folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Genel Görecelik Kuramının Doğruluğu Bir Kez Daha Kanıtlandı

Genel Görecelik Kuramının Doğruluğu Bir Kez Daha Kanıtlandı

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    iLLuMiNaTi
    iLLuMiNaTi's avatar
    Erkek

Neredeyse yarım yüzyıl süren ve 820 milyon dolar harcanan bir çalışmanın sonucunda, bilim insanları Albert Einstein’ın genel görecelik kuramının doğruluğunu ispatladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından 2004 yılında uzaya gönderilen Gravity Probe B (Yerçekimi Keşif Aracı B) Dünya’nın yörüngesinde olağandışı dalgalanmalar tespit etti. Gravity Probe B, uzay-zamanın büküldüğünü ve Dünya döndükçe etrafında kıvrıldığını ortaya çıkardı.

Keşif aracının tespit ettiği bu gerçek, Einstein’in neredeyse 100 yıl önce ortaya attığı “genel görecelik kuramının” doğruluğunu kanıtladı. Einstein’e göre, ağaçtaki elma Dünya’nın yerçekimini hissettiği için değil, Dünya’nın dev yoğunluğunu nedeniyle yerin üzerinde oluşan uzay-zaman bükülmesine tepki verdiği için yere düşüyordu.

Aynı şekilde, Güneş, uzay-zamanı Dünya’nın etrafında dönebileceği şekilde büküyor. Bilim insanları, uzay zamandaki bükülmenin etkisinin çok küçük ancak öneminin büyük olduğuna dikkat çekti.

Yürütülen projenin başındaki isim olan Stanford Üniversitesi’nden Francis Everitt, “Einstein’ın evreni üzerinde yaptığımız bu dönüm noktası niteliğindeki deneyi tamamladık… Einstein’ın dehası geçerliliğini sürdürüyor” dedi.

ÇALIŞMALAR 1962’DE BAŞLADI

Everitt, Gravity Probe B üzerindeki çalışmalarına 1962 yılında başladı. Uzay aracı, yıllar süren hazırlıkların ardından 2004 yılında fırlatıldı. Yaşanan teknik aksaklıklar yüzünden, keşif aracı yörüngeye ulaştıktan sonra Dünya’ya gönderdiği mesajları analiz edebilmek 5 yıl sürdü.

Geçen hafta açıklanan sonuçlara göre, Dünya’nın uzay-zamanı büktüğü teorisi doğrulandı. Aynı zamanda, Dünya yörüngesi etrafında döndükçe, uzay-zamanı da sürüklediği tespit edildi. Bu etki, çay kaşığıyla bir fincan çayı karıştırdığımız zaman sıvının fincan içinde yarattığı girdaba benzetilebilir.

Ancak söz konusu sürüklenme etkisi çok düşük. Einstein’ın tahim ettiği orana göre, Dünya’nın etrafındaki uzay saniyenin binde 37’si kadar dönüş yapıyor. Bunun nedeni ise Dünya döndükçe uzayı itiyor.

Fizikçi Graham Farmelo, “Einstein’ın genel görecelik kuramı teorisinin, ortaya atıldıktan birkaç yıl sonra zaten doğrulandığına” dikkat çekti ve “Gravity Probe B ile alınan sonuçların bu kuramı doğrulayan son kanıtlar oluşturduğunu” ifade etti.

ÜÇ YIL SONRA KANITLANDI

Einstein’ın teorisi, ortaya atıldıktan üç yıl sonra, 1919’da İngizli gökbilimci Arthur Eddington tarafından doğrulanmıştı. Eddington, Batı Afrika’daki Principe Adası’nda Güneş tutulmasını görüntüledi. Çektiği fotoğraflar, Güneş’in etrafından ışınları geçen yıldızların konumlarının değiştiğini gösterdi.

Bunu nedeni, Güneş’in dev yerçekimsel alanı nedeniyle ışınların bükülmesiydi. Söz konusu yıldızların normalde Güneş ışınlarında görülmez olmasından dolayı, genel görecelik kuramı ilk olarak Güneş tutulmasında gözlenebildi.

Aberdeen Üniversitesi’nden fizikçi Dr. Charles Wang, “Genel görecelik kuramı beklenmedik birçok alanda hayatımızı etkiliyor… Bir örnek, kuramda ortaya atıldığı gibi yerçekimsel güç arttıkça zamanın yavaşlaması (zaman genleşmesi). Bu gerçek, atomik zamanlayıcı taşıyan GPS uyduları tarafından kanıtlandı” dedi.

Wang, “Yerçekiminin atom altı, kuantum seviyesinde nasıl davrandığını hala ölmedik… Umarım bunu Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ile yürütülecek Zaman Gezgini Araştırması’nda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” dedi.

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mali
    Mali's avatar
    Erkek

Yani Dünya Gittikçe güneşe yaklaşıyor
    En sonda Eriyip yok olacak demek istiyor heralde

albert einstein bunu 100 yıl önce bulmuş

Boşuna bu kadar masraf yapmışlar

Kuran-i Kerim de Bunu söylüyor

Akilli olanlar sebepler konusunda tartışırlar. Ama nihai kararı sonuçta sürekli aptallar verir...!
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Jubei
    Jubei's avatar
    Erkek

Mali bunu yazdı:
    -----------------------------

Doğru tespit.

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    XpertVision
    XpertVision's avatar
    Erkek

Mali bunu yazdı:

arkadaş burda modern bilimden bahsediliyor nasıl bir kafa yapınız var anlamıyorum

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    xzxz
    xzxz's avatar
    Erkek

kuran nerede uzay-zaman meselesinden bahsediyor bak merak ettim şimdi varsa gösterebilirmisiniz ?

ayrıca bişeyi keşvetmek - tanımlamak -  onun yaratacağı yıkımdan kendini korumak hatta kendi çıkarların için kullanmak için tek yoldur. Bu adamlar aptalmı sizce 100 senedir tırmalıyorlar,   madem birileri bişey demiş hiç araştırılmasın kimse kalem oynatıp fikir yürütmesin zikredelim şükredelim yeter (!) 

uzay-zaman teorisini kanıtlarla sabitlenebilirse , elmanın kendisine tepki verip yere düşmemesi sağlanabilir mesela buradaki örnek ile düşünürsek ki böyle bir buluş muhtemeln yeni bir çağ başlatacaktır , fakat bu kuranda yazmıyordu - demek öyle bişi olmuycak :)

herşeyin bir şeyi vardır
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    dyrnade
    dyrnade's avatar
    Erkek
    Bunlara kalsa herşey kuranda yazıyor zaten arkadaş :D
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sokoban
    sokoban's avatar
    Erkek

XpertVision bunu yazdı:

Mali bunu yazdı:

arkadaş burda modern bilimden bahsediliyor nasıl bir kafa yapınız var anlamıyorum

Bence süper bir kafa yapısı hacı nasıl olsa 1400 sene önce herşey yazılmış ne kasıcan yat evde uyu amerikayı bidaha keşfetmenin lüzumu yok :F

.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Ğyyyyalan ulennn yalannn!..

Büküyorsa bu büküm de dalgalar halinde hareket etmelidir.. Hatta uzay zamada flambajlar oluşmalı n=0, 1, 2, ... modlarda tirşimlere neden olmalıdır...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mukan
    Mukan's avatar
    Erkek

Mali bunu yazdı:

Kuran'da değil uzay (alemler deyişi hariç) kutuplardan bile bahsedilmez. Kutuplarda 6 ay gece/gündüz olduğundan bahsedilmediği içindir ki ulemalar bu yıl namaz zamanlarını belirlemek için oraya gidiyor.

İslamla geri kalanlar arasındasın.

Hakkımda atıp tutan birine rastlarsanız pm gönderin log ve görüntü kazanın. İster atın ister tutun.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mali
    Mali's avatar
    Erkek

100 sendir tırmanıyor ve en sonda Kuran-i Kerimin dediğine GEliyor

Ben öle Herşey Kuran-i Kerimde Yazıyor Yatın uyuyun demiyorum

Rehber olursa işler Daha Çabuk Çözülür

Yanlış yere Çekmeyin

Big bang Herşeyi anlatıyor zaten Yoktan Var olmak

Akilli olanlar sebepler konusunda tartışırlar. Ama nihai kararı sonuçta sürekli aptallar verir...!
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ltcelik
    ltcelik's avatar
    Erkek

Tamam kardeşim aynen öyle tamam sen haklısın... Araştırmaya gerek yok tıbba gerek yok matematiğe gerek yok fiziğe gerek yok...

Din Kitaplarını Okuyup Anlayana Ateist, Okuyup Anlamayanlara "dindar" denir... Nikola TESLA.. ben mi? Ne okurum ne anlarım... Kendi kendime de uyuz oluyorum ama olamıyorum.. "Ama efsaneyi çıkarıp atarsan ve yaptıkları eylemlere bakarsan... ..Jedi'ların mirası başarısızlıktır. İkiyüzlülüktür, kibirdir."
Toplam Hit: 7346 Toplam Mesaj: 55