Balık Hobisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cahitnuri
    cahitnuri's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı
    cahitnuri bunu yazdı

Instagram'da aytekinhsn kullanıcı adlı bir arkadas var akvaryumustalari diye bir hesabı da var hatta o ilgileniyordu bu konularda kendisine sorabilirsin hocam sorularını

Hocam kendisine instagramdan yazdım sağolsun anında cevap verdi sorularımı yanıtladı :) hatta yem konusunda yardımcı olabilecek kişiye yönlendirdi kendisine burdan tekardan teşekkürler sanada önerdiğin için ayrıca teşekkürler hocam

Ne demek hocam işine yaradıysa ne mutlu :) 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rushOut
    rushOut's avatar
    Erkek

Bizdede var bi tane Beta 4 yıl oldu. Ufak bir akvaryum var çok pis kokutuyor yahu suyu bıkkınlık geldi suyunu değiştirmekten sürekli. 

Biz bizimle bizdeydik Biz bizimle bize geldik Biz bizimle bizdeyken Bizi bizden mi sorarlar
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    ilteris bunu yazdı

foto atsana la

''

~@~

hakkında biraz okudum da, cidden cins Balık'mış bu betta'lar. 

Solunum Sistemleri ilginç'miş. niyeyse nasıl olduğunu algılayamadım. 

bir iki not bırakayım. 

1 hafta sonra bulabildigim, bazilarinin!! iddia ettiginin tersine gayet guzel ziplayabildigi^^` anlasilan balik cinsi..

labirent adi verilen organlari sayesinde yuzeyden nefes alabilen bir balik turudur.

..betalardan seçilir. taraflar Dar bir Su kabına konduklarında Yeni Ortamın vediği çekingenlikten çok çabuk kurtulup, ilk safhada Rakipler birbirlerine Solungaç ve Yüzgeç kabartarak Gözdağı vermeye başlarlar. ikinci safhada Yanal Salınımlarla kuyruklarıyla suyu hasımlarına Karşı İtip şaşılacak kadar Güçlü Su Akıntıları oluşturarak Güç Gösterisi yaparlar. üçüncü safhada artık hassas S.olungaç ve Göz çevresini Isırmak üzere gerçek saldırılar başlar. taraflar bir Açık Yakalamak için hızla biribirlerinin Çevresinde Dönmeye başlarlar. en tehlikeli dördüncü safhada ise taraflar rakiplerini Ağızlarından yakalayarak Tabana doğru b.astırmaya, böylece olabildiğince uzun süre yüzeyden hava almalarını engellemeye çalışırlar. bu dövüş aşamaları Tekrar Başa Dönerek sonuncusuna gelerek saatlerce sürebilir.

.sinek lavralarını.. açıkta meyve bırakmak. ^^D

https://eksisozluk.com/entry/1066198

https://eksisozluk.com/entry/798224

https://eksisozluk.com/betta--738783?p=4

https://eksisozluk.com/betta--738783?p=14

https://eksisozluk.com/betta--738783?p=12

anatomi.

bu çizim güzelmiş de, çok ufak çizmişler. ^^` Akciğer(@@,), Hava Kesesi filan.

http://www.atillaalpbaz.com/userfiles//51(3).jpg

https://bitkibalik.com/wp-content/uploads/2019/10/Betta-Splendens-Cinsiyet-Ayrımı.jpg

(bazıları niye kopyaladık'tan sonra, doğrudan link ile dururken, diğer link'ler foto'yu upload etmişim gibi görünüyor. )

RitmFarbRacourci tarafından 04/Ara/20 14:10 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek

Bir ara pet bardaklarda satıyorlardı hala öyle mi bilmiyorum kuyruğu sayesinde görseli çok hoş bir canlı

Jilet artık yok kardeş
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek

şans işte, bugün birinde, Küre şeklinde Kavanozun içerisinde tek 1 tane Betta  balığı gördüm.cansız soluk bir şekilde dolanıyordu, ayna filan tuttum, bana mısın demedi. ^^D` 

görsel algısı bozulmuştur belki de, mercek gibiydi kavanoz. 

yalnız, kavanoz bâyâ bi soğuktu. 27-28C filan olması gerekiyormuş suyun sıcaklığı. sıcak Su yastığı yada termos'u üstüne koysak canlanır mı ki?

gün içerisinde okuduğum bir-iki yerden bi'kaç paragraf daha ekleyeyim. https://evrimagaci.org/beta-baliklarina-dair-bilmeniz-gereken-temel-bilgiler-1531

balıklarının, diğer akvaryum balıklarının gerçekleştirmediği tuhaf bir tepkisi vardır. Eğer bu balıklar aynada kendilerini görürlerse çok sinirlenirler ve ''aynadaki'' balığa^^D` saldırmaya çalışırlar. Bunu yaparken görsel açıdan inanılmaz hoş görünürler. Yüzgeç'lerini açarlar ve renkleri daha çok belli olur(kuyruk yüzgeç'lerinde damar ve kas filan varmış bunların, bu yüzden çok renkli ve canlı görünüyorlarmış). Ayna egzersizi balığın sağlığı açısından da önemlidir. Her gün sabah-akşam 5'er Dakika Ayna Egzersizi, hem balığın fiziksel açıdan zinde kalmasını sağlar hem de bunu izlemek çok hoş olur. Fakat ayna egzersizi süresini çok abartmak, balığın stres yapmasına sebep olur ki bu kesinlikle önerilmez.

Betalar bu bölgelerdeki sularda yeterince oksijen bulamazlar. Bu balıkların milyonlarca yıl boyunca, sudaki oksijen miktarı çok düştüğünde hayatta kalmalarını sağlayan, labirent adı verilen ek
    Solunum Organ' ları evrim leşmiştir. Labirent organları sayesinde bu balıklar, havadaki serbest oksijeni solunum için kullanabilirler. Ve bu sayede az oksijenli, bulanık, kirli sularda bile yaşamlarını sürdürebilirler. Diğer çoğu akvaryum balığında bu şekilde bir solunum sistemi gelişmediği için oksijensiz suda çabucak ölürler.

hafta'da 1 ,akvaryum suyu'nun Yüzde30'unu değiştirmek gerekiyormuş.

bir'de, suyu havalandırmak içi arada pipet ve lastik top'la hava bassak iyi olur mu ki? bu balığın suyunun da Durgun olması gerekiyormuş. 

(birara da, şu vatoz'lara bakayım., )

RitmFarbRacourci tarafından 04/Ara/20 21:17 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek
    RitmFarbRacourci bunu yazdı

şans işte, bugün birinde, Küre şeklinde Kavanozun içerisinde tek 1 tane Betta  balığı gördüm.cansız soluk bir şekilde dolanıyordu, ayna filan tuttum, bana mısın demedi. ^^D` 

görsel algısı bozulmuştur belki de, mercek gibiydi kavanoz. 

yalnız, kavanoz bâyâ bi soğuktu. 27-28C filan olması gerekiyormuş suyun sıcaklığı. sıcak Su yastığı yada termos'u üstüne koysak canlanır mı ki?

hafta'da 1 ,akvaryum suyu'nun Yüzde30'unu değiştirmek gerekiyormuş.

bir'de, suyu havalandırmak içi arada pipet ve lastik top'la hava bassak iyi olur mu ki? bu balığın suyunun da Durgun olması gerekiyormuş. 

Direk su değişimi sakıncalı zaten soğuktan sıcağa , sıcaktan soğuğa yavaş yavaş değişim gerekir yoksa hayvanda şok etkisi oluyor.

Akvaryum hacmine bağlı olarak pipet, küçük hava taşı kullanılabilir. Ama betalarda:

"Labirent organına sahip olmaları onların su yüzeyine çıkıp nefes alabilmelerini sağlar. Bu da onların filtresiz olan akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabildiklerini gösterir."

"En kolay yetiştirilebilen akvaryum balıklarından biri olan beta balığı durgun sularda yaşamayı sever bu yüzden güçlü filtresi olan bir akvaryum onun için doğru bir seçim olmayacaktır."

Ayrıca akvaryumu olan arkadaşlar biraz fotoğraf atsın da konu renklensin :/

Jilet artık yok kardeş
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek

Henüz akvaryumu ayarlayamadım ama benim güzelim bu

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    samoki bunu yazdı

Direk su değişimi sakıncalı, zaten soğuktan sıcağa , sıcaktan soğuğa yavaş yavaş değişim gerekir yoksa hayvanda Şok Etkisi oluyor.

Akvaryum hacmine bağlı olarak pipet, küçük Hava Taşı kullanılabilir. Ama betalarda:

"Labirent organına sahip olmaları onların su yüzeyine çıkıp nefes alabilmelerini sağlar. Bu da onların filtresiz olan akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabildiklerini gösterir."

"En kolay yetiştirilebilen akvaryum balıklarından biri olan beta balığı durgun sularda yaşamayı sever bu yüzden güçlü filtresi olan bir akvaryum onun için doğru bir seçim olmayacaktır."

bu Hava Taşı nasıl birşey'miş yahu. buna bakayım. Ponza Taşı gibi (küçük)gözenekleri olan bir Taş mı?

Bende akvaryum yok. ama gördüğüm @TheAvenqer'in kavanoz'u gibiydi.

Suyu da hafif, Sarımsı-Yeşilimsi birşey olmuştu. içinde Bitki nâmına bir şey yoktu, ama büyük-küçük tuvaletini yaptığı için mi öyleydi, bilemiyorum.

içinde dibinde, beyaz mermer'imsi kıymık taşlardan vardı. 

kavanoz'un içerisine dibine değmeyecek şekilde, sahte (plastik)çiçek assak Tel ile, sıkıntı olur mu? (sığ,durgun sularda yaşıyor diye okumuştum.) hep zeminde geziyor bizim Betta. saklanacak yer bulmuş olur.

bir'de, benim gördüğüm erkekti, ama su'yun kavanoz'a temas ettiği yerlerde bi'hayli büyüklü-küçüklü baloncuklar vardı. @@, ^^D`

Mavi, yada açık mavi renkli, yüzgeç'lerinin ucu da hafif ,kârâ gibiydi.(hastalık filan olmasın(?))

RitmFarbRacourci tarafından 05/Ara/20 02:39 tarihinde düzenlenmiştir

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı

Direk su değişimi sakıncalı, zaten soğuktan sıcağa , sıcaktan soğuğa yavaş yavaş değişim gerekir yoksa hayvanda Şok Etkisi oluyor.

Akvaryum hacmine bağlı olarak pipet, küçük Hava Taşı kullanılabilir. Ama betalarda:

bu Hava Taşı nasıl birşey'miş yahu. buna bakayım. Ponza Taşı gibi (küçük)gözenekleri olan bir Taş mı?

Bende akvaryum yok. ama gördüğüm @TheAvenqer'in kavanoz'u gibiydi.

Suyu da hafif, Sarımsı-Yeşilimsi birşey olmuştu. içinde Bitki nâmına bir şey yoktu, ama büyük-küçük tuvaletini yaptığı için mi öyleydi, bilemiyorum.

içinde dibinde, beyaz mermer'imsi kıymık taşlardan vardı. 

kavanoz'un içerisine dibine değmeyecek şekilde, sahte (plastik)çiçek assak Tel ile, sıkıntı olur mu? (sığ,durgun sularda yaşıyor diye okumuştum.) hep zeminde geziyor bizim Betta. saklanacak yer bulmuş olur.

bir'de, benim gördüğüm erkekti, ama su'yun kavanoz'a temas ettiği yerlerde bi'hayli büyüklü-küçüklü baloncuklar vardı. @@, ^^D`

Mavi, yada açık mavi renkli, yüzgeç'lerinin ucu da hafif ,kârâ gibiydi.(hastalık filan olmasın(?))

Su aşırı kirliyse ondan dolayı da kararmış olabilir. 4 te 1 oranında dipten su alarak düzenli değiştirme lazım

Jilet artık yok kardeş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    samoki bunu yazdı

...

Su aşırı kirliyse ondan dolayı da kararmış olabilir. 4 te 1 oranında dipten su alarak düzenli değiştirmek lazım.

Özellikle niye Dip'ten, yüzeye yakın, Su alsak olmaz mı?

Toplam Hit: 4410 Toplam Mesaj: 34
beta balık beslemek vatoz balık akvaryum