)

Solar işi biraz mesakkatli, 400m birsey değil normal elektrik almaya bak sen. 

Bİzim de önceliğimiz o ama Trooper hocama yazdığım ayrıntılar var maalesef.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

400 metre bişey değil, ben nerdeyse 1km mesafeden kablo çektim. ilk başta güneş enerjisi sonra jeneratör sonra şebeke elektriğine geçtim ve kesinlikle şunu söyleyim şebekeden şaşma.

emin ol güneş enerjisine harcadığından daha azına mal olur. benimki bağ evi olduğundan sistem küçük 1500w lık benim invertör. 7.5kw da jeneratörüm var. huzuru elektrik bağlatınca buldum :)

edit. 200v a düşüyorsa kabloyu kalın kullanman lazım. benim 500 metre alimünyum 4x25, sonrki 500 metre 2x10 bakır kablo ile geliyor. dalgıç motor, kaynak makinası vs 0 sıkıntı günde 5-6 saat dalgıç çalışıyor.

FOXXLY tarafından 21/May/20 00:18 tarihinde düzenlenmiştir

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
Toplam Hit: 4355 Toplam Mesaj: 46
inverter solar panel güneş enerjisi