folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ershn
    ershn's avatar
    Erkek

mevzuya sadece ekonomik yaklaşanlar çok büyük sosyolojik yanılgı içindeler. ekonomi 90lı yıllarda siyasetin seyrine etki ediyordu, o günler geride kaldı.

Allah Türktür.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AslanAmca
    AslanAmca's avatar
    Erkek

Bu  konuyu arkadaşlarla  konuştuk, standart karı  koca çalışan  aylık maaş  gelirleri a101 de  çalışşan bile 22k, Sivassta doğal gazlı evler 4-6 lira bandında hayat ucuz mesala orda, dışardan yemek yemek bile 2 kişi 120 lira şaka gibi ama öyle .

İnanın faturalar bile uygun geliyor.Ee zaten dışarda para harcıyacak çok bir aktivite yok.Evde keyifli vakit geçirebilecek şekildede sistemini kurunca güzel para oluyor.Bu tarz  insanlar aman şurayada gideyim bu sene yunan adalarında tabak kırayım zihniyeti yok.Yaz sonu köydende herşeyi geliyor insanların gayet  keyifli yaşıyorlar.Birde anadan babadan ev kalırsa deymeyin keyfine.Ay başında sivas'a  gittim kıymanın kilosu 250 lira :)) Onuda  geçtim bir aile tanığımız var karı koca memur 

sivasın ilçesine yerleştiler ankarada ki evlerini sattılar 4 milyon Tl  ye 1 adet 1.5 K  ya ev aldılar kalan paraylada arsa aldılar ,Öğretmenler ortalama aylık gelirleri 35-40k arasında okadar hallerinden memunlarki yazın ispanyaya tatile gideceklermiş :) Yani büyük şehirler dışındaki insanlar gayet huzurlu ve rahatlar :) 

AslanAmca tarafından 30/May/23 11:39 tarihinde düzenlenmiştir

İnsanlara umut sat gerisi gelir.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    AslanAmca bunu yazdı

Bu  konuyu arkadaşlarla  konuştuk, standart karı  koca çalışan  aylık maaş  gelirleri a101 de  çalışşan bile 22k, Sivassta doğal gazlı evler 4-6 lira bandında hayat ucuz mesala orda, dışardan yemek yemek bile 2 kişi 120 lira şaka gibi ama öyle .

İnanın faturalar bile uygun geliyor.Ee zaten dışarda para harcıyacak çok bir aktivite yok.Evde keyifli vakit geçirebilecek şekildede sistemini kurunca güzel para oluyor.Bu tarz  insanlar aman şurayada gideyim bu sene yunan adalarında tabak kırayım zihniyeti yok.Yaz sonu köydende herşeyi geliyor insanların gayet  keyifli yaşıyorlar.Birde anadan babadan ev kalırsa deymeyin keyfine.Ay başında sivas'a  gittim kıymanın kilosu 250 lira :)) Onuda  geçtim bir aile tanığımız var karı koca memur 

sivasın ilçesine yerleştiler ankarada ki evlerini sattılar 4 milyon Tl  ye 1 adet 1.5 K  ya ev aldılar kalan paraylada arsa aldılar ,Öğretmenler ortalama aylık gelirleri 35-40k arasında okadar hallerinden memunlarki yazın ispanyaya tatile gideceklermiş :) Yani büyük şehirler dışındaki insanlar gayet huzurlu ve rahatlar :) 

özellikle muhalif kesimde bi "yarak gibi yerde oturma" hastalığı var. ben pendiğe taşındım (iş yüzünden istanbuldan çıkamadım yoksa egeye falan giderdim). o sıralar kadıköyde oturan elit cexapeliler bana "ıyy pendik mi" yapıyolardı.

sonra deprem oldu bu amcık ağızlılar ankaraya falan gidip airbnb tuttular. ama ben bunlara "ya oturduğunuz evler çok kötü en az 20+ yıllık. ve etrafınızdaki çaydan ekmeğe kadar her şey çok pahalı neden pendik gibi daha rahat bi yerde oturmuyosunuz" dediğimde bana çok mal bişey demişim gibi bakıyolardı.

istanbulda oturma hevesi de bundan geliyo bence. insanlar bi bıraksa istanbulda oturma hevesini her şey düzelecek.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Seminerist
    Seminerist's avatar
    Erkek

Geçim sıkıntısıyla alakası yok , zihniyetle alakası var.  Benim iç anadolu da arkadaşlarım var.Hepsi okumuş iş güç sahibi ama kafaları çok farklı.Hala 90 lar zihniyetindeler , ne bileyim çok değişikler. Farklı bir dünya oralar , hala 90 döneminde gibiler.Batı bölgesinde alt sınıf mahalleler de öyle. Mahalle aralarında büyüdük , 13 senedir sanayide çalışıyorum . Görseniz buraları solcu kesime öcü gibi bakıyorlar : ) Türkiye de bu kesimin nüfusu çok fazla,o yüzden yenilmesi imkansız.Ben hepinizin kafasından geçeni tahmin ediyorum. Erdoğan ölsün gitsin kurtulalım diyorsunuz:) Erdoğan ölse bile arkasından 1 bilemedin 2 seçim garantileri var.Yani 10-15 sene :)

Sen vatanını çok seviyor bilinçli oy kullanıyorsun , eşini alıp 2 oy da 2 oydur diyip sandığa gidiyorsunuz. Bu kesim bir baba 4 tane çocuğuyla gelip senin oyunu piç ediyor bide üstüne X2 yapıyor:)

Akp yi partiyi kim yönetiyorsa bu milletin şifresini çözmüş.Din üzerinden algıyı çok iyi yapıyorlar.15 temmuz da görmediniz mi Türk Türk e silah sıktı . Bir insan niye vatanına ihanet eder , ya para-güç için ya da din üzerinden beyni yıkanmıştır.Yıllarca Erdoğan fetoş ile yan yanaydı ,kürdistan diye bağıra bağıra konserlerde şarkı söyleyen şivan perwer ile sahnelerde şarkı söyledi ama terorist akp yi eleştirenler oldu.Enteresan bir kafamız var:) Beni kimse yanlış anlamasın , islam dinini kötülemek için söylemiyorum.Bir üst nesilden ne duyuyosak ona inanıyoruz.Kitaba göre değil abimizden dedemizden duyduğumuz şeylere iman ediyoruz.Fetöcülerin kütüklerine baksak eminim %80 i anadolu kesimidir.Anadolu kesimi kötü olduğu için değil , cahil bırakıldıkları için , kandırıldıkları için öyle olduğunu düşünüyorum. 

Suçun hepsini anadolu da aramayın.

Sen niye seloyu bırakıcam diyon amcık ağızlı , demeyi geçtim öyle düşünmeye bile senin hakkın yok. Hdp ile beraber mitiinglere çıkıyorlar. Eleştirince Adalet masalını anlatıyorlar.Bunları akp yapsa , akpliler reisimizin vardır bir bildiği derler :) Chp nin seçmeni bilinçli seçmen , istemeye istemeye tayyip gitsin diye chp ye oy verdiler. Chp son dönemlerde hdp ile çok göt göte gezdiği için kazandığı belediyelerin bir kısmını kaybedecek. Chp gerçek chp olsa kadrosunu şimdiye 10 kere değiştirirdi . Chp olmuş sosyete partisi , Bu partinin kadrosu Ecevit tarzında adamlardan ve emekli askerlerden oluşmalıdır. 

Ben bu aq chp 'si yüzünden Atatürk ü savunamıyorum.Solcu değilim , chp li değilim fakat Atatürk ü çok seven bir adamım. Kendi çevremde Atatürk'le ilgili birşey dedimmi , akp yi eleştirdim mi bana ya ateist ya da chp li gözüyle bakıyorlar :) O yüzden susuyorum. 

Kafamda deli teoriler var.

1.Bence bizle taşşak geçiyorlar. Bu seçimler gazımızı almak için yapılan bir eylem. Bu kavgalar atışmalar oyunun gerçekçi olmasın için , Chp resmen masa altından akp ye çalışıyor.Sandıkları takla attırmadıysalar ben götüm aq : )Adamlar işi biliyor.Seçimlerde dünya ya çok cool mesaj verdiler. Balkon konuşmasındaki görüntüler Bütün ülke liderlerini etkiledi.Adamlar hakketen erdoğanı kıskandı : )

2 Atatürk ün vasiyeti Seküler Türkiye olabilir. Seküler Türkiye olma sürecinde Dışardakilerin baskısı, içerideki azınlıkların ve siyasal islamcıların isyan çıkarması olasılığı olabileceği için , devlet akp ile yıllardır oyalama politikası yapıyor .İçeride pkk zihniyetindeki kürtlerin sesini kestiler , Laikliğe karşı oldukları için ortalığı karıştırmasınlar diye tarikatların sesini kestiler.Arada gazlarını alsınlar rahatlasınlar diye çıkan seslere birşey demediler. .Bahçeli de yıllarca ülkcüleri frenlemedi mi ? 

Ülkeyi şeriatci kafa yönetse gidişat böyle olurmuydu sizce? Ya da İran gibi devrim yapmaya kalksalar becerebilirler mi , bu saatden sonra ülke İran gibi olur mu ? 
      20-30 sene sonra bu 40 yaş üstü ölecek ,arkadan gelen nesile bakıp Türkiye gözünüzde canlandırın.  Z kuşağının büyük kısmı deist , hele onun arkasından gelen alfa kuşağı canavar gibi. Eskiden bize karıncanın hikayesini anlatırlardı,vay aq derdik. Şimdi ki çocuğa anlatsak , siktir lan karınca konuşur mu der : ) 

Yazım hatalarım bozuk biliyorum. 2 kere okumanız gerekebilir.

Seminerist tarafından 30/May/23 12:36 tarihinde düzenlenmiştir
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yNsr
    yNsr's avatar
    Erkek
    Seminerist bunu yazdı

Geçim sıkıntısıyla alakası yok , zihniyetle alakası var.  Benim iç anadolu da arkadaşlarım var.Hepsi okumuş iş güç sahibi ama kafaları çok farklı.Hala 90 lar zihniyetindeler , ne bileyim çok değişikler. Farklı bir dünya oralar , hala 90 döneminde gibiler.Batı bölgesinde alt sınıf mahalleler de öyle. Mahalle aralarında büyüdük , 13 senedir sanayide çalışıyorum . Görseniz buraları solcu kesime öcü gibi bakıyorlar : ) Türkiye de bu kesimin nüfusu çok fazla,o yüzden yenilmesi imkansız.Ben hepinizin kafasından geçeni tahmin ediyorum. Erdoğan ölsün gitsin kurtulalım diyorsunuz:) Erdoğan ölse bile arkasından 1 bilemedin 2 seçim garantileri var.Yani 10-15 sene :)

Sen vatanını çok seviyor bilinçli oy kullanıyorsun , eşini alıp 2 oy da 2 oydur diyip sandığa gidiyorsunuz. Bu kesim bir baba 4 tane çocuğuyla gelip senin oyunu piç ediyor bide üstüne X2 yapıyor:)

Akp yi partiyi kim yönetiyorsa bu milletin şifresini çözmüş.Din üzerinden algıyı çok iyi yapıyorlar.15 temmuz da görmediniz mi Türk Türk e silah sıktı . Bir insan niye vatanına ihanet eder , ya para-güç için ya da din üzerinden beyni yıkanmıştır.Yıllarca Erdoğan fetoş ile yan yanaydı ,kürdistan diye bağıra bağıra konserlerde şarkı söyleyen şivan perwer ile sahnelerde şarkı söyledi ama terorist akp yi eleştirenler oldu.Enteresan bir kafamız var:) Beni kimse yanlış anlamasın , islam dinini kötülemek için söylemiyorum.Bir üst nesilden ne duyuyosak ona inanıyoruz.Kitaba göre değil abimizden dedemizden duyduğumuz şeylere iman ediyoruz.Fetöcülerin kütüklerine baksak eminim %80 i anadolu kesimidir.Anadolu kesimi kötü olduğu için değil , cahil bırakıldıkları için , kandırıldıkları için öyle olduğunu düşünüyorum. 

Suçun hepsini anadolu da aramayın.

Sen niye seloyu bırakıcam diyon amcık ağızlı , demeyi geçtim öyle düşünmeye bile senin hakkın yok. Hdp ile beraber mitiinglere çıkıyorlar. Eleştirince Adalet masalını anlatıyorlar.Bunları akp yapsa , akpliler reisimizin vardır bir bildiği derler :) Chp nin seçmeni bilinçli seçmen , istemeye istemeye tayyip gitsin diye chp ye oy verdiler. Chp son dönemlerde hdp ile çok göt göte gezdiği için kazandığı belediyelerin bir kısmını kaybedecek. Chp gerçek chp olsa kadrosunu şimdiye 10 kere değiştirirdi . Chp olmuş sosyete partisi , Bu partinin kadrosu Ecevit tarzında adamlardan ve emekli askerlerden oluşmalıdır. 

Ben bu aq chp 'si yüzünden Atatürk ü savunamıyorum.Solcu değilim , chp li değilim fakat Atatürk ü çok seven bir adamım. Kendi çevremde Atatürk'le ilgili birşey dedimmi , akp yi eleştirdim mi bana ya ateist ya da chp li gözüyle bakıyorlar :) O yüzden susuyorum. 

Kafamda deli teoriler var.

1.Bence bizle taşşak geçiyorlar. Bu seçimler gazımızı almak için yapılan bir eylem. Bu kavgalar atışmalar oyunun gerçekçi olmasın için , Chp resmen masa altından akp ye çalışıyor.Sandıkları takla attırmadıysalar ben götüm aq : )Adamlar işi biliyor.Seçimlerde dünya ya çok cool mesaj verdiler. Balkon konuşmasındaki görüntüler Bütün ülke liderlerini etkiledi.Adamlar hakketen erdoğanı kıskandı : )

2 Atatürk ün vasiyeti Seküler Türkiye olabilir. Seküler Türkiye olma sürecinde Dışardakilerin baskısı, içerideki azınlıkların ve siyasal islamcıların isyan çıkarması olasılığı olabileceği için , devlet akp ile yıllardır oyalama politikası yapıyor .İçeride pkk zihniyetindeki kürtlerin sesini kestiler , Laikliğe karşı oldukları için ortalığı karıştırmasınlar diye tarikatların sesini kestiler.Arada gazlarını alsınlar rahatlasınlar diye çıkan seslere birşey demediler. .Bahçeli de yıllarca ülkcüleri frenlemedi mi ? 

Ülkeyi şeriatci kafa yönetse gidişat böyle olurmuydu sizce? Ya da İran gibi devrim yapmaya kalksalar becerebilirler mi , bu saatden sonra ülke İran gibi olur mu ? 
      20-30 sene sonra bu 40 yaş üstü ölecek ,arkadan gelen nesile bakıp Türkiye gözünüzde canlandırın.  Z kuşağının büyük kısmı deist , hele onun arkasından gelen alfa kuşağı canavar gibi. Eskiden bize karıncanın hikayesini anlatırlardı,vay aq derdik. Şimdi ki çocuğa anlatsak , siktir lan karınca konuşur mu der : ) 

Yazım hatalarım bozuk biliyorum. 2 kere okumanız gerekebilir.

o 4 çocuk yapan adamin motivasyonu diğer taraftan daha güçlü işte, adam sırf oy kullanmak için binlerce km yol gidiyor. nişantaşındaki pempe götlü seküler böyle bir şey yapar mı sence ? anadolu insaninin genelinin motivasyonu ülke bireysel çıkarları yok adam bedava ev vereceğimden tut maçların şifresiz oynanmasına kadar her şeyi sundu ama sonuç ? bu söylenenleri bu çağı iliklerine kadar yaşanlar için anlamasi zor.

ak partiyi yöneten halkin şifresini çözmüyor halkın tabanından geldiği için biliyor ne istediğini hatta son 5 senedir halkla bağı kopuyor diye de eleştirilyor. birde bahsettiğiniz kitleyi üst mesajda biraz anlattim biraz daha ekleyeyim ülkenin "çağdaş, aydın, entel dantel" diye geçinen kesimin haklarını kazanmak için bir savaş vermedi. onlara devlet tarafından tepeden verildi ve o haklara kimsenin dokunmasına müsade etmedi o 90li yılların zihniyeti anadolu insaninin gözünde bunu da CHP temsil ediyor. Ama anadolu insani şuan kazandığı bütün hakları savaşarak mücadele ederek yani belirli bedeller ödeyerek kazandi bu kazanımlari sağlayan liderlerini o yüzden destekliyor. bunu sadece islamcilar olarak algilama, kürtler-aleviler-gayrimüslimler vs hepsi şuanki konumlarına bir mücadele sonucunda geldi ama o CHP temsil eden kimselerin böyle bir mücadelesi olmasi tek korkularıysa zamaninda devlet tarafından "bahşedilen" ""laiklik, sekülerlik, çağdaşlik""" değerlerinin geriye gitme korkusu ve bu korkuyuda chp çok iyi kullandı kullanıyor.. video var görmüşsünüzdür 1994 de rte belediye başkanı olduğunda sokak röportajı yapıyorlar Bu kitle şeriat gelecek diyor kadınları çarşafa giydirecekler diyor ayri otobüslerde binecekler vs diye aradan 30 sene geçti hani nerde ? inadına sokaklar daha da çıplak karı dolu hatta az çıplaklar diğer çıplaklara bu kadarda fazla aq diyecek seviyeye geldi.  farkli açıdan bakarsan "kandırılan" cahil bırakılan sadece anadolu insani değil seküler metropol insanida gayet cahil kendi halkını tanımıyor jakoben fransiz laikizmini bütün ülkede var sanıyor. seçim gecesi gördük anka nasıl kekledi tabanını nasıl manüple etti son dkya kadar KK önde gösterip...

z kuşağı yaklaşımında da yanılıyorsun bir yerde yankı odasındasin gibime geliyor :) öyle yek bütün bir z kuşağı yok senin gördüklerin sesi çıkanlar milyonlarca z kuşağı var 5-10 bin deistin sesi çok çıkıyor diye genellemek seçim öncesindeki genellemeye döner sonuç yanıltır. kısık seslileri hafife aliyorsun gibime geldi :D

In every job there is a no
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    improper
    improper's avatar
    Erkek

Makarnacı denilen halk, bedava eve, 15k ikramiyeye, beleş ligtv ye vs vs oyunu satmadı. 

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kazasker1
    kazasker1's avatar
    Erkek
    improper bunu yazdı

Makarnacı denilen halk, bedava eve, 15k ikramiyeye, beleş ligtv ye vs vs oyunu satmadı. 

Sen bu kadarını mı cımbızlayabildin?

Huzur islamda... Yok, yanlış. Para islamda. Net...
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siberturq
    siberturq's avatar
    Erkek

https://www.voaturkce.com/a/akp-anayasa-icin-hdp-ile-fotograf-karesinde/6817417.html

Uzun analize gerek yok. Şu haberdeki resim de olanları izah ederseniz bana ve kendinize konu çözülür.

Yani bunlar yapınca legal partyy, ok party mecliste ziyaret yapınca terörist.

Bütün mevzu budur, bunu seçmen nezlinden ki algısını açıklayabilmek. Herşeyin formülünü verecek bize....

Bir şeyi gerçekten yapmak isterseniz bir yolunu bulursunuz, istemezseniz de bir bahane bulursunuz.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    whopper
    whopper's avatar
    Erkek

79 iq ortalamali bir millet icin cok analiz yapiyorsunuz. gecim sikintisi olmayanin sukrettigi bir memleket turkiye. daha iyi ne olabiliri kimse sormaz sorgulamaz bile. 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    spybreak
    spybreak's avatar
    Erkek

muhtemelen yok ya . iş için bi kaç gündür şehir dışındayım dün sivas suşehrinde 3 türk kahvesi 1 çay 1 suya 50 tl para verdim. aynısını istanbulda ankarada 200-250 bandında para verirdim anasını satayım. ya bizi çok fena sikiyolar ya da bu adamlar değişik şekilde para kazanıyor. 

REMEMBER! RESPECT IS EVERYTHING
Toplam Hit: 4196 Toplam Mesaj: 57
geçim