folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Her Mesleği Para Olarak GörmekHer Mesleği Para Olarak Görmek

 1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Gecement
  Gecement's avatar
  Kayıt Tarihi: 21/Eylül/2007
  Erkek

  Sen gönlü ferah tut. 

  O arkadaşın zaten doktor olamaz :)


  Solak Cerrah
 2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  pcdoktor636
  pcdoktor636's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Ocak/2010
  Erkek

  Gecement bunu yazdı:
  -----------------------------

  Sen gönlü ferah tut. 

  O arkadaşın zaten doktor olamaz :)


  -----------------------------

  Niye olamazda? Sanki her tıp okuyan tıp sevdalısı.

  Benim gelecek haftaya lise bitiyor. Bu sene üniversite sınavına girdim istediğim yeri kazandım.

  Ancak bi hocamız sene başında kimler hangi bölümü istiyor diye sorduğunda 26 tane embesil tıp diyor. 30 kişilik sınıfta 26 kişi.

  Zaten hiçbiride tıpın ne bok olduğunu bilmiyordu.Bunlara o kadar anlattım anlamadılar.

  Sonuç olarak okula bir doktor geldi tıpın nasıl bir bölüm olduğunu anlattı hepsi vazgeçti.

  Bölüm tercihi milletin en mal olduğu dönemlerden birinde yapılıyor. Sistem baştan aşağı yanlış. İsteyen tıpçıda olur mühendiste olur yetenek,kişilik önemli değilki.

 3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  zeybekustasi
  zeybekustasi's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Mayıs/2012
  Erkek
  Tıp deyince içim hala cız eder. İki sene çalıştım ancak yerleşemedim. Parasıda değilde egosu için istiyordum parasıda cabası. Tıp okuyanlardaki haşa ilah duruşları cerrahların kendini yaratıcı bir birey gibi görmeleri içimi yakan bir şeydir. Sevgilimin Tıpa gitmesi benimse Pc mühendisliği kazanmamla bu takıntı dahada arttı. Duyduğuma gördüğüme ve okuduğuma göre tıp okuyan insanlar gerçekten egoist ler. Onlardaki hava kimsede yok. Facebookda bile amele gibi hergün okudukları kitaplardan esintiler paylaşmaktalar. Tıp hakkında bir şey yazdığında hemen saldırmaktalar çünkü en iyisini onlar bilir(?) En son bu ülkede şiddet sadece hekime mi uygulanıyor diye yaz paylaştım doktorların vurdumduymazlığında bahsettim ve bir tıpçı arkadaş altına baya laf oturtdu hatta utanmadan mesaj attı arkadaşlarının kalbini kırmak istemiyorum diye tabi bende sen kim olıyon la tepkileri verdim o an yanımda olsa kafa göz dalardım. Kazanamadığım için kıskanmakta ve imrenmekteyim. Yine benim annemdeki mühendis olacak oğlum havasıyla kız arkadaşımın annesinin kızım doktor olacak havası aynı değil. Tabi kızlarını bana nasıl verecekler orasıda belirsiz. Diğer taraftan ankara tıpta okuyan bir abimde demiştiki burada adını sorsan millete Anlara Tıp diyecek havasında diyordu. Yine kendi aralarında alacakları arabaları konuştuklarınıda duymuyor değilim. Biz se nasıl iş buluruz derdinde olup konferanstan panele seminerden kurslara sürtmekteyiz. Yine tıp okuyup kendi vucudunu öğrenmekte cabası. Sonuçta ne kadar iyi mühendis olsanda bir doktora mecbursun. En son yüz.nakli yapan profumuz Türkiyenin sayılı zenginlerinden çıktı yine tıpçı arkadaşlar (2. senesinde 15 senelik tecrübeye sahip olanlar(!)) yüz naklinin basit bir işlem olup üniveristeler arası rekabete dönüştüğünü söylemekteler. Mesela yüzü ordan alıp oraya koymak devlete 100bintl ye mal oldu (?) Hazır yüzü alıp yüze yapıştırmak bu para. Neşteri olsun diğer aletleri olsun bu kadar para ediyor olabilir mi :) Devletimizin sorunu şu 1 metrekare kalebodur un işçiliği 10 tl ise 100 santimetre kare yüzün işçiliği 100 bintl :) Bu yazdıklarım doktorluğu kazanamamın bir yansıması kıskançlık örnedidir bunu biliyorum. Doktorlar çok parayı çoğu haketmemesine rağmen alıyor ama çok para hakeden insanlar bu ülkede alamıyor sürünüyor. Keşke herkes aynı parayı alsa Düşünsene doktorda sıvacıda 10 bin alıyor. Kimse doktorluğu bu kadar büyütmez ve sadece hayat kurtarmayı gerçekten isteyenler doktor olur sıvayı sevende sıvacı. Tabi bu sadece bir ütopya :)

  https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
 4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  eray
  eray's avatar
  Kayıt Tarihi: 20/Nisan/2007
  Erkek
  Aynı durumdan bende rahatsızım. Polis okulunda bazı arkadaşlar boyle kutsal bi mesleği parası we silahı icin istiyor. Daha sonra da para delisi olup sapıtıyorlar, mesleğin hakkıni veremeyip adımızı kötülüyorlar. Allah akıl fikir versin böylelerine.

  Nihayet kendimle başbaşa kalabileceğim günler geldi..
 5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  pcdoktor636
  pcdoktor636's avatar
  Kayıt Tarihi: 12/Ocak/2010
  Erkek

  eray bunu yazdı:
  -----------------------------
  Aynı durumdan bende rahatsızım. Polis okulunda bazı arkadaşlar boyle kutsal bi mesleği parası we silahı icin istiyor. Daha sonra da para delisi olup sapıtıyorlar, mesleğin hakkıni veremeyip adımızı kötülüyorlar. Allah akıl fikir versin böylelerine.
  -----------------------------

  imzan "paranın satın alamayacağı hiçbir şey yoktur.. " bu imzaya bu sözler garip :D

 6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  kvasir
  kvasir's avatar
  Kayıt Tarihi: 24/Ağustos/2005
  Erkek

  her mesleği para olarak görecek şekilde yetişiyorsun dostum,

  üniversiteler sadece maaş arttırma aracı, gidiyorsun sıfatını alıyorsun mühendis veya doktor diye, tekniker veya "vasıfsız" elemandan otomatikman daha yüksek maaşla başlıyorsun. Üniversitenin sana sağladığı 1-2 bin lira daha fazla maaş. Hayaller, idealler bunlar göt isteyen fedakarlık isteyen kavramlar, yani şöyle kahvaltım olsun böyle kız tavlayalım şöyle giyinelim yok, açlıktan sokaklara düşeceksin, üstün başın yırtılacak elin nasır tutacak 31 çekemeyeceksin. Yada garanti oynayacaksın 3-4 lira ile kütük olarak gebereceksin.

  Sistemin uğraşına kapıldığın vakit çıkış yoktur ve bilince binayen tavsiyelerde ona göre şekillenir. 

  Hepiniz ölüm gerçeğini unutuyorsunuz, ölçülemez bir sonsuzluğu unutup ölçülebilir bir hayatta endişe duyuyorsunuz, canın ne istiyorsa onu yapacaksın. Yok zorunluluk, yok sorumluluk bunlar hikaye amk.

 7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Aytekinet
  Aytekinet's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Ağustos/2008
  Erkek

  SyspioniC bunu yazdı:
  -----------------------------

  doğru diyosun hocam.

  millet paranın kölesi olmuş :|

   


  -----------------------------

  Bizde isteriz paraya ihtiyaç duymadan yaşamak 

  bak bi sağına soluna herşey para amk paran varsa adam yerine sayılıyorsun.


  Kendini bulmak istiyorsan, kendin için düşün.
 8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  ZoRKaYa
  ZoRKaYa's avatar
  Kayıt Tarihi: 18/Eylül/2007
  Erkek
  Ankarada copculer grev yapsa da bi bok goturse sehri

  echo "imzanız özel karakter içermemelidir";
 9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  tolgaStain
  tolgaStain's avatar
  Kayıt Tarihi: 25/Kasım/2011
  Erkek

  Bunu söyleyen adamlar kendini paraya adamış paraya tapan adamlar dostum bunlardan hiç birşey beklemeyeceksin .

  Doktorluk onların zannettiği gibi okuyup biryere atanmayla olmuyor malesef , gercekten doktor olup beyaz önlüğü giymek çok nadir olan birşey ülkemizde malesef .

  Boş boş oturup hatta prof luğa kadar yükselen adamlar oturduğu yerden aldığı maaşı beğenmiyor. bunlara maaş falan vermeyeceksin ya .

 10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
  Kız Babası
  kuytul
  kuytul's avatar
  Kayıt Tarihi: 08/Eylül/2005
  Erkek

  Meslek seçiminde üç kriter ağır basar.

  1. Yetenek
  2. İlgi
  3. Değer

  Değer senin yaşam felsefeni ve buna bağlı olarak yaşamak istediğin hayat tarzını gösteren kavramlardır. En nihayetinde yaşamak istediğin hayat tarzı için de bazı şeyler öncelikli olur, kıymet verirsin. Değerlerin çoktur bir tane olmaz. Olursa zaten ruh hastasısındır. Ama değerlerimiz arasında sıralama yapılabilir. Değerler sıralamasına para 1. sıradan girmiş olan çok kişi var. Para lazımdır ancak 1. sıraya koymak zorunda veya tek başına bir değer olarak görmek zorunda değiliz :)


  instagram.com/yks.rehberlik >> YKS Rehberlik ve Eğitim Koçluğu için takipte kalın ;)
Toplam Hit: 4970 Toplam Mesaj: 53