folder Tahribat.com Forumları
linefolder Gündem - Güncel Konular
linefolder Elektrik Faturası Tasarrufu

Elektrik Faturası Tasarrufu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Teras kat öğrencileri için 4 6 yıllık çok simple çözümler;

1- pellet sobası (doğalgaz olsa dahi)

2- 300w solar panel

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek
    Asi bunu yazdı
    RitmFarbRacourci bunu yazdı
    Asi bunu yazdı

....

@asi 

yazıya baktım da, şunlar var:

"..hane başına yılda 134 liralık enerji tasarrufu sağlanabileceği belirtilere

...

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı'nın '2016 yılı' rakamlarına göre' st'and-by durumundaki cihazla'r nedeniyle tüketicilerin a'yda 11,1 lira 'yılda ise 134 lirasının boşuna gittiğini belirten Kaan, "Ortalama 100 liradan 21 milyon hane sayımızla hesapladığımızda, ...

"

yine bu durumda bile Faturam özelinde, yaklaşık 12kiralık etkiyi düşersek, Yüzde50lik bir FaturaArtışı var ,2019 ocak ay'ı için. 

yukarıda Ortalama diyor da, yaklaşık 12liraya esas alan Tr'dekiOrtalama AylıkFaturaMiktarına ilişkin birşey yok. 

Müsiad diyor, Berkeley diyor,  

link için tşkler bu arada.

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LynXMaSTeR
    LynXMaSTeR's avatar
    Erkek
    Catapat bunu yazdı

Konut için iki tip tarife var. Biri  tek zamanlı diğeri de değişken zamanlı.

Tarifen tek zamanlı ise gün boyu sabit birim fiyat geçerlidir. O da şuan (30.01.2019) ;    43,3187 kuruş/kWh.  Yani günün her saati bu fiyat geçerli. 

Eğer değişken tarifedeysen, tabloda yazan; Gündüz (06.00-17.00),Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasıdır. İlgili fiyatlar da tabloda yazıyor. 

Buradaki zaman aralıklarına ve fiyatlara göre kendi değerlendirmeni yaparak gerekli görürsen tarife değişikliği yapabilirsin. 

1

hocam bu 43 kuruşa dağıtım bedeli dahil mi?

ben bu ay 100 kw elektrik tüketmişim, enerji bedeli 32 TL, dağıtım bedeli 14 TL diyor, diğer vergilerle birlikte toplam 58 TL fatura gelmiş.

goo.gl/qBNZmW
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Catapat
    Catapat's avatar
    Erkek
    LynXMaSTeR bunu yazdı
    Catapat bunu yazdı

Konut için iki tip tarife var. Biri  tek zamanlı diğeri de değişken zamanlı.

Tarifen tek zamanlı ise gün boyu sabit birim fiyat geçerlidir. O da şuan (30.01.2019) ;    43,3187 kuruş/kWh.  Yani günün her saati bu fiyat geçerli. 

Eğer değişken tarifedeysen, tabloda yazan; Gündüz (06.00-17.00),Puant (17.00-22.00), Gece (22.00-06.00) saatleri arasıdır. İlgili fiyatlar da tabloda yazıyor. 

Buradaki zaman aralıklarına ve fiyatlara göre kendi değerlendirmeni yaparak gerekli görürsen tarife değişikliği yapabilirsin. 

1

hocam bu 43 kuruşa dağıtım bedeli dahil mi?

ben bu ay 100 kw elektrik tüketmişim, enerji bedeli 32 TL, dağıtım bedeli 14 TL diyor, diğer vergilerle birlikte toplam 58 TL fatura gelmiş.

Verdiğim tabloda sağ altta "Üreticiler İçin Veriş Yönünde Tek Terimli Dağıtım Tarifesi" başlığı altında, dağıtım bedeli 1,4641 kr/kWh olarak verilmiş. 

Bu da, eğer 100 kWh lık tüketim yaptıysanız yaklaşık 14,6 TL yapıyor. Yaklaşık olarak faturanızda yazan değerle aynı.

Tarifenizin tek zamanlı olup olmamasına göre, dağıtım bedeline dahil mi değil mi bir yorum yapabilabilir. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    317seref
    317seref's avatar
    Erkek

hocalar banada 187 tl köklemişler yalnız yaşıyorum klima ışık pc dışında çalışan bişi yok
    her ay 60 80 arası seyrederdi.
    ne yapabilirim itiraz etmek için? etsekde işe yarar mı ?

## sen istiyor duj verecek yüz daha
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Aress
    Aress's avatar
    Erkek
    317seref bunu yazdı

hocalar banada 187 tl köklemişler yalnız yaşıyorum klima ışık pc dışında çalışan bişi yok
    her ay 60 80 arası seyrederdi.
    ne yapabilirim itiraz etmek için? etsekde işe yarar mı ?

İtiraz için önce faturayı ödemek gerekiyor diye biliyorum , ayrıca zam vs  dağıtım bedeli olduğu için pek birşey yapmazlar hatta işlem bile yapmazlar herşeye açıklamaları var

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Asi
    Asi's avatar
    Dişi

Son fatura dün geldi dağıtım bedeli tefecilikten başka bir şey değil 

Doğuşumdaki tek olağanüstülük Türk olarak dünyaya gelmemdir.
Toplam Hit: 2598 Toplam Mesaj: 28
ölelimmi elektirk