Borsa Çöktü

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    american
    mizahi
    mizahi's avatar
    Erkek

altın 102.000

çeyrek altın 158 TL

ne oluyor lan?

All I need is a possibility.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Oskar
    Oskar's avatar
    Erkek

SerYolcu bunu yazdı:
    -----------------------------

Oskar bunu yazdı:

Gerçekten büyük bir yanılgının içindesiniz çünkü; ülkemizde ihracat ithalata bağımlıdır, hammadde fiyatları düşmeden ihracat yapılamaz, hammadde fiyatlarıda dövize bağlıdır, enerji fiyatları dövize bağlıdır bu kısır bir döngüdür. Ekonomik sıkıntılar içinde boğuşan, çözüm arayan insanlara ekonomide herşey dengesini bulur demek terbiyesizliktir.

Döviz kuru yükselmeyince de cari açık veriliyor...

İhracatın çok büyük bir kısmının ithalata bağlı olduğunu sanmıyorum...

Türkiye, üretmiş olduğu ürünleri satabilmek için malını dünyaya daha ucuza pazarlamak zorunda..

Bu da yüksek döviz kuru gerektirir...

Dövizlerin aşırı yükselmesi, bizi ancak ve ancak enerji fiyatlarında zorlar, bu da doğrudur...

Ancak öbür yandan tekstil başta olmak üzere ihracata yönelik üretim yapan sanayi kollarında

bir canlanmayı getirecektir...

Bu da işsizliği düşürecektir...

Ben yazdıklarımda bir terbiyesizlik yaptığımı sanmıyorum...

Sadece ekonomik gerçekleri söylüyorum..

İhracatın çok büyük bir kısmının ithalata bağlı olduğunu sanmıyorum... yazmışsınız 

Enerji üretimi büyük oranda özel sektörün elindedir, fiyatları uluslararası standartlar belirler, devlet enerjiden aldığı vergiye bağımlı, enerji maliyetleri düşmeyecek. Akaryakıt fiyatlarıda azalmayacak. Petrole bağlı ürünler sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 65 ini oluştutur. İthalata dayalı tüketimle büyüme yolunu hükümet seçti halk destekledi, bu vakitten sonra ekonomi yönetimini değiştirmek ne demek oluyormuş? İkinci bir inönü mü yarattık?

neoplanın üstüne otobüs tanımam.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    anubisx
    anubisx's avatar
    Erkek

Biryerlerde okumuştum da Türkiye' deki ekonomik yükselme durumunun, ki birçok şirket yöneticisi ve yabancı ekonomik dergiler Türkiye'nin gelişen ekonomisinden bahsetmekte, özelleştirilen kurumlar ile yurtdışından gelen para yardımıyla olabilitesi nedir ? Yani demek istiyorum ki,

- Satılan kurumlar, limanlar, vs.' nin getirdiği nakit para bu ekonomik iyiliği tutuyorsa,

- Üstüne üstlük, yurtdışından aldığımız yabancı sermaye ile gelişmemiz bizi bir balon üzerinde oturtturmaz mı ? 

Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz merak ediyorum ..

http://yigitdemirag.com
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    SerYolcu
    SerYolcu's avatar
    Erkek

Oskar bunu yazdı:

İhracatın çok büyük bir kısmının ithalata bağlı olduğunu sanmıyorum... yazmışsınız 

Enerji üretimi büyük oranda özel sektörün elindedir, fiyatları uluslararası standartlar belirler, devlet enerjiden aldığı vergiye bağımlı, enerji maliyetleri düşmeyecek. Akaryakıt fiyatlarıda azalmayacak. Petrole bağlı ürünler sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 65 ini oluştutur. İthalata dayalı tüketimle büyüme yolunu hükümet seçti halk destekledi, bu vakitten sonra ekonomi yönetimini değiştirmek ne demek oluyormuş? İkinci bir inönü mü yarattık?

Bir noktada hatanız var, ülkemizde petrol ve doğalgaz yeteri kadar çıkmıyor..

Bu yüzden ülkemiz yurtdışına yılda yaklaşık 20 - 25 milyar dolar enerji ödemesi yapıyor.

Bu yüzdendir ki, ülkemizde enerji üretimi diye bir şey yok..

Ama şu var..

Ülkemizdeki elektrik üretiminin büyük kısımı doğalgaz çevrim santralleri ile yapılıyor..

(Çevreciler sağolsun.. Onlar sayesinde elektriğimizi doğalgazla üretebiliyoruz...)

Bu yüzdendir ki dövizin artması, dolayısıyla doğalgazın pahalanmasını ve elektrik fiyatlarının artmasını gerektirir..

Petrol de aynı şekildedir. Döviz arttıkça petrol fiyatları da artar...

Petrole bağlı sanayi, üretimimizin yaklaşık yüzde 65 ini oluşturur demişsiniz, bu bilgiyi doğrulamak lazım.. bu yüzden buna yorum yapmayacağım...

Türkiye yurtiçi tüketimle büyüme yolunu dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle seçmek zorunda kaldı.

Yurtdışından talep olmayınca Denizli deki tekstil fabrikalarının kapandığını hatırlatayım..

Yurtdışına satış yapamayan sanayici mecburen yurtiçine yöneldi..

İhracatımızın büyük çoğunluğunu tekstil ve otomotiv oluşturur..

Ondan sonra da elektronik gelir..

Bizler yurtdışından enerji alırken, yurtdışına tekstil, otomotiv ve elektronik (TV mesela) ürünler satıyoruz, bu da ülkemizin sağlıklı bir ekonomiye sahip olması için gerekli bir şeydir..

Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir). İhlas Suresi 3 üncü ayette bunlar yazar.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    THT2005
    THT2005's avatar
    Erkek
    24 Ayar Altın Fiyatı 100 101 100,8 +0,002 11:38
    Çeyrek Altın Fiyatı 160,00 165,11 164,78 +0,002 11:38
    Dolar / TL 1,7707 1,7819 1,7818   11:48
    Euro / TL 2,5242 2,5359 2,537   11:49

Rakamlar sürekli oynuyor...

Altının Gramı :100 TL

Çeyrek:160

Hadi hayırlısı.

Burası Türkiye... Yaşanacak , Yaşanmış , Yaşanan olayların hepsi normaldir.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Olgunisik
    Olgunisik's avatar
    Erkek

ZaaRqoZ bunu yazdı:

Absolut bunu yazdı:

tarlaya eker domates bıberı butun gun melemen yerım  zengınler dusunsun batsınlar garıbanın zaten kaybedıcek bısı yok batıııınnnnn amk

Aynn gaRibe bişi olmaz.

Yumurtayı nerden alcan? Yumurtasız ve acılı sucuksuz melemen mi olurmuş.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Tamamlanmama az kalmıştı

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mastika.
    Absolut
    Absolut's avatar
    Erkek

Olgunisik bunu yazdı:

ZaaRqoZ bunu yazdı:

Absolut bunu yazdı:

tarlaya eker domates bıberı butun gun melemen yerım  zengınler dusunsun batsınlar garıbanın zaten kaybedıcek bısı yok batıııınnnnn amk

Aynn gaRibe bişi olmaz.

Yumurtayı nerden alcan? Yumurtasız ve acılı sucuksuz melemen mi olurmuş.

yumurta ıcınde tavukf alan bakarız yaw nolcak :D acılı sucuk bıraz sorun olucak ama cıdden :D

Nice babayigitler kirayi kim odeyecek, coluk cocuk ne yiyecek derdinden dolayi dunyayi degistiremiyor.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    g2k
    g2k's avatar
    Erkek

çeyrek altın 160 ın üstüne çıktı daha fazla yükselir mi ki ya? baya yükseldi. satayım mı altınları düşer diye korkuyorum. nedir durum daha fazla yükselicek gibi i yoksa çıkabileceği maksimum yüksekliğe ulaştı mı artık?

g2k[et]tahribat[dat]com
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

g2k bunu yazdı:

çeyrek altın 160 ın üstüne çıktı daha fazla yükselir mi ki ya? baya yükseldi. satayım mı altınları düşer diye korkuyorum. nedir durum daha fazla yükselicek gibi i yoksa çıkabileceği maksimum yüksekliğe ulaştı mı artık?

3-4 yıl daha gider satma

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 13039 Toplam Mesaj: 95