Balık Hobisi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    do_som
    do_som's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

Direk su değişimi sakıncalı, zaten soğuktan sıcağa , sıcaktan soğuğa yavaş yavaş değişim gerekir yoksa hayvanda Şok Etkisi oluyor.

Akvaryum hacmine bağlı olarak pipet, küçük Hava Taşı kullanılabilir. Ama betalarda:

"Labirent organına sahip olmaları onların su yüzeyine çıkıp nefes alabilmelerini sağlar. Bu da onların filtresiz olan akvaryumlarda rahatlıkla yaşayabildiklerini gösterir."

"En kolay yetiştirilebilen akvaryum balıklarından biri olan beta balığı durgun sularda yaşamayı sever bu yüzden güçlü filtresi olan bir akvaryum onun için doğru bir seçim olmayacaktır."

Ayrıca akvaryumu olan arkadaşlar biraz fotoğraf atsın da konu renklensin :/

bu Hava Taşı nasıl birşey'miş yahu. buna bakayım. Ponza Taşı gibi (küçük)gözenekleri olan bir Taş mı?

Bende akvaryum yok. ama gördüğüm @TheAvenqer'in kavanoz'u gibiydi.

Suyu da hafif, Sarımsı-Yeşilimsi birşey olmuştu. içinde Bitki nâmına bir şey yoktu, ama büyük-küçük tuvaletini yaptığı için mi öyleydi, bilemiyorum.

içinde dibinde, beyaz mermer'imsi kıymık taşlardan vardı. 

kavanoz'un içerisine dibine değmeyecek şekilde, sahte (plastik)çiçek assak Tel ile, sıkıntı olur mu? (sığ,durgun sularda yaşıyor diye okumuştum.) hep zeminde geziyor bizim Betta. saklanacak yer bulmuş olur.

bir'de, benim gördüğüm erkekti, ama su'yun kavanoz'a temas ettiği yerlerde bi'hayli büyüklü-küçüklü baloncuklar vardı. @@, ^^D`

Mavi, yada açık mavi renkli, yüzgeç'lerinin ucu da hafif ,kârâ gibiydi.(hastalık filan olmasın(?))

Su aşırı kirliyse ondan dolayı da kararmış olabilir. 4 te 1 oranında dipten su alarak düzenli değiştirme lazım

akvaryumsa dip balıgı ve vatos alırsan onlar temizler pislikleri

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MATH
    MATH's avatar
    Erkek

Nasıl balık bu? Bülent Ersoy'a benziyor. Japon balıkları daha güzel. Bir de bana daha enteresan gelen akvaryumda bitki yetiştirenler.

214 gün geliştirmiş şu adam.

https://www.youtube.com/watch?v=4yD72FyJ0gc

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı

...

Mavi, yada açık mavi renkli, yüzgeç'lerinin ucu da hafif ,kârâ gibiydi.(hastalık filan olmasın(?))

Su aşırı kirliyse ondan dolayı da kararmış olabilir. 4 te 1 oranında dipten su alarak düzenli değiştirmek lazım.

Özellikle niye Dip'ten, yüzeye yakın, Su alsak olmaz mı?

Dibe çöküyor pislikler ondan ötürü bea 

MATH bunu yazdı

Nasıl balık bu? Bülent Ersoy'a benziyor. Japon balıkları daha güzel. Bir de bana daha enteresan gelen akvaryumda bitki yetiştirenler.

214 gün geliştirmiş şu adam.

https://www.youtube.com/watch?v=4yD72FyJ0gc

öyle deme hocam alıştın mı bırakamıyorsun :D :D

Jilet artık yok kardeş
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

...

Su aşırı kirliyse ondan dolayı da kararmış olabilir. 4 te 1 oranında dipten su alarak düzenli değiştirmek lazım.

Dibe çöküyor pislikler ondan ötürü bea(^^`).

öyle de,

dibinde(tabanında) Pislik yok, yani çıplak gözle baktığımda öyle Parçacıklar yok. 

Ama kavanoz, büfenin içinde 5 Yüzey'i(yada duvar'ı) kapalı raf'daydı, raf'ın arkası beyaz yağlı boyalı. Bu fonda, Su'yu  sarımsı-yeşilimsi görünüyordu. Raf'ın aydınlatması yok. tavanda avize var beyaz led yada ekonomik ampul aydınlatmasıyla 

bir'de, suyu'nun havaya bakan tarafının, kavanoz'a temas eden kısımlarındaki çevre'si(yada çember'i) boyunca, 1-1.5mm çaplı Hava Balonları dikkatimi çekti. Buralar da, su'yun geneline göre ,daha Sarımsı-Yeşilimsi'ydi.

RitmFarbRacourci tarafından 09/Ara/20 13:51 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

...

öyle de,

dibinde(tabanında) Pislik yok, yani çıplak gözle baktığımda öyle Parçacıklar yok. 

Ama kavanoz, büfenin içinde 5 kenarı kapalı raf'daydı, raf'ın arkası beyaz yağlı boyalı. Bu fonda, Su'yu  sarımsı-yeşilimsi görünüyordu. aydınlatma yok. 

bir'de, suyu'nun havaya bakan tarafının, kavanoz'a temas eden kısımlarındaki çevre'si(yada çember'i) boyunca, 1-1.5mm çaplı Hava Balonları dikkatimi çekti. Buralar da, su'yun geneline göre ,daha Sarımsı-Yeşilimsi'ydi.

Belki bu linkler yardımcı olur hocam:

Su yüzeyi

Vatozcuk

"Hacettepe Üniversitesi Mikrobiyoloji de ihtisas yapan bir doktor ablama sü yüzeyindeki tabakayı sordum. Yukarıdaki tabakanın mantar veya yağ olduğunu tahmin ediyordum, bu film onun konusuymuş ve meğersem bakterilermiş. Sudaki bazı bakteriler uygun ortamı bulunca yukarı çıkıp kolonileşmeyi seçiyorlarmış, yok etmek için sirkenin ve bir antibiyotiğin beraber kullanılmasının çok efektif olduğunu söyledi ancak biz balık besliyoruz ve antibiyotik oturmuş akvaryumumuzu bozar, sirke pH düşmesi, bakteri patlaması gibi başka sorunlara yol açabilir. Bizim motorlarımız olduğu için su yüzeyini hareketlendirip kolonileşmelerini engellemek daha mantıklı. Ancak bu olayın başka yüzü de var. Bence hava hortumu gibi şeylerin üzerini kaplayan bizim yağ tabakası sandığımız şey de aynı bakteri kolonisi. Onda tabi su yüzeyini hareketlendirip kurtulamıyoruz, ya onlarla rekabet edip onları yaşatmayacak mikrobiyolojisi oturmuş bir akvaryum lazım ya da vatoz gibi bu bakterileri yiyen balıklar."

samoki tarafından 09/Ara/20 13:57 tarihinde düzenlenmiştir

Jilet artık yok kardeş
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

...

öyle de,

Ama kavanoz, büfenin içinde 5 kenarı kapalı raf'daydı, raf'ın arkası beyaz yağlı boyalı. Bu fonda, Su'yu  sarımsı-yeşilimsi görünüyordu. aydınlatma yok. 

Su yüzeyi

Vatozcuk

"Hacettepe Üniversitesi Mikrobiyoloji'de  ihtisas yapan bir doktor ablama Su Yüzeyindeki tabakayı sordum. Yukarıdaki tabakanın mantar veya yağ olduğunu tahmin ediyordum, bu film onun konusuymuş ,ve meğersem bakteri'lermiş. Sudaki bazı bakteriler, uygun ortamı bulunca ,yukarı çıkıp kolonileşmeyi seçiyorlarmış, yok etmek için Sirke'nin ve bir AntiBiyotik'in  beraber kullanılmasının çok efektif olduğunu söyledi ancak biz balık besliyoruz

ve antibiyotik, oturmuş akvaryumumuzu bozar,

sirke pH düşmesi, bakteri patlaması gibi başka sorunlara yol açabilir.

Bizim motorlarımız olduğu için su yüzeyini hareketlendirip, kolonileşmelerini engellemek daha mantıklı. Ancak bu olayın başka yüzü de var.

Bence hava hortumu gibi şeylerin üzerini kaplayan, bizim yağ tabakası sandığımız şey de, aynı bakteri kolonisi. Onda tabi su yüzeyini hareketlendirip kurtulamıyoruz,

ya onlarla rekabet edip onları yaşatmayacak mikrobiyolojisi oturmuş bir akvaryum lazım

ya da vatoz gibi bu bakterileri yiyen balıklar."

ilginç'miş.

Lâkin bizim Betta, sizlere ömür, terk'i-diyâr eylemiş. 

1haftada, bu ölüm olayı gerçekleşmiş. 

Genel kanı'ları; ilginçtir Oda sıcak İken, kavanoz suyu'nun sıcaklığının Düşük olmasından Dolayı, öldüğünü ifade ediyorlar. 

ben de buna tanığım. 2 elimin içiyle kavradım kavanoz'u, 5-10 C(derece) civarı var gibiydi. 

tavsiyemdir, termometre'yle ölçerek, kavanoz Suyu'nun sıcaklığını 25 C derece'nin altına düşürmeyin,.

bir yandan da, kışın bu balıklar nasıl yaşıyor yahu @@, ^^.

RitmFarbRacourci tarafından 10/Ara/20 01:10 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    TheAvenqer
    TheAvenqer's avatar
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

...

öyle de,

Su yüzeyi

Vatozcuk

"Hacettepe Üniversitesi Mikrobiyoloji'de  ihtisas yapan bir doktor ablama Su Yüzeyindeki tabakayı sordum. Yukarıdaki tabakanın mantar veya yağ olduğunu tahmin ediyordum, bu film onun konusuymuş ,ve meğersem bakteri'lermiş. Sudaki bazı bakteriler, uygun ortamı bulunca ,yukarı çıkıp kolonileşmeyi seçiyorlarmış, yok etmek için Sirke'nin ve bir AntiBiyotik'in  beraber kullanılmasının çok efektif olduğunu söyledi ancak biz balık besliyoruz

ve antibiyotik, oturmuş akvaryumumuzu bozar,

sirke pH düşmesi, bakteri patlaması gibi başka sorunlara yol açabilir.

Bizim motorlarımız olduğu için su yüzeyini hareketlendirip, kolonileşmelerini engellemek daha mantıklı. Ancak bu olayın başka yüzü de var.

Bence hava hortumu gibi şeylerin üzerini kaplayan, bizim yağ tabakası sandığımız şey de, aynı bakteri kolonisi. Onda tabi su yüzeyini hareketlendirip kurtulamıyoruz,

ya onlarla rekabet edip onları yaşatmayacak mikrobiyolojisi oturmuş bir akvaryum lazım

ya da vatoz gibi bu bakterileri yiyen balıklar."

ilginç'miş.

Lâkin bizim Betta, sizlere ömür, terk'i-diyâr eylemiş. 

1haftada, bu ölüm olayı gerçekleşmiş. 

Genel kanı'ları; ilginçtir Oda sıcak İken, kavanoz suyu'nun sıcaklığının Düşük olmasından Dolayı, öldüğünü ifade ediyorlar. 

ben de buna tanığım. 2 elimin içiyle kavradım kavanoz'u, 5-10 C(derece) civarı var gibiydi. 

tavsiyemdir, termometre'yle ölçerek, kavanoz Suyu'nun sıcaklığını 25 C derece'nin altına düşürmeyin,.

Reis 5-10 derece ne o balıklar 18 e kadar falan dayanıyor diyorlar acaba kavanoz suyunu tazelerken aynı odaya koymadan su sıcaklıkları falan eşitlenmeden mi değiştirdi suyu

Bot ve lisans ihtiyaçlarınız için pm atınız.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

... 

bir yandan da, kafama takılmıyor değil; bu balıklar Kışın nasıl yaşıyor? @@,

Reis 5-10 derece ne, o balıklar 18 e kadar falan dayanıyor diyorlar acaba kavanoz suyunu tazelerken aynı odaya koymadan su sıcaklıkları falan eşitlenmeden mi değiştirdi suyu.

Suyu değiştirdikleri an'a tanık olmadım. Ama kendi ifadeleriyle, sıcaklık'a değil ama, Su olarak hazır satılan 5lt'lik sulardan kullandıklarını söylediler, dikkatle. 

ben de,  bu betta'lar özelinde 26-28dereceye ihtiyaçları olduğunu okumuştum. 

o cam kenarındaki baloncukların da, ne alâkaysa, Üremeyle ilgili olduğunu okumuştum.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samoki
    samoki's avatar
    Erkek
    TheAvenqer bunu yazdı
    samoki bunu yazdı

... 

bir yandan da, kafama takılmıyor değil; bu balıklar Kışın nasıl yaşıyor? @@,

Reis 5-10 derece ne, o balıklar 18 e kadar falan dayanıyor diyorlar acaba kavanoz suyunu tazelerken aynı odaya koymadan su sıcaklıkları falan eşitlenmeden mi değiştirdi suyu.

Suyu değiştirdikleri an'a tanık olmadım. Ama kendi ifadeleriyle, sıcaklık'a değil ama, Su olarak hazır satılan 5lt'lik sulardan kullandıklarını söylediler, dikkatle. 

o cam kenarındaki baloncukların da, ne alâkaysa, Üremeyle ilgili olduğunu okumuştum.

Hayvan buzhane de yaşamış :/ Kış aylarında çare ısıtıcı..

Baloncuklar bu şekildeyse üreme içindir:

Jilet artık yok kardeş
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    Erkek
    samoki bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı.

Hayvan buzhane de yaşamış :/ Kış aylarında çare ısıtıcı..

Baloncuklar bu şekildeyse üreme içindir:

Böyle, suyun yüzeyindeki gibi değildi(ki bizimkinin şu yüzeyinde böyle yayılmış-kaplamış kabarcıklar yoktu), bu yüzeydekiler 0.5 -1cm arasında var, gibi. 

Ama yine bu, yukarıdaki Foto'nun kenarındakilere ,iplik gibi dizili olanlara benziyor.

bu çıkmamış.

bundakiler de hâyli iri, ve çok katlı. 

bazılarının içinde siyah ve/veya kahverengi benekler var, bunlar gerçek yumurta her'âlde. bazıları da boş gibi.

özetle, ilk foto'daki görüntüde cam'ın  kenarındaki ipliksi yapılara benziyordu, ama içleri boştu. en büyüğü 0.2mm çapındaydı.

Bana niyeyse, bu daha önceki forumdan attığın yorumda yazdığı şekliyle Bakteri faaliyeti sonucunda oluşmuş Gaz gibi geldi.

RitmFarbRacourci tarafından 10/Ara/20 15:06 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 4411 Toplam Mesaj: 34
beta balık beslemek vatoz balık akvaryum