Chatgpt 4 Geliyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Ekerci bunu yazdı
    ComputerWolf bunu yazdı
    makets bunu yazdı

Kullanıyorum. Gpt4 icin diyebileceğim şu ki sektör daha yeni yazılımcı kabul etmez. Chatgpt 5 cikinca mevcut yazilimcilar da birkaç yıla dağılır, %20 lik bir kesim kalır. Chatgpt6 çıkınca birçok meslekte insan istihdamı tehdit altında kalır. 

Olmaz hocam rahat olun. Insan kafa yorar, cozum arar, cozum sunar. Insanin olmadigi yerde makine bir sikimi yapamaz. Chatgpt'nin urettigi data, zamaninda ve halen insanin zaman/efektiflik olarak verimsiz ama yine de urettigi/uretebildigi data. Chatgpt gibi araclari cozumleri daha da hizlandirmak icin kullanirsin ve yeni sorunlara cozum aramak, yeni buluslar yapmak icin daha fazla insani olarak kafa yorarsin. Zaten amaclanan da budur.

Yillar once de paylasmistim, konusmayi dinleyince chatgpt ve insan iliskisini daha iyi gorebilirsiniz.

https://www.ted.com/talks/conrad_wolfram_teaching_kids_real_math_with_computers?language=en

Isinizi elinizden almak icin gelmiyor bu araclar, isinizi elinden alacak kafasi ortadogu kafasi onuda illa bizimkiler denerler, akabinde pisman olurlar. Gunu kurtarmak ve gelecegi gorerek yasamak farkli seyler.

bence işimizi almaya geliyor. 2 örnek verecem.

bizim burada markette her kasada eleman çalışıyordu, şimdi hızlı geçiş yaptılar. kendin okutuyorsun ürünlerini kendin ödüyorsun. küçük bi alana koydular 5 tane makineyi. kasadaki çalışanı beklemiyorsun. daha az çalışan oluyor daha karlı market sahibi için. müşteri gözünden de güzel. müşteri kasadaki adamın sallanmasını beklemiyor. eğer yavaş yapıyorsa kendisi yavaş yaptığı için kendine de kızamadığı için daha mutlu kasa işlemi yapıyorsun. kasada çalışan ne olacak? işsiz. amazonun marketleri burda yok henüz ama orda sadece bi tane güvenlik çalışıyor, artı malı yerine koyan bi kaç kişi(zaten kasa olsa da vardı bunlar).

dün kız arkadaşımla konuşuyordum. mesela insan kaynaklarının yerini tamamen alabilir.1 kişi olsa yeter. iş başvurusu yapanlarla konuşur datayı gözlemler uygun adayın görüşme saatini alır sonra müdürün takvimine bakar hangi saatler boşsa oraya görüşmeyi koyar. benim çalıştığım şirkette çok expat var. bunların bi sürü göçmenlik ofisi işleri oluyor. bi sürü belge şu bu. AI direk ne belge lazımsa çıkartıp işe girecek olanla iletişime geçer. buralara imaza at, göçmenliğe giderken de bu bu belgeleri götür diye mail attımı bitti.

Bro en basitinden bu bahsettiğin ik süreçlerini yönetmek için bi yapay zekaya gerek yok. geleneksel programlama ile çözebileeğin şeyler bunlar. belge listesi belli işin kuralları bellı. kurallar belli ise yapay zekaya gerek yok o kuralları işlet. Kurallar belli değil ise kuralları oluşturmak için yapay zekayı kullanırsın. Adamin suratindan adamin nereli olduğunu anlayip adamin ilgili evrak listesini cikartiyorsan evet. yapay zeka lazim. Yoksa zaten adamin irk bilgisi girildiği an db den bir liste çekmekten ibaret.

Demek istediğim yapay zeka cok şeyleri değiştirecek evet. ama mevcut teknoloji zaten değiştirebilecek durumda. sadece insanlar güven duymadiği için yada prosedürel süreçler yüzünden bu işlemler olmuyor. Yoksa bir muhasebe yaziliminin ik modulune bu evraklar tanımlanıp zaten bu işler 10 yildir yapilabilecek durumda.

rakkoc tarafından 16/Mar/23 11:58 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    noname
    noname's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı
    makets bunu yazdı

Kullanıyorum. Gpt4 icin diyebileceğim şu ki sektör daha yeni yazılımcı kabul etmez. Chatgpt 5 cikinca mevcut yazilimcilar da birkaç yıla dağılır, %20 lik bir kesim kalır. Chatgpt6 çıkınca birçok meslekte insan istihdamı tehdit altında kalır. 

Öğrenim amacı dışında kod yazdırıp sisteminde kullananlar ileride pişman olacaklar. Sektör 10 sene daha yeni yazılımcı kaldırır. Cad gpt geliyor bu arada... 

computer aided drawing olan cad mi? neymiş o? gogulda bilgi yok

...said addicted.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Su noktayi daha acik hale getireyim. Elbette bircok sektorde, personel yerine bu makineleri daha efektif hizmet sunmak icin kullanabilirsiniz. Benim isinizi elinizden almaya gelmiyordan kastim, daha nis meslekleri olanlar. Yoksa kasiyerin yerine gecmesi, veya sadece framework/tool engineering yapanlarin yerine gecmesi olasi. Biz de suan AI data compute icin hardware uretiyoruz, son 1 yilda istihdam 2 kat artti, 2025'te bitmesi ongorulen projeleri bu sonbahara bitirme soz konusu oldu, ekip ekstra proje ve daha ileri takvimlere bakar oldu. Gercekten burada amaclanan kasiyerin,pompacinin, avukatin yerine gecmesi degil, asil amac "elevating". Yani bircok meslege siz daha ust noktadan olaylara bakip yeni sorular sorun, cevaplarini bulup, daha hizli cozup, daha ileri gidelim.Bu surecte ozellikle tekrar eden görevleri yerine getiren ve rutin isler yapan mesleklerde istihdam kaybi normal. Zaten kasiyer, pompaci vb "kontrol" oncelikli isleri yillar once bile otomtize etmek mumkundu ki bircok ulke bunu yapti, bu tip isler genelde issizlik istihdam artirici etkiye sahip oldugu icin daha az gelismis ulkelerde hala insan gucune birakilir. Olay sadece teknolojinin gelismesi ile istihdami dusurup kar odakli calismak degil, bu durumda toplumsal uzlasma dengelerini bozarsaniz, ekstradan sahip oldugunuz zenginliginiz tehlikeye girer. Zenginliginizi paylasmak zorundasiniz. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    ComputerWolf bunu yazdı

Su noktayi daha acik hale getireyim. Elbette bircok sektorde, personel yerine bu makineleri daha efektif hizmet sunmak icin kullanabilirsiniz. Benim isinizi elinizden almaya gelmiyordan kastim, daha nis meslekleri olanlar. Yoksa kasiyerin yerine gecmesi, veya sadece framework/tool engineering yapanlarin yerine gecmesi olasi. Biz de suan AI data compute icin hardware uretiyoruz, son 1 yilda istihdam 2 kat artti, 2025'te bitmesi ongorulen projeleri bu sonbahara bitirme soz konusu oldu, ekip ekstra proje ve daha ileri takvimlere bakar oldu. Gercekten burada amaclanan kasiyerin,pompacinin, avukatin yerine gecmesi degil, asil amac "elevating". Yani bircok meslege siz daha ust noktadan olaylara bakip yeni sorular sorun, cevaplarini bulup, daha hizli cozup, daha ileri gidelim.Bu surecte ozellikle tekrar eden görevleri yerine getiren ve rutin isler yapan mesleklerde istihdam kaybi normal. Zaten kasiyer, pompaci vb "kontrol" oncelikli isleri yillar once bile otomtize etmek mumkundu ki bircok ulke bunu yapti, bu tip isler genelde issizlik istihdam artirici etkiye sahip oldugu icin daha az gelismis ulkelerde hala insan gucune birakilir. Olay sadece teknolojinin gelismesi ile istihdami dusurup kar odakli calismak degil, bu durumda toplumsal uzlasma dengelerini bozarsaniz, ekstradan sahip oldugunuz zenginliginiz tehlikeye girer. Zenginliginizi paylasmak zorundasiniz. 

Hacım yazılım sektörünün zaten %80 i bunu yapanlar  :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    İnce Memed
    ComputerWolf
    ComputerWolf's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Sektor cok genis. Eger sen 10 tane eleman alip 3 ayda basit bir web app'i bitirmelerini bekleyen bir is verensen 2-3 tane saglam eleman alip digerlerini kov zaten, gidip twitter'da vakitlerini gecirmeye devametsinler :) Dedigim gibi  amac zaten, elindeki kadroyu daha efektif yonetmen, daha iyi/yeni isler cikarman. 

Hep denedin. Hep yenildin. Olsun yine dene , yine yenil ama daha iyi yenil !
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PanxeR
    PanxeR's avatar
    Erkek

Yapay zekanın telegram desteği gelmiş isteyen hiç browser ile uğraşmadan telegram üzerinden sohbet edebilir.

@littleb_gptBOT

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    PanxeR bunu yazdı

Yapay zekanın telegram desteği gelmiş isteyen hiç browser ile uğraşmadan telegram üzerinden sohbet edebilir.

@littleb_gptBOT

çok ağır işliyor bu bot, 2 saat önce bir soru sordum, hala düşünüyor.

goo.gl/qBNZmW
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MustyKTE
    MustyKTE's avatar
    Erkek

şimdi bu chat gpt api ile versiyonlar üretiyorlar ya çini şunu bunu.
    mesela atıyorum bir ders kitabını yüklesek. 
    yada şöyle anlatayım anayasayı yüklesek. 
    buna sorduğumuz herhangi bir konuyu anayasaya bakarak cevap verebilecek şekle getirebilir miyiz sizce. 

hşşşt.. instagram.com/m.cebecioglu
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    MustyKTE bunu yazdı

şimdi bu chat gpt api ile versiyonlar üretiyorlar ya çini şunu bunu.
    mesela atıyorum bir ders kitabını yüklesek. 
    yada şöyle anlatayım anayasayı yüklesek. 
    buna sorduğumuz herhangi bir konuyu anayasaya bakarak cevap verebilecek şekle getirebilir miyiz sizce. 

Tabi ki hacım.

Hani avukatın yaptığı danışmanlığı şuan bile yapabilir avukatların yaptığı diğer işleri de uzun vadede yapacaktır diye düşünüyorum.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Bing chatgpt 4 ü entegre etmiş

Toplam Hit: 8539 Toplam Mesaj: 81
yapay zeka gpt chatgpt