folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Canlıların Var Olusu/Evrim(Evolusyon) Hakkında Bilgi

Canlıların Var Olusu/Evrim(Evolusyon) Hakkında Bilgi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    morportakal
    morportakal's avatar
    Erkek
    NighT-7 bunu yazdı:
    -----------------------------

ertan abi dediklerine katılıyorum

köpek mevzusuna gelince:
    köpekler benim de bildiğim gibi siyah-beyaz görürler. ayrıca şu da var :
    sinemalarda filmi yansıtan bi çember var. üstünde fotoğraf makinesinin filmi gibi bişe var. orda resimler sırayla hızlı bir şekilde alttan yukarı veya yukarda aşağı sıralanıyor. biz bunu farkedemiyoruz ama köpekler farediyo.
    bu olay bilgisayar monitöründe de oluyor, ben farkediyom valla :D

morportakal :
    şu kuranda gecen şeyleri gösterinde bizde bilelim cok merak ettim yahu 
    -----------------------

bu alay etme mi kinaye mi nedir bu !
    şu kuranda da yazmışsın, Kur'an-ı Kerim önemsiz birşeymiş gibi [haşa] belki senin niyetin o değill ama yazım türünden o anlaşılıyor.

senle tartışıcak değilim baş harfini küçük yazdıgımdan dolayı bana cihadmı ilan ediceksin?

ayrıca ortada sure goremiyorum edit:tmm

bassinyourface
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hayal
    hayal's avatar
    Dişi

gözün anatomik yapısında iki tür hücre vardır bunlar çomak hücreleri ile koni hücreleridir.

çomak hücreleri görüntünün şeklini algılamamızı sağlar.

koni hücreleri ise cisimleri renkli görmemizi sağlar işte köpek ve kedilerde hatta bunun yanı sıra boğalarda da bu hücreler olmadığı için renkli görmezler

ayrıca boğalarla ilgili şöyle bir durumda var matadorlar boğaları kızdırmak için kırmızı renkli bir bez sallarlar önlerinde halbuki bezin rengi önemli değildir burada boğalar sadece hareketlerden dolayı asabi oluyorlar HaYAL....

görünüşte herkes insandır...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HackMan
    HackMan's avatar
    Erkek
    Hoca bende gugıl yaptım ama böyle bilgiler çıktı timsah köpek boğa gibi hayvanlar renk körü diye. Ama ben tam olarak bilmiyorum. Ama amcam Dicle Üniversitesinde Doç' tur. Aynı zamanda biyolog biraz ondanda bilgi alırsam anlatmaya çalışacam artık... Ama olabilir tabii halk arasında renk körü diye geçmiş olabilir.

Sevmekten Korkmuyorum; Kitabını çalıştım... Başımdan geçmişi var; her cefaya alıştım...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek

hayal hocam, kedi ve köpeklerde konilerin olmadığını ispatlayacak bir kanıt var mı eliniz de?

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HackMan
    HackMan's avatar
    Erkek
    Evet ayeti ben verdim başta ertan :) Konuyu editlemiştim...

Sevmekten Korkmuyorum; Kitabını çalıştım... Başımdan geçmişi var; her cefaya alıştım...
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PeTaL
    PeTaL's avatar
    Dişi

inanc adına hiç bir yorum yapamam yani inanmak tamamen kişisel birseydir birilerine inanın desem birsuru kanıt gostersemde mutlaka cewaplanamayacak ve kendi içindeki hislere kalacak birseyler olur ki dini inanclarda boyledir her sorunun cevabını bulamassın yada buldugun cevaplar seni tatmin etmeyebilir aama inanc duygusu bakın duygu diyorum bir madde somut birseyden soz etmiorum gene insanın kendinde kendi içinde biter

evolusyona gelince milyarlarca yıl canlı canlının yasayacagı ortam taktir edersinizki nasılda degisiyor canlı doganın içinde var oldukca hersey farklılasır en basitinde bitkilere bakarsanız fotosentezleriyle bile kendilerine ait bir ortam yaratırlar ve bu neyi etkiler atmosferdeki gaz oranlarını bunun gibi bircok degişim canlı varlıgından kaynaklanan faktorler degişikliklere yol acar bu degişim içinde canlı tek bir tur yada tek basına degildir kıtalar bile yer kure dahi seklini degistirirken nasıl olurda uzerinde yasayan canlılar bir degişime ugramaz ama gidipte bi kopekle bi insanın yada kedinin aynı olmasını bekleyemessiniz eger öle birseyi beklersek tum insanların tıpa tıp aynı olması gerekmezmiydi

rüyaları gerceklestirmenin en guzel yolu uyanmaktır
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    hayal bunu yazdı:

gözün anatomik yapısında iki tür hücre vardır bunlar çomak hücreleri ile koni hücreleridir.

çomak hücreleri görüntünün şeklini algılamamızı sağlar.

koni hücreleri ise cisimleri renkli görmemizi sağlar işte köpek ve kedilerde hatta bunun yanı sıra boğalarda da bu hücreler olmadığı için renkli görmezler

ayrıca boğalarla ilgili şöyle bir durumda var matadorlar boğaları kızdırmak için kırmızı renkli bir bez sallarlar önlerinde halbuki bezin rengi önemli değildir burada boğalar sadece hareketlerden dolayı asabi oluyorlar HaYAL....

Hocam benim ablamda Erzurum Universitesinde Biyolojide simdi msn'den onada sordum ,anlattiklari ozetle soyle , koni hucreleri iki tipmis ,bircok hayvanin dunyasi siyah-beyaz olmasina ragmen ,kurt,kopek,kedi,vasak,sirtlan gibi (canis lipus)diye siniflandirilanlar hayvanlar renkleri gorebilirmis...ama onlarin renk algilamasi bizimki kadar net degilmis ozellikle kirmizi ve yesil algilamlari daha zayifmis ama renk koru degillermis...Bu yorumundan sonra ablamla konustum emin olmak icin ,belirttigim daha once universitede ogrenci ve hocalarada ayni soruyu yoneltmistim ,hocanin birisi hic tartismaya gerek yok "renk koru degiller" dedi...

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HackMan
    HackMan's avatar
    Erkek

Bu Haberi Gördün Paylaşayım Dedim. Gavur Milleti bile evrim teorisinden vazgeçiyo biz halen savunmaya çalışıyoruz :)

Evrim karşıtları, Avrupa’da da artıyor

Dünyaca tanınmış bilim dergisi Nature’ın 23 Kasım 2006 tarihli sayısında “Evrim Karşıtları Avrupa’da Profillerini Yükseltiyorlar” başlıklı özel bir haber yayınlandı. Haberde İtalya, Almanya, Polonya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerindeki okulların müfredatlarında evrim ve yaratılış konularının ne şekilde yer aldığı ele alınıyordu. Haberde Bilim Araştırma Vakfı’nın Türkiye’deki çalışmalarına da yer verilmişti:

“...Hareketin en güçlü olduğu yer Avrupa Birliği’ne girmeye hazırlanan Türkiye’dir... Ana yaratılışçı organizasyon, Bilim Araştırma Vakfı, önde gelen Amerikan yaratılışçıları konferans vermeleri için sık sık Türkiye’ye davet etmekte...”

Haberde ayrıca, Almanya’daki bazı okullarda Yaratılış gerçeğinin öğretilmesinden kaynaklanan tartışmaya ve İtalyan Milli Eğitim Bakanı Letizia Moratti’nin isteğiyle evrim teorisinin ortaöğretim müfredatından çıkarılmasının ardından yaşananlara yer verilmiş. Rusya’daki yaratılış gerçeğini savunan grupların yürüttükleri araştırmalardan da örnekler verilen haberde, özellikle İngiltere’de yaratılışı savunan kişilerin sayısının hızla arttığı belirtilmektedir:

“Evrim hakkında yaygın olarak ders vermiş olan, Londra Üniversitesi Koleji’nden egenetikçi Steve Jones, yaratılışçı grupların artan etkilerinden endişelenenlerden birisi. “Evrimle ilgili olarak geçen 20 yılda 100 binden fazla İngiliz okul öğrencisinin önünde konuştum,  ancak bu zaman zarfında, bana yaratılışçılıkla ilgili hiç soru sorulmadı. Ancak geçen birkaç yıldır, nereye gitsem bu sorularla karşılaşıyorum.””

Jones, haberin sonunda Avrupa ülkelerinde evrim teorisinin hiçbir zaman ABD’deki gibi güç kaybetmeyeceğine, her zaman evrimin güçlü kalacağına inandığını, ancak Türkiye için aynı duyguları taşımadığını dile getirmektedir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ertan
    ertan's avatar
    Erkek
    PeTaL bunu yazdı:

inanc adına hiç bir yorum yapamam yani inanmak tamamen kişisel birseydir birilerine inanın desem birsuru kanıt gostersemde mutlaka cewaplanamayacak ve kendi içindeki hislere kalacak birseyler olur ki dini inanclarda boyledir her sorunun cevabını bulamassın yada buldugun cevaplar seni tatmin etmeyebilir aama inanc duygusu bakın duygu diyorum bir madde somut birseyden soz etmiorum gene insanın kendinde kendi içinde biter

evolusyona gelince milyarlarca yıl canlı canlının yasayacagı ortam taktir edersinizki nasılda degisiyor canlı doganın içinde var oldukca hersey farklılasır en basitinde bitkilere bakarsanız fotosentezleriyle bile kendilerine ait bir ortam yaratırlar ve bu neyi etkiler atmosferdeki gaz oranlarını bunun gibi bircok degişim canlı varlıgından kaynaklanan faktorler degişikliklere yol acar bu degişim içinde canlı tek bir tur yada tek basına degildir kıtalar bile yer kure dahi seklini degistirirken nasıl olurda uzerinde yasayan canlılar bir degişime ugramaz ama gidipte bi kopekle bi insanın yada kedinin aynı olmasını bekleyemessiniz eger öle birseyi beklersek tum insanların tıpa tıp aynı olması gerekmezmiydi

öncelikle din ile ilgil yanıtlanamayacak soruların olmadığını biliniz. Eğer yanıtı bulamamışsanız bu sizin eksikliğiniz. Emin olun ki herşeyin cevabı var. Takıldığınız noktalarda bilgim dahilince cevap verebilirm.bilgimi aşıyorsa daha bilgili abilerimiz gereken cevabı verirler. Hiçbir soru cevapsız kalmaz yani..

Diğer konu ise şu, neden bu kadar tür var. Tüm canlılar insan için yaratılmıştır. Siz daha iyi bilirsiniz,özellikle ekoloji ile ilgili bi kısımda. Bir türün ortadan kalkması dengeyi nasıl bozar? Her canlı insana hizmet için yaratmıştır.Karıncalardan,su pirelerine kadar,fillerden domuzlara kadar tüm canlılarda insan için bilinen-bilinmeyen bir çok yarar vardır.Bunlar araştırmayla ortaya çıkar. Olaya şöyle bakalım.Bir maymun ya da fare ile o kadar çok benzemeseydik bugün bilim çok geri kalacaktı,bir çok hastalığa çare bulamayacaktı.Çünkü kobay lazım bazı teşhislerde bulunmak içn. Eee bu kobaydan onbilerce lazım.Her deneyde bir sürü kobay gerekli hep insanı mı harcakaklardı :) O yüzden burdaki benzerliğin bize getirisi takdire şayandır. Burdaki sorun ise kökeni antik yunana dayanan ortak ata hikayesidir. :) Ama onlarda aşılıyor zamanla. Akıllı Tasarım Teorisi günden güne yayılıyor. Değişim vardır ama ben türleşmeyi kabul etmiyorum. Çevre değişir biz de çeşitli modifikasyonlar ya da adaptasyonlar kazanırız. Ama türleşme olarak görmüyorum ve kabul etmiyorum

Bundan sonra sadece insan olanlarla muhattap olacağım.. Ona göre karşıma gelin...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Profesor
    Profesor's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı:
    Harun Yahya gibi sahtekarlarin teorileriyle evrim curutulmez...bugun butun bilimsel labaratuarlar evrimi baz alarak bilimsel arastirma yaparlar,dogrulugu yanlisligi tartisilir ama Harun Yahya nekadar bilimin icerisinde sormak gerekir...Harun Yahya ile konumuzun ne alakasi var diyen olursa evrim deyince karsinizda Harunyahya ve tayfasini bulursunuz...Bilimsel degerler bilimsel karsitlarla curutulur harunyahya gibi dallama arastirmacilarla degil....Ayrica evrim demek maymundan insan olmak demek degildir...Fetocu basinin demecleriyle evrim = maymundan insan olmak....la esit tutuldu...Yani iyice arastirilmasi gereken bir konu ,kaldiki bilimsel labaratuarlara canli dunyasinin varligi icin evrimden baska alternatif sunabilirsiniz ama gidipte "Allah yaratti ne arastiriyorsunuz ki ..." gibi bir yaklasim sunarsaniz adamlar tiye almazlar...Evrim bir kalemde silinip atilacak birsey degil ,ayrica kopekler renk koru degildir aksine cok iyi renkleri suzerler ,mavi ve turuncu renge daha fazla duyarlidirlar...
    aynen katılıyorum hoca.ayrıca harun yahya kur'an dan aldığı sözleri bi kaç doğa fotoğrafıyla birleştirip kendi ürünüymüş gibi lanse ediyor.bide araştırmacıyım diye geçiniyor.

neyse ne laannn....
Toplam Hit: 12981 Toplam Mesaj: 53