folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

İç Anadolu'da Ve Karadeniz'de Geçim Sıkıntısı Yok Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Şaşırdım ama okuduğum iyi oldu demekki Karadeniz ve Anadolu insanı için ülkeye sokulan 13 milyon yabancı hiç bir şey ifade etmiyor. Demek ki biz ulus olamamışız ve herkes sadece cebini düşünüyor...

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

ekonomideki bozulmanın etkisi istanbulda anında etki ederken ve %90 hissedilirken

anadoluda bu aylar hatta 3-5 yıl sonra hissedilir. şuan senin kızdığın şeyleri onlar bir dahaki seçimde fark ediyor :)

yani istanbulda en kötü kira 10.000 deniyor. sivasta 10.000 kira en lüks sitelerde bile belkide daha o rakama gelmemiştir

anadoluda çoğu ev hanımı olduğu için eve yazdan ucuz erzak hazırlıyorlar

üstelik kıyı şeridi nemli olduğu için depolama yapılamıypr.

herşeyi 1-5 kilo olarak alıyorsunuz

ama anadolu insanı çuval çuval alır. çünkü iklim müsait.  kurutur da. sen pirinci her hafta alıyorsan o 6 ayda bir alır

haliyle fiyatları geç öğrenir.

birde anadoluda emekli, devlet memuru ve iyi kazanan esnaflar kalmış

bu gruba girmeyen zaten batıya göç ediyor

hepsinin tuzu kuru. çoğu iyi kötü ev almışta

sivas için konuşayım öyle rahatlar ki şaşırırsın

en fakir merdiven silen kadın bile sağdan soldan para denkleştirip ev alıyor

dayanışma çok.  kenardaki parayı birbirlerine veriyorlar. kredi çekeni çok duymadım.. hep o verdi şu verdi.

ev kendinin tek yaşayan biri vardı . müstakil evde. bu zamlardan önce 1500 maaş alıyordu annesiden..

kurbanını keser . bana yetiyor diyor

eğer şehir merkezine yakınsan ballısın. herşey ama herşeye ulaşım yürüme mesafesinde

yollarda servet ödemene gerek yok

orada bileti tasarruf yapayım diye öğrenci olmaya çalışan yok :)

her hafta adamların ölüsü bile pikniğe gider.

zaten reis sağolsun 4 bir köşeyi millet bahçesi yaptı. yani her mahallede park var nerdeyse :)

evde ekmek arası bile yapsan pikniktesin

Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi

aklıma geldi çok ilginç birşey var oralarda

mesela ben çok çok zengin olsam istanbulda nerede otururum?

bebek mi atakent mi 

peki çok fakir olsam ?

esenler mi.. alibeyköy mü 

bilmiyorum ama 

zengin ve fakirler büyük şehirlerde ayrışmışlar

fakir adam boğazdaki evlere bakıp fakir olduğunu iliklerine kadar hissediyor

aşırı zengin ve aşırı fakir insanlar bir araya gelse bile asla muhattap olamıyorlar.

bu fakir insan için bir farkındalık.

ama sivasta en zengin adamla en fakir kişi aynı apartmanda yaşıyor

alt komşu ekmek bulamıyor ama üstteki komşu almanyadan emekli gelmiş 20 dairesi flan olan biri mesela.

bir mahalle de muırat 131 var hemen arkasına lüks mercedes park etmiş :)

gidiyorsun lüks bir siteden ev alıyorsun

doktorsun

alt komşu hakim

onun bir altı inşaat amelesi :) bu nerden düşmüş ?

adam demişki bu evi yaparken, " hiç ücret almayım köydeki ineği arsayı sana vereyim buradan daire ver" demiş muteahite

muteahitte zaten bu adamın köylüsü.. vermiş. 

öyle iç içe bir hayat olduğundan kimse eziklik hissetmiyor

hatta sen lüks daire aldım diye hava atamazsın

"sizin ora şehire uzak ben gelmem abi" diyor kapıcın :))

futurist tarafından 05/Haz/23 00:06 tarihinde düzenlenmiştir

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek
    futurist bunu yazdı

yani istanbulda en kötü kira 10.000 deniyor. sivasta 10.000 kira en lüks sitelerde bile belkide daha o rakama gelmemiştir

ama anadolu insanı çuval çuval alır. çünkü iklim müsait.  kurutur da. sen pirinci her hafta alıyorsan o 6 ayda bir alır

dayanışma çok.  kenardaki parayı birbirlerine veriyorlar. kredi çekeni çok duymadım.. hep o verdi şu verdi.

Bana pek mantıklı gelmedi bu.

Bi de sahibindene baktım ortalama apartman dairesinde bile kiralar 6 civarı görünüyor   :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nikoteen
    Nikoteen's avatar
    Erkek
    mkyb bunu yazdı

Çünkü her şehrin enflasyonu farklı. Bunun en büyük nedenide kiralar. Bugün İstanbul'da cadde üstünde bir dükkanın kirası minumum 30-40 bin lirayken Anadoluda cadde üstünde 5-6 bin liraya dükkan tutabilirsin. Tabi kira ucuz olunca dükkanda satılan ürünlerde ucuz oluyor. 

https://onedio.com/haber/anadolu-sehirlerinde-yasamanin-cok-daha-ucuz-oldugunu-soyleyen-kisi-yeni-bir-tartisma-yaratti-1149054

hacim cok iyimser konusmussun :D Hakkari merkezde ev ariyorum bir aydir 4binden asagi ev yok, cadde ustundeki dukkanin fiyatini sen dusun derim :(

Troubles'll come & they'll pass
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    blackhammer
    blackhammer's avatar
    Erkek
    RETRET bunu yazdı

Şaşırdım ama okuduğum iyi oldu demekki Karadeniz ve Anadolu insanı için ülkeye sokulan 13 milyon yabancı hiç bir şey ifade etmiyor. Demek ki biz ulus olamamışız ve herkes sadece cebini düşünüyor...

karadenizde multeci yok, karadenizde zengin arap var.

buralarda calisma alani olmadigi icin multeci durmuyor, multeciler ilk donemlerde (2013-2015) geldiler baktilar calisma alani yok verilen para bir seylere yetmiyor hepsi is sahasi bulabildikleri yerlere gittiler. bir de karadenizde hava surekli kapali, bugun yagsam mi diye gri bulutlar uzerinde geziyor ama yagmiyor, guneste acmiyor. sagdan soldan gelen multeci statusundeki kisiler ise buradalarda yeterli kazanc saglayamadigi icin barinamiyor. bir de zengin olan arap kokenli ulkelerden gelenler var. onlar ise dogu karadenizde yayla turizmine katiliyor. memleketlerindeki gormedikleri yesilligin icinde otellerde ozellikle bungalovlarda kaliyorlar. adamlarin derdi tasasi olmuyor cunku parasi pulu var. kisa sureli tatilini yapiyor sonra ise kendi memleketine donuyor. 

ulkeye giren multeciden haberi olmuyor, gormedigi bir sey ise onu rahatsiz hissettirmiyor. genelde uzungol'deki arapca levhalarin fotograflari paylasilir internette ama orada biz gitsek 300-500 tl harcariz ama arap kokenli bir oturmaya 3000-5000 harciyor. alisveris de o sekilde oluyor onlar gelmisken bir suru kiyafet vs aliyorlar memleketlerine donerken. kalici durmuyorlar, esnaf ise dolarin yesilini gordu mu akli gidiyor.

bir donem dogu karadeniz bolgesinde valilerin hepsi sehirlerinin guzelligini araplara anlatabilmek turist cekebilmek icin cok calismisti bu konuda en basarili olan gecmisten gelen reklam destegi ile trabzon olmustu. yayla turizminden iyi kazandilar ve kazanmaya devam ediyorlar. 

onceki mesajlarda bir arkadas alisilmis duzenin bozulmamasi icin mevcut yonetime oy verdigini yazmisti, karadeniz bolgesi su an bu sekilde kendi isini yapan herkes mevcut yonetime oy verdi cunku alisilagelmis duzenlerinin bozulmamasini istikrarir devam etmesi gerektigini dusunuyorlar.

29/05/2023 doviz kurlari

https://www.tcmb.gov.tr/kurlar/202305/29052023.xml

20,04/20,08

02/06/2023 doviz kurlari

https://www.tcmb.gov.tr/kurlar/202306/02062023.xml

20,84/20,88

sadece 5 gundeki dolar degisimi 0,8 tl

eger bolgedeki esnaf dovize yatirim yapmadi ise pek bir istikrar saglanmis olmuyor. turkiye icin ongorulen doviz tutarlari ciddi derece yukselis gosteriyor. yil sonunda 25-28 tl biciminde ongoruler var. (uluslararasi bankalarin turkiye raporlari) istikrar nasil saglanir bilemeyecegim ama umarim bu arastirmalari yapan kuruluslar hata yapmistir aksi durumda pek istikrar saglanamaz.

1 haftadir orduda geziyorum, bos mekan goremiyorum her insan bir sekilde kendi yolunu yapmis devam ediyor, ayni sekilde eglencesini mekan yerinde evinde (koyunde/yaylasinda) yapan da var. magazalarda tiklim tiklim... 120m2 3+1 daire 2,1 milyon, 140m2 3+1 daire 2,4milyon... bahsettigim sitede 100 daire vardi 12 tane kalmis daha daireler bitmedi. deniz kiyisina dogru yakinlastikca metrekare dusebiliyor ya da metrekare dusmeden fiyat yukselebiliyor. cok hizli bir sekilde araba alisverisi donuyor, tanidigim cogu kisi ikinci is olarak araba al-sat yapiyor, eskiden eve yatirim yapip kira getirisi mantigi vardi simdi ise araba al-sat ile gelir olusturulmus. enflasyondan ve sifir arac bulunma sikintisindan kaynakli guzel paralar kazanaliyor. 

bir duzen kurulmus ve o sekilde devam ediliyor. herkesin elinde en kral telefon var, telefondan bile para kazaniliyor. haftasonlari batuma gidip gelip telefon satan belediye personeli, ogretmen, esnaf vs. var.

ph"nglui mglw"nafh cthulhu r"lyeh wagh"nagl fhtagn
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    futurist
    futurist's avatar
    Dişi
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

Bi de sahibindene baktım ortalama apartman dairesinde bile kiralar 6 civarı görünüyor   :)

sen deyince baktım ..şuan şok oldum.  vay be görmeyeli kiralara bak. 1.5 yıldır gitmiyordum

bizim kiracıda 2000 olsamı acaba dedik diye

mahkemeye verin diye tehdit etti 1500 yaptı :)))

seneye düşünürüz diyor :)

hakikaten iç anadolu niye oy vermiş :))))

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    erebos
    erebos's avatar
    Erkek

.

erebos tarafından 05/Haz/23 19:19 tarihinde düzenlenmiştir

Zira Kalemler kaldırılmış,sayfalar kurumuştur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    futurist bunu yazdı
    u235 bunu yazdı
    futurist bunu yazdı

sen deyince baktım ..şuan şok oldum.  vay be görmeyeli kiralara bak. 1.5 yıldır gitmiyordum

bizim kiracıda 2000 olsamı acaba dedik diye

mahkemeye verin diye tehdit etti 1500 yaptı :)))

seneye düşünürüz diyor :)

hakikaten iç anadolu niye oy vermiş :))))

o ucuz kiralar kalmadı artık. rizede bile en sikko ev 3-4 k olmuş

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    weskeyy
    weskeyy's avatar
    Erkek

Konu dışından bildiriyorum.tapu müdürlüklerin de Araplar dil bilmeyen yabancılar kupon toplar gibi arazi topluyor.simsar emlakçılar imam,muhtar,avukatlar da ekmekli işler e bonus koşturuyorlar.geçenler de Türkçe konuşamıyor bu dedikleri Arabın işini yapmak için 10 dakika da yeminli tercüman icat ettiler gözümün önün de.benim 3 bin 4 bin birim veremeyeceğim yere adamlar 10 bin birim saçıyorlar.millete yalvarıyorum bırakın toprapınızın yerini yurdunu dağınık kalsın ama satmayın satarsabız da mutlaka uzlaşın diyorum millet fena.ruleti oyun sanıyor adamlar ben de Yozgat tan maden kayseri den maden rezervlerin den parça alıp  giriyorum beni yormadan.bugün Antalya Akdeniz kıyı şeridi elimizden çıktı.karadeniz iç Anadolu da ki kafa Arabistan olunca IQ o kadar işlem yapıyor.

Üniversite mezunu olma şartı ile 55 yaştan sonrasına oy kullanmama yasası ivedilikle yasalaşmalı.

Bedenin BAKİRE olmasi onemli degil,Yeterki ruhun OROSPU olmasin!!!
Toplam Hit: 4194 Toplam Mesaj: 57
geçim