Hangi DSLR Cihazı Almalıyım ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek
    MustyKTE bunu yazdı

bugün nikon D3200 almaya karar verdim. 
    fakat Af motoru yokmuş body de . Bu da ilerde lens almada sıkıntı çıkaracak gibi. (sıkıntı derken pahalı lens almak gerekecek)
    Canon 650D nasıl bir cihaz bilmiyorum ama nikon D3200 e göre pahalı geldi. 

Beynim yandı . 

Hocam artık neredeyse çoğu modelde bodyde af motoru bulunmuyor.  İleride zaten emin ol af motoruna ihtiyacın olmaz. Benim en sık kullandığım lensim af motorsuz ve emin ol en tatmin edici fotoları da af motorsuz lens ile çekiyorum.  Ayrıyettten artık af motorsuz lens de neredeyse üretilmiyor. Nikon veya canon alacaksan zaten sıkıntı olmaz. Tamron vb lens üreticileri de artık bütün lenslerini motorlu çıkarıyor.

D3200 al başlangıç için iyi bir makinedir. İmkanın varsa d5300 filan daha uzun süre seni idare eder ki video kalitesi profesyonel makinelerle yaraşır seviyede.  İleride de canon 6d ye geçebilirsin orta-pro seviyede bir makine olarak. Yine 6d nin video ve foto kalitesi fiyatının hakkını verir seviyede.(yurtdışı fiyatı). Hobi amaçlı foto çeken birisini ömür boyu tatmin edecek bir makine 6d.

D3200 için kesinlikle 50mm bir lens al. af motorsuz olanı var eski model 250tl civarında olması lazım. Bunun dışında 70-300 filan vr2 lens alabilirsin bu da yaklaşık 450tl civarında olması lazım. Tripod ile güzel ay fotoları çekebilirsin bu lens ile.  Android ve apple için uygulamaları da mevcut telefonu uzaktan kumanda olarak kullanabiliyorsun. Bulb ve timelapse çekebilirsin bu sayede.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    MustyKTE bunu yazdı

fakat Af motoru yokmuş body de . Bu da ilerde lens almada sıkıntı çıkaracak gibi. (sıkıntı derken pahalı lens almak gerekecek)

Beynim yandı . 

Hocam 650D'de de AF motoru yok Canon lenslerin hepsi af motorlu nikonda da sadece 1-2 lens var af motoru olmayan gerisi hep af motorlu artık nedense af motorunu body lere koymuyorlar.

zaten alabileceğin en ucuz lens 50mm1.8f ler Nikonda 2 model var biri af motorlu biri af motorsuz şahsen ben motorsuz olanı daha kaliteli buluyorum fakat bu sefer d7000 gibi af motorlu body gerek. canonda da aynı şekilde en ucuz 50mm1.8f var bunda AF motoru var gerçi nikon hala motorsuz lens üretiyormu bilmiyorum. Canon a geçtiğimden beri nikon lenslere pek bakmadım.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saposcol
    saposcol's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    Kaptan bunu yazdı

Canon 600d 18-55 lens 8+16gb hafıza kartı + tripod 1100 tl vereyim  sana. 

(şarj  cihazı duruyor) 

Deneme amaçlı  ve bi kaç dügünde çektim sadece

konuyu görünce, sırf senin postun var mı diye girdim :D

Hakedeni hayatıma sokarım, haketmeyenin hayatına sokarım..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek
    PsychoDawn bunu yazdı
    MustyKTE bunu yazdı

Beynim yandı . 

Hocam 650D'de de AF motoru yok Canon lenslerin hepsi af motorlu nikonda da sadece 1-2 lens var af motoru olmayan gerisi hep af motorlu artık nedense af motorunu body lere koymuyorlar.

zaten alabileceğin en ucuz lens 50mm1.8f ler Nikonda 2 model var biri af motorlu biri af motorsuz şahsen ben motorsuz olanı daha kaliteli buluyorum fakat bu sefer d7000 gibi af motorlu body gerek. canonda da aynı şekilde en ucuz 50mm1.8f var bunda AF motoru var gerçi nikon hala motorsuz lens üretiyormu bilmiyorum. Canon a geçtiğimden beri nikon lenslere pek bakmadım.

Af motoru gerek derken?

Af motoru gerek filan değil hele ki giriş seviyesi makinelerde zaten ahım şahım bir focus kalitesi olmadığından hiç gerek değil. Arabalardaki otomatik yanan farlar gibi düşün birinde elinde açıyorsun diğerinde kendi yanıyor:D  Ben af motorsuz lenslerde daha rahat ediyorum kontrol tamamen bende oluyor.

Hayattaki amacını bulamayan, bulmaya yaklaştığını hissettiğinde ise alıkoyulan bu yüzden herşeyi oluruna bırakan ama bunu da beceremeyen kişi.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HorbaDor
    HorbaDor's avatar
    Erkek
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek
    WhatsApp bunu yazdı
    carizart bunu yazdı

İstanbul'da oturuyorsan Sirkeci'de fotoğrafçı çarşısı var Hayyam pasajı diye hocam orada birinci elden çok fazla bilgi alabilirsin makinayı oradan almayı düşünürsen biraz daha uygun fiyatada gelebilir yalnız garanti konusunda dikkat et Hayyam pasajında kimi dükkan garantisi veriyor(spot ürünüsatmak için) kimi uluslar arası ürünün kendi garantisini veriyor daha sonradan 18 135 falan gibi lens almayı düşünürsende kesinlikle ileride düşünürsün hocam sıfır alıp bi dünya para verme ikinci el sağlam bulabiliyorsun bir sürü neredeyse yarı fiyatına yakın bi miktara kadar düşüyor.

senin önerin hocam 2.el alıp başlayıp sonra 0 lens almak mesela 18-135 bir 0 lens yani değil mi ?

Pentaxı övüyorlar mesela pentax alıp body + başlangıç kiti sonra http://www.hepsiburada.com/pentax-18-135mm-f-3-5-5-6-ed-al-if-dc-wr-objektif-p-FTOBJPEN18135WR?wt_gl=cpc.elk.foto.urun.pla&gclid=CI2woePS6MkCFagewwodVr4P8A 

şöyle bir şey alsak  daha iyi değil mi ?

yok hocam benim önerim örnek olarak benim efrafımda fotografla ilgilenen kimse olamdığı için makinayi ilk aldığımda canon 600d +18-55ıs lens almıştım ama ilerleyen zamanlarda 18-55 çok yetersiz kaldı zoom lens alma ihtiyacı duydum kendi maddi durumuma göre 55-250ıs aldım 430tl'ye (3sene önce suanda 600tl civarı)fakat ileride öğrendimki  makina ile 18-55 almak bildigin kazık yemek demek oldugunu hacam hiç bir ise yaramıyor çok yetersiz kalıyor kısacası 200-250 tl gibi bi miktarı çöpe atmış oluyorsun  

ikincisi 55-250 genellikle ben gibi amoterlerin çok tercih ettigi ama ileride elden çıkarmak için neredeyse yarı fiyatına sattıkları bir lens oldugunu bide oradan 200 lira zarar ettim satan kişilerde büyük çogunlugu daha profesyonel bir lens almak için satıyorlar hemen hemene ikinci el piyasası sıfırdan farksız diyebiliriz.

Ama makinanın ikinci eli için öyle diyemem shutter ömrü diye birsey var her makinanın kaç fotograf çekildigi ile ilgili makinada ikinci el için ona dikkat etmen gerekiyor.

Benim sana tavsiyem Amatör olarak kalacaksan hobi için fotograf çekeceksen body sıfır alıp lens ikinci el almanı tavsiye ederim örnek olarak 18-135 lens sıfır ile ikinci el arası en az 200-300 arası oynar bu lenste yada 18-55 bulaşmadan daha güzel lensli bi body almanı tavsiye ederim  buradan  ikinci el piyasanı inceyebilirsin 2.EL Fotoğraf Makine ve Ekipmanları 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WhatsApp
    WhatsApp's avatar
    Erkek

Pentax body alip pentax lensi yurt disindan alsam nasi olur 200 mm lik bir lens?

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    carizart
    carizart's avatar
    Erkek
    WhatsApp bunu yazdı

Pentax body alip pentax lensi yurt disindan alsam nasi olur 200 mm lik bir lens?

pentax ile ilgili fikrim yok çok öneriyorlar ama hiç kullanmadım birde  kesinlikle geniş açı olması lazım 17-50 ,18-55, 18-135, 24,70   

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PsychoDawn
    PsychoDawn's avatar
    Erkek
    RaAmLis bunu yazdı
    PsychoDawn bunu yazdı
    MustyKTE bunu yazdı

Beynim yandı . 

Af motoru gerek derken?

Af motoru gerek filan değil hele ki giriş seviyesi makinelerde zaten ahım şahım bir focus kalitesi olmadığından hiç gerek değil. Arabalardaki otomatik yanan farlar gibi düşün birinde elinde açıyorsun diğerinde kendi yanıyor:D  Ben af motorsuz lenslerde daha rahat ediyorum kontrol tamamen bende oluyor.

Hocam bazı lenslerde evet elle focus yapmak sorun olmaya bilir fakat geniş açı bir lenste ne yaparsan yap o focus olmayacaktır çekilen fotograflar çöpe gider. 

İşim gereği zibilyon tane kamera-lens le iç içeyim  ( bunlara sinema lensler ve sinema kameraları dahil) bahsettiğimiz şey fotograf her fotgraf kurgulanmaz.

bu arkadaşında yeni başlayan bir amatör olduğunu düşünürsek adam makinesini alıp sokağa fotograf çekmeye çıkacak atıyorum bir kedi fotografı çekicek kedi kaçmadan focus mu ayarlayacak kadrajmı ? 

Artık zaten tam manuel çipsiz lensler ve sinema lensleri dışında içinde af motoru bulunmayan bir elin parmağını geçmeyecek lens kalmıştır. Bu yüzden body lere af motoru koymuyorlar çünki lensin kendisinde mevcut ki af motorlu bodyler yanlış focus yapabiliyor bu durumda bir ustaya kalibre ettirmek gerekir. Canon body alınırsa zaten bütün canon lenslerinde af motoru var.

Konu fotograf olursa tavsitem nikon olur yeniden belirteyim. Bir film çekmeyeceksen elle focus yapmak gereksizinde gereksizi zaten başarı şansı düşük.

minimetrik değerde ölçüm yapıp focus yapan bir sistem varken elle focus yapmaya çalışmak tuhaf bu tarz insanları özenti olarak görüyorum.

benim makinemi eline alan her amatör nedense manuel focus yapmaya çalışır ulan zaten 24mm lens vizörden ne görüyorsun da focus yapıyorsun diye fırçayı kayarım. 

Zaten bu konunun bukadar tartışılması saçmalık Canon1000D 1200D gibi makinelerinden uzak durun başka ne makine alırsanız alın eğer severseniz zaten neye ihtiyacınız olacağını anlayacaksınız. 

Bunun dışında yok ben prime lens toplamam ,L serisine bulaşmam ,param yok, gücüm yetmez gibi durumlar olacaksa dslr almayın kardeşim emin olun makine büyük olunca fotograf güzel olmuyor.  

Aynı paraya compak bir makine alın ( sony tavsiye ederim ) adam gibi anı fotograflarınızı çekin ki sony rx 100 serisi bu başlık altındaki dslr lardan daha iyi iso performansı daha iyi image kalitesi vermekte. 

Zaten yüksek kalite bir lens kullanılmadığı dürece bkz:Canon L alınacak image compak bir makineden çok farklı olmaycaktır. 

Dslr ne istediğini bilenin işidir. dslr alıp diyafram-enstantene-asa(iso)-beyaz ayarı nı öğrenmeye çalışmayıp sadece P yada akıllı otomatik modda fotograf çekiyorsa zaten özentilikten alınmıştır o makine parasına yazıktır. 

Bunların dışında günümüzde telefonlar bile çok kaliteli image ler veriyorlar dslr kullanmak sizi havalı yapmaz ama telefonla bile olsa çekilen iyi bir fotografın değeri vardır.

instagram da binlerce sadece telefonla fotograf çeken kaliteli hesaplar var adamlar sadece telefon kullanıyorlar ve facebook ta orda burda gördüğümüz özenti dslr kullanıcılarının fotograflarından yüzlerce kat daha iyi fotograflar çekiyorlar. 

RaAmLis yanlış anlama sakın sana itafen yazmıyorum bunları alıntı altından devam ettim biraz sinirlendim ondan böyle oldu :D 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RaAmLis
    RaAmLis's avatar
    Erkek

PsychoDawn

Yok hocam sıkıntı yok.

Ben orda af motoru gerekiyor dedin diye araya girdim. Sanki af motorsuz lensi bu bodylerde kullanamazsın gibi bir algı oluşmuştu.

Arkadaş zaten ileride başım ağrır demiş ama zaten ileride öyle bin liranın üstündeki lenslere geçecek seviyeye geldiğinde onu giriş seviyesinde ki hiç bir makine tatmin etmeyecektir. Gerek düşük ışıkda kalitesiz fotolar gerekse yetersiz kalan iso değerleri, kalitesiz iso vb gibi sorunlarla karşılacaktır. Bu yüzden şuan onun için en uygun makine d3200 diye düşünüyorum. Zaten alacağı af motorsuz tek lens 50mm onuda tak gez lensi olarak düşünmemek gerekir. 1.8 diyafram değeriyle sabit duran objelere yoğunlaşır o lens ile. Tak gez diyebileceğimiz lenslerin hepsi zaten af motorlu. Bu arada konu sahibine tavsiyem tamron(canon-nikon uyumlu) lenslere bakabilirsin. Geniş açı lensleri ana üreticilere göre daha ucuz olması lazım.

Toplam Hit: 6399 Toplam Mesaj: 57
dslr fotoğraf