Araç Fiyatları İner Mi ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    izleyici
    izleyici's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

Genel konusuna okuyunca ülke kan ağlıyor, yıkılıyor bitiyor ölmüş.. 

buraya geliyorum sıfır arana alanı geçtim, galerilerde araba kalmamış. 

bir amca şey demişti, bırakın bu devlet yıkılıyor diyenleri, 72 yaşındayım ben 20 yaşındayken yıkıldı bitti 5 senesi, 10 senesi var derlerdi 72 yasındayım, ülke 2002 den beri en iyi yıllarını yasıyor demişti.. :)) 

Almancı mısın ? Aynı buradan Almanya'ya gidip orada euro kazanıp Türkiye'ye gelip euroları liraya çevirip burada köşeyi dönen Almancılar gibi yorumda bulunmuşsun. 

Galerilerde araba yok zira hastalıktan dolayı aylardır ülkeye sıfır araba giremiyor. Toyota, Hyundai, Fiat gibi Türkiye içerisinde üretim yapan markalarda sıfır arabada sıkıntı yok.

İnsanlar sıfır araba yok diye ikinci ele rağbet etti. Bu sefer ikinci elde satış yapanlar baktılar alıcı çok serbest piyasaya deyip zam üstüne zam yaptılar. Alıcılarda atıyorum ikinci eline 1.5 lira vereceğime gider kredi falan çeker sıfırına 2.5 lira veririm diyorlar haklı olarak.

Yok vallahi sapına kadar türküm, hemde her gün sabah dükkan açan bir türküm. Valla bende şaşırıyorum işte, bugün yan komsum araba almaya gitti kendini sıraya yazdırdı 1372.sırada ( fiat egea )

Üst tarafımda bir market var, scaniadan yeni bir çekici alıyor 767.000₺ 

galerici arkadas var, bugün bir araba verdi nakit 216.0000₺ aksamına bir araba daha verdi 178.000₺ 

karşımda bir eleman var, 4 tane arabası var (bmw,wv,kamyon,kamyon) geçen gün hesap yaptı arabaların günlük yakıtları 530 lira. 

530x30 = 15,900₺ => bakın bu sadece araclarının aylık gideri. 

Arka tarafta büyük toptancı var bugün iyiydi ya 260.000₺ ciroyla kapattım diyor. 

Hepsinin ortak noktası ne biliyor musunuz? Ekonomi çok kötü, hiç iş yok, vs vs zırvalıyorlar. 

Simdi diyeceksiniz ki bu nasıl bir mahalle, inanın ki sandığınız gibi bir yerde değilim, köy gibi yerdeyim hatta :) 

benim aklım almıyor, bu kadar kötü ekonomi de herkes araba sahibi, herkes ev alıyor, herkes arsa alıyor. site içerisinde de çok gördük ekonomiye bok atıp, araba konusu açılınca bende bmw var mercedes var diyen timsah gözyaslıları 

Ben ay sonunda elektrik,su, kartların asgari tutarlarını ödeyince rahatladım diyorum. Millet nasıl bu kadar mal sahibi oluyor anlamıyorum. Sorsan herkes ağlıyor ama herkeste de bir şeyler var. 

bu arada ben dükkanı bugün 100₺ ile kapattım :) en cok isyanı ben edebilirim:D şükürler olsun halimize diyorum, allah bugünden geri koymasın. 

+ olarak arkadaslarımın %90'ı asker ve polis oldu en aşşağı 6000₺, doğuda yapan 12.000₺ alan bile var, hepsi şimdiden kredi çekip araba ve ev sahibi oldular, gayette pasa pasa ödüyorlar, halk kredi çekiyor, borç batağındalar, ölüyor bitiyorlar gibi şeylere inancım yok o yüzden. 

Bu ak parası bir bende yok sanırım

bende bir dip not ekliyim partici falan değilim gördüklerimi söyleyeceğim. benim oturdugum mahalle 20-25 senelik toki evleri her apartmanın yanında çok geniş park yapılabilecek yerler mevcut.

bundan 6 sene önce ilk arabamı aldıgımda neredeyse tüm park alanı 2-3 arabayı geçmiyordu... gelin şuan bakın park edecek yer yok galeri gibi her çeşit araba var. iki sebep var ya kredi ile millet araba aldı ya da parayı buldu :) kredi ile araba aldıysa bir ödeme gücü olmalı öyle değilmi dolayısıyla ekonomi iyimidir kötümüdür buna bir yorum getiremiyorum ama insanlar paraya bir şekilde ulaşıyor :))

#hayat bir sifreleme algoritmasından ibaret.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek

Türkiye'de 4 kişiye 1 araç düşerken, Avrupa'da 2 kişiye 1 araç düşer. Amerika'nın bazı eyaletlerinde neredeyse kişi başına 1 araç düşer. Yetişkin nüfus baz alınıyor, ülkede 12 milyon araç var, nüfus 80 milyon.

Aslında zengin değiliz, sadece algıda seçici davranıyoruz. Trafik sıkışıyor, herkes araba alıyor ondan sıkışıyor zannediyoruz, yolların şehrin nüfus yoğunluğuna göre tasarlanmadığı aklımıza gelmiyor.

Toki örneği verilmiş, muhtemelen ulaşım zor olduğu için insanlar mecburen arabaya muhtaç kalıp aldılar.

Pandemi dolayısıyla dünyanın her yerinde araç üretimi ya kısıtlandı ya da durduruldu. Üstüne insanlar toplu taşımadan virüs bulaşır diye korktukları için özel araçlara yöneldiler. Haliyle arz düştü, talep arttı ve fiyatlar uçtu. Bu pandemi bitene kadar da durulacağını sanmıyorum.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

geçen arkadaşlarla konuştuğum muhabbeti hatırlattı.

bütün fiyatlar uçmuş gitmiş durumdayken maaşlar sabit kaldı. o zaman bu fazla kar nereye gidiyor? işçi aynı maaşı alıp daha fazla iş yapıyor. bu kar direkt olarak patrona gidiyor. maaliyetler arttı diye yakınıyorlar fakat maaliyeti artan yerinde işçisinin maaşı artmadı. maaliyeti arttıran patron yine.

yani her halükarda patronlar avuçluyor parayı. bu yukarda anlattığın adamlarda iş sahibi patronlar. zaten sorun burada. orta kesim diye birşey kalmadı. herkes asgari ücretten çalışıyor. eskiden iş bilen adam asgari ücretten çalışmazdı, maaşıyla ev araba alabilirdi. şu anda patronlar mühendisi bile asgariden çalışıtrdığı için maksimum karlılıkla çok iyi paralar kazanıyorlar. kalite desen yerlerde. bütün ürünlerde kalite düşüşü var türkiyede. hem maaliyet düşüyor hemde kar artıyor.

fakir ve orta kesimin çok fakirleştiği, patronunsa inanılmaz zenginleştiği bir dönemdeyiz.

bir diğer etken ise enflasyon. yüksek enflasyonda kimse para tutmak istemez. bu ay aldığını öbür ay alamıyorsun.o zaman niye araba almayasın? ev kredisi çekiyorsun aylık bin lira kredi ödeyeceksin. 2 yıl sonra bin lira para mı lan diyorsun. o zaman neden kredi çekip ev almıyorsun?

30 milyon icralık dosya var deniliyor. batık krediler aldı başını gidiyor. bu gidişle bankalar önümüzdeki sene batabilirler ama kimse gösterişten geri durmuyor

edit: yazmayı unuttum. devlet piyasaya para sürüyor millet para harcasın diye. devlet harcamalarını arttırdı. toprak satıyor ne varsa satıyor, yeterki para dönsün içerde.

https://www.investopedia.com/terms/k/keynesianeconomics.asp#:~:text=Keynesian%20economics%20is%20an%20economic,effects%20on%20output%20and%20inflation.&text=Keynes%20advocated%20for%20increased%20government,economy%20out%20of%20the%20depression.

keynes yöntemi uyguluyor hükümet. yalnız hatırladığım kadarı ile bu yöntem çokda iyi bir yöntem değildi

edit: keynesin sistemine baktım neden iyi olmadığını sorun olursa anlatabilirim

Ekerci tarafından 15/Tem/20 11:37 tarihinde düzenlenmiştir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek
    izleyici bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

bir amca şey demişti, bırakın bu devlet yıkılıyor diyenleri, 72 yaşındayım ben 20 yaşındayken yıkıldı bitti 5 senesi, 10 senesi var derlerdi 72 yasındayım, ülke 2002 den beri en iyi yıllarını yasıyor demişti.. :)) 

Almancı mısın ? Aynı buradan Almanya'ya gidip orada euro kazanıp Türkiye'ye gelip euroları liraya çevirip burada köşeyi dönen Almancılar gibi yorumda bulunmuşsun. 

Galerilerde araba yok zira hastalıktan dolayı aylardır ülkeye sıfır araba giremiyor. Toyota, Hyundai, Fiat gibi Türkiye içerisinde üretim yapan markalarda sıfır arabada sıkıntı yok.

İnsanlar sıfır araba yok diye ikinci ele rağbet etti. Bu sefer ikinci elde satış yapanlar baktılar alıcı çok serbest piyasaya deyip zam üstüne zam yaptılar. Alıcılarda atıyorum ikinci eline 1.5 lira vereceğime gider kredi falan çeker sıfırına 2.5 lira veririm diyorlar haklı olarak.

Yok vallahi sapına kadar türküm, hemde her gün sabah dükkan açan bir türküm. Valla bende şaşırıyorum işte, bugün yan komsum araba almaya gitti kendini sıraya yazdırdı 1372.sırada ( fiat egea )

galerici arkadas var, bugün bir araba verdi nakit 216.0000₺ aksamına bir araba daha verdi 178.000₺ 

karşımda bir eleman var, 4 tane arabası var (bmw,wv,kamyon,kamyon) geçen gün hesap yaptı arabaların günlük yakıtları 530 lira. 

Arka tarafta büyük toptancı var bugün iyiydi ya 260.000₺ ciroyla kapattım diyor. 

Hepsinin ortak noktası ne biliyor musunuz? Ekonomi çok kötü, hiç iş yok, vs vs zırvalıyorlar. 

Simdi diyeceksiniz ki bu nasıl bir mahalle, inanın ki sandığınız gibi bir yerde değilim, köy gibi yerdeyim hatta :) 

benim aklım almıyor, bu kadar kötü ekonomi de herkes araba sahibi, herkes ev alıyor, herkes arsa alıyor. site içerisinde de çok gördük ekonomiye bok atıp, araba konusu açılınca bende bmw var mercedes var diyen timsah gözyaslıları 

Ben ay sonunda elektrik,su, kartların asgari tutarlarını ödeyince rahatladım diyorum. Millet nasıl bu kadar mal sahibi oluyor anlamıyorum. Sorsan herkes ağlıyor ama herkeste de bir şeyler var. 

bu arada ben dükkanı bugün 100₺ ile kapattım :) en cok isyanı ben edebilirim:D şükürler olsun halimize diyorum, allah bugünden geri koymasın. 

+ olarak arkadaslarımın %90'ı asker ve polis oldu en aşşağı 6000₺, doğuda yapan 12.000₺ alan bile var, hepsi şimdiden kredi çekip araba ve ev sahibi oldular, gayette pasa pasa ödüyorlar, halk kredi çekiyor, borç batağındalar, ölüyor bitiyorlar gibi şeylere inancım yok o yüzden. 

bende bir dip not ekliyim partici falan değilim gördüklerimi söyleyeceğim. benim oturdugum mahalle 20-25 senelik toki evleri her apartmanın yanında çok geniş park yapılabilecek yerler mevcut.

bundan 6 sene önce ilk arabamı aldıgımda neredeyse tüm park alanı 2-3 arabayı geçmiyordu... gelin şuan bakın park edecek yer yok galeri gibi her çeşit araba var. iki sebep var ya kredi ile millet araba aldı ya da parayı buldu :) kredi ile araba aldıysa bir ödeme gücü olmalı öyle değilmi dolayısıyla ekonomi iyimidir kötümüdür buna bir yorum getiremiyorum ama insanlar paraya bir şekilde ulaşıyor :))

Bende tam olarak bundan bahsediyorum hocam. 

Eskiden sigara parası için 1 lira, 2 lira isteyen adamlar vardı, tanıdığım, arkadaşım şimdi 1 arabası 1 minibüsü yeni de 1 ev alacak. bu gibi sizlere binlerce örnek gösterebilirim, bundan 10 sene önce bu adamlar 1 lira para istiyordu. 

işim gereği köylere gidiyorum, köylerde bir evler yaptırılıyor, aklınız hayaliniz şaşar, köy burası yani toplasan 50 adam yok, 365 günün 10 günü gelip kalıyor, 1milyon lira para harcıyor. Apartman yapanı mı, köşk yapanı mı, saray yavrusu gibi havuzlu ev yapanı mı hepsini bulursunuz. 

Arabaları saymıyorum bile, arabalara göre yol yok yazmış gibi, yollar küçük arabalar o yüzden çok görünüyor yazmış :D :D bazı malum partililerin açıklaması oluyorda diyoruz ya " insanların zekaları ile dalga geçiliyor diye " aynısını bu yorumda da sezdim. bu kadar elitizm kastırmakta olmamıs, valla gidin bir sivas'a otoban gibi şehir yolları var, ama orada da araba çok? neyse güldüm geçtim o yoruma.

Şimdi ben bankaya gidiyorum bana 15.000 para veriyor, akrabam var kendi kuzeni aylık hesabına 200.000tl gibi bir para girdi-çıktısı yapıyormuş, banka bu adama sırf hesabına giriş çıkış var diye 200.000lira kredi veriyor. 

Şimdi bankalar ya gerizekalı, ya da batmak için can atıyorlar, hayır kredi veriyorlarda kredinin de bir ödeme gücünün olması lazım değil mi? 

ben mesela götüme güvenipte gidip 100.000lira kredi çekemem, çünkü götüme güvenmiyorum, gelirim yok, ödeme yapamayacağımı biliyorum. Ama herkes kredi çekip sonra da pasa pasa ödüyor, 2010 yılında arkadasım ankaradan ev aldı, 100.000 evin fiyatı, 10 yıl vadeli sekilde 250.000 ödediler, kredisi bitti, bu adam bir mağazada kasiyer arkadaşlar, ödedi bitirdi, evi bugün 400.000tl. 

Vallahi günde kaç kişiyle internet harici muhatap oluyorsunuz bilmiyorum, ya da bu zamana kadar real dünya da kaç kişinin derdini dinlediniz, dertlestiniz, kaç farklı ortam ve dünya fikirleri, görmüş geçirmişliği yüksek kaç kişiyle konuştunuz bilmiyorum, ben küçük yaşımdan beri iş gereği bir ton adamla gün içerisinde konuşma, işini halledene kadar 1 çay süresince bazen daha uzun konustum. 

şimdiye kadar gördüğüm halkı 2'ye ayırabilirim. 

şükreden,orta halli, zengin kesimin hepsi 4k partili, ve hepsi eskinin çok kötü olduğundan, yırtık çorap giyip, karaborsadan yağ alabilmek için neler çektiklerinden bahsediyor, şu an hepsi ülke ve hükümet için 7/24 dua ediyorlar hatta ve hatta 78 yaşında bir teyze, oğul oğul doğum yaptım yol yok hastane yok ebe yok, 1-2 kişide araba var onlar da parasıyla arabacılık yapıyorlardı, buğday biçiyorduk asker geliyor ambarda ki buğdayımızı alıyor, buğday sakladık diye aha o amcanı dövdüler askerler, bak şimdi şu köye afedersin kuş uçmaz kervan geçmez 10 tane adam yaşıyoruz ormanın içinde kimse varlığını bilmez devlet geldi su çekti,çeşmem akıyor, yollara bak beton yol yaptı, geçen şu amcan(kocası için söylüyor) hastalandı kışın, paletli ambulans geldi aldı eyy oğul, yüce allahım benim canımdan alsın rte'nin canına versin ben devletin şimdi var olduğunu 78 yaşımda gördüm dedi, bu kesim yardımsever, yolda düşmüş görse elinden tutan kesim. bu fikirde insanların hepsi 4k partili. 

diğer kesimse, çok bilmiş, ya 3-5 evi kirada ya da avrupadan emekli, çok elitizm ve sürekli insan haklarından bahseder, 7/24 chp durumlarını facebook'tan paylasır, ama kimsenin yaralı parmağına işemez, bana dokunmayan yılan bin yaşasın modunda takılır, para için ruhunu verir, sürekli ağzında bir kardeşce yaşam, insanlık vs zırvalar, ama kimseye de yardım etmez, sokakta düşmüş adam görse başıma iş mi gelir diye gidip bakmayan tiplerin çoğuda 4k parti karşıtıdır, kimsenin işini görmez, hatta eşi dostu bir yerlere gelmesin diye diretir, bir staj mı lazım? bu tipler ortadan kaybolur, bir iş mi lazım? bu tipler ortadan kaybolur, başınız mı sıkıştı? tipler ortadan kaybolur, ama aksi halde sorsanız ya çok iyi dostunuz ya da iyi bir abiniz filandır, siktirsin gitsinler amk kaşar ruhluları bencil herfiler, öyle de aşşağılık adamlardır..  ( burada ki zırvalardan kastım, yani faal bir icraat yapmaz, anca akıl verir ve çene çalar yoksa tabi ki herkes refah ve kardeşce yaşayın, ama öyle yaşayabilmek için kişinin kendisinin de amaca uygun davranması gerekir, olarak mevcut yöneticilerin bu kadar güclenmelerinin sebebi de işte birbirlerini bu kadar tutmalarıdır, ben iyi yere geldiysem, arkadaşım, eşim dostuma da faydam yardımım dokunsun diye çabalayıp böyle böyle heryer de adamları var.  ) + olarak bu zihniyet vs konusacaklara da direkt cevap veriyorum, bu ülke de ve dünya da öyle bir eşit/adalet/torpilsiz dünya filan yok hiç kusura bakmayın ve olmayacakta, bu gözler o çok eşitlik zırvası yapan ch4p binasına emekli olan kişinin yerine hemen  koyu bir 4k partili gireni de gördü :D o yüzden hepsi aynı :D 

bugüne kadar tanıdığım ve asla şaşmayan yorumlarım bunlardır.. 

konudan bağımsız kendi düşüncelerimi de paylaştım, bu site içerisinde öyle sürekli kötüleme yapanlara da bakmayın, dışarda çoğunun tuzu kuru, iyi arabası, güzel her sene standart tatili olan insanlardır, burada galeyana gelmeyin yani, gerçi öyle tipler zaten böyle mesajları es geçerler, çünkü 75 yaşında ki teyzenin anlattıklarına verecek cevapları olmuyor genelde, bunu anlatmaya çalışıyoruz zaten, eskinin bu kadar kötü olmasından dolayı bunlar bu kadar ilerlediler. 

bende 4k parti taraftarlığı yapmıyorum, ancak halkın yorumlarının aynasını tutmak istedim burada size. ama allahta biliyor'ya hükümete en cok desteği veren kk gibi adama da destek vermem, vallahi adamda mahalle muhtarı tipi bile yok :D 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    izleyici bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

Şimdi zenginleşme konusunda verdiğin örneği ele alalım. Demişsin ki her evin önünde artık araba var.

Türkiye piyasasında 2018 yılında satılan toplam sıfır araç sayısı 620.937, 2019 yılında ise 479.060.

Türkiye'de 2012-2017 yılları arasındaki 5 senelik süreçte trafikten men edilip hurdaya ayrılan araç sayısı 77.000 civarında.

Yani esasında Türkiye'de kullanılmış araç sayısı hızla artarken, 1 yaş altı araç sayısı önceki seneye göre azalıyor ve 2. el fiyatları dolar/euro bazında azalıyor. Ama her ne hikmetse TL bazında artıyor, neden acaba?

Dolayısıyla senin o bahsettiğin her evin önünde artık araç var sözleri BOŞ LAF.

Peki ortasınıf bir Avrupa ülkesi olan ve nüfusu Türkiye'nin 10 da 1 i olan Avusturya için rakamlara bakalım.

Avusturya'da 2019 yılında tam 382.033 adet sıfır araç satılmış yani 3/4 ün kadar. Bu da demek oluyor ki orta sınıf bir Avrupa ülkesi olan Avustrya'nın 0 araç alım gücü senden tam olarak 7.5 kat daha iyi. Nasıl hesapladın dersen; 10* (3/4) = 7.5

Birde işin kişi başı düşen araç sayısı var ki o daha da vahim. Uzun uzun yazmayayım linklere tıklayıp okuyun.

https://tr.euronews.com/2019/12/30/turkiye-de-100-kisiye-dusen-arac-say-s-28-ab-de-ise-51

https://www.sozcu.com.tr/2020/otomotiv/turkiyede-1000-kisiye-dusen-arac-sayisi-sadece-281-5829981/

https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_ara%C3%A7_say%C4%B1s%C4%B1_listesi

Netice olarak; sen 15-20 yaşındaki motoru olan ve 4 tekerlekli şeyi arabadan sayarsan, evet mal mülk sayısı artıyor.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Komutanım, aracınız kaç model?  

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    micropin
    micropin's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı
    izleyici bunu yazdı
    Roark bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı
    Roark bunu yazdı

Bende tam olarak bundan bahsediyorum hocam. 

Eskiden sigara parası için 1 lira, 2 lira isteyen adamlar vardı, tanıdığım, arkadaşım şimdi 1 arabası 1 minibüsü yeni de 1 ev alacak. bu gibi sizlere binlerce örnek gösterebilirim, bundan 10 sene önce bu adamlar 1 lira para istiyordu. 

işim gereği köylere gidiyorum, köylerde bir evler yaptırılıyor, aklınız hayaliniz şaşar, köy burası yani toplasan 50 adam yok, 365 günün 10 günü gelip kalıyor, 1milyon lira para harcıyor. Apartman yapanı mı, köşk yapanı mı, saray yavrusu gibi havuzlu ev yapanı mı hepsini bulursunuz. 

Arabaları saymıyorum bile, arabalara göre yol yok yazmış gibi, yollar küçük arabalar o yüzden çok görünüyor yazmış :D :D bazı malum partililerin açıklaması oluyorda diyoruz ya " insanların zekaları ile dalga geçiliyor diye " aynısını bu yorumda da sezdim. bu kadar elitizm kastırmakta olmamıs, valla gidin bir sivas'a otoban gibi şehir yolları var, ama orada da araba çok? neyse güldüm geçtim o yoruma.

Şimdi ben bankaya gidiyorum bana 15.000 para veriyor, akrabam var kendi kuzeni aylık hesabına 200.000tl gibi bir para girdi-çıktısı yapıyormuş, banka bu adama sırf hesabına giriş çıkış var diye 200.000lira kredi veriyor. 

Şimdi bankalar ya gerizekalı, ya da batmak için can atıyorlar, hayır kredi veriyorlarda kredinin de bir ödeme gücünün olması lazım değil mi? 

ben mesela götüme güvenipte gidip 100.000lira kredi çekemem, çünkü götüme güvenmiyorum, gelirim yok, ödeme yapamayacağımı biliyorum. Ama herkes kredi çekip sonra da pasa pasa ödüyor, 2010 yılında arkadasım ankaradan ev aldı, 100.000 evin fiyatı, 10 yıl vadeli sekilde 250.000 ödediler, kredisi bitti, bu adam bir mağazada kasiyer arkadaşlar, ödedi bitirdi, evi bugün 400.000tl. 

Vallahi günde kaç kişiyle internet harici muhatap oluyorsunuz bilmiyorum, ya da bu zamana kadar real dünya da kaç kişinin derdini dinlediniz, dertlestiniz, kaç farklı ortam ve dünya fikirleri, görmüş geçirmişliği yüksek kaç kişiyle konuştunuz bilmiyorum, ben küçük yaşımdan beri iş gereği bir ton adamla gün içerisinde konuşma, işini halledene kadar 1 çay süresince bazen daha uzun konustum. 

şimdiye kadar gördüğüm halkı 2'ye ayırabilirim. 

şükreden,orta halli, zengin kesimin hepsi 4k partili, ve hepsi eskinin çok kötü olduğundan, yırtık çorap giyip, karaborsadan yağ alabilmek için neler çektiklerinden bahsediyor, şu an hepsi ülke ve hükümet için 7/24 dua ediyorlar hatta ve hatta 78 yaşında bir teyze, oğul oğul doğum yaptım yol yok hastane yok ebe yok, 1-2 kişide araba var onlar da parasıyla arabacılık yapıyorlardı, buğday biçiyorduk asker geliyor ambarda ki buğdayımızı alıyor, buğday sakladık diye aha o amcanı dövdüler askerler, bak şimdi şu köye afedersin kuş uçmaz kervan geçmez 10 tane adam yaşıyoruz ormanın içinde kimse varlığını bilmez devlet geldi su çekti,çeşmem akıyor, yollara bak beton yol yaptı, geçen şu amcan(kocası için söylüyor) hastalandı kışın, paletli ambulans geldi aldı eyy oğul, yüce allahım benim canımdan alsın rte'nin canına versin ben devletin şimdi var olduğunu 78 yaşımda gördüm dedi, bu kesim yardımsever, yolda düşmüş görse elinden tutan kesim. bu fikirde insanların hepsi 4k partili. 

diğer kesimse, çok bilmiş, ya 3-5 evi kirada ya da avrupadan emekli, çok elitizm ve sürekli insan haklarından bahseder, 7/24 chp durumlarını facebook'tan paylasır, ama kimsenin yaralı parmağına işemez, bana dokunmayan yılan bin yaşasın modunda takılır, para için ruhunu verir, sürekli ağzında bir kardeşce yaşam, insanlık vs zırvalar, ama kimseye de yardım etmez, sokakta düşmüş adam görse başıma iş mi gelir diye gidip bakmayan tiplerin çoğuda 4k parti karşıtıdır, kimsenin işini görmez, hatta eşi dostu bir yerlere gelmesin diye diretir, bir staj mı lazım? bu tipler ortadan kaybolur, bir iş mi lazım? bu tipler ortadan kaybolur, başınız mı sıkıştı? tipler ortadan kaybolur, ama aksi halde sorsanız ya çok iyi dostunuz ya da iyi bir abiniz filandır, siktirsin gitsinler amk kaşar ruhluları bencil herfiler, öyle de aşşağılık adamlardır..  ( burada ki zırvalardan kastım, yani faal bir icraat yapmaz, anca akıl verir ve çene çalar yoksa tabi ki herkes refah ve kardeşce yaşayın, ama öyle yaşayabilmek için kişinin kendisinin de amaca uygun davranması gerekir, olarak mevcut yöneticilerin bu kadar güclenmelerinin sebebi de işte birbirlerini bu kadar tutmalarıdır, ben iyi yere geldiysem, arkadaşım, eşim dostuma da faydam yardımım dokunsun diye çabalayıp böyle böyle heryer de adamları var.  ) + olarak bu zihniyet vs konusacaklara da direkt cevap veriyorum, bu ülke de ve dünya da öyle bir eşit/adalet/torpilsiz dünya filan yok hiç kusura bakmayın ve olmayacakta, bu gözler o çok eşitlik zırvası yapan ch4p binasına emekli olan kişinin yerine hemen  koyu bir 4k partili gireni de gördü :D o yüzden hepsi aynı :D 

bugüne kadar tanıdığım ve asla şaşmayan yorumlarım bunlardır.. 

konudan bağımsız kendi düşüncelerimi de paylaştım, bu site içerisinde öyle sürekli kötüleme yapanlara da bakmayın, dışarda çoğunun tuzu kuru, iyi arabası, güzel her sene standart tatili olan insanlardır, burada galeyana gelmeyin yani, gerçi öyle tipler zaten böyle mesajları es geçerler, çünkü 75 yaşında ki teyzenin anlattıklarına verecek cevapları olmuyor genelde, bunu anlatmaya çalışıyoruz zaten, eskinin bu kadar kötü olmasından dolayı bunlar bu kadar ilerlediler. 

bende 4k parti taraftarlığı yapmıyorum, ancak halkın yorumlarının aynasını tutmak istedim burada size. ama allahta biliyor'ya hükümete en cok desteği veren kk gibi adama da destek vermem, vallahi adamda mahalle muhtarı tipi bile yok :D 

Ülke nüfusu 80 milyon bir siyasinin bile tanıyabileceği insan sayısı en fazla 5 bindir. Oranlarsak 1/16000 eder. Bu oranda istatistiksel olarak bir önem arz etmez. Yani senin kısıtlı çevrende tanıdığın insanlar zenginleşti diye ülke zenginleşmiş olmaz, olan durum sadece akp'nin kendine oy vermeyen diğer kesimden alıp kendini yalayanlara vermesidir. Yani ülkede zaten mevcut olan sermaye konum değiştirmiş, sen de herkes zenginleşti zannediyorsun. Kişi başına düşen milli gelir mi arttı? Hala avrupa sonuncusuyuz.  https://tr.wikipedia.org/wiki/Ki%C5%9Fi_ba%C5%9F%C4%B1na_nominal_GSY%C4%B0H_de%C4%9Ferlerine_g%C3%B6re_%C3%BClkeler_listesi.

Bulgar levası bile bizim parayı ikiye katladı. Dünyada parası en çok değer kaybeden ülkelerin başında geliyoruz. 10 yıl önce devlet işine ilk başladığımda maaşım 1200 dolarken şu an 800 dolar civarlarında. 10 yıl emek, tecrübe ve 400 dolar kayıp. Bu ülkede benimle aynı kaderi paylaşan senin gibi üç beş bin tanıdık değil milyonlarca insan var. Sizin çevreniz zenginleşti diye biz de zenginleşmiş sayıldık he tamam :D insanın bunları görmemesi için kör olması lazım. 

Araba sahip olma istatistiklerini paylaştım diye elitist olmuşum haha. Bilimsel olmak elitist olmak demek değildir. Yüzey alanı kıç kadar olan şehre 20 milyon insanı yığarsan, doğru düzgün planlama yapmazsan ve sürekli nüfus artırmaya çabalarsan araba sayısı artar, sen araba sayısı artıyor dersin ama araba sahibi olma oranı değişmez. Bunlar geldiğinde ülke nüfusu 60 milyon idi şu an 80 milyon + kaçaklar köçekler, suriyeliler. Almanya nüfusu da 80 milyon kayıtlı araç sayısı 65 milyon bizdeki gibi 12 milyon değil bak neredeyse herkesin arabası var ama Berlin başkentinde bile trafik yok. Anlatmaya çabaladığım şey budur. Matematik biliyorsan ki zannetmiyorum ama anlamış olmalısın.

Aç bak elinin altında internet, Tüik'in paylaştığı verilere bak, ev, araba sahibi olma oranlarına, zenginle fakir arasında sürekli açılan uçuruma bak, orta kesimin nasıl yok edildiğine bak. İlk okul mezunu toplama çıkarma yapmayı bilmeyen mütahitlerin nasıl zenginleştirildiğine bak. Ülke sermayesi bilgili olandan alınıp cahil kesime aktarılıyorsa o ülkenin geleceği dinamitleniyor demektir. O orda çeşme yaptı, bu burda dükkan açtı, ev yaptı, yol yabdı demekle sadece kendi bulunduğun bölgedeki değişimin gözüne batan kısımlarını görüyorsun. Ben işçi çocuğuyum, benim çevremde gördüğüm ise akp'yi yalayanlar servetine servet kattı. Diğerlerinin çoğu ya yerinde saydı ya da fakirleşti. Bunu yakın bir akrabası akp milletvekili olan birisi olarak söylüyorum.

"Nasıl doğabilirsin ki yeniden önce küle dönmeden..."
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Roark
    Roark's avatar
    Erkek

Benimde babam isci, ben zaten millet artıyor, ben neden düşüyorum diye kızan kesimim :D kimseye karşı art niyet ya da kötü amaçlı söz yazmıyorum. Biz bu doğruları görürken, insanlara anlatmaya calısırken, yukarıda ki bahsettiğim oy aldıkları kitle onları söylüyor. 

asıl kızılması gereken, bunlara destek olan muhalefettir. 

telefondan yazıyorum imla icin kusuruma bakmayın. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sürpriz komutan
    qoqo
    qoqo's avatar
    Erkek
    Roark bunu yazdı

Komutanım, aracınız kaç model?  

2013 Kia Ceed Concept Plus.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HoLyCat
    HoLyCat's avatar
    Erkek

15 ay sonra düşer.

hatta araç değil ev fiyatlarıda düşer.

bu ekonomide bankaya koşa koşa gidenleri 15 ay sonra göreceğim.

🆃🅰🅷🆁🅸🅱🅰🆃.🅲🅾🅼
Toplam Hit: 51689 Toplam Mesaj: 185
araç fiyatları