folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Bu Örümcek Türü Zararlımı

Bu Örümcek Türü Zararlımı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    izzmarit bunu yazdı

Hocam uzman diye dalga gecmeye kalkmissin ama adam doktorali ekolog (: 

Kendi de demiş profesör olsa fotoğraftan şu tür diyemez diye :) Ben canlısını gördüğüm için hangi tür olduğunu değil ama hangi tür olmadığını söyleyebilirim.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Böcüklerin Efendisi
    krypt
    krypt's avatar
    Erkek
    DarkSkull bunu yazdı
    krypt bunu yazdı
    DarkSkull bunu yazdı
    Bloom bunu yazdı

Örümcek Chaetopelma büyük ihtimal. O kadar dağ bayır gezdik aradik bulamadik, adamin evinde çıkıyor.:)

Chaetopelma değil eminim. Segestria florentina

Nasıl bu kadar eminsin hocam? Neye göre teşhis ettin? Bir tane Mersin'den kaydını göstebilir misin? Onu geçtim Türkiye'den?*  Chaetopelma'nın iki türünün Mersin'de kaydı var. 

Bunun dediğin tür olduğundan bu kadar eminsen ve bu fotoyla kesin teşhisi yapılabiliyorsa bence bir makale yaz yayın yap. Yeni kayıt SCI basarsın yayını.

O kadar entomolog, araknolog tanıdım en kıdemli profesör bile şu fotodan çıkıp eminim şu tür demez. Hatta bir çoğu fotodan teşhis bile yapmaz, eline alıp stereoda incelemek ister.

Segestria florentina olduğundan değil Chaetopelma olmadığından eminim. Chaetopelma fotoğraflarına tekrar baktım örümceği yakından gördüm fotoğrafta boyut olarak yanılma olabilir. Siz telefonla çekilen fotoğrafa yorum yapıyorsunuz ben yakından canlısını gördüğüme. Chaetopelma ile alakası yok. Büyük ihtimalle Segestria florentina. Keşke atmasaydım da sitedeki örümcek uzmanları! gelip tam tespit yapsaydı.

Ben de hala diyorim ki nasıl bu kadar eminsin? Aç teşhis anahtarını adım adım anlat morfolojik karakterlerine göre hangi yoldan gittiğini. Ben canlısını gördümle olmuyor bu işler sayın hiç bir şey uzmanı!

krypt tarafından 25/Ağu/18 17:01 tarihinde düzenlenmiştir

while (1<2)
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek
    krypt bunu yazdı

Ben de hala diyorim ki nasıl bu kadar eminsin? Aç teşhis anahtarını adım adım anlat morfolojik karakterlerine göre hangi yoldan gittiğini. Ben canlısını gördümle olmuyor bu işler sayın hiç bir şey uzmanı!

Tamam Chaetopelma olsun daha fazla bu konuyla vakit kaybetmek istemiyorum. Fotoğraftan teşhis koyduysanız bana bok yemek düşer.

Bu arada ben benim evdeki örümcek için konuşuyorum konu sahibinin çektiği fotoğraf için değil.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Segestria_florentina

Yayılımı

Avrupa’dan Gürcistan’a kadar yayılım gösterir.

Türkiye'de[4] Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinden kayıy vardır..

DarkSkull tarafından 25/Ağu/18 17:28 tarihinde düzenlenmiştir
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    x-t0xid
    x-t0xid's avatar
    Erkek

Beyler örümcek o ?

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

anasını satayım banyayo bir girdim yeder hamam böcegi var :S şak dolabın altına girdi   resmen  tüğlerim dikan tiken oldu  hemen ilaç aldım ilaçladım 

her hayvanı severim yılanı bile  ama eklembacaklıları görünce psikolojim bozuluyor :S

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek

b&ouml;c&uuml;k

konusunu görmüşken ben de danışayım, bundan yıllar önce köye gittiğimde kuzen ile büyük örümcek bulur aynı kavanoza koyar ölümle sonlanan kavgalarını seyrederdik.

ekseriyetle siyah büyük gövdeli örümcekler bulurduk, sonra ben buraya fotosunu eklediğim bu örümceği bulmuştum, diğer siyah örümcekleri 2dk'da paket edip, kavanozun tavanına asıyordu.

annem böcekgillerden hiç korkmaz, siyah büyük gövdeli örümceklerden biri evde kaçtığında anneme söylemiştim, "amaan bundan mı korkuyorsun" diyip eli ile alıp atmaya kalkmıştı, 

eline aldığı gibi ufak bir çığlık ile fırlatması bir oldu, örümceğin ısırması ile orta parmağı uyuşmuştu. ertesi güne geçti..

o siyah örümceğin ısırma etkisi öyle iken, onu anında paket eden bu örümceğin ısırmasının insan üzerindeki tesirini merak ediyorum.

önceden çok nadir bulabiliyordum, ama şu an köydeki evin etrafında ufak bi gezinti ile en az 3-5 tanesine denk geliyorum.

var mıdır tanıyan eden türünü bilen, zehir etkisini söyleyecek olan?

fotoyu kurban bayramında çektim (:

ek soru: "türkiye'deki akrepler zehirli değil" bilgisi doğru mudur?

evde akrep gördüm, ebatlı da birşeydi, ilaçlama yaptım, ama merak da ediyorum yani, neticede çocuğun oyun minderini serdiğim halının kenarında kıydım canına..

muaythaist tarafından 27/Ağu/18 21:28 tarihinde düzenlenmiştir

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Metanet
    Metanet's avatar
    Erkek
    muaythaist bunu yazdı

b&ouml;c&uuml;k

konusunu görmüşken ben de danışayım, bundan yıllar önce köye gittiğimde kuzen ile büyük örümcek bulur aynı kavanoza koyar ölümle sonlanan kavgalarını seyrederdik.

ekseriyetle siyah büyük gövdeli örümcekler bulurduk, sonra ben buraya fotosunu eklediğim bu örümceği bulmuştum, diğer siyah örümcekleri 2dk'da paket edip, kavanozun tavanına asıyordu.

annem böcekgillerden hiç korkmaz, siyah büyük gövdeli örümceklerden biri evde kaçtığında anneme söylemiştim, "amaan bundan mı korkuyorsun" diyip eli ile alıp atmaya kalkmıştı, 

eline aldığı gibi ufak bir çığlık ile fırlatması bir oldu, örümceğin ısırması ile orta parmağı uyuşmuştu. ertesi güne geçti..

o siyah örümceğin ısırma etkisi öyle iken, onu anında paket eden bu örümceğin ısırmasının insan üzerindeki tesirini merak ediyorum.

önceden çok nadir bulabiliyordum, ama şu an köydeki evin etrafında ufak bi gezinti ile en az 3-5 tanesine denk geliyorum.

var mıdır tanıyan eden türünü bilen, zehir etkisini söyleyecek olan?

fotoyu kurban bayramında çektim (:

ek soru: "türkiye'deki akrepler zehirli değil" bilgisi doğru mudur?

evde akrep gördüm, ebatlı da birşeydi, ilaçlama yaptım, ama merak da ediyorum yani, neticede çocuğun oyun minderini serdiğim halının kenarında kıydım canına..

Hocam nedir ne degildir bilmem ama, bizdede var bundan bolca, tam bir pirana. Aninda hasat ediyor diger orumcekleri dedigin gibi. Bir bilen gelsede aydinlatsa bizi. Akrep konusuda, Türkiye'de zehirli akrep var lakin insani oldurecek zehirde yok diye biliyorum, alerji vs ayri bir durum tabi. Birde ebatlilar ve siyahlar Türkiye'de daha zararsiz.

Burda cok felsefi bir yazi yazdigini dusun , ne sen yorul ne de ben yorulayım. İş yapılmayacaklar listem : hipokondriyak
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bloom
    Bloom's avatar
    Erkek

Fotoğraftaki örümcek Argiope bruennichi.

Türkiye'de zehirli akreplerin babasi var:)) 

Deathstalker diye adlandırılan Leiurus quinquestriatus ve akrabası:) Leiurus abdullahbayrami var.

Yine bunlarin yanında Androctonus crassicauda var.

Bortubocek sever
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saatci
    muaythaist
    muaythaist's avatar
    Erkek
    Bloom bunu yazdı

Fotoğraftaki örümcek Argiope bruennichi.

Türkiye'de zehirli akreplerin babasi var:)) 

Deathstalker diye adlandırılan Leiurus quinquestriatus ve akrabası:) Leiurus abdullahbayrami var.

Yine bunlarin yanında Androctonus crassicauda var.

benim öldürdüğüm akrep, istanbul gibi nemli bir diyarda, siyah ve ince kuyruklu olduğuna göre, problem yok sanırım :D

Argiope bruennichi almanya'da 2001'de yılın örümceği seçilmiş, toplayıp satsam ben bunları para eder mi acaba :p

zehirli ama insana saldırmıyor gibi birşeyler okudum. annem eliyle mıncıklayıp camdan atmaya kalksa, insan minsan dinlemeyip ister istemez bu da ısıracaktır heralde (:

Ali & Dua & Zeynep'in Babası
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AdReNaLiNe
    AdReNaLiNe's avatar
    Erkek

Ne akrep ne örümcek hiç birinden korkmam hatta burcum olduğundanmıdır nedir akrep hayvanına ayrı bir sempatim vardır :) Geçmiş yıllarda siyah renkli olanından yakalayıp bir süre misafir etmişliğimde vardır. Amma velakinnnnnnn bu karaböcek türlerine acayip uyuzum. Korkmuyorum ama maksimum seviyede tiksinme yaşıyorum, dengesiz sağa sola kaçış hareketleri içimi ürpertiyor a.k

iOS Developer Tahribat Haber Uygulaması : http://www.tahribat.com/Forum-Iphone-Icin-Tahribat-Haberler-Uygulamasi-117103/
Toplam Hit: 14345 Toplam Mesaj: 56
örümcek