folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder AMD&İNTEL --TÜM BİLGİSAYAR KULLANICILARININ DİKKATİNE!!!!!

AMD&İNTEL --TÜM BİLGİSAYAR KULLANICILARININ DİKKATİNE!!!!!

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    Bu yazıyı diğer formun sonuna yazacaktım ama bunca uraşa kıyamadım kimse kusura bakmasın!!!!

yazıyı bircok arkadaşın kafasındaki sorunları gidermek için yazdım....

Bİlgisayarcıyım, bilgisayarla uğraşıyorum diyen adamın okuması gerek!!!

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası Savaş Madalyası Başarı Madalyası Üstün Hizmet Madalyası Developer Madalyası
    Erkek
    BİLGİSAYARDAN ANLIYORUM DİYEN OKUSUN!!!!!!
    -------------------------------------------------
    İNTEL&AMD

Abi kimse saşırmasın kimse gücenmesin ama türkiyedeki bilgisayarcıların %90 ı bu konuda zavallı..... bir önce çalışğım şirket amdnin türkiyedeki yetkili bayilerinden birisi... Ve ankaradaki en büyük son kullanıcıya bilgisayar satan firmalardan biri ismini vermiyom reklam olmasın ama benim bu yazımın ne sirkete nede bana bi yararı var. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır...
    Şimdi...
    Şu ana kadar ortalama hem amd hemde intelden 1000 er bilgisayar toplamışımdır ve bu tecrübelerime arıza istatistiklerine bakarak bu yazıyı yazıyorum..

Şimdi amd ve intelin artıları
    -----------------------------
    intel
    ------------
    dünya pazarında daha fazla paya sahiptir.. sebebi yanlış kanılar ve pazarlama stratejisidir...
    Çok daha az ısınmaktadır.. bu bir gerçektir
    Daha fazla sağlamdır. sebebi Üzerindeki çekirdek korumasıdır..
    Türkiyede Daha pahalıdır.. Sebebi tamamen türkiyedeki arz-talep meselesidir. sen istedikce adamlar parayı arttırıyolar..
    Stabilitedir... Yani genel olarak sistemin sorun çıkartma ihtimali azdır. %5 - %10 dur

AMd
    ------------------
    Soğutmaya önem verilmelidir...
    Ev sistemleri için çok daha uygundur. çünkü evde milyarlık proje çizmiyosundur..
    ÇOk daha ucuzdur....
    Sorun cıkartma ihtimali %10 -%15 dir....

Şimdi hangi işlemci alınmalı
    -------------------------
    eğer Şirkete filan alıyosan yada paran fazlaysa mesala tuvalette kıçını 20 milyona filan siliyosan sonradan her upgradede board alacam diyosan, ama ben fanla filan uraşmak istemiyorum işlemcim beni kandırmasın filan diyosan,Devamlı ben işlemciyi sökecem uraşacam, diyosan git intel al.....
    Eğer evinde kullanacaksan.bütcen sınırlıysa az paraya cok iş yaptıracam diyosan. sonradan işlemci değiştirebilirim, boardu sonrada kullanmak istiyorum diyosan evde oyun oynayacam wordde yazıo yazmıyacam diyosan, 1700+ alıp 2000+ da calıştıracam ve tercihen 5 dolar fazla verip cooler master fan alabilirim diyosan git amd al....

bu 1800+ amd niye 1466 da calışıyo ama intel 1800 de calışıyo
    ------------------------------------------------------------
    amd nin stratejisine ve düşüncesine göre bir işlemcinin performansını sadece saat hızı ile değil, o işlemcinin multimedya ve oyun gibi işlerdeki performansı ilede ölçülmelidir.onun için amd demektedirki benim işlemcim 1466 mhz de çalışmaktadır fakat 1800 mhz performansını vermektedir...

peki bu doğrumu
    --------------------------------
    Doğru bu olay çoğu test programında incelendiğinde ortaya cıkmaktadır....Hatta aradaki ortalama 40-45 dolar + kdvlik farka rağmen amd nin 1800+ ı intelin 1800mhz sini ezici bi üstünlükle gecmektedir..

overclock meselesi
    --------------------------------
    Amd işlemcilerinin intel işlemcilere göre korkunc bir derecede overcloc potansiyeli vardır. yani aldığın 1700+ işlemciye 300+ lık bi artışı sorunsuz olarak verebilirsin tek yapman gereken kaliteli bir fan almak

Kalite
    ---------------------------------
    bundan 2-3 sene önce amdnin işlemcileri gercekten kötüydü. insanların kafasında amd kötüdür lafıda buradan kalmıştır...
    Fakat yaklaşık 1 senedir amd gercekten intel kadar sağlam işlemciler üretmektedir..

Hangisini alıyım
    ------------------------------
    Bence amd al!!!!

------------------------------------Saygılarımla

-----------------------------------renegadealien

-------------------------renegadealien@hotmail.com

Sanıyorum kendi atasözümü yaptım, kaynak belirterek kullanabilirsiniz. 10.05.2013 tarihli google arama sonucu : Aradığınız - "herşeyin hayırlısı rampanın bayırlısı" - ile ilgili hiçbir arama sonucu mevcut değil. Not : Söyleyeni belli olduğu için(Ben) atasözü değil, özlüsöz oluyormuş, dolayısı ile kendi özlüsözümü yapmış oldum :)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Erkek
    AMD yi buzdolabında calıştırman gerekir...

Kitlenir....

Çalışmaz.....

Üstünde yumurta pişirmeli.....

Neredesiniz????????

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    darthseth
    darthseth's avatar
    Erkek
    Efet fazlca ısındığı doğru ama işlemciden en iyi performansı aldığını göz önüne alırsak ve eğer ucuaza en iyi performansı (amd her halukarda intele basar) almak istiyor boardunu da uzun süre kullanmak istiyorsan AMD diyorum..
    Morgan 1200 işlemci+Msi k7t turbo anakartım var.Ve ilk kullandığım iki intel işlemci (p2 400-p3 500) yandı..
    Ama hala AMD'yi boz(a)madım..

its better to burn out than fade away
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G_K_N
    G_K_N's avatar
    Dişi
    renegadealien bunu yazdı:
    AMD yi buzdolabında calıştırman gerekir...

Kitlenir....

Çalışmaz.....

Üstünde yumurta pişirmeli.....

Neredesiniz????????

+1:)

intel her zaman daha kalitelidir
    windows+oyunlar+gelişmiş programların %75 intele göre yazılır

Radeon la GeForce FX gibi

Gforce daha çok Mhz sahip+daha stabil ama
    Testlerde Radeonun arkasında kalıyor ama yeni çıkan oyunlar FX daha hızlı olucak

Görüceksiniz

AMD windows ile windowsun uyuşmasını bekleyemesin
    Wintel ittifakının aralarındaki anlaşma belli....

windows for pentium
    pentium For windows
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Noyan
    Noyan's avatar
    Erkek
    -

Akıllı insan her düşündüğünü söylemez ama her söylediğini düşünür.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    renegadealien
    renegadealien's avatar
    Erkek
    Size biş söliyim ...

ben 95 derecede çakılmayan AMD işlemci gördüm...

Eğer ses yapıyo diosan

cooler master dp5 olabilir.

Yeni modelleri çıktı sessiz 12-13 dolar dilan git al kafanda rahat etsin gönlün gibi..

Ha eğer diosan ben manyağım git 21-22 dolara ayarlıları var onlardan al. oyun oynuyacağın zaman aç diğer zaman kıs.. Fıstık gibi...

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tarikat Şeyhi
    HolyOne
    HolyOne's avatar
    Erkek
    Intelden şaşmam, AMD nin hızlı çalışması bir satış stratejisidir. MHZ denilen kavram soyut birsey deildir, kac snde kac islem yaptiracainiz bellidir. AMD de bilincli olarak yüksek hizda islemcileri düsük hizda gibi pazarliarak böle bi imaj uyandirma isteinde.

Kizarmis bir CPU sizin anakartiniza hatta diger parcalariniza da zarar vereceini unutmayin.

su andaki bilgisayarim kacinci bilgisayarim bilmiorum ama Inteli secmekte bi an bile tereddüt etmedim hicbirinde.

Size yasadigim su ornekle acikliyim

Yıl:2001, HolyOne Bilgisayarini yazliga götürmüstür(laptopu fln yoktur o zamanlar) ama elektrik techizatinda sorun vardir.

HolyOne Bilgisayari prize sokmasi ile elinde patlamasi bir olur. Ve cillop gibi makineden en ufak bi ses gelmemektedir. Parcalarin hangisinin bozuk oldunu denemek icin bilgisayari toplayip evindeki yedek parca deposuna götürür.

sonuç ilginctir
    Hasar Raporu:
    2 tane 64 lük ram,1 anakart, 1 ses karti,1 power supply,1 grafik karti,1 tv karti, 1 USR modem, ethernet karti hatta ve hatta birde award bios chipi... yani bütün makine yanmıştır... ama Intel işlemci degil!

Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iceboyrulez
    iceboyrulez's avatar
    Erkek
    Ya millet siz de adam gibi bir fan taktırırsınız olur biter mesala ben de athlon 1000 var ve hiç problem çıkartmadı fanınız küçükse onu siz bilirsiniz xp 1700 60$ falanken P4 2,5-3 katı fiyattı
    ayrıca amd daha iyi performans veriyor bence ve ucuz
    o para ile ekran kartımı yenilerim rewriter alırım harddisk alırım ya da karıyla kızla yerim buşuna inteli zengin etmem
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    CoLDeST
    CoLDeST's avatar
    Erkek
    HolyOna; ben de çok şahit oldum onun gibi olaylara ama çoğunda intel tuz buz olmuştu. Bilgisayar benim değildi gerçi ama şahit oldum bayaa. İntel'in fanının bozulduğuna da tanık oldum, hatta bir tanesi benim elimdeyken (PC) bozuldu, anakarttan baktım sıcaklığa 97C diyordu. Intel'in artısı burda, AMD olsa büyük ihtimalle kararırdı bile. Ben önceden celeron 400 kullanıyordum (hiçbir şikayetim yok) şu an AMD kullanıyorum, Intel yerine AMD seçmemin tek nedeni aynı performansı çok daha ucuza alabilmem. AMD Barton 2500+, Intel Pentium 4 2400'den çoğu zaman üstün üstelik 99$+KDV (bir ay önce aldım), niye Intel'e o kadar para vereyim ki?!?
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    G_K_N
    G_K_N's avatar
    Dişi
    Noyan bunu yazdı:
    Benim İşlemcim AMD 1.7 Athlon XP Bu İşlemci Manyak Bir İşlemci Board'ım MSİ 6390 Ram 266 MHz DDR Ekran Kartı GForce MX 440 DDRSE Cihaz Manyak Çalışıyor.
    Cihazı Kurdum İlk Açtığımda Bi Baktım O Da Neaa
    1.1 GHz Ulem Manyak Bozuldum. Bi çarpan Ayarı Cihaz Oldu 1466 Mhz Standardı. Okey Dedik 10 Aydır Kullanıyorum.Herşey Sorunsuz Allaha Şükür Kullandığım O Pentium 233 MMXin Ardından. 4.5 Yıl Kullandım O Da Çok Sağlam Bir İşlemciydi Doğrusu.
    Her Neyse Arkadaşlarımın Pentium 2.0 - 2.2 - 2.6 İşlemcili Cihazlarından Daha Hızlı Yeminle Söylüyorum Adamda 512MB Ram Var Benden Yavaş Çalışıyor Oyunlar. Bunlara Gülüyorum Bea Kıl Oluyolar. Bi Battle Field 1942 Oynuyorum Adamlarda
    10 Saat Çıkmıyor. Yada Yawash Çıkıyor. Tekleye Tekleye Oda. Sözümü Dinlemediler. Ama Akşamlarıda Bu İşlemcinin Fanıda Çekilmiyor Be Kardeşim. Fan Cool
    Master Fan Hayvan Gibi Ötüyor. Bu Yaz Aylarında Kasa Çok Isınıyor Açtım Kasayı Cihazı Öyle Kullanıyorum. Aslında İşlemci Yanmaması İçin Dua Ediyorum İnşallah Bişey Olmaz . AAAAA Yanoyor LAn Bak Kıvılcım Çıktı Cızzzt Bızzzt. Yanıyo Laaan. Şaka Şaka.

ekran kartını değiştirsin arkadaşın eheehehehehhehe

intel PIII 450 şü an yeni oyunlar dahil olmak üzere herşeyi Çalıştırıyorum

çok ısınıncada vanlilatör dayıyorum daha yanmadı

AMD Cpu işini bıraksın bence Wintel ittifakına dayanamaz
    1.sınıftan beri bilgisayar kullanıyorum 3 bilgisayar değiştirdim günde enaz 4 saat bilgisayar başındayım
    |bilgisayarcılar zamanında virus diye sesleniyodu bana|
    bence soba alıcak paran yoksa elden düşme AMD bilgisayar al hem üzerinde yumurta pişirirsin hem odayı ısıtır (enaz +5 derece overclockla)hem çocuklar mario falan oynar
Toplam Hit: 24572 Toplam Mesaj: 94