folder Tahribat.com Forumları
linefolder Derin Konular
linefolder Kapitalist Dünyada Dindar Birey Olmak

Kapitalist Dünyada Dindar Birey Olmak

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    cordelian bunu yazdı

bu dedigin olay normal insanlarla,okula giden,ise giden,para kazanmaya calisan,2015 ve sonrasinda mumkun degil hocam.Sanmam

Cok cok cok saglam sekilde dusuncelerine hukum etme kabiliyetin olmali.Budizm`e mesela cok ilgim var fakat yapamiyorum henuz.Tam sekilde hirsimdan ya da kendimi kotuluklerle basa cikmak icin savunma gelistirmekten arinamiyorum.Cunku hergun okula gidiyorum,bankaya gidiyorum,alisverise gidiyorum falan filan.Etrafimda tehdit cok yani kendimi savunmam icin.

Buna da ancak.Budist rahipler gibi insanlar ya da tasavvuf ile ugrasan insanlar ulasabiliyor.

1 saniye bile olsa icinden "kotu dusunce","negatif dusunce" gecer insanin.Hepimizin bu dunyada,yaptigimiz islerden ya da gittigimiz okuldan cikari var.

Arinmak zor.

Güzel şeyler anlatmışsın. 

Şöyle söyleyim: Sürekli daha iyisi daha orjinali güzeli peşinde koşup duruyoruz.

Bir yerde durup bugüne şükür yav ? diyesim var diyemiyorum,

Çünkü hayat akıp gidiyor. Sürekli görünmeyen bir baskı seni ilerlemeye şuanki halini reddetmeye itiyor.

İstiyorumki evet bu halimle mutluyum ? Elimden bu kadar geliyor. 

Ama yok sürekli daha ileri gitmen lazım diyerek geçiyor zaman.

Daha ileriyi herkes ister ama şükrederek sakince istemek var birde sen geridesin baskısı altında bunu yapmak var.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

Ben lise zamanina kadar tam da tarif ettigin gibi biriydim.

Sonra insanlarin ikiyuzluluklerinden tiksindim.

Her hareketleri batmaya basladi.

Sonuc?

Sokakta yururken agzimi oynatmadan sessizce sove sove ilerliyorum birazcik da olsa rahatlamak icin.

Ama bu anlattigin sekilde tanidigim insanlar var ve ustelik ticaretle ugrasiyorlar. Enayi falan olarak da gorulmeyen gayet sevilen insanlar.

İsin sirri stabil bir karaktere sahip olmak.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Muhalif Yorumcu
    SeRDaR
    SeRDaR's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı
    SeRDaR bunu yazdı

Bunları yapman böyle biri olmak için dine ihtiyaç yok erdemli bir insan olmak bunları gerektirir zaten 

olması gereken insan davranışı budur 

Yalnız Türkiyede böyle biri olmak çok zor sen böyle oldukça tepene biniliyor enayi yerine konuluyorsun toplum piçleşince ister istemez sana yansıyor 

Hee burada din devreye girebilir siktiret bu işin öbür tarafı var mantığıyla bu tarz insanları dizginleyip

Yola devam etmesini sağlayabilirsiniz ya da kötü biriyseniz onları bu tarz inançla kandırıp iyi insanların hakkını yemeye ya da enayi yerine koyup öbür tatafı var bu işin diyerek onu kullanmaya devam edebilirsiniz 

Şidmi bu mesajdaki güzel yerlerin altını çizelim.

"Türkiyede böyle biri olmak çok zor sen böyle oldukça tepene biniliyor enayi yerine konuluyorsun "

Evet kesinlikle böyle. Hak yemedikçe geriye düşüyorsun torpil yapmadıkça en geride sen varsın.

"bu işin öbür tarafı var mantığıyla bu tarz insanları dizginleyip Yola devam etmesini sağlayabilirsiniz ya da kötü biriyseniz onları bu tarz inançla kandırıp iyi insanların hakkını yemeye ya da enayi yerine koyup öbür tatafı var bu işin diyerek onu kullanmaya devam edebilirsiniz "

Evet kesinlikle bu ülkede işler böyle ilerliyor.

Son 2-3 yılda biraz argo olacak ama başka türlü açıklama bulamıyorum, beni tutan bana kazık attı.

Bende tuttuğuma attım.

Şu ara bu döngünün bir ömür boyu gideceğine inanmaya başladım.

Austen yanılıyorsun feci bir toplumsal baskı var bu ülkede.

"Sizin izinizdekiler bizleri zorluyorlar"

Ben işte sizli bizli şeylerle muhatap olmak istemiyorum. 

Bu ülkede bazı kesim hem dindar hem yüzsüz gerçi onlar dindar değil onlar parayı seviyor.

Iyi ve kötü döngüsü insanlığın kendisinde var ve bildiğim kadarıyla bu durum tüm dinlerde yer alır 

örneğin islamiyette anlatılan habil ve kabil olayı bu döngü olmassa hayatın anlamını çözmek güçleşir bence yaşamın amacı farklılaşır 

Önemli olan iyi Tarafın her daim Baskın gelmesi 

Bir ara aşırı iyi bir insan olmayı denedim başardım da ama ulan baktım hep benden gidiyor iyilik iyi olmak bana hiç kazandırmıyor öbür tarafada pek inanmayınca harbi enayi oluyorsun :) sonra düşündüm biraz kötü olmak bir şeyi değiştirmez Şimdi dengeyi buldum iyiye iyi kötüye kötüyüm 

Emekçiler ekmeklerini, emeklerinin karşılığı olarak ve önlenemez tarihi sürecin sonucu olarak mutlaka kazanacaklardır. Şüphesiz bu, zorlu bir dönemdir kısa vadeli ve göreceli yenilgilerden geçer.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sigortacı
    DJ_Alper
    DJ_Alper's avatar
    Bilgi/Destek Madalyası
    Erkek
    FireX bunu yazdı

Din zaten kapitalizmin kendisidir. En tepeye inanılan Tanrı oturtulur. Misyon ve kurallar onun kitabına göre şekillendirilir. Rakip dindekiler saf dışı bırakılır, gerekirse öldürülür. Bu dini yaymak için her şey mübah görülür. En kötü olan kısmı ise Tanrı'nın gelip geçici olmayan, mükemmellikle tasvir edilen ve görülmeyen bir varlık olmasıdır. Buna istinaden bir alt yönetici olan peygamber, halife, papa, vs. artık her kimse gücünü ondan alarak insanlar üzerinde hiçbir şirketin patronunun kuramayacağı baskınlığı kurar. Dinler şirketlerden daha eskidir ve modern kapitalizmin temellerini oluşturur. Yahudiler, cemaatler, para, kapitalizm bunların bir araya gelmesi tesadüf değil.

hoca çok güzel anlatmışsın da mevzu kayacak ama cernde tanrı parçacığı testleri yapıldı vs (tanrı parçacığı element gerçek değil yani :)) neyse asıl olay duymuşsundur bulunduğumuz evrenin aslında sonsuz evrende sadece küçük bir yer tutduğunu ortaya çıkardılar

yani bizim sonsuz evrenin belki milyonlarca katı büyüklüğünde daha büyük evrenler vs var. Bu duruma bakınca rastlantıların rastlama oranı düşükken imkansıza yol alıyor

DJ_Alper tarafından 18/May/15 18:56 tarihinde düzenlenmiştir

Sorularınızı cilginsigortaci@gmail.com a yazabilirsiniz cevaplar facebook sayfasında >>> facebook.com/cilginsigortaci █║▌│█│║▌║││█║▌║▌║
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    cordelian
    cordelian's avatar
    Banlanmış Üye
    Homo
    zeybekustasi bunu yazdı
    cordelian bunu yazdı

bu dedigin olay normal insanlarla,okula giden,ise giden,para kazanmaya calisan,2015 ve sonrasinda mumkun degil hocam.Sanmam

Cok cok cok saglam sekilde dusuncelerine hukum etme kabiliyetin olmali.Budizm`e mesela cok ilgim var fakat yapamiyorum henuz.Tam sekilde hirsimdan ya da kendimi kotuluklerle basa cikmak icin savunma gelistirmekten arinamiyorum.Cunku hergun okula gidiyorum,bankaya gidiyorum,alisverise gidiyorum falan filan.Etrafimda tehdit cok yani kendimi savunmam icin.

Buna da ancak.Budist rahipler gibi insanlar ya da tasavvuf ile ugrasan insanlar ulasabiliyor.

1 saniye bile olsa icinden "kotu dusunce","negatif dusunce" gecer insanin.Hepimizin bu dunyada,yaptigimiz islerden ya da gittigimiz okuldan cikari var.

Arinmak zor.

Güzel şeyler anlatmışsın. 

Şöyle söyleyim: Sürekli daha iyisi daha orjinali güzeli peşinde koşup duruyoruz.

Bir yerde durup bugüne şükür yav ? diyesim var diyemiyorum,

Çünkü hayat akıp gidiyor. Sürekli görünmeyen bir baskı seni ilerlemeye şuanki halini reddetmeye itiyor.

İstiyorumki evet bu halimle mutluyum ? Elimden bu kadar geliyor. 

Ama yok sürekli daha ileri gitmen lazım diyerek geçiyor zaman.

Daha ileriyi herkes ister ama şükrederek sakince istemek var birde sen geridesin baskısı altında bunu yapmak var.

https://www.youtube.com/watch?v=PPOOyxPg6Pc

Youtubeta bi kafalar diye bir kanal var.Takip etmeni tavsiye ederim.

Nufusun artmasi ile insanlar arasindaki yaris daha da kizisiyor.Insanlar birbirini yiyor.2020 de temiz suya muhtac 1.5 milyar insan olacak yaklasik olarak.

1 ekmek 1 hurmaya tamam deyip yasamak ne kadar olabilir bilmiyorum 2015te.Bu olayi 2.el kiyafet alarak yapmaya calisiyorum ben.Yeni kot pantolona 50 TL vermek yerine 10 tl den 2 tane aliyorum 20TL ye tamamim diyorum ciplagimi ortup.

Dedigin konuda bende cok dusundum.Ben mesela 4 yilda bitirmek yerine okulu,sakin sakin hirs yapmadan 6 yilda bitirirsem.Isveren busefer baski yapiyor neden 6 yil diyor? Sorun senden de kaynaklanmiyor genelde.

Mesela evlenmek istiyorum yakin bir zamanda.Lise mezunu namuslu temiz bir insani sevebilirim tamam fakat olmuyor abi.Yani onu insan gibi tum ciplakligi ile kabul edemiyorum.Denk degiliz cunku.Ben gotumu yirtarak calismisim dil ogrenmisim.Bunu yapmayan bir insanla neden paylasayim diyorum gelecegimi? ben oscar wilde okuyorken,cips yiyip Acun`u izleyen bir insanla neden evleneyim diyorum?

Ben mesela matematik alaninda yuksek lisans yapip tinerci birisi seven ya da evlenen hic bir insan gormedim ( ya da oto sanayii de kaynak yapan bir insani seven)

cordelian tarafından 18/May/15 19:00 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek

Hocam şimdi şöyle birşey var

Sen hem din uydurma insanları uyutmak için bir afyondur diye inanırsan

Benim dalımı kıranın ağacını kökünden sökerim diye düşünürsen

Ha millet 1 alıyor ben biraz refaha eriyim 2 alıyım dersen

Yahu enayi miyim ben salakmıyım ben şeklinde cümleleri söylersen

Bahsettiğin şeyi yapmak elbette zor olur.

Bunların hiçbirini düşünmezsen aman varsın gönlü hoş olsun aman ne olacak da canım şeklinde geçip gidersen herşeye bi tolerans oluşturursan insanlarla yeterki paylaşıyım diye gönlünden gelerek davranırsan kapitalizm değil şeytanların içinde olsan kendinden ödün vermezsin.

Ama sen çevrenin etkisinin farkındayken (ki farkındasın bak kapitalizm falan diyorsun) ya bu etki beni zorluyor kazık atıyorum çünkü kazık yedim dersen baştan kaybetmiş oluyorsun hocam.

Ozaman cami imamına maaş için yatıp kalkan fani hacılar hocalara milletten saygı görmek isteyen kurnazlar dini yazıtlara paçavra afyon gibi şeyler dersin.

Enson da zaten dine büsbütün küsüp çalışmıyor bu pili bitmiş gibi bi kenara atıp

Din olmadan erdemli olucam ben dersin. 

Çünkü dine inanmayıp da erdemli insanlar cazip gelir.

İşin içine girip lan ben napıyom 80 yıllık ömrüm var taş çatlasa bunda da iyi olmak için uğraşacağıma piçlik yaparım sonrası umrumda olmaz en ufak vicdan yaparsam da geçerim video karşısına artık haz almıyorum derim intihar ederim dersin

Bu böyle gider hocam.

Aslolan ne istediğini bilip nasıl davranacağını ona göre planlamak bana göre. Bu yüzden bazılarının afyon dediği dine sıkı sıkı sarılıp ya sabır çekeceksin geri geliyor en piçini bile alim yapıyor din

iyibu! yeniden..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    DJ_Alper bunu yazdı
    FireX bunu yazdı

Din zaten kapitalizmin kendisidir. En tepeye inanılan Tanrı oturtulur. Misyon ve kurallar onun kitabına göre şekillendirilir. Rakip dindekiler saf dışı bırakılır, gerekirse öldürülür. Bu dini yaymak için her şey mübah görülür. En kötü olan kısmı ise Tanrı'nın gelip geçici olmayan, mükemmellikle tasvir edilen ve görülmeyen bir varlık olmasıdır. Buna istinaden bir alt yönetici olan peygamber, halife, papa, vs. artık her kimse gücünü ondan alarak insanlar üzerinde hiçbir şirketin patronunun kuramayacağı baskınlığı kurar. Dinler şirketlerden daha eskidir ve modern kapitalizmin temellerini oluşturur. Yahudiler, cemaatler, para, kapitalizm bunların bir araya gelmesi tesadüf değil.

hoca çok güzel anlatmışsın da mevzu kayacak ama cernde tanrı parçacığı testleri yapıldı vs (tanrı parçacığı element gerçek değil yani :)) neyse asıl olay duymuşsundur bulunduğumuz evrenin aslında sonsuz evrende sadece küçük bir yer tutduğunu ortaya çıkardılar

yani bizim sonsuz evrenin belki milyonlarca katı büyüklüğünde daha büyük evrenler vs var. Bu duruma bakınca rastlantıların rastlama oranı düşükken imkansıza yol alıyor

Hocam Tanrı parçacığı Tanrıya ithafen aranan bir parçacık değil. Gerçek ismi "The Goddamn particle". Hali vaktiyle bulamadıklarından Tanrının belası parçacık şeklinde bir tabir kullanılmış. Tanrı ve ispatı ile hiçbir alakası yok.

İkincisi evrenin sonlu olduğu düşünülüyor. Çok geniş olduğu ve bizim onun yanında hiçbir şey olmadığımız doğrudur.

Son olarak Tanrı vardır ya da yoktur şeklinde bir tabir kullanmadım. Bu evrenin yaratıcısı olabilir ancak çalışma mantığı çevremizdeki dinlerle alakalı olmayabilir. Yani ilahi olduğu söylenen dinlerin Tanrısı değil de farklı bir Tanrı bu düzenin hakimi olabilir.

Ancak İslam, Hıristiyanlık, Yahudilik gibi dinler ele alındığında bu kapitalist oldukları gerçeğini değiştirmez. Yani Tanrının varlığı ya da yokluğu bu durumun olmadığını ispatlamaz. Dinlerin kapitalist olması, Tanrının gerçekte var olup olmadığıyla konuya genel yaklaşıldığında alakasızdır. (Buraya ek not düşersem, Tanrı'nın varlığını genel olarak değil de sadece kapitalist dinlerle sınırlandırırsak ve gerçek olduğunu düşünürsek, bu kendisinin tercihinin kapitalizm olduğunu gösterir. Dinlerin kapitalist olmasındaki etkisi ancak bu şekilde olur)

anonim6918524 tarafından 18/May/15 19:47 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S0KR4T3S
    S0KR4T3S's avatar
    Erkek
    zeybekustasi bunu yazdı

Hak yemeyen,

Şükreden,

Kin gtmeyen,

Kendinden başkasını da seven,

Kimse hakkında ktü düşünemeyen,

Yardımsever iyi niyetli kalbi temiz,

Yükselmek için başkasını çiğnemeyen,

Çevrenizde var mı böyle birileri.

Veya böyle biri nasıl olunur ?

Not: Din adı vermedim. Hatta dinsiz ve bu kalıplara uyan biride olabilir.

Not: Sitede Allahınoğlu adlı üyeye izin varken bu konu sırf din ibaresi içeriyor diye silinmez umarım.

dünya iyi olmak için yanlış yer

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    beyaban
    beyaban's avatar
    Erkek

Ister inan ister inanma ama ben varım hayaf felsefesi olarak kendime yapılmasını istemedigim hic bir şeyi yapmamışımdır ha dört dörtlük insanmiyim tabiki hayır bu dünya düzeni beni ırkçı olmaya itti k*rdü a*abı hiç sevmem ama onlarında hakkını yemem

Edit:din konusuna girmedim ama giremedende yapamadım bu saydiklarinin bir tanesi bile sözde dindarlarda yok demekki din afyonmus günahları isle işle bi tovbe et bitti amk öyle düzenin

beyaban tarafından 18/May/15 19:33 tarihinde düzenlenmiştir

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde ki bütün engelleri yıkacaktır.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    PEAK
    PEAK's avatar
    Erkek

her vakıfa gittiğimde görürüm bu tarz insanları hepsi kesin böyledir demiyorum illahaki aralarında vardır bu vasıfların
    hepsini taşıayamayanlar.
    türkiyenin her yerinde hatta dünyanın da bir çok ülkesinde var diye biliyorum
    nakşibendilik diye aratırsan gerekli bilgilere ulaşabilirsin buluduğunuz çevrede semerkand vakıfları vardır illahaki cumartesi
    akşamları sohbetlerine katılabilirsin mesela.

Sigara külü ile sirke karıştırılırsa ne olur ?
Toplam Hit: 4898 Toplam Mesaj: 45