Araç Motor Yaktı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek

merhaba arkadaşlar;

İstanbul'dan hayırlı bir iş için Adana'ya gittik. Fakat dönüş yolunda araçın yağ lambası kırmızı yandı ve otobanda araç stop etti.

kenarda 5 dk dinlendikten sonra tekrar çalıştırdık 10m gittiğimizde yine aynı sorun oldu ve sonuç olarak çekici çağırarak aracı sanayiye çektik. Ustaların söylediği motor yatak sarmış. dolayısı ile motor çöp oldu.

Araç 2006 model seat cordoba 1.4tdi . aracın piyasa değeri temizliğine bağlı olarak 130 ile 220 bin tl arasında değişmekte.

Sizce bu aracı çıkma motor almalımıyım? yoksa yaptırmadan mı satmalıyım?

Çıkma motor konusunda tanıdığı olan varsa yönlendire bilir  mi?

Kafan seni dağıtmadan sen onu dağıt...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Damat
    A_REX
    A_REX's avatar
    Erkek

Az çok bildigim kdr araba tak diye motor yemez başkan. Önceden belirtileri olması gerek. Yagsız susuz filan kalmıştır. Ager kol çıkaracak kdr aşırı zorlayıp 7 8 bin devirde sürmediysen. 

Geçmiş olsun bu arada iyi bir ustaya denk gelirsin umarım.

Dur be kadınnnn....
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek

valla hocam yolda küt diye bi ses geldi birşey düşmüş gibi sonra bir anda ışık yandı zaten bizde anlamadık.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SweetyVolty
    SweetyVolty's avatar
    Homo

amk uzun uzun yazdıydım başka bişiye bakarken suspender uygulaması çat diye askıya alınca gitmiş hepsi. 

Neyse, aşırı yağsız kalıp da piston yataklarına kadar zarar vermediyse ve krank + piston kolları falan çok kötü durumda değilse motor değiştirmenin bir anlamı yok, krank dediğin şey taşlanır; yatak dediğin şey zaten iki metalin arasında yağ filmi olduğu için rulman görevi gören basit bir parça, değiştirilir öyle çıkma motor falan masraflarının yanında hiç kalacak bir ücrete. 

örnek piston kolu yatakları şöyle birşey; 

https://www.sacarmakina.com.tr/urun/piston-kol-yatak-0-50mm-178f-178fa-6-7hp-78-1701502-2   

Bu video da farklı marka model ama sorun yaklaşık olarak aynı. Otobanda stop etti demenden sübap kırma gibi ekstrem bir olaydaki gibi çekiş tekerlerini kitlemediğini varsayıyorum, ki zaten sonrasında tekrardan arabayı da çalıştırabilmişsin ondan dolayı iyimser yaklaşmak gerekiyor bence duruma. 

https://www.youtube.com/watch?v=bdAqGTgSPss 

Çok sıkılıyom
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    harddeath0070
    harddeath0070's avatar
    Erkek
    SweetyVolty bunu yazdı

amk uzun uzun yazdıydım başka bişiye bakarken suspender uygulaması çat diye askıya alınca gitmiş hepsi. 

Neyse, aşırı yağsız kalıp da piston yataklarına kadar zarar vermediyse ve krank + piston kolları falan çok kötü durumda değilse motor değiştirmenin bir anlamı yok, krank dediğin şey taşlanır; yatak dediğin şey zaten iki metalin arasında yağ filmi olduğu için rulman görevi gören basit bir parça, değiştirilir öyle çıkma motor falan masraflarının yanında hiç kalacak bir ücrete. 

https://www.sacarmakina.com.tr/urun/piston-kol-yatak-0-50mm-178f-178fa-6-7hp-78-1701502-2   

Bu video da farklı marka model ama sorun yaklaşık olarak aynı. Otobanda stop etti demenden sübap kırma gibi ekstrem bir olaydaki gibi çekiş tekerlerini kitlemediğini varsayıyorum, ki zaten sonrasında tekrardan arabayı da çalıştırabilmişsin ondan dolayı iyimser yaklaşmak gerekiyor bence duruma. 

su anda marş bile basmıyor araba tamamen çalışmıyor hocam.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek
    harddeath0070 bunu yazdı
    SweetyVolty bunu yazdı

su anda marş bile basmıyor araba tamamen çalışmıyor hocam.

Bu durumda iken halen marş basıyorsan masrafı 2-3 e katlıyorsun....

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DjBlueMaN
    DjBlueMaN's avatar
    Erkek

Konum olarak nerdesiniz belki yardımcı olabilecek bir mürid vardır.Ayrıca yatak sarmasından dolayı motor değişmez.

Motoru fazla yorduysanız ve araç lpg li ise daha öncesinde hortum veya conta patlatmış olabilir,motor açılmadan açıkçası birşey söylemek,masraf şu çıkar demek yanlış olur.

Haşa Zulmetmez Kullarına Hüdası, Her Kulun Çektiği, Kendi İşinin Cezası!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

hocam geçmiş olsun. araç motor usta işleri sıkıntılı. 

edit:

bende kibrista conta yaktmiştim. Aracin su tankinin sensörü bozukmuş. Su borusu patlamiş, motor susuz calismiz bi süre. sensör tepki vermediği için de fark etmemiştim. Cok canımı yakmıştı.

rakkoc tarafından 31/Ağu/22 10:10 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    biri
    biri's avatar
    Erkek

En büyük hatanız arıza yaptıktan sonra çalıştırmanız ve 10m gitmeniz olmuş. Geçmiş olsun. 

¯\(ツ)/¯ ฏ๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎๎
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek

araba mekanik kısmından hiç anlamam ama her yatak sarmanında motor değiştirmek olmadığını bililiyorum

ne akdar tutar bilmiyorum 10-20 bin neyse bir fiyata yapılır yaptırdıktan sonra sat stacaksan

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Emin olmamakla birlikte o motorun çıkması zor  oluyor diye biliyorum, Ki  çıkma motor  ne kadar  sağlıklı  olur oda  tartışılır. Yasal olarak  motor  değişimi yaptırmak uzun iş birde  o konuda var .

Ustanın  motoru açıp dağıtıp net bir fiyat çıkardıktan sonra  bence altarnatiflere bakmanı tavsiye ederim.Geçen sene başıma çok illet bir durum  geldi, Kız arladaşımın arabası fiesta  bir anda  küt fiye bende  bozuldu motor yatak sarmış yüksek hararet 

görmüş turbo enjektör ne varsa çöp oldu sonrasını  bilen biler  mk karısının dilinden  kurtulamadık mk .usta  yağ soğutucusunun patlamasından  ötürü  olduğunu söylemişti sikeyim dizel  motoru.

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
Toplam Hit: 3776 Toplam Mesaj: 41
seat