İstiklal MARŞI

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RedKit
    RedKit's avatar
    Erkek
    al işte gene aynı zihniyet evet kardeşim öle haklısın sen...ağlayakoysen daha ne kadar ağlatcaklar seni sen farkında olmadan

her horoz kendi çöplüğünde denizli horozu her yerde öter
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gelecek
    gelecek's avatar
    Erkek
    neden insanlar kendi fikirlerini başkalarını etkilemek için kullanırlar anlayamadım. aceba siyasilerle bi farkımız kaldımı bu durumda yorum değerli forum üyelerimizin.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek
    bende izledim haberlerde kızı ama ortaya çıkan görüntüden hiç hoşlanmadım açıkçası..Ben bile istiklal marşının anlamını tam olarak lise 1 e gelince öğrenebildim..Gidipte oraya 4 yaşında daha doğru düzgün konuşamayan bile küçücük bir kıza o eski Türkçeyi ezberletmelerinin anlamı ve mantıgı nedir onu bile anlamış değilim..Bi de kendilerini o duygusal havanın vermiş oldugu hazza kaptırıp göz yaşı dökenleri gördünce hepten sinir oldum..Üstelik olimpiyat için hazırlanan afişlere bak bi de Türkçe yi Turkcheleştirmeyelim diyorlar: Türkçe Olimpiyadı..halbuki olimpiyat yabancı bir kelimedir ve yabancı kelimelerde ünsüz yumuşaması gibi bi durum söz konusu değildir..Bu fethullah gülencilerden tiksinmeye başladım iyicene..
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    kokainman
    kokainman's avatar
    Erkek
    her şeye bi kusur bulmayın kardeşim.helal olsun şovsa ahu tuğba - meriç erkan ikilisinin yerine şovu bu kız yapsın.helal olsun

... sorcerer & musket ...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Delegado_Zero
    Delegado_Zero's avatar
    Erkek
    kokainman şöyle diyor:
    her şeye bi kusur bulmayın kardeşim.helal olsun şovsa ahu tuğba - meriç erkan ikilisinin yerine şovu bu kız yapsın.helal olsun
    -------------------------------------------------------------------

hocam bişey demedik zaten..yaptı şovunu aldı reytingini..tebrikler :)) Ahu-meriç ikilisine de burdan kucak dolusu sevgiler :P
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RedKit
    RedKit's avatar
    Erkek
    kıza da üzülüom açıkcası küçücükken 4 yaşında medyanın ilgi odağı oldu!ailesinin maddi durumu yetersizse çok zorlancaklar o çocuğun isteklerini karşılamakta.her ne kadar cocuk mütevazi olsada medyanın önüne koyduğu şaşalı şeylerin etkisinde kalcak

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    yha gelişigüzel laf dalaşına niye girinuz adam açıklamış olimpiyat diye reytingle alakası yokh.
    saol hoca iyi değindin bea :D
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RedKit
    RedKit's avatar
    Erkek
    ne türkce olimpiyatı hoca ordan çıktı ATO nun toplantısına geldi bide bu sarışın be ezik war lerzan kutlumuydu neydi!onun programına çıktı yahu!orda söylettiler bide bak artık her yere çıkar o tutabilene aşkolsun

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    retrem
    retrem's avatar
    Erkek
    lhan o başka o kız okula gidiodu amk
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RedKit
    RedKit's avatar
    Erkek
    'Suğra'nın yaptığı hiç sağlıklı değil'

Ezbere okuduğu İstiklal Marşı'yla hükümet yetkililerini ağlatan 4 yaşındaki Suğra Bal hakkında yorum yapan uzmanlar, "Bu durum, çocuğun duygusal gelişimi açısından çok zararlı" görüşünde birleşti

Burcum Devrez

Uzmanlar, henüz okuma yazma bilmemesine rağmen ezbere okuduğu İstiklal Marşı'yla hükümet yetkililerini bile ağlatan Suğra Bal'ın (4) durumunu değerlendirdi. "Bu şiiri okurken şehitlerimizi düşünüyorum" diye konuşan Bal'ın okuduğu şiirin içeriğinden etkilenmeyecek kadar küçük olduğunu belirten uzmanlar, çocuğun yetişkinlerin karşısında bu şekilde sunulmasını eleştirerek, bu durumun çocuğun duygusal gelişimi açısından doğru olmadığına dikkat çekti. Prof. Dr. Bengi Semerci, "Bu çocuk bir ay boyunca bu şekilde gündemde kalmaya devam ederse, sağlıklı bir çocuk olamayacağını söylerim" dedi.

'Popülerlik uyum sorunu yaratabilir'

Ferahim Yeşilyurt (Psikolog): "Bir çocuğun bu şekilde ağır şiirleri okumasının ileride çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. Çünkü 4 yaşındaki bir çocuk somut işlerle uğraşır. Yani soyut kavramları çok net kavrayamazlar. Şehitlik bir mertebe ve soyut bir kavramdır. Dolayısıyla onun anladığı 'şehit' kelimesi ile bizim düşündüğümüz aynı anlamda değil. Öte yandan bu durum çocuğu çok hızlı bir şekilde popüler yapabilir, kızın popülerliği çok hızlı bir şekilde de ortadan kalkabilir. Bu da çocukta bir uyum sorunu ortaya çıkarabilir."

'Ses telleri zedelenir'

Prof. Dr. Serhan Öz (Kulak burun boğaz uzmanı): "Günlük yaşantısında ses tellerini yanlış kullanıyorsa, sürekli bağıra bağıra şiir okuyorsa bu ses tellerinde olumsuz etkiler yaratabilir. 4 yaşındaki bir çocukta sesi yanlış kullanıma bağlı olarak ileride nodül çıkabilir."

'Büyük bir insan bile bu yükü kaldıramaz'

Prof. Dr. Bengi Semerci (Psikiyatrist): "4 yaşındaki bir çocuğun okuduğu şiirin içeriği onu hiç bağlamaz. Çünkü o çocuk okuduğu şeylerin hiçbirini anlamaz. Bu konudaki en önemli durum, çocuk için önemli bir yük olması. Bunun bu kadar büyütülmesi, bu çocuğun bu şekilde sunulması, sonradan çocukta sıkıntı yaratır. Biz çocukları bir şekilde kullanıyoruz. Sonra bu çocukları unutuyoruz. Ama o çocuklar o dönem kendilerini çok önemli sanıyorlar. Yaptıklarıyla ilgi çekebildiklerini keşfediyorlar. Birdenbire bunları yapmaya devam etmelerine rağmen kimse onlarla ilgilenmez oluyor. Bu büyük bir insan için bile çok kaldırılamayacak bir şey. Bir de küçük bir çocuk olduğunu düşünün. Oyun oynaması gerektiği yaşta 'Hadi yavrum bir şiir oku' dendiğinde hayatının anlamının bu olduğunu düşünecek. Bu çocuk bir ay boyunca bu şekilde gündemde kalmaya devam ederse, sağlıklı bir çocuk olamayacağını söylerim."

'Çocuğa bu sorumluluğu yüklemek doğru değil'

Aynur Sayım (Çocuk psikoloğu): "Yetişkinlerin bulunduğu bir toplantıda çocuk kimliğinin dışında bir iş yapması duygusal gelişimi açısından doğru değil. Ona bir görev yüklenmiş. O sorumluluk ona ağır gelecektir. Ne yaptığını algılaması da çok mümkün değil. Orada ne amaçla bulunduğunu çok fazla kavrayamıyordur. Çocuğa böyle bir sorumluluğun yüklenmesi çok doğru değil. Bu şekilde ön plana çıkartılmaları çocukların egolarını destekleyebiliyor. Bu da bu yaşta doğru bir şey olmuyor. Çocuğun çok ön planda olması ve onaylanması çocuğun kişiliğini olumsuz etkileyebiliyor."

'Bu kadar gündemde olmasını çok sağlıksız buluyorum'

Melda Alantar (Pedagog): "4 yaşındaki bir çocuğun bu tarz şiirleri okumasının yanında televizyon kanallarına çıkartılarak gündemde olması sağlıklı değil. Çocuk günlük yaşantısını ve gelişmesini sürdürmeli. Bu kadar gündemde olmasını gereksiz buluyorum. Bu durum ileride çocukların kişisel gelişimlerinde sorunlar çıkartabilir. Çocuk etrafındaki kişilerin olayları yorumlaması şekliyle hareket ediyor. Muhtemelen anlatılan olaylar karşısında böyle bir tavır sergilemiş

kaynak:milliyet.com

Toplam Hit: 4247 Toplam Mesaj: 49