folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek

Hocalarım merhaba 7 aydır üzerinde çalıştığım, fabrikamıza yararlı olacağını düşündüğüm bir projem var. bir kısmını gerçekleştirdim. ama bazı işlemesine rağmen bazı problemlerle karşılaştım.

Proje neydi

yüksek yoğunluklu polietilen boru üretiyoruz. mevcut şebeke suyu çok aşırı kireçli olduğundan dolayı çözümü yağmur suyunda buldum. fabrikamızın çatı yağmur oluklarını yaklaşık 60 m3 bir yalıtımlı havuza bağladık kışın yağan tüm yapmurdan faydalanıp havuzu doldurduk. havuz çıkışına partikül tutucu filtre ile havuzdaki su buharlaşmasında kaybedeceğim su için de şebekeden standart ev tipi arıtma sistemi kurdurdum. kapalı çevrim bir kullanım alanımız oluştu 6 adet extruder hattından çıkan boruyu soğutmak için bu suyu kullanıyoruz. 3 ve daha fazla makineyi kullandığımızda su sıcaklığı 45 - 50 derece sıcaklığa ulaştı. bunu tahmin ederek havuza chiller tipi bir soğutma sistemi kurmuştuk ancak yetmedi. 

şimdi soru şu yaklaşık 4000 m2 stok sahasında boş arazimiz var yaklaşık 2 ay sonra beton attırıp kullanıma alacağız. bu toprak sahayı 20 mm çaplı boruyla dolanıp (yaklaşık 10000 m boru yapıyor) bir su pompa motoruyla toprağın altından havuza bir çıkış versem suyu pratikte soğutabilir miyim? (teorik hesaplamada soğutabiliyorum)

ya da nasıl bir soğutma sistemi kullanabilirim. eşanjör sistemleri aklıma geldi ama kararsız kaldım.  su soğutma kuleleri var ancak ne kadar verimli su kaybı çok mu? sonra bizi yağmur duasına çıkartmasınlar :) 

uzatmıyım bu suyu havuz içinde veya havuza su girmeden önce nasıl soğutabilirim ? her türlü fikire açığım 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yigit
    Yigit's avatar
    Erkek

toprak altında su pratikte soğur depolamayı toprak altında yapıp pompa yardımıyla itip kullanırsan 15 - 20 derece civarında su kullanırsın tabi derinleştikçe ısı düşer.. 
    3-5 metre arasında 15 derecede tutman pratikte mümkün.

not: 15 metre derinlikte ısı 10 derecede sabitlenir ve mevsimsel değişikliklerden etkilenmez yazıyor internette.

Yigit tarafından 20/Nis/16 10:31 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek

kimyasal bir yöntem kullanıbilir.

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    Yigit bunu yazdı

toprak altında su pratikte soğur depolamayı toprak altında yapıp pompa yardımıyla itip kullanırsan 15 - 20 derece civarında su kullanırsın tabi derinleştikçe ısı düşer.. 
    3-5 metre arasında 15 derecede tutman pratikte mümkün.

not: 15 metre derinlikte ısı 10 derecede sabitlenir ve mevsimsel değişikliklerden etkilenmez yazıyor internette.

üstad şimdi benim yaptırdığım havuz yer altında izole şekilde, ben makinelerden çıkan sıcak suyu havuza biraz soğutarak götürsem chiller in işi rahatlayacak. 7 24 soğutmaya uğraşıyo yazık alet. toprağın 1 metre altına 20 lik  5 - 6 km boru gezdirip (ayrıca üstüne 20cm beton atılacak) çıkan suyun bir miktarını burada gezdirip havuza göndersem faydası dokunur diye düşünüyorum ama ne yapacağım konusunda kararsız kaldım. 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    skyvalet
    skyvalet's avatar
    Erkek

Hocam toprak altından boru geçirerek soğutma işini ısı pompası işi yapan adamlara mail atarak ayrıntılı öğrenebilirsin.Biz burda sana olur veya olma deriz.Yaparsın olmaz.O da hoş olmaz yani.İşin teknik verileri pompacılarda vardır.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı

su pompa motorlarımıza zarar vermeyecek ve makinayı tahrip etmeyecekse kullanılabilir ama nasıl bi kimyasaldan bahsediyosun hocam soğutma için ? 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    skyvalet bunu yazdı

Hocam toprak altından boru geçirerek soğutma işini ısı pompası işi yapan adamlara mail atarak ayrıntılı öğrenebilirsin.Biz burda sana olur veya olma deriz.Yaparsın olmaz.O da hoş olmaz yani.İşin teknik verileri pompacılarda vardır.

hocam aksaray ilindeyim, burada neredeyse bu işle ilgilenen adam yok.  ankaradan veya istanbuldan adam gelmesi gerekiyo adam keşif yapmam lazım diyo doğal olarak onlarda gelmek için mırın kırın ediyolar. işin açığı tok satıcı modundalar. 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek
    khonyalim bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

su pompa motorlarımıza zarar vermeyecek ve makinayı tahrip etmeyecekse kullanılabilir ama nasıl bi kimyasaldan bahsediyosun hocam soğutma için ? 

Sıkıştırılmış CO2 ile olabilir hocam ama 60 ton için ne kadar gerekli olur vs tam bilmiyorum, bu yöntemle buz elde ediliyor

sana gelince.. ne ben sezar'ım,ne de sen brütüs'sün ne ben sana kızarım, ne de zatın zahmet edip bana küssün artık seninle biz, düşman bile değiliz"
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    KasiRGamsi bunu yazdı
    khonyalim bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

Sıkıştırılmış CO2 ile olabilir hocam ama 60 ton için ne kadar gerekli olur vs tam bilmiyorum, bu yöntemle buz elde ediliyor

Bi araştımak ve maliyet analizi yapmak lazım bi araştıralım bakalım sürekliliği ve verimliliği varsa neden olmasın. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KasiRGamsi
    KasiRGamsi's avatar
    Erkek
    khonyalim bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı
    khonyalim bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

Bi araştımak ve maliyet analizi yapmak lazım bi araştıralım bakalım sürekliliği ve verimliliği varsa neden olmasın. 

inşallah işini görür

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asiminnesli
    asiminnesli's avatar
    Erkek

hocam yerin 10 m altında sıcaklık yakşalık 5 dereceye kadar düşüyormuş ( bakmak lazım ama düşüğünden eminim ve çoğu yerde bu şekilde yazın soğutma kışın ise donmama sağlanıyor yani mümkün ama bi araştır istersen)

I am Jack's inflamed sense of rejection
Toplam Hit: 12422 Toplam Mesaj: 82
proje makine su fikir soğutma