Din Ve S.A

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mycity
    Mycity's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Arkadaşlar Çalıştıgım İş Yerine Sürekli Gelen 1 2 Sofi Var Galiba Özbekler Her Neyse Benim Kafama Takılan Şu

Mesela Bir Yere Gidersin S.a Dersin Onlarda A.s Der Ama Bu Durumun Abartılması Normalmi

Örnegin Ben Diyelim Girdim Dükkana S.a Dedim Sonra Diyelim Bakkala Gidecem Çıkarken Yine S.a Dedim Sonrada Yine Gelicem İş Yerine Yine S.a Dedim

Sonra Başka Bir Yere Gidecem Diyelim Yine S.a Deyip Çıktım Sizce Bu Normalmi Yoksa Abartılıyormu

Hani Benim Bildigim Gidersin Biryere Veya Görürsün Birilerini S.a Dersin Ve Aradan Uzun Zaman Geçer örnegin 5 6 Saat Yine Geldiginde Tekrar S.a Dersin Girersin Ama Her Çıkıp Girerken S.a Demek Abartı Oluyormu ?

Bide Adamın Telefonu Her Çaldıgında Açar Açmaz S.a Deyip Öyle Konusuyor Normalde Arayanın Selam Vermesi Gerek Diye Biliyorum

Ha Sakın Sanmayın Selamın Anlamını Bilmedigimi

Bilmeyenler İçin Yazim S.A Allah'ın Rahmeti Ve Bereketi Üzerine Olsun

Karşıdakide A.s Senin Allah'ın Rahmeti Ve Bereketi Üzerine Olsun Demektir.

Lütfen Konuyu Baltalamayın + Dalgaya Almayın Sadece Kafama Takıldıgı İçin Soruyorum Ayrıca Bu Gibi Durumda Ne Yapmak Gerek

Bazıları sadece konuşur bazıları ise hayalleri ile dünya'ya yön verir.. Mycity
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

s.a denecek yer var denmeyecek yer var bence biraz olmadık yerlerde söylenebiliyor.Mesela işyerine gidiyorsun bitane müşterisin s.a diyerek giriyorsun.Yada başka bişey.Bence her ortamda söylenmemeli.Her konudada söylenmemeli.din insanın kendi içinde olan bişey arkadaş.Bunu dünya kabul etti hala bi kesim kabul edemedi.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bence cok abarmışlar..ama kafana takma derim :D tuhaf bi konu olmus :D

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

cordelian bunu yazdı:
    -----------------------------

s.a denecek yer var denmeyecek yer var bence biraz olmadık yerlerde söylenebiliyor.Mesela işyerine gidiyorsun bitane müşterisin s.a diyerek giriyorsun.Yada başka bişey.Bence her ortamda söylenmemeli.Her konudada söylenmemeli.din insanın kendi içinde olan bişey arkadaş.Bunu dünya kabul etti hala bi kesim kabul edemedi.

yoo bence müsteri geldiginde söleyebilir..ama mesela su sacma olur..atıorm adam geldi sa dedi as dedin..adam asaya indi tekrar geldi as derse yani böhöö olurr

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo

Ekerci bunu yazdı:

cordelian bunu yazdı:

yoo bence müsteri geldiginde söleyebilir..ama mesela su sacma olur..atıorm adam geldi sa dedi as dedin..adam asaya indi tekrar geldi as derse yani böhöö olurr

olabilir.Bana tuhaf geliyor.Ciddi samimi olmadıgın bir ortama girdiğinde bilemezsın karşındaki budistmi hristiyanmı.Bence her ortamda olmamalı.bence dini içerilikli her olay gizli kalmalı dışarıya karşındakine belirtilmemeli yani.Kendi evinde aile içinde ruhunda yaşayabilir insan.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WingTsun
    WingTsun's avatar
    Erkek

Selamı yayınız diye hadisi şerif var sebeplerden biri bu olabilir.. birde peygamberimiz aranıza bir duvar girse ve yine yan yana gelseniz selamlaşın diyor yani selam anlamını sende söylemişsin duadır duanında sakıncası ve abartısı yoktur.. Tasavvuf ehli dediğimiz sofilerde bu konularda ince düşünürler selamlaşmayı severler ben bir abartı görmüyorum onlar sünnete tam uymak istedikleri için bunu yapıyorlardır..

Karşılıklı duran iki aynanın tam ortasındayım.. Kendimi kendimden ayırmışım.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bilmem tr de isen geneli müslümandır..ayrıca sa diince adam ateist olsa bile onun için kötü bişi istemedigin için bence sorun çıkmaz dostm..

bu arada porfil foton mütiş..eleştiri tarzını sevdim..

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Lathedarkman
    Lathedarkman's avatar
    Erkek

ben her girdiğim yerde söylemem. ortalıkta dükkan sahibi göremezsem söylerim. onun haricinde girer ne alacaksam onu söylerim çıkar giderim.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

bnde söylemem..hatta nadir söylerim cunku alıskanlıgım degildir..sohbetim şöle olur :

kolay gelsin su ne kadar..gibi

samimiysem : naber dostm...

nerdeyse kullanmıyorum alıskanlıgım degil..

bi kere uyarıldım ama..bi yerde calısmaya baslamıstım günaydın fln diye konusuyordum ilk girdigimde dedikler ki ne o öle fln..bi gir söle bagıra bagıra as de dediler :D

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    lekton
    lekton's avatar
    Erkek

kafayı sıyırtacaksınız bana herhalde bu aksam ...rahmetin bereketin abartması mı olur.adamın muhabbeti vardır. adamda huşu vardır.olmadı cezbe denilen bir hal vardır.

mesela ben sana diyeyim ki "planzero   Allah seni affetsin" sen buna ne cevap verirsin.

ben söyleyeyim" ya neden diceksin " ne oldu ki diceksin." vs.....ben sana  bin defa söylesem acaba  diceksin...

bir bilgin yok. selam vermenin bir geçmişini araştır.ne kadar önemli olduğunu anlıyacaksın.

sen bunu aklınla düşünürsen kaybedersin. "Aklını nefesinde hissedeceksin."

Dikkat: Hazine Ceyhan ırmağının kıyısında iki köprü arasında... kuru ağacın Dibinde...
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

S.a her yerde hacı dayı imajı çizmemek için söylenmez. Ayrıca topluma İslam = gericilik olarak empoze edildiğinden yerine göre tepkiyle de karşılaşabilirsin. Yüzüne söylemese de hakkında cemaatçi gibi şeyler düşünecektir. Şahsen olmadık yerde biri çıkıp dese bende düşünürüm. Şahsen hakkımda cemaatçi diye düşünmeleri kadar kötü birşey olamaz. Allah muhafaza :D

Önce mekanı süzecen. Baktın hacı dayılar, cemaate yakın insanlar orda iş yapıyor basacan S.a'ü. Nabza göre şerbet. Fatih ünide alayı cemaatçi, akpci olunca önüne gelene kullanıyordum. Şimdi İzmir'de okuyorum. Orda sadece merhaba derim.

λ
Toplam Hit: 8583 Toplam Mesaj: 54