folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Boş Gezen Gençlerin Maliyeti 25 Milyar Dolar

Boş Gezen Gençlerin Maliyeti 25 Milyar Dolar

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek

Genç nüfusunu hep bir avantaj olarak ortaya koyan Türkiye, bu nüfusun üretkenliğiyle ilgili ise kötü bir karne verdi. Türkiye’de 15-29 yaş arası genç nüfusun yüzde 28.4’ü ne istihdama katılıyor, ne okulda eğitim görüyor ne de yetiştirme türü eğitim alıyor.  Bir başka deyişle neredeyse 10 gençten 3’ü kelimenin tam anlamıyla boş geziyor. Bu oran OECD ülkeleri arasında en yüksek oran.

İSTİHDAM EDİLMEYEN ÜRETKENLİK HESABI

Uluslararası araştırmalarda İngilizce ‘not in education, employment or training’ kelimelerinin kısaltması olan ‘NEET’ olarak anılan ve gençlerle ilgili çalışmalarda sık sık kriter olarak dikkate alınan bu oranın ülkelere maliyeti de az buz değil. Genç nüfus boş gezdiği için zamanını ve yeteneklerini kullanmıyor. OECD de bu kayıptan yola çıkarak gençlerin istihdam edilmeyen üretkenliklerinin yol açtığı kaybı hesaplıyor. 

Böylece, NEET’in ülkelere maliyeti ortaya konuyor. 2015 yılı rakamlarına göre, NEET’in genç nüfusa oranı en yüksek olan ülke Türkiye olunca en büyük fatura da Türkiye’ye çıkıyor. Buna göre, NEET nüfusun Türkiye’ye maliyeti GSYH’nin yüzde 3.4’ü kadar. Türkiye’nin GSYH’sinin yaklaşık 720 milyar dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda yüzde 3.4 yaklaşık 25 milyar dolarlık bir fatura anlamına geliyor.

% 23.8’İ İŞ ARAMIYOR

Bu noktada, bu gençlerin ne kadarının iş aradığı da önem kazanıyor. OECD’ye göre, 15-29 yaş arası Türk gençlerinin yüzde 23.8’i aktif olarak iş aramıyor. Yani tablo çok iç açıcı değil, çünkü gençlerin yüzde 5’ten azı aktif olarak iş arıyor.

İş arayan gençleri göz ardı edip sadece iş aramayanların maliyetine bakıldığında da yaklaşık 20.9 milyar dolarlık bir maliyet ortaya çıkıyor. OECD ülkeleri arasında NEET nüfus maliyeti ortalaması yüzde 0.9. Yani Türkiye OECD ortalamasını neredeyse 4’e katlıyor

YUNANİSTAN İKİNCİ SIRADA

OECD’de NEET nüfus maliyeti ikinci yüksek ülke olan Yunanistan’da bu maliyetin GSYH’ye oranı yüzde 2.

Düsünceleriniz nedir arkadaslar? Hükümete göre hersey yolunda bu konuda..

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

Adam gibi iş mi var ki , sanki millet zevkinden boş geziyor.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Florenzi
    Florenzi's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

Peki mesela siz ne aradiniz da bulamadiniz? Ya da genclik egitim birikimi ile ne ariyorda bulamiyor?

Florenzi tarafından 11/Eki/16 23:47 tarihinde düzenlenmiştir

Tek Yol Atatürk 1881 - ∞
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

10 aydır işsizdim, çağrı merkezi alanında  bilen bilir  iyiyimdir sonuc 1200 başvuru sıfır sonuç. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cankol
    cankol's avatar
    Erkek

bizde bir iş alanına eleman ihtiyacı ile alanları tamamlayacak eleman oranında hep dengesizlik var bildim bileli. 

ha bi de genelde ülke olarak yatmayı seviyoruz.

imza.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

neyse. 

mkyb tarafından 12/Eki/16 00:14 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

Abi bizim ülke gibi dünya üzerinde ülke yoktur. Gidin başka bi ülkede %60 -70 vergi olacak yıkarlar orayı yıkarlar.

O kadar sömütüyorlar yiyorlar hala batmadık ya valla tarihte başka örneğimiz yoktur heralde.

Ulan " devletin malı deniz, yemeyen domuz" diye başka nerde klişe laf olabilir??

herşeyin özeti

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek

genel bi yatma huyumuz var o ayrı, bir de mesela ne okudun muhasebe mi tamam bitti işimzi muhasebe. başka yok.

ben öğretmenim. Çok şükür sonunda atandım cumaya başlıyom göreve inşallah. 30 yaşımdayım. Bulaşıkcılıktan tutun garsonluktan müdürlükten pazarcılığa kadar, güvenlikten şoförlüğe muavinliğe kadar envai çeşit iş yaptım. gocunmadım hiç. 11 saat bulaşık da yıkadım, günde 4 5 saat işe gidip film izleyip oranın 4 katı maaş da aldım.

Ha ne iş olsa yaparımcıları çok da tasvip etmiyorum kalifiye eleman problemi yaşatıyor.

ama öyle bir ülke düşünün ki lojistik sektörüne hizmet eden bir kamu kurumu ve işçi alırken lojistik eğitim alan kişi başvuramıyor veteriner başvuruyor ve lojistik işi yaptırıyor buna :)

daha çok fırın ekmek yememiz lazımm

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı

Abi bizim ülke gibi dünya üzerinde ülke yoktur. Gidin başka bi ülkede %60 -70 vergi olacak yıkarlar orayı yıkarlar.

O kadar sömütüyorlar yiyorlar hala batmadık ya valla tarihte başka örneğimiz yoktur heralde.

Ulan " devletin malı deniz, yemeyen domuz" diye başka nerde klişe laf olabilir??

herşeyin özeti

Ben var Suriyeli olmak. Beşar Esed gidecekte yerine kim gelecek? Bin Laden mi ? O adamda liderlik vasfı yok bi kere. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    Florenzi bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Peki mesela siz ne aradiniz da bulamadiniz? Ya da genclik egitim birikimi ile ne ariyorda bulamiyor?

ne bulamadım:

insanca mualmele,   haklı olduğunda hakslısın diyebilen egosuz bir patron bulamadım.

geç çıkıp saatlerce deli gibi çalıştığında aferim deyip ama 2 dk geç geldiğinde bunu sorun etmeyen patron

çok çalıştığın için içten içe "bu bizim ayağımızı kaydıracak" deyip arkandan iş çevirmeyen çalışanlar

bunları bulamadım ve yine

tek bir iş için alıp 10 işte çalıştırmaya zorlamayan  işveren bulamadım.

cumartesi de dahil akşama kadar çalıştırıp hak ettiğini veren işveren bulamadım

...

Hadi kendimden geçtim.  Gençlik okurken çalışmak arıyor:

üniversite öğrencileri çok enerjik. part time iş istiyorlar. yeterince sömüremem diye onlara mesleki iş veren yok.

versede ayak işlerinde kullanmak istiyorlar.

Çocuk illa okula gidip geri kalanında çalışacak doğal olarak.

iş başladıktan sonra okuluna gitmesini sorun edebilen ne sayısız manyak var piyasada.

Hangi dünyada yaşıyorsan oraya gelmek istiyorum.

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mataramasuko
    mataramasuko's avatar
    Erkek

Herkes üniversite okursa olacağı bu amk herkes üniversite okusun kimse meslek sahibi olmasın bok var üniversitede. 81 ile üniversite diye proje yapıyorlar, her ilde üniversitenin ülkeye ne faydası var? Adam bitiriyor en dandik üniversitenin en dandik bölümünü ailesi de yazık okuyunca bişey olacak sanıyor. Mezun olunca tabi ki iş bulamıyor alanında, çünkü vasıfsız , eee mesleği de Yok ne kaldı geriye? Asgari ücretle amele işleri. Onu da paşam yapmak istemiyor , Nur topu gibi bir işsizlik krizi kapıda

Toplam Hit: 8382 Toplam Mesaj: 82
türkiye oecd issizlik