Akıllı Telefon Hurafeleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

Merhaba müridler,

Aklıma takılan şehir efsanesi mi gerçek mi diye bir türlü kesin sonuçlar bulamadığım bir kaç sorumu sizlerede yöneltmek istiyorum.

Öncelikle yakın zamanda 6s aldım satan dayıya şimdi bu telefonu eve götürüp sarja taktığımda %100 olana kadar çıkarmamam lazım diğğmi diye sorduğumda bıyık altından gülüp yok öyle bir şey kafana göre tak çıkar demişti. Bu ne kadar doğru?

Bir diğer sorumda telefonu sarj etmek hususunda. Şimdi mümkün olduğunca telefonu %10 altındayken sarj edip %100 olmadan çıkarmamaya çalışıyorum ancak ani gelişen olaylar sebebiyle bazen 15 dk sonrasında da sarjdan çıkardığım oluyor bu yapılan olay cidden batarya ömründe kısaltma yaratır mı? eğer şehir efsanesi değilse niye böyle bir şey oluyor?

bu sorum iphone ile alakalı;

android'den sonra iphone bana canavar gibi geldi açıkcası çok stabil bir telefon öyle telefonda jailbreak olsun şunu kullanıyım bunu kullanıyım diyen biri değilim sosyal ağlar bir kaç oyun dışında telefonla işim olmuyor o yüzden kısıtlamaları olarak görülen şeyler umrumda değil açıkcası ancak şöyle bir olay yaşadım metroda giderken sadece spotify uygulaması açıktı sarjımda %30 35 civarı iken birden müzik kesildi aha dedim biri arıyor telefonu çıkardım ekran siyah basıyorum tuşa ekrana sarja takın bilgiside gelmiyor. ufaktan tırssamda eve geçene kadar müdahele edemedim velhasıl kelam eve ulaştığımda sarja takıp başka şeylerle uğraştım yarım saat civarı sonrasında telefona baktığım da açılmamış beyaz font üzerine siyah logoyla durdu 5-10 sn aralıklarla titreme yapıyordu sadece netten baktım itunes üzerinden son iosa güncelleyip tekrar kullanabildim telefonu. herşey yedeklendiği için gittiği zaman ki haline geri döndü telefon bu güzel bir şey herşeyi indirmekle uğraşmıyor insan ama böyle bir sorunu bir kez bile yaşamış olmak sinir bozucu o güzel telefon gözümden düştü bi kere faça aldı. her neyse apple ile görüştüm zaten biz size bu öneriyi yapacaktık siz kendiniz çözüm olmuşsunuz dedi. bende tamam ben oldum da bu benim başıma daha sonra gelirse bunun gelmeyeceği garantisini niye vermiyorsunuz diye ilettim işte yok uygulamardan kaynaklanıyor bizim donanımsal ve yazılımsal bir sıkıntımız yok dedi ee o zaman app storeda niye izin veriyorsunuz böyle uygulamalara diyince dolandırdı teşekkür ettim kapadım telefonu. yani öyle sikimsonik bir şeyde yok telefonumda saçma geldi bana cevabı spotify gibi bir uygulamada yazılımsal nasıl bir hata olabilir ki saçma. tekrar böyle bir durum yaşarsam telefonu değiştirtebilir miyim? daha önce yaşayanınız var mı?

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

- Batarya olayı şehir efsanesi. Taa Nokia 5110'dan kalma. Hani şu arka kapağı komple batarya olan. Günümüz batarya teknolojisi benzin deposu gibi. İster %50'de çek ister %10'da. Bir şey olmaz.

- ios'ta kul yapısı kasması, donması normal. Yazılımdan dolayı değişim yapacaklarını sanmıyorum. Kaldı ki Spotify sorunluysa yeni aldığın telefonda aynısı olacak.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @Dasponge , ilk soruna, batarya türlerini tanıyarak başlayabilirsin derim. bende tam olarak anlamadım. yazılanların yalancısıyım. şöyle ki. lityum iyon, lityum polimer, ve nikel metal hibrit pillerde "kullanım" ve "ilk şarj" değişebiliyor. wiki de ve veya derginin birinde( çip dergisinin alm.ca`sında), okumuştum sanırım. bazı piller, "hafıza etkisinden" kaçınmak için, tam doldur boşalt olması gerekiyor, ki bunlar nikel metal hibritler sanırım. lityum polimer ve lityum iyon için bu durum söz konusu değil.

major lazer,, be together (*'▽'*)♪

Afyon konusunda birşey diyemeyeceğim ama neticede herşey ve herkes etkiye açık.

RitmFarbRacourci tarafından 23/Mar/16 15:33 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

Telefona 4.000 tl verme . Tum sorunlarin ortadan kalkar.

Minimalist Değilim Tembelim
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erdem358
    erdem358's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı

+1

Yav he he
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    erdem358 bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

+1

hocam insanların cebinde ki canlı sizi niye geriyor anlamıyorum. 

zaten bir sorunum yok konuda sorunla alakalı değil şehir hurafelerini sormak istedim.

herşeye bir muhalefet olun damına çıkayım.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    DaSpOnGe bunu yazdı
    erdem358 bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

+1

zaten bir sorunum yok konuda sorunla alakalı değil şehir hurafelerini sormak istedim.

kızma ya fikrimi soledim . 

4k para ya kıyıp  200tl pilini düşünmen saçma geldi sadece  . 

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek
    samaccc bunu yazdı
    DaSpOnGe bunu yazdı
    erdem358 bunu yazdı
    samaccc bunu yazdı

+1

kızma ya fikrimi soledim . 

4k para ya kıyıp  200tl pilini düşünmen saçma geldi sadece  . 

sen beni de mi düşünürsüüüünnn 

vay güzel kardeşim benim ya 

iki gözümsün :))))

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

1 yıldır falan akıllı telefon kullanıyorum . telefonda hiç dikkat etmiyorum  . sarj olayına kafama göre takıp çıkarıyorum  . 

ama laptopta elimden geldiği kadar bitirip sonra full dolana kadar doldurmadan kulanmamaya özen gösteriyorum  . 

neden bilmem sanki ful boşaltıp full dolurunca sanki hem daha çok dayanıyor batarya hemde uzun yıllar gidiyor gibime geliyor  .

konsus vardı aradım ama bulamadım  . batarya pil kullanımı ile ilgili faydalı olabilir. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

hocam satasanlari bosver :) bu arkadaslar gibi cok arkadas var maalesef icerigi dogru durust bilmeden, ios un programlama yapisini kesfetmemis hatta hic programlamanin p sinden haberi olmayan insanlar apple in yazilim kalitesini anlayamazlar.. neyse cok gereksiz tartismaya girmeyeyim..

pil konusunu bilmiyorum hocam, herkes kafasina gore bi seyler yaziyor o yuzden anladim ki kendine gore en dogru neyse onu yap. Benim yaptigim sey, pil dusuk uyarisi verdikten sonra %10 civarina inmesini bekliyorum ve %100 sarj yapmaya ozen gosteririm.Battery isimli bir program kullaniyorum, orada sarj saglik durumunu vs gorebilirsin..

Benim asil ilgilendigim kisim ikinci sorun. Bir ios gelistiricisi olarak evet 3. part yazilimlar telefonu etkileyebiliyor. Kendi yaptigimiz yazilimlarda zaman zaman telefonda kilitlenmeler meydana gelebiliyor cok nadir de olsa. Bazen kullanici hatasi bazen de cozemedigim bir hata. Soyle ki, telefon kilitleniyor ya da yeniden basliyor daha sonra programi calistirtiginda normal calisiyor. Buyuk ihtimal arada bir ios da sorun cikarabiliyor (sonucta %100 dogru calisacak diye bir kaide yok), belki olusturdugu buffer alani yeterli gelmiyordur o an.. Ben genelde bellek problemi olarak yoruyum bunu. Cunku apple zaten yazilimsal olarak sisteme mudahaleye cok izin vermiyor, bir cok sey kullanici izinine bagli gorunse de aslinda sisteme mudahale edemiyorsunuz. Yani bazen acayip kisitli oluyor. 

Mesela ben word programinda yazili dokumana mumkunu yok ulasamam apple da. Ancak word bana cloud api hizmeti vermedigi muddetce. Yani her uygulama icin bir sandbox alani olusturuluyor ve her uygulama o alan disarisina mudahale edemiyor, sadece bir kac ios servisi disinda (resimlere, muziklere, takvimin todays ine  gibi...)

O yuzden cok buyutulecek bir problem yok. Bu taz seyler cok sikinti cikaracak seyler de degil. O anki kucuk bir bug dan da kaynakli olabilir baska bir seyden de.. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dhmm
    dhmm's avatar
    Erkek

Hocam oncelikle hayirli olsun gule gule kullan.

Bir tavsiye. Telefon sarjda iken konusma. Bataryanin sistigini soyledi bir arkadasim. Basima geldi simdi batarya bekliyorum.

Ozgurluk aslinda her istedigini yapabilmek degildir, istemedigini yapmamaktir. // Verdigin degeri gormeyince, gordugun degeri ver !!! // Hayatin herkes icin bir bavulu vardir !!! // Dusmek gerekir bazen hayatta; kalkmayi ogrenebilmek icin