Akıllı Telefon Hurafeleri

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek
    dhmm bunu yazdı

Hocam oncelikle hayirli olsun gule gule kullan.

Bir tavsiye. Telefon sarjda iken konusma. Bataryanin sistigini soyledi bir arkadasim. Basima geldi simdi batarya bekliyorum.

hocam telefon sarjda iken konusmak degil, kullanilmamasi bile gerekiyor. Bu sebeple sarj kablolari ozellikle iphone un (tabletler de dahil) kisadir :) yoksa onlar da biliyorlardi biraz daha uzun yapmalarini ama cok kullanilmamasi icin kabloyu kisa yapmislar

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DaSpOnGe
    DaSpOnGe's avatar
    Erkek

@unbalanced hocam benim amacım ios vs droid yaratmak değil umrumda da değil kim neyi kullanırsa kullansın dediğim gibi iphone yok kısıtlıyormuş böyle yapıyormuş o bile umrumda değil telefonda sadece sosyal ağlar ve arama yapıyorum gerisini kullanmıyorum 

teknolojik aletlerden yana yüzüm hiç gülmedi illa bir yerde bir sıkıntı geliyor başıma halbu ki çok özenle kullanırım aldığım ürünleri, sarj konusunu merak ettim cidden ortada bir bilgi karmaşası var yok öyle yok böyle diye bir çok ses var @HarmOniYa 'nın dediği şekilde bir inceleme yapayım. He bunun uygulaması olmayacak gibi çünkü gündelik hayatta ne olacağını bilemiyoruz ama özen gösteririm ona göre

Yazılım kısmına yorum yapamıyorum shit happens diyip geçiyorum :D 

You think you've travelled far and never seen the stars :)))
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LizardKing
    LizardKing's avatar
    Erkek

bence ne yaparsan yap bir bataryanın ömrü 2 senedir.

"Din en büyük rpg.dir.." arsiv.ozgurdusuncehareketi.org - evrimagaci.org
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @LizardKing, evet klavuzda öyle yazıyor. ama öteki türlü, bataryanın kullanım süresi, daha erken tükeniyor.

Matt Simon. catch and release.. ^^/

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Bir şey olmaz. Batarya çıkıyorsa garanti bakmaz ancak çıkmıyorsa garanti kapsamındadır.

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KAAMOS
    KAAMOS's avatar
    Erkek
    LizardKing bunu yazdı

bir bataryadan ziyade li-ion pillerinin 2 senedir diyebiliriz(gerçi nicad pil kullanan birşey kalmadı)

kullansanda kullanmasanda bu pillerin kapasitesi 2 yıl sonra baya düşer

sıcaklık ile ömrü yine ters orantılı

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    @KAAMOS, :D telefonu şarj ederken, camın önünde şarj ediyorum. ama bu seferde hoparlör ve mikrofon dan endişelenmeye başladım, tozdan dolayı. vv)/

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    KAAMOS bunu yazdı
    LizardKing bunu yazdı

bir bataryadan ziyade li-ion pillerinin 2 senedir diyebiliriz(gerçi nicad pil kullanan birşey kalmadı)

kullansanda kullanmasanda bu pillerin kapasitesi 2 yıl sonra baya düşer

sıcaklık ile ömrü yine ters orantılı

Doğrudur. Apple 500 tam dolum garantisi veriyor bataryalar için. Zaten 2 yıl içinde her türlü telefonu değiştirirsiniz. Değiştirmem demeyin :)

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

hocam tüm platformları kullanan biri olarak söyleyeyim ilk önce batarya olayını , yeni telefonlarda yeni aldıgında zaten %50 civarı bir şarj oluyor öyle eskisi gibi 20 saat şarj olayı yok 2 saat taksan yeter artar.

2.  şarj olayı öyle benzin deposu gibi tak çıkar tak çıkar tak çıkar bozulmaz diye bişi yok , telefonun şarjı bitince takacaksın dolunca cıkaracaksın öyle ay acil işim var 5dk şarj edeyim sora 10dk clash of clans oyniyim 10dk daha şarj edeyim yaparsan ne olur ? aynı anda telefon aldık şirketteki arkadaşlar ile onlar telefon afedersin orospu gibi şarj bi takıyor bi çıkartıyor hepsinin bataryası %50 ölüm noktasına geldi 1 senede benim ise ilk aldıgım günki gibi gece yatarken takarım sabah çıkartırım gün içindede iphone 6 ve 6s için tekrar şarj etmek kesinlikle gerekmiyor deli gibi oyun oynuyorum şarj erken bitiyorsa gprs ve kullanılmadıgında wifi yi kapatın kafi.

yani kısaca tak çıkar tak çıkar yapmayacaksın adam 500 defa dolum garantisi veriyorsa bu tek şarja takışın içinde geçerli  1 kere şarj et tam şarj et ve şarj olurken mümkn oldugunda kullanma niye ? en basiti bataryayı zorlama dışında zaten şarj olurken ısınan cihazı daha da ısıtıyorsun buda yani aşırı ısınma cep telefonu dahil tüm elektronik bileşenlere zararlı birşey. 

ardından , uygulama yüzünden bir problem olmuş ben 2 yıldır hiç sıfırlama yapmak zorunda kalmadım cihaza , 3-4 defa toplamda donma olmuştur ( androidde haftada olan şey yani ) ondada home + power ile reset atttın mı sıfırlamya gerek kalmadan cihaz kendine geliyor zaten.

başka soruların için pm atabiirsin

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CaniSokucu
    CaniSokucu's avatar
    Erkek

Hocam hazırladığım görselde üstte şarj ederken kullanılmayan ve altta şarj ederken kullanılan bataryada mağara adamınca olan bitenler var. Lityum ion ve lityum polimer piller için konuşuyorum çünkü tüm telefonlarda bu batarya çeşitleri kullanılıyor. Üstteki görselde bataryaya giren bir enerji var çıkan enerji ise ihmal edilecek kadar düşük, yani batarya üretilirken bu şekilde şarj edilecek şekilde üretiliyor. Daha doğrusu yapılan hesaplamalar, bataryaya biçilen ömür bu şekilde hesaplanıyor. Alttaki görselde ise bataryaya enerji girişi olurken aynı zamanda enerji çıkışı da oluyor yani bataryaya + enerjiler dolarken aynı zamanda o dolan + enerjilerden ve bataryada var olan enerjilerden kullanıyorsun. Yukarıdaki görsele ek olarak şunu söyleyebilirim + ve - ler karman çorman olarak düşün. Veya en basiti bir odayı doldurmaktan bahsedelim. Odanın tek kapısı olduğunu ve oradan insanlar girerken aynı zamanda bazı kişilerin odanın öteki ucundan dışarı çıkmaya çalıştığını düşün. Belki çok doğru bir örnek değil ama rahatsız edici bir durum değil mi? Aynı şekilde batarya da bu durumdan rahatsız oluyor ve rahatsızlığını ısınarak belirtiyor ve zaman geçtikçe kapasitesini küçültüyor. O yüzden şarj ederken telefonu mümkün olduğu kadar kullanmamaya çalış, mümkünse hiç.

Ayrıca telefon şarj uyarısı verdikten sonra şarjını daha da azaltmamaya çalış, bu da %20 gibi bir oran. Lityum iyon pillerde pili tamamen boşaltmak yararlı değildir. Lityum iyon pillerde bir günde %70 kullanıp sonraki gün %100e kadar şarj edip o gün içinde %30 kullanıp %100e kadar şarj ettiğinizde bu 1 döngü sayılır. Yani tek seferde %100 boşaltıp tam şarj yaptığınızda da 1 döngü, parça parça %100 boşaltıp tam şarj yaptığınızda da 1 döngü oluyor. Yani istediğiniz zaman istediğiniz süre boyunca şarja takabilirsiniz. İsterseniz şarja takın 5 dakika sonra tuvalete giderken alın yanınıza 10 dakika takılın sonra yine gelin 5 dakika şarj edip dışarı çıkın. Ama ben önermiyorum. Aynı şekilde şarj ederken kullanım yapılmaması gerektiği gibi çok kısa süreli şarj yapıp kullanmak da bataryanın ömrünü kısaltabilir. Ancak bu demek değil ki bataryayı doldurmayı unuttuğunuzda 15 dakika şarj etmek bataryanızın ömrünü kısaltır. Acil bir işiniz vardır o gün telefonunuz yanınızda olması gerekir 15 dakika şarj eder %50 şarjla keyfinize bakarsınız. Ama dediğim gibi 5 dakika şarj edip, çıkarıp 10 dakika kullanmak neredeyse şarj esnasında kullanmakla aynı etkiyi gösterir.

Telefonu ilk aldığınızda telefonun bataryası %40-50 arası bir oranda elinize gelir çünkü lityum iyon bataryaları saklamak için en iyi şarj oranı budur. Aldıktan sonra %100 doldurup daha sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. %100 olmadan çıkarmanın bir sakıncası olacağını sanmıyorum ama 1 saat beklemekten kimseye zarar gelmez.(Belki faydası bile olabilir)

Şafak 1152!