folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yNsr
    yNsr's avatar
    Erkek

devir tersine dönüyor sanki önceden anadoludakiler şehirdekilere bakip imrenirdi oradaki imkanlara vs. şimdi ayni imkanların büyük kısmı anadolu şehirlerinede gelince üzerine birde ucuz olunca büyük şehirdekiler kırsaldakilere imrenmeye başladı tersine göç coming... :D

In every job there is a no
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    affetmez
    affetmez's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    AslanAmca bunu yazdı

Bu  konuyu arkadaşlarla  konuştuk, standart karı  koca çalışan  aylık maaş  gelirleri a101 de  çalışşan bile 22k, Sivassta doğal gazlı evler 4-6 lira bandında hayat ucuz mesala orda, dışardan yemek yemek bile 2 kişi 120 lira şaka gibi ama öyle .

İnanın faturalar bile uygun geliyor.Ee zaten dışarda para harcıyacak çok bir aktivite yok.Evde keyifli vakit geçirebilecek şekildede sistemini kurunca güzel para oluyor.Bu tarz  insanlar aman şurayada gideyim bu sene yunan adalarında tabak kırayım zihniyeti yok.Yaz sonu köydende herşeyi geliyor insanların gayet  keyifli yaşıyorlar.Birde anadan babadan ev kalırsa deymeyin keyfine.Ay başında sivas'a  gittim kıymanın kilosu 250 lira :)) Onuda  geçtim bir aile tanığımız var karı koca memur 

sivasın ilçesine yerleştiler ankarada ki evlerini sattılar 4 milyon Tl  ye 1 adet 1.5 K  ya ev aldılar kalan paraylada arsa aldılar ,Öğretmenler ortalama aylık gelirleri 35-40k arasında okadar hallerinden memunlarki yazın ispanyaya tatile gideceklermiş :) Yani büyük şehirler dışındaki insanlar gayet huzurlu ve rahatlar :) 

özellikle muhalif kesimde bi "yarak gibi yerde oturma" hastalığı var. ben pendiğe taşındım (iş yüzünden istanbuldan çıkamadım yoksa egeye falan giderdim). o sıralar kadıköyde oturan elit cexapeliler bana "ıyy pendik mi" yapıyolardı.

sonra deprem oldu bu amcık ağızlılar ankaraya falan gidip airbnb tuttular. ama ben bunlara "ya oturduğunuz evler çok kötü en az 20+ yıllık. ve etrafınızdaki çaydan ekmeğe kadar her şey çok pahalı neden pendik gibi daha rahat bi yerde oturmuyosunuz" dediğimde bana çok mal bişey demişim gibi bakıyolardı.

istanbulda oturma hevesi de bundan geliyo bence. insanlar bi bıraksa istanbulda oturma hevesini her şey düzelecek.

Bak bu noktada gerçekten haklısın. Muhalif kesimde pahalı ve kalabalık yer sevgisi çok fazla. Sürekli göz önünde olacak ve semt olabildiğince pahalı olacak.

affetmez tarafından 30/May/23 20:46 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    affetmez bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    AslanAmca bunu yazdı

Bu  konuyu arkadaşlarla  konuştuk, standart karı  koca çalışan  aylık maaş  gelirleri a101 de  çalışşan bile 22k, Sivassta doğal gazlı evler 4-6 lira bandında hayat ucuz mesala orda, dışardan yemek yemek bile 2 kişi 120 lira şaka gibi ama öyle .

İnanın faturalar bile uygun geliyor.Ee zaten dışarda para harcıyacak çok bir aktivite yok.Evde keyifli vakit geçirebilecek şekildede sistemini kurunca güzel para oluyor.Bu tarz  insanlar aman şurayada gideyim bu sene yunan adalarında tabak kırayım zihniyeti yok.Yaz sonu köydende herşeyi geliyor insanların gayet  keyifli yaşıyorlar.Birde anadan babadan ev kalırsa deymeyin keyfine.Ay başında sivas'a  gittim kıymanın kilosu 250 lira :)) Onuda  geçtim bir aile tanığımız var karı koca memur 

sivasın ilçesine yerleştiler ankarada ki evlerini sattılar 4 milyon Tl  ye 1 adet 1.5 K  ya ev aldılar kalan paraylada arsa aldılar ,Öğretmenler ortalama aylık gelirleri 35-40k arasında okadar hallerinden memunlarki yazın ispanyaya tatile gideceklermiş :) Yani büyük şehirler dışındaki insanlar gayet huzurlu ve rahatlar :) 

özellikle muhalif kesimde bi "yarak gibi yerde oturma" hastalığı var. ben pendiğe taşındım (iş yüzünden istanbuldan çıkamadım yoksa egeye falan giderdim). o sıralar kadıköyde oturan elit cexapeliler bana "ıyy pendik mi" yapıyolardı.

sonra deprem oldu bu amcık ağızlılar ankaraya falan gidip airbnb tuttular. ama ben bunlara "ya oturduğunuz evler çok kötü en az 20+ yıllık. ve etrafınızdaki çaydan ekmeğe kadar her şey çok pahalı neden pendik gibi daha rahat bi yerde oturmuyosunuz" dediğimde bana çok mal bişey demişim gibi bakıyolardı.

istanbulda oturma hevesi de bundan geliyo bence. insanlar bi bıraksa istanbulda oturma hevesini her şey düzelecek.

Bak bu noktada gerçekten haklısın. Muhalif kesimde pahalı ve kalabalık yer sevgisi çok fazla. Sürekli göz önünde olacak ve semt olabildiğince pahalı olacak.

hocalar bunun muhalif kesimle alakası yok bu genel olarak yurdum insanında olan bir sorun. 

.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mchacker
    mchacker's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Hocam şöyle düşün. 10 bin lira maaş alıyorsun ve İstanbulda yaşıyorsun. Ev kiranda 10 bin lira. Sana ne kaldı ? Eğer evli değilsen eve 2 maaş girmiyorsa 1 ay aç gezeceksin. 

Ancak şuan Anadoluda 2+1 site içerisinde güvenlikli daireler 5-6 bin liraya kiraya veriliyor. Yani barınma ihtiyacını çıkınca elinde daha çok para kalıyor. Umarım anlatabilmişimdir. 

Dediğin kısmen doğru bence. Türk halkı kemikleşmiş belli kalıplarda olaylara bakarak oy kullanıyor. Türkiyede seçimlerde oy kullananların çoğu olaya benim partim kazanmam lazım gözüyle bakıyor. Türk halkı araştırmayı sorgulamayı sevmiyor, birisinin ona söylediği şeye inanmayı daha kolay ve kabul edilebilir görüyor (Kısmen senin buradaki durumun. Google'a soracağıma mkyb sorayım o ne derse o). Aç kalırımda vatanımı böldürmem diye oy veren kişi, sığınmacı neden ve nasıl türk vatandaşlığı alıp benim memleketimde neden oy kullabiliyor diye sorgulamıyor. Benim  düşünce yapıma uygunsa terör örgütü değildir, terör örgütü isede çok kötü terör örgütü değildir mantığıyla bakıyor. Büyük şehirlerle karadeniz ekonomik olarak inanınki aynı sıkıntıları yaşıyor. Şöyle ki karadenizde ekonomi büyük şehirlere göre daha küçük ve ister istemez daha fazla hissedebiliyorsun bunu. Fakat karadenizin şöyle bir avantajı var, insanların evinin yanında ufakta olsa bir bahçesi var ve buradan evinde tenceresini kaynatacak (kara lahana örneğin)birşeyler ekip biçebiliyor. 

İçanadolu ve Karadeniz silme AKP'ye oy verdi ama belli yerler hariç diğer illerde, örneğin İstanbul'da neredeyse kafa kafaya gitti seçim yüzdesel olarak. İzmirden bile yüzde 35 oy aldılar. 

.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek
    mchacker bunu yazdı
    mkyb bunu yazdı

Hocam şöyle düşün. 10 bin lira maaş alıyorsun ve İstanbulda yaşıyorsun. Ev kiranda 10 bin lira. Sana ne kaldı ? Eğer evli değilsen eve 2 maaş girmiyorsa 1 ay aç gezeceksin. 

Ancak şuan Anadoluda 2+1 site içerisinde güvenlikli daireler 5-6 bin liraya kiraya veriliyor. Yani barınma ihtiyacını çıkınca elinde daha çok para kalıyor. Umarım anlatabilmişimdir. 

Dediğin kısmen doğru bence. Türk halkı kemikleşmiş belli kalıplarda olaylara bakarak oy kullanıyor. Türkiyede seçimlerde oy kullananların çoğu olaya benim partim kazanmam lazım gözüyle bakıyor. Türk halkı araştırmayı sorgulamayı sevmiyor, birisinin ona söylediği şeye inanmayı daha kolay ve kabul edilebilir görüyor (Kısmen senin buradaki durumun. Google'a soracağıma mkyb sorayım o ne derse o). Aç kalırımda vatanımı böldürmem diye oy veren kişi, sığınmacı neden ve nasıl türk vatandaşlığı alıp benim memleketimde neden oy kullabiliyor diye sorgulamıyor. Benim  düşünce yapıma uygunsa terör örgütü değildir, terör örgütü isede çok kötü terör örgütü değildir mantığıyla bakıyor. Büyük şehirlerle karadeniz ekonomik olarak inanınki aynı sıkıntıları yaşıyor. Şöyle ki karadenizde ekonomi büyük şehirlere göre daha küçük ve ister istemez daha fazla hissedebiliyorsun bunu. Fakat karadenizin şöyle bir avantajı var, insanların evinin yanında ufakta olsa bir bahçesi var ve buradan evinde tenceresini kaynatacak (kara lahana örneğin)birşeyler ekip biçebiliyor. 

İçanadolu ve Karadeniz silme AKP'ye oy verdi ama belli yerler hariç diğer illerde, örneğin İstanbul'da neredeyse kafa kafaya gitti seçim yüzdesel olarak. İzmirden bile yüzde 35 oy aldılar. 

Sadece evinin bahçesi olayı da değil, sen yumruta üretiyorsundur yumurtanı satarsın, komşundan peynir alırsın, başkasından yufka alırsın vs vs derken maaliyetin artsa da alım gücünü o şekilde dengelersin. Kriz her zaman ilk önce ve en çok büyük şehirleri vurur. Zaten taşradaki adam da krizden büyükşehirdeki adam kadar etkilenirse konu kilit olur. 20k maaş alan bir memursan İstanbul'da canın çıkar ama küçük şehirde hala daha raha yaşayabilirsin. Bu alımgücü hala çok iyi manasında değil ama İstanbul'daki memurdan her türlü daha iyisindir hala.

.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balik_
    balik_'s avatar
    Erkek

En az 3 tane Türkiye var. Batı Anadolu kıyılarındaki Türkiye ile İç Anadolu ve Karadeniz bölgesindeki Türkiye kesinlikle çok farklı. Bu farklılık siyasetten inanca, kitap okuma alışkanlığından özgürlük anlayışına, ekonomik sistemden yaşam tarzına çok zıt durumdadır. Bu yaşam şekillerinin etrafında Batı kıyıları mesela laik, özgürlükçü, Atatürkçü, dünyaya entegre ise, iç kesimler ve Karadeniz doğal olarak farklılılığını gösterip dinci, baskıcı, Erdoğancı, dünyadan izole olmak durumundadır. Sonuç olarak zıt kültürlere mensup toplumların tercihleri de zıt olacaktır. 

Ben yüzmeyi ördeklerden öğrendim.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    cybermole bunu yazdı

hepsinde geçim sıkıntısı var yaşlı bunaklar soğan ekmek yeriz teroristlere ülkeyi vermeyiz modunda rte güzel algıyla 45 yas üstünü efsunladı tvler aracılgı ile...

gecim sıkıntısı hepsinde var ama vatan düşmesn biz ac kalalım modunda zihniyet.. sıkıntı ordan kaynaklı... 

87 yaşında nenemde aynısını söyledi bugün.

neymiş seçilirse seloyu çıkaracakmış.

ben bunu 7 yaşında amenerresulu ayetini ezberleme gibi anlıyorum. ezberle kafana sok düşün takip et hep orda kal. sorgulama sadece aklına yaz. memory chip reading after writing and ready nonstop contiune. sonra dedim ki kendime. aslında biz buyuz. aslında ben de değil bu beyin sorunu. ben hep içimde ters yaşadım onlara. kendime sakladım. avrupada gördüm tr de gördüm. ancak ufku açmak okuma göre dışında cellat daha etkili geldiğini anladım. elinde sopa yada elinde kızgın maşa olayı gibi. hep aklında tut.  ıhım ıhım ıhım ıhım. bilmiyorum. 

aslında böyle beyin hücreleri çok erken zamanda öldürülüyor. biyolojik erken ölümler.  resetleme cleaning. sonra ağır yükler omzuna yükleme. aciz bir sinir topluluğu birsürü mikrorganizma hücre topluluğu. 

gece yatınca düşünme boyutu uzuyor.  hiç rüya görememe bundandır belkide. zamanında hızlı reset atılma ve sıfır offset yapma.

siyasetle alakasız vurgularım. Oysa ben nenem gibi bir önceki nesili hiç tasvip etmedim. etmeyeceğim. zamanın acılarını yaşatıp bye bye demek ne saçma.

böyle boş kalınca yazıp yazıp sayfalarca.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek

Bursa'yı bu gruba dahil edebilir miyiz bilmiyorum ama ben size biraz kendimden bahsedeyim. Ak partiye oyumu verdim, 2007 yılından beri buradayım, burayı seviyorum, buradaki insanları seviyorum herhangi bir siyasi tartışmaya falan pek girme taraftarı değilim. Yaşım 37, mesleğim makine mühendisi. Kendimi herhangi bir gruba dahil etmiyorum örneğin muhafazakar, sağcı, solcu, vs. Ak partiye neden oy verdim, KK'nın bu işi başaracağına inanmadım, birlik olduğu kişilerle bu işi götürebileceğine ikna olmadım, vaatlerine inanmadım. RTE'ye neden oy verdim, istikrar sürsün diye.

Ekonomik sorunlardan bende hazetmiyorum, bugün bindiğim arabamı sattım, model yükselteceğim ama satmış olduğum araba 1,5 yılda tam 3,15 kat değer kazandı (aldığım, sattığım rakam olarak), aşırı saçma geliyor. Yiyecek, giyecek, elektronik eşya fiyatları pahalı geliyor. Ama çocukluktan bugüne kadar yoklukta gördüm, bollukta. Esnek bir yaşam tarzı kurdum kendime. Gönül isterdi hesap kitap yapmadan yaşamak, sık sık ülkeleri gezmek, dışarıda yemek yerken acaba ne kadar sokacaklar diye düşünmemek ama şuanlık kendi kazancımla bu mümkün görünmüyor. İnanç gereği tevekkül ederim, şükür ederim, şükür edersem nimetimin artacağına inanıyorum. RTE'den daha iyi bir aday olsaydı ona verirdim. Çok basit özetlemem gerekirse, RTE'den daha iyi olacaklarını düşünmediğim için oyum ona gitti. Ülkedeki gelişmeleri takip ediyorum, Ak parti dizilerle (Ertuğrul, Abdülhamid...) yıllarca ateşi yanık tuttu. Din istismarı yada dinsel hareketler bende pek etkili olmuyor, zamanında 3 sene dini ortamlarda kaldım, neyin samimi neyin sahte olduğunu hissetmem oldukça kolay. Ek olarak cumhur ittifakına oy verenlere edilen laflar, sözler, sosyal medya baskılarını pek kaale almıyorum ama çok yanlış olduğu düşüncesindeyim. Bütün bunlar bir araya gelince akıl, mantık, hissiyat kararını bu yönde kullandı. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    EnerJiC
    EnerJiC's avatar
    Erkek
    syklops bunu yazdı

Bursa'yı bu gruba dahil edebilir miyiz bilmiyorum ama ben size biraz kendimden bahsedeyim. Ak partiye oyumu verdim, 2007 yılından beri buradayım, burayı seviyorum, buradaki insanları seviyorum herhangi bir siyasi tartışmaya falan pek girme taraftarı değilim. Yaşım 37, mesleğim makine mühendisi. Kendimi herhangi bir gruba dahil etmiyorum örneğin muhafazakar, sağcı, solcu, vs. Ak partiye neden oy verdim, KK'nın bu işi başaracağına inanmadım, birlik olduğu kişilerle bu işi götürebileceğine ikna olmadım, vaatlerine inanmadım. RTE'ye neden oy verdim, istikrar sürsün diye.

Ekonomik sorunlardan bende hazetmiyorum, bugün bindiğim arabamı sattım, model yükselteceğim ama satmış olduğum araba 1,5 yılda tam 3,15 kat değer kazandı (aldığım, sattığım rakam olarak), aşırı saçma geliyor. Yiyecek, giyecek, elektronik eşya fiyatları pahalı geliyor. Ama çocukluktan bugüne kadar yoklukta gördüm, bollukta. Esnek bir yaşam tarzı kurdum kendime. Gönül isterdi hesap kitap yapmadan yaşamak, sık sık ülkeleri gezmek, dışarıda yemek yerken acaba ne kadar sokacaklar diye düşünmemek ama şuanlık kendi kazancımla bu mümkün görünmüyor. İnanç gereği tevekkül ederim, şükür ederim, şükür edersem nimetimin artacağına inanıyorum. RTE'den daha iyi bir aday olsaydı ona verirdim. Çok basit özetlemem gerekirse, RTE'den daha iyi olacaklarını düşünmediğim için oyum ona gitti. Ülkedeki gelişmeleri takip ediyorum, Ak parti dizilerle (Ertuğrul, Abdülhamid...) yıllarca ateşi yanık tuttu. Din istismarı yada dinsel hareketler bende pek etkili olmuyor, zamanında 3 sene dini ortamlarda kaldım, neyin samimi neyin sahte olduğunu hissetmem oldukça kolay. Ek olarak cumhur ittifakına oy verenlere edilen laflar, sözler, sosyal medya baskılarını pek kaale almıyorum ama çok yanlış olduğu düşüncesindeyim. Bütün bunlar bir araya gelince akıl, mantık, hissiyat kararını bu yönde kullandı. 

Arkadaşlar yukarıda yazılan gibi bende akp ye oy verdim konyadayım lakin hani istediğimi için değil mansuru aday beklemiştim çıkmayınca aynen arkadaşın dediği gibi istikrarın sürmesi için vermek durumunda kaldık diğerleri pek istikrarlı görünmüyor chp ve kk hariç diğer hepsi davasını kendini satmış insanşar gözümde yarın neleri satmayacaklar, geçim olayına gelince geçiniyoruz çok şükür hesap kitap yapmadan ailemin her istediğini anlık alacak kadar kazanıyoruz ama bu kazanımı elde edebilmek için çok şeyden vazgeçip çok ezildiğimiz günler oldu yani herşey tek taraflı sadece devlet bazında bakmamak lazım insanın kendini neye nasıl hazırladığı kısmıda çok önemli belli bir ihtisas alanı oluşturup ticarete atanlar genelde her şartlarda ayakta kalmayı başarabiliyorlar

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Mr_Dark
    Mr_Dark's avatar
    Erkek
    MaviGozluDev bunu yazdı
    affetmez bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    AslanAmca bunu yazdı

hocalar bunun muhalif kesimle alakası yok bu genel olarak yurdum insanında olan bir sorun. 

https://onedio.com/haber/insanligin-gelecegini-belirlemeye-yonelik-bilim-tarihinin-en-carpici-deneylerinden-biri-universe-25-737961

!!!!
Toplam Hit: 4198 Toplam Mesaj: 57
geçim