Evrende Yok Etmek

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Şimdi aklıma geldi de.. Bence Atomu yok edip daha sonra bundan  Enerji elde edilebilir. Atomun patlamasında elde edilen enerji . burda Madde Enerjiye dönüşmüş olur. Veya Atomu belirli bir hızla fırlatırsak boşlukta hiç hız kaybetmeyeceğinden ısınabilir. bi alev topuna dönüşüp belli bi ısıdan sonra patlama ihtimali olabilir ?

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Şimdi aklıma geldi de.. Bence Atomu yok edip daha sonra bundan  Enerji elde edilebilir. Atomun patlamasında elde edilen enerji . burda Madde Enerjiye dönüşmüş olur. Veya Atomu belirli bir hızla fırlatırsak boşlukta hiç hız kaybetmeyeceğinden ısınabilir. bi alev topuna dönüşüp belli bi ısıdan sonra patlama ihtimali olabilir ?

Hocam tebrikler galiba biraz önce atom bombasını keşfettin :)

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı
    MhmdAlmz bunu yazdı

Hocam tebrikler galiba biraz önce atom bombasını keşfettin :)

Bu durumda madde yok oluyor Enerjiye dönüşüyor ama Bu sefer de Enerjinin korunumu kanunu var. Enerji yok olmaz ... O zaman Madde en fazla enerjiye bölünebilir :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nickalti
    Lightsaber
    Lightsaber's avatar
    Erkek

Fiziği baz alarak cevaplamak gerekirse hiçbir şey yok olmaz, sadece form değiştirir. Madde enerjiye, enerji maddeye dönüşebilir.

Bilgininin yok olup olamayacağı ise felsefi bir konu olsa gerek, bilginin tanımından girip niteliklerini falan tartışmak gerekir; pek bir bilgim olmadığından yorum yapamayacağım.

İnsan; insan olsaydı,insan olmazdı..
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

Burdan bilgiyle ilgili farklı bir başlık açılabilir. Bilgi nedir ? Felsefik tanımından ziyade insan hafızasının nasıl işlediğini irdelesek belki burdan bişiler çıkar

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

Burdan bilgiyle ilgili farklı bir başlık açılabilir. Bilgi nedir ? Felsefik tanımından ziyade insan hafızasının nasıl işlediğini irdelesek belki burdan bişiler çıkar

burdan devam edelim, bir merak ettiğim soru daha var. yanıtlar aydınlatırsa sormama gerek kalmayacak. beynimiz açılsın biraz

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

Soyut bir kavram nasıl açıklanabilir. Bi gün bi kız mesaj atmıştı bana. Kör bir insana maviyi nasıl anlatırsın diye. Anlatamazsın çünkü görmemiş . Bizde bilginin ne olduğundan habersiz isek soyut birşey ise nasıl açıklarız ki ? 

Kelimelerle ifade edilir anca. Bilginin Matematik veya fizik ile ispatlandığını bilmiyorum hiç de görmedim

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aLsanCaK
    aLsanCaK's avatar
    Erkek

Yaptığım kısa ve hızlı araştırma sonucunda , insan bir şeyi hafızasına alırken nöronlar arasında sinyal alışverişinden bahsedildiğini gördüm. Eğer bir şeyi tekrar edersek nöronlar arasında o sinyal alışverişinden kaynaklı iz güçleniyormuş ve o şeyi hatırlıyormuşuz eğer tekrar etmez isek o bağ zayıflıyor ve kopuyormuş bu durumdada unutma meydana geliyormuş . Ama nedir bu iz ?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    GodKlaus
    GodKlaus's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

Yaptığım kısa ve hızlı araştırma sonucunda , insan bir şeyi hafızasına alırken nöronlar arasında sinyal alışverişinden bahsedildiğini gördüm. Eğer bir şeyi tekrar edersek nöronlar arasında o sinyal alışverişinden kaynaklı iz güçleniyormuş ve o şeyi hatırlıyormuşuz eğer tekrar etmez isek o bağ zayıflıyor ve kopuyormuş bu durumdada unutma meydana geliyormuş . Ama nedir bu iz ?

benim şu beyin ile ilgili bir benzetmem var hocalar. Bence beyin harddisk gibi çalışıyor. Kendimce şöylede bir ispatım var.

Şimdi bilgisayarımı açın ve yukardaki arama bölümüne *.exe* yazın. Bu konut PC'deki bütün isim.exe yani uygulamaları bulucak. İlk başta bizar zaman alıcak mesela 1 dakika.

Sonra kapatın bilgisayarımı ve tekrar açın yine *.exe* komutunu kullanın ve süreleri karşılaştırın. 1. arama 1 dakika sürerken 2. arama 55 saniyeye düşecektir.

Beyininde yapısı bence bu şekilde yani hatırlama = tekrar etmek. Ne kadar çok tekrar edersek o kadar kolay hatırlarız. 

Şimdi aradaki bağa gelicem. HDD disklerinde veriler rastgele yazılıyorlar bunu biliyoruz. Beyindede loblar / bölümler var bunuda biliyoruz. Her lobu masaüstünüzdeki klasörler gibi düşünün örnek vermek gerekirse.

şimdi amacımız bu izi ispatlamaktı ya. işte ben onu yapamadım. azıcık daha düşüneyim yazıcam :D

edit : evet sanırım buldum. Şimdi bu kafamızın içindeki nöronlar...

Bunlar sürekli zayıf elektrik sinyalleri alıp vererek iletişim halindeler. Yani bir bilgiyi hatırlamak için o bilginin kayıtlı olduğu yerdeki nöronlara " bana söyle " komutunu vermemiz gerekli. tabi bu " kulaktan kulağa " oyunu gibi. Baştan bir kelime söylersin sondan apayrı bir şey çıkar.

Nöronlarda birbirleriyle iletişim halinde olduklarında ( tekrar ettiğimizde ) aralarındaki bağ kuvvetleniyor. Yani kulaktan kulağa oyununda yanımızdaki insanın anlama ve anlatma seviyesi artmış gibi düşünün. Nöronlara level atlatıyoruz :D

Aradaki iz bence budur yahu. Ne kadar çok tekrar edersek nöronların komşuluk ilişkileri o seviyede iyi olacaktır ve bağlar kuvvetli olur. Daha kolay ve doğru bilgiyi hatırlarız bu bağ sayesinde

GodKlaus tarafından 26/Mar/16 23:41 tarihinde düzenlenmiştir

BALIK.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    asa42
    asa42's avatar
    Erkek
    aLsanCaK bunu yazdı

iz değil nöronlar arası bağlantıyı gerçekleştirmiş oluyorsun. defalarca gerçeklersen bu bağlantıyı, sistem yapısı gereği orayı daha kalıcı hale getiriyor. ..

bilgi meselesine gelecek olursak, termodinamik yasaları hep bunlar. ilk sorun da öyle bu da öyle. bilgi ile de ilgili yasa var. ve derki evrendeki bilgi miktarı hep azalır.

evrende var etme ve yok etme hadisesi hep olmakta fakat bu mucize olarak nitelendirilmekte. 

senin varmaya çalıştığın nokta nedir bilmiyorum ama. garip şeyler öğrenmek beyin yormak istiyorsan ışık hızının geçilip geçilemeyeceğini araştır. bi çok kişi ve deney derki ışık hızı limittir ve değişmez c'dir. .. fakat evrenin oluşumu big bang sırasında bu hızın mecburi olarak zaten geçilmiş olması gerekiyor. ..

bugün doğru bildiklerimiz yarın yanlış olabilir..

Toplam Hit: 5126 Toplam Mesaj: 52
evren yok etmek