folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    PathfindeR00 bunu yazdı

Boru döşerseniz patlayabileceğini düşünerek davranın bence. 

Nükleer reaktörlerde cooling tower - soğutma kulesi olayına bir bak hocam. 35C suyu 25C e filan düşürüyorlarmış. Sadece dandik kule yani, su dolanıyor içinde. 

hocam boruları kendimiz üretiyoruz test ediyoruz patlama ihtimali yok :D ama tabiki onu da düşünüyoruz. soğutma kulesi daha önce de yazmıştım düşüncemin bi kenarında ama maliyetli. 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    exchanger bunu yazdı

Yerin en az 2 metre altına olacak şekilde , tabi ana havuzunun tabanından daha aşağıda olmak koşuluyla, 30 cm yüksekliğinde ek bir havuz yaptırsan, üstü kapalı tabiki, toprak attır eski haline döndür o kısmı.  eni e boyu en az 10 ton su alacak ebatlarda olsun. şimdi ana havuzundan oraya 36 lık boru bağlıyorsun su direkt oraya akıyor. Bu küçük havuzun diğer ucuna bir pompa bağlayıp ana hattına aktarıyorsun hocam. Yerin soğukluğunu kullanarak doğal klima oluşturuyorsun. İkinci havuzun yüksekliğinin 30 cm olmasının sebebi tabiki yüzey alanını arttırmak ve soğumayı kolaylaştırmak. 

Bu arada yağmur suyu çözümün gerçekten harika, tebrik ederim.

edit: bu arada ana havuzunun yalıtımlarını da söktürme şansın varsa söktür, fabrika kabul eder mi bilmem ama suyun soğumasında etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

senin bu dediğin doğal klimayı ben stok sahasının altından 20 lik veya 35 lik diye tabir ettiğimiz borularla yapmayı düşündüm yer altından 1.5 metre derinliğinde geçecek olan borularda 2 kw lık bir su pompa motoru ile suyu havuza yer altında dolaştırıp dökmeyi düşündüm ama teorikte yaptığım ısı transferi hesabı tutuyo pratikte tutar mı emin değilim :) 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    csr288 bunu yazdı

60 ton suyun devirdaim aşaması nedir hacı . kullandığın boru çapı nedir kullandığın havuzun şekli nedir ? 

hocam makinelerin hepsi açık olduğunda 24 saatte 34 ton su kullanmakta boru soğutması için. havuzun şekli 2,6 m genişlik, toplamda 23 m uzunluğunda, maksimum 1 metre yükselebilecek şekilde aşırı dolma tahliyesine sahip, 3 bölmeden oluşan şelale tipi bir havuz, havuzun çıkışından makinelere pompaların bastığı suyu taşıyan boru 110mm çapa sahip. makinelerin başına kadar geliyo makinelere 40 lık pprc tesisat borusu ile dağılıyo (5 ayrı hatta dağılmakta) dönüş borusu herhangi bir motora bağlı olmaksızın kendi cazibesi ile akan 225 mm çap a sahip bir boru.. 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    Pisibaliqi bunu yazdı

Kardeş bir inşaat mühendisi olarak bende kendi yaklaşımımla belki işine yarar bir yöntem söyleyeyim. Hazır elindeki ısı enerjisini neden piç etmeye çalışıyorsun? Elektrik üretmen mümkün değil mi? makineci olarak siz daha iyi bilirsiniz Termoelektrik dönüştürücüler peltierler falan onlara bi göz atıp sudaki enerjiyi kullanamazmısın?

hiç düşünmemiştim açıkçası yani gider borusuna bağlanacak akışı etkilemeyecek bişey ile ısı enerjisi kullanılabilir tabi. ama detaylı araştırma yapmak lazım. saygılar :) 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Bence soğutmak yerine çıkan ısıdan faydalanmanın bir yolunu bul, mesela çevrede doğalgaz yakan evler fln varsa onların kalorifer sistemine bas, sana doğalgaza verdiklerinin yarısını ödesinler.

3 katlı idari binamız, ayrı yeten yaklaşık 6000 metrekare doğalgaz ile ısınmakta olan kapalı alan üretim binalarımız var buralara kışın yaklaşık olarak zaten aylık 2000 tl den aşağı doğalgaz faturası gelmiyor. sence yeterli bi kazanç değil mi ? :) ayrıca organize sanayi bölgesi içindeyiz yakınlarda o tarz yerleşim birimi maalesef yok. keşke olsa gerçekten çok mantıklı. 

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    exchanger
    exchanger's avatar
    Erkek
    khonyalim bunu yazdı
    exchanger bunu yazdı

Yerin en az 2 metre altına olacak şekilde , tabi ana havuzunun tabanından daha aşağıda olmak koşuluyla, 30 cm yüksekliğinde ek bir havuz yaptırsan, üstü kapalı tabiki, toprak attır eski haline döndür o kısmı.  eni e boyu en az 10 ton su alacak ebatlarda olsun. şimdi ana havuzundan oraya 36 lık boru bağlıyorsun su direkt oraya akıyor. Bu küçük havuzun diğer ucuna bir pompa bağlayıp ana hattına aktarıyorsun hocam. Yerin soğukluğunu kullanarak doğal klima oluşturuyorsun. İkinci havuzun yüksekliğinin 30 cm olmasının sebebi tabiki yüzey alanını arttırmak ve soğumayı kolaylaştırmak. 

Bu arada yağmur suyu çözümün gerçekten harika, tebrik ederim.

edit: bu arada ana havuzunun yalıtımlarını da söktürme şansın varsa söktür, fabrika kabul eder mi bilmem ama suyun soğumasında etkisi olacaktır diye düşünüyorum.

senin bu dediğin doğal klimayı ben stok sahasının altından 20 lik veya 35 lik diye tabir ettiğimiz borularla yapmayı düşündüm yer altından 1.5 metre derinliğinde geçecek olan borularda 2 kw lık bir su pompa motoru ile suyu havuza yer altında dolaştırıp dökmeyi düşündüm ama teorikte yaptığım ısı transferi hesabı tutuyo pratikte tutar mı emin değilim :) 

Bence boru risk taşır, soğuması uzun sürer silindirik yapıların. Dıştan içe soğur çünkü. Bu şekilde dikdörtgen prizma şeklinde bir yapı yaparsan bence %100 hallolur.

"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..." Y.Kemal
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek

Benim aklıma 60 ton su için değil ama daha az miktardaki suyu hızlıca soğutmak için şöyle bir fikir geldi.

İlk başta yazıcam daha sonra resim ekliycem.

Şimdi hocam sıvılar buharlaşmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Mesela eline kolonya döktüğünde elin soğur bunun sebebi kolonya buharlaşmak için elindeki ısıyı emer ve ısı elinden çıktığında soğukluk hissedersin.

Aynı şekilde Yaz geliyor şöyle buz gibi bir karpuz yemek için karpuzu ıslat güneşe koy su kurudukça karpuz soğur :D

Şimdi basit olarak aklıma şu geldi. Bir adet araba radyatörü al. Bunu yatay olacak şekilde toprağa göm. 2 Adet giriş çıkış borusunu devir daim yapacak olan motora bağla. Toprağa gömdüğün bu radyatörün üzerine ısıyı hızlıca ileten alüminyum plaka koy ve bu plaka direkt olarak güneşle temas etsin.

Şimdi sen bu plakayı ıslattığında aynı karpuzdaki olay meydana gelecektir. Yani su buharlaşmak için alüminyumdaki ısıyı çekecek ve soğuyan alüminyum altında bulunan radyatörü soğutacak böylelikle radyatörün içindeki suya birnevi soğumuş olacak.

Ayrıca Enerjiden Tasarruf etmek için Bu olayı arkadaşların dediği gibi toprak altına koyarsan Hem toprağında soğuk olmasından mütevellit daha hızlı ve güzel sonuç alabilirsin.

Toprağın altına boru döşeme fikrinde hoş ancak toprakta bu borular bir süre sonra paslanır/çürür ve su kaybına yol açar. Ben bunu düşünerek Bu Radyatör fikri aklıma geldi.

Daha detay istersen güzelce resim çizer ve bir döküman oluşturabilirim bu fikir hakkında. Çok yazdım ama detaylara inmedim bile :D

Resim :

Telegram : @CuneytKuscu && Discord : Tyenuc#2679 | İstanbul Avr. Yazılım Mühendisi ve sonunda işim var (:
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kafkafkaf
    kafkafkaf's avatar
    Erkek

bir 60 tonluk daha depo yaptırıp hiç enerji harcamadan dönüşümlü kullansanız nasıl olur?

yada var olan deponun şeklini değiştirin. deponun yüzey alanını maksimum seviyeye getirerek (binevi yer altından boru geçirmek gibi ama daha masrafsız olacağını düşünüyrum) ısı transferini hızlı sağlayın.

http://emorcraft.blogspot.com.tr/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    GodKlaus bunu yazdı

Benim aklıma 60 ton su için değil ama daha az miktardaki suyu hızlıca soğutmak için şöyle bir fikir geldi.

İlk başta yazıcam daha sonra resim ekliycem.

Şimdi hocam sıvılar buharlaşmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Mesela eline kolonya döktüğünde elin soğur bunun sebebi kolonya buharlaşmak için elindeki ısıyı emer ve ısı elinden çıktığında soğukluk hissedersin.

Aynı şekilde Yaz geliyor şöyle buz gibi bir karpuz yemek için karpuzu ıslat güneşe koy su kurudukça karpuz soğur :D

Şimdi basit olarak aklıma şu geldi. Bir adet araba radyatörü al. Bunu yatay olacak şekilde toprağa göm. 2 Adet giriş çıkış borusunu devir daim yapacak olan motora bağla. Toprağa gömdüğün bu radyatörün üzerine ısıyı hızlıca ileten alüminyum plaka koy ve bu plaka direkt olarak güneşle temas etsin.

Şimdi sen bu plakayı ıslattığında aynı karpuzdaki olay meydana gelecektir. Yani su buharlaşmak için alüminyumdaki ısıyı çekecek ve soğuyan alüminyum altında bulunan radyatörü soğutacak böylelikle radyatörün içindeki suya birnevi soğumuş olacak.

Ayrıca Enerjiden Tasarruf etmek için Bu olayı arkadaşların dediği gibi toprak altına koyarsan Hem toprağında soğuk olmasından mütevellit daha hızlı ve güzel sonuç alabilirsin.

Toprağın altına boru döşeme fikrinde hoş ancak toprakta bu borular bir süre sonra paslanır/çürür ve su kaybına yol açar. Ben bunu düşünerek Bu Radyatör fikri aklıma geldi.

Daha detay istersen güzelce resim çizer ve bir döküman oluşturabilirim bu fikir hakkında. Çok yazdım ama detaylara inmedim bile :D

Resim :

hocam bunu 2 tonluk bi çevrimde kesinlikle yapabilrim ama su miktarı çok yüksek bunun için ayrı bir havuza daha ihtiyacım var. yani ayrı bir havuz daha yaptırıp bi nevi doğal eşanjör sistemi kurmuş oluruz senin dediğinle (bu arada bilgi vereyim Yüksek yoğunluklu polietilen borular paslanma çürüme gibi sorunlar çıkarmaz doğadaki aktif kullanım ömrü 60 seneden aşağı değildir.)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    kafkafkaf bunu yazdı

bir 60 tonluk daha depo yaptırıp hiç enerji harcamadan dönüşümlü kullansanız nasıl olur?

yada var olan deponun şeklini değiştirin. deponun yüzey alanını maksimum seviyeye getirerek (binevi yer altından boru geçirmek gibi ama daha masrafsız olacağını düşünüyrum) ısı transferini hızlı sağlayın.

bu da bi yöntem tabi ama 60 tonluk su için ısı transferini hızlı yaptırmak zor olur. yüzey alanını arttırsak suyun havayla temasını fazlalaştırsak olabilir belki.  

Toplam Hit: 12449 Toplam Mesaj: 82
proje makine su fikir soğutma