folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder 60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

60 Ton Suyu Nasıl Soğuturum. (Beyin Fırtınası)

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ayhun
    ayhun's avatar
    Erkek

Hocam aklima geldi ne derece dogru olur bilmiyorum ama buyuk bir etanjor grubu ve su kulesi sistemi ile bu isi saglayamazmisiniz???

Aslinda aklimdan gecen su sekilde su kulesinin calismaantigini pek bilmiorum belkide bu sekildedir senin 60 ton suyun var kapali devre olarak kullandigin yani disariya hic cikmayan ama az miktarli buharlasan. Benim demek istedigim buyuk radyatorler alip bu kapali devreye eklemek ve bu radyatorlere disardan su akitip ustune fanla hava vurdurmak burdaki amac islanan radyatoru yuksek hizli hava ile sogutmak ayni gunesin altina oturdugunda azicik su degen yerine ruzgar vurdugundaki hissiyat. 

ayhun tarafından 20/Nis/16 17:52 tarihinde düzenlenmiştir

delimiyim ben?
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    ayhun bunu yazdı

Hocam aklima geldi ne derece dogru olur bilmiyorum ama buyuk bir etanjor grubu ve su kulesi sistemi ile bu isi saglayamazmisiniz???

Aslinda aklimdan gecen su sekilde su kulesinin calismaantigini pek bilmiorum belkide bu sekildedir senin 60 ton suyun var kapali devre olarak kullandigin yani disariya hic cikmayan ama az miktarli buharlasan. Benim demek istedigim buyuk radyatorler alip bu kapali devreye eklemek ve bu radyatorlere disardan su akitip ustune fanla hava vurdurmak burdaki amac islanan radyatoru yuksek hizli hava ile sogutmak ayni gunesin altina oturdugunda azicik su degen yerine ruzgar vurdugundaki hissiyat. 

hocam mantıklı bu aynen düşündüğün gibi ancak araştırdım gün içinde biraz bu sistemi, çok fazla yer kaplıyo ve yüksek kapasiteli havuzlarda verim düşüyo diyorlar gün içinde aldığım fiyat tekliflerinde de yaklaşık 130 000 kcal bi chiller soğutma motoru. 60.000 Tl + Kdv civarında sağutma kuleleri yaklaşık tüm tesisatıyla beraber 90 bin tl + kdv civarında rakamlarla karşılaştım. yani şimdilik düşündüğümde 130000 kcal/saat kapasiteli bi chiller 50 derecedeki 60 ton suyu hesapladıklarına göre tam 2 saatte 13 derece sıcaklığa düşüreceklerini iddaa ettiler. şimdilik chiller hesabı yapmak hatta motorların ince kılcal su borularına kadar bende hesaplama yapacağım. bakalım neyle karşılaşacağım :) 

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cesnist
    Cesnist's avatar
    Erkek

Kullandığınız borular yalıtımlı mı hocam ?

طדṮ
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    khonyalim
    khonyalim's avatar
    Erkek
    Cesnist bunu yazdı

Kullandığınız borular yalıtımlı mı hocam ?

havuzdan makinelere, makinelerden havuza  giden boruların hepsi toprak altında polietilen boru yarı yalıtımlı diyebilirim.  

Hep Oyunlar Senaryolar, Sustuysak Bi Yere Kadar, Aklınızdan Çıkarmayın, Türkiyedir GALATASARAY...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    glaurung
    glaurung's avatar
    Erkek

Öncelikle şebekedeki kireçli su sorun ise depolama tankına file içinde kolofan atardın tüm kireci emerdi. Kilosu 20tl bişi internette bulamazsan damıtılmış reçine diye aratabilirsin. Labaratuar malzemeleri satan yerlerden istersen numune getirt dene.

Çözüm ise tabiki ısı pompası, ısınan suyun dolduğu yere ısı pompasının çekiş borularını birbirine değmeyecek şekilde ve maksumum suya dokunacak şekilde (helezon şeklinde vs.) dizeceksin, makine sana sıcak hava üfleyecek, havuzdan çektiği ısıyı havaya basacak yani, ister fabrikayı ısıt, ister dışarıya sera kur, ister hammaddeyi eritirken yardımcı kaynak olarak kullan.

Normal soğutucudan ne farkı var dersen 1/8 oranında daha ucuza çalışır. 

Hammaddeyi petkim'den mi alıyorsunuz?

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek

Her makinenin çıkışına bir çiller, girişler ortak havuzdan. Sorunu çözebilir. Muhendisligin kamcilamasiyla insan kendinden birşeyler katmak istiyor ama gerek yok. Kimse madalya vermeyecek. 

Kışın da binayi ısıtma amaçlı kullanabilirsiniz. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

bahsettiğin projeyi bakır boru ve vantilatörlerle uygulasan? 

su uzzuuunca sarmal bakır boruların içinden hızla geçer dışardada bir hava sirkilasyonu yaratan klima ya da vantilatör, kışın açık yazın kapalı sistem klima ile

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ahmetdsn
    ahmetdsn's avatar
    Erkek

akla en mantıklı geleni chiller eger tam randıman alamıyorsan chiller kapasitesini yükselt gerekirse extra chiller kullan (maddi durumunuzu bilmiyorum ama) eger uçuk kaçık bir şey istiyorsan kapalı devre haznesi bunun havuz şeklinde olabileceğini düşünüyorum neyse havuzun ölçülerinden küçük buz pisti soğutma sistemi koyarsan suyu 0 dereceye yakın bir şekilde soğutursun :) ek bilgi şebeke hattına hidrand tank ları yerleştirip fransız sertliği yakalaya bilirsiniz 

Elbet bir bildiği var bu çocukların, kolay değil yoksa bu yaşta ölmek...
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PathfindeR00
    PathfindeR00's avatar
    Erkek

Boru döşerseniz patlayabileceğini düşünerek davranın bence. 

Nükleer reaktörlerde cooling tower - soğutma kulesi olayına bir bak hocam. 35C suyu 25C e filan düşürüyorlarmış. Sadece dandik kule yani, su dolanıyor içinde. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    şimdi isim adres veremiyorum ama bu NHKworld kanalında adamın biri belgesel programında, değişik bir hareketli mekanizma geliştirmiş. buzdolabı gibi gazla değil de hareketle soğutuyordu. :D ama işte adres veremiyorum.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
Toplam Hit: 12444 Toplam Mesaj: 82
proje makine su fikir soğutma