folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Elektrik Faturası Tasarrufu

Elektrik Faturası Tasarrufu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek

Konut için iki tip tarife var. Biri  tek zamanlı diğeri de değişken zamanlı.

Tarifen tek zamanlı ise gün boyu sabit birim fiyat geçerlidir. O da şuan (30.01.2019) ;    43,3187 kuruş/kWh.  Yani günün her saati bu fiyat geçerli. 

Eğer değişken tarifedeysen, tabloda yazan; Gündüz (06.00-17.00),Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasıdır. İlgili fiyatlar da tabloda yazıyor. 

Buradaki zaman aralıklarına ve fiyatlara göre kendi değerlendirmeni yaparak gerekli görürsen tarife değişikliği yapabilirsin. 

1

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    TurkForces
    TurkForces's avatar
    Erkek
    Aress bunu yazdı
    TurkForces bunu yazdı

önce evde neler olduğunu elektrik kullanan cihazları yazmalısın. elektrik saatinin tarifersini öğrenmelisin tarifeye göre kulllanımı değiştirmen gerekebilir. bazı saatlerde gündüz çok akşam az yazar mesela. bunu öğren. 

Mesken ag tek terim tek zamanlı,

3 adet telefonun şarjı

3 adet bilgisayar ama gün içerisinde 1 tanesi çalışıyor oda laptop, televizyon, buzdolabı, klima,çamaşır makinesi ve arada fırın

birşe de yokmuş. saatte tek zamanlı. sanırım kliman fazla yakıyor olabilir. güç tüketimine bak istersen. 

Digital Marketing Manager / Health Tourism
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    samast
    samast's avatar
    Erkek

Hocam sende bende bir sorun yok neyi daha fazla kısacağımı şaşırdım ben de ama neye yarar 160 tl fatura geliyorsa bunun 80 tl vergi vb. nereye kadar neyi kısacaz daha zaten kullandığımız eşyalar asgari yaşam standartlarında.Ağustosta düğün yaptım temmuz ayında babamın evınde gelen fatura 100 tl idi aynı kilowatı ben aralık ayında kendi evimde yakmışım  gelen fatura 175 tl.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo
    Aress bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

istisnasiz evde ki tüm ampülleri led lambayla degiştir. bim de ki gayet ucuz ve dayanikli

ütü yu kullanimin bitmesin yakin 2-3 dakika önce prizden cekip ütüye devam edersen burdan artın olur.

fırında birşey pişirirken pişmesine yakin 10 dakika önce firini kapatip içinde bekletirsin yine burdada fayda sağlarsın. 

Bütün lambalar tasarruflu bu ay fırın bile çalışmadı 

Tasarruflu ampul ile led ampul cok fark eder bilgin olsun. evdeki dış çepe aydınlatma ampullerini değiştirdim sadece su beyaz borulu seklinde ki tasarruflulardan lede gecirdim elektrik faturasında 120 tl oynattı.

Edit : Genelde Eski model buzdolaplari bu notada patlak verir. lastigi vs eskir bir yerden hava kaçırır bütün gün calisir.

rakkoc tarafından 31/Oca/19 03:22 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    rakkoc bunu yazdı
    Aress bunu yazdı
    KasiRGamsi bunu yazdı

istisnasiz evde ki tüm ampülleri led lambayla degiştir. bim de ki gayet ucuz ve dayanikli

ütü yu kullanimin bitmesin yakin 2-3 dakika önce prizden cekip ütüye devam edersen burdan artın olur.

fırında birşey pişirirken pişmesine yakin 10 dakika önce firini kapatip içinde bekletirsin yine burdada fayda sağlarsın. 

Bütün lambalar tasarruflu bu ay fırın bile çalışmadı 

Tasarruflu ampul ile led ampul cok fark eder bilgin olsun. evdeki dış çepe aydınlatma ampullerini değiştirdim sadece su beyaz borulu seklinde ki tasarruflulardan lede gecirdim elektrik faturasında 120 tl oynattı.

Edit : Genelde Eski model buzdolaplari bu notada patlak verir. lastigi vs eskir bir yerden hava kaçırır bütün gün calisir.

yazın ikea dan 6 liraya led ampül aldım. 5w harcayıp 25 wattlık ampül kadar ışık verdiği yazıyordu üzerinde ve bence veriyor. 

koçtaşa falan baktığımda led ampüller çok pahalıydı

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek

Herkese teşekkür ederim, söylendiği gibi artık neyi nerden kısacağımızı şaşırdık, ama bu olaylar bir yerde patlarmı yoksa kuzu kuzu meee bin tepeme'mi olur

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi

Bir arkadaş kullanmadığı zamanlarda tv, bilgisayar, şarj cihazı, çamaşır ve bulaşık makinesi, şarj cihazı, elektrikli ev aletleri gibi tüm cihazların fişini prizden çıkarıyordu.

Bu aletler prizde iken elektrik tüketiyormuş göze görünmüyor ama faturaya yansıyor demişti

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek
    Asi bunu yazdı

Bir arkadaş kullanmadığı zamanlarda tv, bilgisayar, şarj cihazı, çamaşır ve bulaşık makinesi, şarj cihazı, elektrikli ev aletleri gibi tüm cihazların fişini prizden çıkarıyordu.

Bu aletler prizde iken elektrik tüketiyormuş göze görünmüyor ama faturaya yansıyor demişti

Yeni cihazlarda sorun olmaz da . Bence iyi değil . Cihaz için . 

Minimalist Değilim Tembelim
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Asi bunu yazdı

Bir arkadaş kullanmadığı zamanlarda tv, bilgisayar, şarj cihazı, çamaşır ve bulaşık makinesi, şarj cihazı, elektrikli ev aletleri gibi Tüm Cihazların Fişini prizden çıkarıyordu.

Bu aletler prizde iken Elektrik Tüketiyormuş, göze görünmüyor ama Faturaya Yansıyor demişti.

bu Sorunun cevabını cidden merak ediyorum.

kayıp kaçakları toplasalar, bu kadar fatura gelmez. 

50-60 lira gelen elektrik faturası, 102 Lira geldi bu ay. 

Sorun sende-bende değil. bizim tasarruflarımızla çözülmez. 

RitmFarbRacourci tarafından 31/Oca/19 21:41 tarihinde düzenlenmiştir

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Asi bunu yazdı

Bir arkadaş kullanmadığı zamanlarda tv, bilgisayar, şarj cihazı, çamaşır ve bulaşık makinesi, şarj cihazı, elektrikli ev aletleri gibi Tüm Cihazların Fişini prizden çıkarıyordu.

Bu aletler prizde iken Elektrik Tüketiyormuş, göze görünmüyor ama Faturaya Yansıyor demişti.

bu Sorunun cevabını cidden merak ediyorum.

kayıp kaçakları toplasalar, bu kadar fatura gelmez. 

50-60 lira gelen elektrik faturası, 102 Lira geldi bu ay. 

Sorun sende-bende değil. bizim tasarruflarımızla çözülmez. 

Bizimde fatura neredeyse iki katina çıktı 2 aydır şok oluyoruz bu ay 146 TL gelmiş ve evde 3 kişiyiz az önce netten biraz baktım şöyle bir haber var evler için aylık 10 tl gibi bir tutardan bahsediyor 

https://www.google.com/amp/s/m.haberler.com/amp/musiad-dan-enerji-tasarrufu-kampanyasi-10442639-haberi/

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Toplam Hit: 2599 Toplam Mesaj: 28
ölelimmi elektirk